KeyForge (Richard Garfield)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ShadowFox
Posty: 21
Rejestracja: 25 cze 2018, 16:20
Been thanked: 2 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ShadowFox »

pan_slaw pisze: 03 kwie 2019, 20:10
ShadowFox pisze: 03 kwie 2019, 20:03 ... wybiera się tylko jeden rodzaj kart w turze i nie można użyć nawet tych wystawionych ...
jak to nie można użyć tych już wystawionych jak są z aktywnej rodziny?
Skrót myślowy poszedł - chodziło mi o to, że mamy wystawione z jednej rodziny, a następną turę zagrywamy np. z innej - i o ile to było proste, to nie mogliśmy jakoś przejść tego, że tych zagranych (z nie bieżącej rodziny) nie możemy wtedy użyć.
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: cezarr »

ShadowFox pisze: 03 kwie 2019, 20:03 Na pewno nie jest to wielki tytuł turniejowy - ja sobie tego nie wyobrażam, przyjdzie ktoś, ma talię nie do zatrzymania w porównaniu z innymi i co - sędzia ma zadecydować, że jednak przy trzeciej grze startuje z dodatkowymi chainami na początku (takie jest proponowane rozwiązanie w instrukcji)?
W oficjalnych wariantach formatów turniejowych są pewne rozwiązania, które redukują ten problem. Najlepiej chyba format, w którym gra się do 2 zwycięstw, zamieniając się taliami po 1 grze, a przed ewentualną trzecią licytując silniejszą talię. Nie jestem jednak pewien czy takie turnieje się odbywają/będą odbywać, bo ile czasu musiałby trwać taki turniej? Ale przyznaj(cie), brzmi atrakcyjnie w sensie wyrównywania szans osób o różnych budżetach na zakup talii?
PS: Czy wam też nie podoba się layout kart? Te ramki powodują, że karty wyglądają od razu jakby były już mocno wymiętoszone...
Mi nie przeszkadza, więc chyba mi się podoba. :)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: polwac »

ShadowFox pisze: 03 kwie 2019, 20:03
Grało się ok, gra - jak się złapie wszystkie zasady - jest prosta i dynamiczna (aczkolwiek trudno było nam zrozumieć na początku ten motyw, że wybiera się tylko jeden rodzaj kart w turze i nie można użyć nawet tych wystawionych, przez co musieliśmy cofać wiele ruchów), całkiem przyjemna.
Dla mnie dużo lepszy system niż mana w MtG. Jeśli więcej pograsz i wejdzie Ci to w krew, to pewnie zaczniesz na to inaczej patrzeć.
Nie wiem czy to jest coś wielkiego, na zasadzie - nam turniej nie poszedł, ponieważ jak pograliśmy trochę każdą talią, to szybko okazało się, że jedne są ewidentnie lepiej działające niż drugie, mieliśmy też jedną, która siekała tak, że nie dało się z nią wygrać (bazowała na graniu tym czerwonym kolorem).
Jednak czy to ma przyszłość? Trudno mi powiedzieć, nie umieliśmy zadecydować. Na pewno nie jest to wielki tytuł turniejowy - ja sobie tego nie wyobrażam, przyjdzie ktoś, ma talię nie do zatrzymania w porównaniu z innymi i co - sędzia ma zadecydować, że jednak przy trzeciej grze startuje z dodatkowymi chainami na początku (takie jest proponowane rozwiązanie w instrukcji)?
Na najwyższym poziomie raczej nie ma tego problemu. Obejrzyj sobie np. pierwszy duży turniej KeyForge Vault Tour The Netherlands - Eindhoven 2019. Tam po prostu każdy tam przyniósł bardzo mocną talię.
PS: Czy wam też nie podoba się layout kart? Te ramki powodują, że karty wyglądają od razu jakby były już mocno wymiętoszone...
I właśnie dlatego podoba mi się ta ramka. Jest bardzo praktyczna, a przy tym dość estetycznie to wszystko wygląda.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ko2a »

