Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Sarseth »

Morsereg pisze: 15 maja 2019, 13:26
wilson85 pisze: 15 maja 2019, 10:11
omas pisze: 15 maja 2019, 09:50 O czym Ty mowisz ? Przeciez 2ed to slownie trzy sposoby na wygrana.
Tak, ale zobacz jak droga do wygranej może wyglądać. Nie musisz wybierać spośród kilku ulic Arkham które narzuca scenariusz, możesz biegać po całym mieście. Do tego dochodzą podróże do innych światów, których tak na marginesie trochę jest i w każdym może nas spotkać coś innego. Gdybyś po grze miał usiąść i napisać co Cię w rozgrywce spotkało w sposób literacki, myślę że po AH2 mniej rzeczy powtarzałoby się niż po rozgrywce w AH3.
sadze, ze rozgrywajac 8 gier w kazda edycje (8 x w EH2 i 2x4 rozne scenariusze w EH3) i opisac po rozgrywce co Cie spotkalo, wieksza roznorodnosc bedziesz mial wlasnie w EH3.
Czyli jak zawsze.. zalezy kto czego oczekuje od gry ;) Czy kilku dedykowanych przygod czy randomowego mixu. Obie strony maja racje, bo obie strony szukaja gry pod siebie ;) Ja sklaniam sie w strone AH3, bo jak mialem EH to i tak gralem w to moze z 4 razy jesli chodzi o sama wersje base, bo nie bede nawet dodawal FS skoro tutaj tez mamy same base set jeszcze.
Rebel 6% (trójmiasto)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: alpha »

Morsereg pisze: 15 maja 2019, 13:26 sadze, ze rozgrywajac 8 gier w kazda edycje (8 x w EH2 i 2x4 rozne scenariusze w EH3) i opisac po rozgrywce co Cie spotkalo, wieksza roznorodnosc bedziesz mial wlasnie w EH3.
To Eldritch Horror też miał 3 edycje?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Bary »

alpha pisze: 15 maja 2019, 21:06 To Eldritch Horror też miał 3 edycje?
Nie, tylko jedną. Koledze pewnie chodziło o Arkham.
Jeśli chodzi o dodatek, to niedługo będzie GenCon, przed którym FFG być może coś zapowie. Choć istnieje też szansa, że AH3 zwyczajnie się nie przyjął. Generalnie jakaś cisza w dużych grach Arkham Files. Do Posiadłości też dawno już nic nie zapowiedzieli...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Sarseth »

Bary pisze: 16 maja 2019, 08:22 Nie, tylko jedną. Koledze pewnie chodziło o Arkham.
Jeśli chodzi o dodatek, to niedługo będzie GenCon, przed którym FFG być może coś zapowie. Choć istnieje też szansa, że AH3 zwyczajnie się nie przyjął. Generalnie jakaś cisza w dużych grach Arkham Files. Do Posiadłości też dawno już nic nie zapowiedzieli...
To moze rzeczywiscie Nikki odchodzac spowolnil te dwie gry. Zawsze mnie zastanawialo jak to dziala w wydawnictwach, a przeciez FFG jest duzo. Ale designerow do gry maja od jednego po moze trzech (jak tutaj). AH LCG i LotR LCG maja po ilu? Jednym? Dwoch? Co sie stanie gdy designer zniknie? LCG pada? :P
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Bary »

Sarseth pisze: 16 maja 2019, 09:23
Bary pisze: 16 maja 2019, 08:22 Nie, tylko jedną. Koledze pewnie chodziło o Arkham.
Jeśli chodzi o dodatek, to niedługo będzie GenCon, przed którym FFG być może coś zapowie. Choć istnieje też szansa, że AH3 zwyczajnie się nie przyjął. Generalnie jakaś cisza w dużych grach Arkham Files. Do Posiadłości też dawno już nic nie zapowiedzieli...
To moze rzeczywiscie Nikki odchodzac spowolnil te dwie gry. Zawsze mnie zastanawialo jak to dziala w wydawnictwach, a przeciez FFG jest duzo. Ale designerow do gry maja od jednego po moze trzech (jak tutaj). AH LCG i LotR LCG maja po ilu? Jednym? Dwoch? Co sie stanie gdy designer zniknie? LCG pada? :P
Nie wydaje mi się, żeby Nikki poprzez odejście spowolniła ;) rozwój tych gier. Zwróćmy uwagę, że ona w większości już nie projektowała wydanych dodatków do PSed2.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2727
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Bary pisze: 16 maja 2019, 10:08
Sarseth pisze: 16 maja 2019, 09:23
Bary pisze: 16 maja 2019, 08:22 Nie, tylko jedną. Koledze pewnie chodziło o Arkham.
Jeśli chodzi o dodatek, to niedługo będzie GenCon, przed którym FFG być może coś zapowie. Choć istnieje też szansa, że AH3 zwyczajnie się nie przyjął. Generalnie jakaś cisza w dużych grach Arkham Files. Do Posiadłości też dawno już nic nie zapowiedzieli...
To moze rzeczywiscie Nikki odchodzac spowolnil te dwie gry. Zawsze mnie zastanawialo jak to dziala w wydawnictwach, a przeciez FFG jest duzo. Ale designerow do gry maja od jednego po moze trzech (jak tutaj). AH LCG i LotR LCG maja po ilu? Jednym? Dwoch? Co sie stanie gdy designer zniknie? LCG pada? :P
Nie wydaje mi się, żeby Nikki poprzez odejście spowolniła ;) rozwój tych gier. Zwróćmy uwagę, że ona w większości już nie projektowała wydanych dodatków do PSed2.
Ja to tu tylko zostawię:

