Inis/Cyklady/Kemet

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Inis/Cyklady/Kemet

Post autor: Scamander »

Hej, chciałem zapytać o próg wejścia do tych gier.

Podobno żeby dobrze wejść w Inis i go do końca zrozumieć trzeba zagrać co najmniej kilka gier a jak to się maluje w przypadku pozostałych tytułów? W które z tych tytułów chcielibyście zagrać z niedoświadczonymi graczami a w które wolelibyście grać w stałym gronie.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inis/Cyklady/Kemet

Post autor: jrz8888 »

Co do Inis, zgodzę się.
Zasady do wyjaśnienia wydają się dość jasne, ale niekoniecznie tak musi być. Stopień trudności gry w rankingu BGG troszkę może zmylić. Niby zagrywanie kart jest oczywiste, ponieważ wystarczy działać zgodnie z opisem, ale w konfliktach można się nieźle pogubić. Ja do tej pory grałem tylko we dwójkę, jestem po ponad 5 partiach, a po ostatniej z nich przyłapałem się, że nie graliśmy w 100% poprawnie, za każdym razem umykało nam kilka kwestii. Pewnie przyjdzie dzień wyjaśniania zasad większej liczbie graczy, ale nie będzie to łatwe.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Inis/Cyklady/Kemet

Post autor: MiXB »

Jeśli chodzi o stopień wejścia to powiedziałbym Inis->Cyklady->Kemet z tym, że Cyklady mogą być spokojnie zamienione z Inis według niektórych osób.

Generalnie mówiąc Inis i Cyklady są "proste", ale to samo powiedziałbym o np. Draculi, który ma ogólne zasady do wyjaśnienia w 5 minut max i potem przez 5 partii wyjaśniasz wszystkie detale i detaliki... Tak jak sam zauważyłeś "diabeł tkwi w szczegółach". Mimo wszystko Inis wydaje się prostsze do gry niż Cyklady, bo mechanik wydaje się być mniej.

Kemet z kolei to gra dla graczy. Ma z dwa razy tyle zasad i mechanik co Cyklady i pewnie jeszcze trochę więcej w stosunku do Inis. Ponownie, nie nazwałbym Kemet "skomplkiowanym", ale "prosty" to on nie jest.

Nadmienię tylko, że mówię tylko na podstawie gier bez rozszerzeń. Nie miałem przyjemności grać w żadną z nich z dodatkami, a w Kemet grałem najmniej. Z tego co wiem to Kemet się komplikuje jeszcze bardziej z dodatkami, Cyklady już nie są tak "lekkie", a on Inis z dodatkiem nie powiem ci kompletnie nic.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Inis/Cyklady/Kemet

Post autor: czeczot »

Wszystkie 3 tytuły w sensie mechanicznym są proste, krótkie instrukcje.

Najłatwiejsza z tych gier to Cyklady. Licytacja, kto co wylicytuje taką ma akcję w swojej turze i tyle. Są potwory do dokupienia ale nie da się z kilku zrobić maszynki do zabijania. Karty są tylko jako bonusy przy licytacji, drugie można wymienić na budynek. Zauważyłem że gracze głównie skupiają się na obronie własnych wysp gdzie maja budynki i czasami zaatakują wyspę przeciwnika.

Kemet jest może trochę trudniejszy ale tylko ze względu na to że dobrze jest znać bonusy na kaflach i próbować sobie z nich zrobić kombo. Lepszy efekt się uzyskuje idąc w jakaś strategie niż kupując co popadnie. I to jedyna trudność w tej grze, bo sama gra jest mechanicznie prosta. Dużo więcej walki która głównie polega na wykorzystaniu słabości przeciwnika ale też trochę strategi np czy zabić swoje jednostki po walce i odzyskać "kasę" czy słabszym oddziałem dalej bronić świątynie itp

Inis mimo że równie prosty mechanicznie wymaga najwięcej strategi. Są 3 warunki zwycięstwa i trzeba mocno uważać co kombinuje przeciwnik i jak chce wygrać a także samemu tak grać żeby przeciwnik nie do końca mógł rozszyfrować naszą taktykę na zwycięstwo albo żebyśmy mieli 2 warunki zwycięstwa w zasięgu. Brak konieczności rozgrywania bitew i czy nam się to opłaca. Przydaje się znajomość kart dzięki której wiemy co może zagrać przeciwnik ale to najbardziej ułatwia grę na 2 osoby.

Dla niedoświadczonego gracza to najłatwiejsze będą Cyklady. W Kemeta też sobie poradzi po 1-2 partiach jak zobaczy jak inni grają. Inis jest najbardziej strategiczny ale to w dalszym ciągu prosta gra. Kilka partii i każdy może w to grać chociaż tu raczej osoba która ogólnie jest ogarnięta w grach planszowych.
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Inis/Cyklady/Kemet

Post autor: gogovsky »

wWem, że pytanie jest o próg, ale bez tytanów to nie ma co siadać do cyklad, nic sie nie dzieje w tej grze musisz miec posejdona a potem aresa,zeby cokolwiek sie wydarzyło nie polecam.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Inis/Cyklady/Kemet

Post autor: Xardas123 »

gogovsky pisze: 30 maja 2019, 17:12 wWem, że pytanie jest o próg, ale bez tytanów to nie ma co siadać do cyklad, nic sie nie dzieje w tej grze musisz miec posejdona a potem aresa,zeby cokolwiek sie wydarzyło nie polecam.
Pozwolę się nie zgodzić do końca:) mi zdecydowanie lepiej gra się z Hadesem;)
gogovsky
Posty: 2198
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 463 times
Been thanked: 509 times

Re: Inis/Cyklady/Kemet

Post autor: gogovsky »

Xardas123 pisze: 30 maja 2019, 17:21
gogovsky pisze: 30 maja 2019, 17:12 wWem, że pytanie jest o próg, ale bez tytanów to nie ma co siadać do cyklad, nic sie nie dzieje w tej grze musisz miec posejdona a potem aresa,zeby cokolwiek sie wydarzyło nie polecam.
Pozwolę się nie zgodzić do końca:) mi zdecydowanie lepiej gra się z Hadesem;)
Jasne, natomiast tytani dają o wiele więcej, bo wystarczy, że 2 graczy ma tytana, co daje 3(w tym ares) graczy którzy się ruszają i nie potrzebują statków, natomiast podstawka + hades to dalej nuda 3 tury, póki nie ma hadesa itd. Ale co kto lubi :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
ODPOWIEDZ