Panowie, chce kupić keyforge. Grałem lata temu w mtg. Chce przekonać żonę do tego typu gier. Na ten moment raczej chce kupić dwie talie. Co i ile sztuk muszę do tego dokupić (znaczników)?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: donmakaron »

pan_slaw pisze: 03 kwie 2019, 19:42Czy te maty, które będą dodawane do niebieskiego zestawu podstawowego różnią się (poza rozmiarem) od takich dedykowanych, kupowanych osobno? Są gorszej jakości? Dlaczego Twoim zdaniem nie są używalne? Pytam z ciekawości, bo zastanawiam się nad kupnem właśnie niebieskiego zestawu głównie ze względu na te maty.
Jeśli się nie mylę, ale raczej nie, to te maty sprzedawane osobno, to są takie ładne neoprenowe czy tam gumowe maty z warstwą materiału z nadrukiem, jakie FFG sprzedaje i rozdaje jako promki do większości swoich gier karcianych; natomiast te dodawane do zestawu to są poster-maty, czyli arkusz kredowego papieru z ładnym nadrukiem, który nie znosi zwijania, składania ani nie nadaje sie zbytnio jako mata do gry (to ostatnie to już moja opinia). Jeśli ktoś myślał, że za niecałą stówę kupi dwa decki (2x ~30 zł), dwie maty (2x ~70 zł) i jeszcze gratis żetony oraz instrukcja, to niestety musi zrewidować swoje poglądy na ten temat.
ko2a pisze: 04 kwie 2019, 09:23 Panowie, chce kupić keyforge. Grałem lata temu w mtg. Chce przekonać żonę do tego typu gier. Na ten moment raczej chce kupić dwie talie. Co i ile sztuk muszę do tego dokupić (znaczników)?
W zestawie startowym masz:
6 żetonów klucza (po 3 na gracza)
2 karty licznika łańcuchów
26 żetonów Æmber
22 żetony obrażeń
10 kart oszołomienia (można zastąpić żetonami albo obracać karty)
10 kart mocy (można zastąpić żetonami)

Powyższe starczy dla dwóch graczy.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ko2a »

donmakaron pisze: 04 kwie 2019, 09:26
pan_slaw pisze: 03 kwie 2019, 19:42Czy te maty, które będą dodawane do niebieskiego zestawu podstawowego różnią się (poza rozmiarem) od takich dedykowanych, kupowanych osobno? Są gorszej jakości? Dlaczego Twoim zdaniem nie są używalne? Pytam z ciekawości, bo zastanawiam się nad kupnem właśnie niebieskiego zestawu głównie ze względu na te maty.
Jeśli się nie mylę, ale raczej nie, to te maty sprzedawane osobno, to są takie ładne neoprenowe czy tam gumowe maty z warstwą materiału z nadrukiem, jakie FFG sprzedaje i rozdaje jako promki do większości swoich gier karcianych; natomiast te dodawane do zestawu to są poster-maty, czyli arkusz kredowego papieru z ładnym nadrukiem, który nie znosi zwijania, składania ani nie nadaje sie zbytnio jako mata do gry (to ostatnie to już moja opinia). Jeśli ktoś myślał, że za niecałą stówę kupi dwa decki (2x ~30 zł), dwie maty (2x ~70 zł) i jeszcze gratis żetony oraz instrukcja, to niestety musi zrewidować swoje poglądy na ten temat.
ko2a pisze: 04 kwie 2019, 09:23 Panowie, chce kupić keyforge. Grałem lata temu w mtg. Chce przekonać żonę do tego typu gier. Na ten moment raczej chce kupić dwie talie. Co i ile sztuk muszę do tego dokupić (znaczników)?
W zestawie startowym masz:
6 żetonów klucza (po 3 na gracza)
2 karty licznika łańcuchów
26 żetonów Æmber
22 żetony obrażeń
10 kart oszołomienia (można zastąpić żetonami albo obracać karty)
10 kart mocy (można zastąpić żetonami)

Powyższe starczy dla dwóch graczy.
Czy druga niebieska podstawka będzie miała to samo tylko bez mat i startowych talii?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Andy »

No właśnie będzie miała maty. I żetony zamiast jakichś kart.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: donmakaron »

ko2a pisze: 04 kwie 2019, 11:22Czy druga niebieska podstawka będzie miała to samo tylko bez mat i startowych talii?
Wejdź sobie może na rebel.pl czy inny sklep i tam wszystko jest ładnie napisane, nie będziemy głuchego telefonu robić i mnożyć wątpliwości ;) Zawsze lepiej u źródła.
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Skryty Planszoholik »

cześć,
wybaczcie jeśli już pojawiła się odpowiedź na moje pytanie ale czy chcąc spróbować z czym się to je mogę spokojnie zakupić 2 talie z tych czerwonych (zew archonta) czy lepiej poczekać na te niebieskie (Czas wstąpienia) ?? One się generalnie czymś różnią te serie (w sensie niebieskie od czerwonych?)
dzięki
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: polwac »

Różnią się pulą kart. Czerwony to pierwszy zestaw kart. Niebieski to drugi zestaw kart.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: cezarr »

Świetnie działa balansowanie talii łańcuchami na potrzeby gier domowych. Wczoraj u mnie fajna talia minimalnie przegrała ze słabą, otrzymawszy na wstępie 6 łańcuchów.

Trudna kwestia to ile dokładnie tych łańcuchów dawać, ale jak się lubi grę, to można najpierw zagrać parę nierównych partii, żeby wyrobić sobie o tym opinię.

Ile najwięcej łańcuchów na starcie zdarzało się wam mieć? Czy wciąż fajnie się grało z 4 albo 3 kartami na ręce?
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ShapooBah »

Głupie pytanie, ale czym właściwie jest to łancuchowanie?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Trolliszcze »

ShapooBah pisze: 11 kwie 2019, 14:59 Głupie pytanie, ale czym właściwie jest to łancuchowanie?
Metoda balansowania talii. Możesz przyznać talii pewną liczbę łańcuchów; w zależności od tej liczby w każdej rundzie dobierasz mniej kart na rękę (np. gracz z silniejszą talią dobiera do 5, drugi do 6). Co rundę łańcuchy spadają o 1, więc w pewnym momencie odzyskujesz możliwość dobierania do maksymalnej wartości. Proste i skuteczne.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: polwac »

Jak tam lokalne turnieje w sklepach w Waszych miastach? Chodzicie regularnie porywalizować?

Zastanawiam się w jakim stopniu lokalne sklepy dostają wspracie od FFG/Rebela. Czy wygląda to tak samo jak przy MtG, że wydawca przysyła pakiety/gadżety do sklepów, które później mogą być wykorzystane jako nagrody w turniejach?
Wie ktoś jak to od tej strony wygląda? Wydaje mi się, że taka strategia powinna być wdrożona jeśli FFG myśli o długofalowym przyciągnięciu graczy i rozwoju sceny turniejowej.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: kempy »

polwac pisze: 14 kwie 2019, 13:02
Zastanawiam się w jakim stopniu lokalne sklepy dostają wspracie od FFG/Rebela. Czy wygląda to tak samo jak przy MtG, że wydawca przysyła pakiety/gadżety do sklepów, które później mogą być wykorzystane jako nagrody w turniejach?
Byłoby to niezłym zaskoczeniem. FFG zestawy do wsparcia turniejowego traktuje jako kolejny produkt, na którym można zarobić. W przypadku LCG'ów stosunek kosztu do zawartości był często żałosny. Na poziomie sklepowym za 150-200 plnów dostawało się matę, jakieś akrylowe żetony w ilości nie pozwalającej na ich normalne użycie i oczywiście promki z druku na żądanie, które jakościowo (odcienie, kolory, jakość druku) różniły się od kart standardowych. Niektórym sklepom z małą bazą graczy nie opłacało się tego w ogóle zamawiać.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: polwac »

:x (nie)ciekawe podejście...jak dla mnie to powinni ostro inwestować i wspierać sklepy. Im mocniejsza scena turniejowa tym lepsza większa baza graczy/sprzedaż.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Deathhammer »

Małe pudełeczka zawierające 37 kart, błyskawiczny setup, niepowtarzalne talie, potężne kreatury, graficzny miszmasz różnych stylów... a przede wszystkim pogoń za kluczami. Poniżej prezentuję swoje pierwsze wrażenia co do Keyforge'a. Jest dobrze!

Wziąłem gryza... Keyforge
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: REBEL.pl »

Æmber x5 podczas turniejów trwających od 30 maja do 6 czerwca!

Więcej informacji tutaj:

Chwała i bogactwo

Obrazek
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Rykas »

Co dają kody qr?
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: najata »

Te na karcie podsumowującej talię? To link do numeru talii na oficjalnej stronie keyforge, ułatwia jej rejestrację, szybszy zapis talii na turnieju itd. Można by to wklepywać ręcznie, ale szybciej jest zeskanować kod :)
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1271
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 210 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: ShapooBah »

Pakiet startowy do niebieskiej edycji właśnie wyszedł. Pytanie tylko, czy jest on niezbędny do grania? Wiem, że zawiera dwie talie, klucze i trochę tokenów. Cena nie jest powalająca, ale czy ten starter jest lepszy od pierwszego?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: donmakaron »

ShapooBah pisze: 29 maja 2019, 14:21 Pakiet startowy do niebieskiej edycji właśnie wyszedł. Pytanie tylko, czy jest on niezbędny do grania? Wiem, że zawiera dwie talie, klucze i trochę tokenów. Cena nie jest powalająca, ale czy ten starter jest lepszy od pierwszego?
Sprawdź kilka poprzednich stron wątku, trochę o tym było pisane. W zestawie masz żetony, liczniki chaina i skrót zasad (o bieda-matach nie warto wspominać :P ). W starym starterze były jeszcze dwie talie do nauki, niestety mocno średnie. No i w niebieskim są już nowe karty, więc czerwony powoli odchodzi do lamusa ;)

Warto chyba tylko dla oryginalnych żetonów. W zasadzie żaden zestaw podstawowy nie jest niezbędny do gry.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 545 times
Been thanked: 281 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Atamán »

ShapooBah pisze: 29 maja 2019, 14:21 Pakiet startowy do niebieskiej edycji właśnie wyszedł. Pytanie tylko, czy jest on niezbędny do grania? Wiem, że zawiera dwie talie, klucze i trochę tokenów. Cena nie jest powalająca, ale czy ten starter jest lepszy od pierwszego?
Niezbędny nie jest, ale jeśli kupisz same talie (bez żadnego startera), to wtedy musisz sobie załatwić trochę różnych żetonów i znaczników do grania. Wg mnie ten niebieski zestaw jest całkiem udany, ale konieczny nie jest.

Btw wyszła aktualizacja instrukcji i poza drobiazgami dwie poważne zmiany - errata do 2 ważnych kart:
LIBRARY ACCESS - po zagraniu jest purgowana
BAIT AND SWITCH - może ukraść max 2 Aemberu

Poważne zmiany, co do LA to problem dotyczył tylko specyficznych talii, które były w stanie odpalić LA kilka razy w jednej turze, natomiast B&S to bardzo popularna i bardzo lubiana karta, trochę dla mnie definiująca szaleństwo w tej grze. :D

Nie jestem fanem errat. O ile Biomatrix Backup rozumiem, że to było potrzebne, bo przeoczyli w testach, że ta karta dawała decyzję do podjęcia nieaktywnemu graczowi, to w przypadku LA oraz B&S to są Erraty balansujące i tutaj już mam mieszane uczucia. Czy sam mechanizm chainów nie miał być wystarczającym mechanizmem balansu? Czy pojawią się kolejne erraty balansujące i ciężko będzie grać bez ciągłego zerkania do FAQ by poznać właściwą treść karty?

źródło:
https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... he-future/
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 544 times
Been thanked: 270 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Markus »

Znając życie w kolejnym secie (chyba już czas wypatrywać jego zapowiedzi) te karty będą już wydrukowane prawidłowo lub wcale ich nie będzie (wypadną z puli) Więc problem dotyczy praktycznie tylko 1 i 2 seta Keyforge.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: polwac »

Rodzi się pytanie co zmienią z kolejnym zestawem.
Dodatkowo zestawy nie rotują więc nie ma znaczenia, że w tym momencie zmiany dotyczą tylko pierwszego i drugiego.
Mając parę fajnych talii, którymi będę chciał grać za rok czy dwa, cały czas trzeba będzie mieć w głowie, które karty i w jaki sposób zostały zmienione.

Edit:
Nie podoba mi się takie podejście. Co innego doprecyzować kartę, a co innego ją nerfić i zmieniać działanie.
Do nerfów myślałem, że służy system łańcuchów(który eliminował by mocne talie z pierwszego zestawu), a np. taki Przekręt wyleciał z puli w nowym dodatku.

Mam nadzieję, że w przyszłości FFG bardziej się przyłoży to etapu projektowania i takie erraty nie będą więcej potrzebne.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ODPOWIEDZ