Obrazek
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: xtomashx »

No i super. Teraz z tylko czekać. Ciekawe czy wyjdzie przed końcem roku.
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Super :D

Ktoś robił insert do niej już? Bez dodatków zawsze ryzyko istnieje, że potem się nie zmieści wszystko ;d

Ktoś ma tak, że kafle lekko się rozchodzą już (za ciasno docinane) i jakoś zaradził temu?
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 305
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 55 times
Been thanked: 41 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: xtomashx »

MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Wg info ze streama i strony dadzą 2 scenariusze i dodatkowe karty ogólne dzielnic (brak nowych kafelków). Myślałem, że dadzą jakieś utrudnienie już istniejących (Np. Uczty, która jest chyba najłatwiejszym scenariuszem). Ale i tak czekam :D
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Goldberg »

Wyglada kozacko....i juz preoder :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Czekam na ruch Galakty :D
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Goldberg »

Hmmmmmmmmmmm , dodatek BARDZO podobny do pewnego scenariusza z Posiadlosci Szalenstwa.....ciekawe czy pojawi sie pn ,,czerwona rekawiczka,, ;)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gatherey »

MrAtrion pisze: 12 cze 2019, 11:28 Czekam na ruch Galakty :D
Galakta zapowiedziała właśnie polską wersję.
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

No to czekamy do jesieni. Ciekawe jaką cenę walną.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Sarseth »

MrAtrion pisze: 12 cze 2019, 14:11 No to czekamy do jesieni. Ciekawe jaką cenę walną.
~105zl. 90zl male dodatki do EH kosztuja, a ten jest o 5$ drozszy.
Rebel 6% (trójmiasto)
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Jak patrzę na zawartość, to sporo kart dali wydarzeń i spotkań. Cena chyba nie taka zła :)
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Morsereg »

dwustronne karty kondycji (uwielbiam mechanizm dwustronnych kart w EH. naprawde uwazam, ze to wielka szkoda, ze czary w AH3 nie sa dwustronne), stojaczek na potwory?
szykuje sie chyba pare nowych mechanik. podoba mi sie to.
Satanski

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Satanski »

Morsereg pisze: 13 cze 2019, 10:51 dwustronne karty kondycji (uwielbiam mechanizm dwustronnych kart w EH. naprawde uwazam, ze to wielka szkoda, ze czary w AH3 nie sa dwustronne), stojaczek na potwory?
szykuje sie chyba pare nowych mechanik. podoba mi sie to.
Gościu w FFG Live powiedział, że nowych mechanik w tym dodatku nie będzie.
MrAtrion
Posty: 646
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Jak tam się wasze kafle trzymają? Wzmocniliście je jakoś?
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Faello »

Długo się wachałem czy kupić tą grę, ale że widzę w niej nowsze rozwiązania w stosunku do EH, złamałem się i ostatecznie nie żałuję.

Zagrałem po raz pierwszy w AH3ed w ten weekend i muszę powiedzieć, że jest naprawdę nieźle - poziomem gra nie odstaje od podstawki EH (bo i tylko z podstawką można ją chwilowo porównywać), modularna plansza powoduje że można w nią grać też na mniejszych stołach (co nie oznacza że zmieszczą się na nich karty). Do podstawki dokupiłem też matę na której fajnie się gra.

To co nie do końca mi się jednak podoba to podajniki na karty jako element podstawowy gry czy dodatków do niej - są dosyć spore i zamiast kart czy innych elementów które mogłyby zwiększać głębię gry dostajemy tekturową szafkę do złożenia - ale ok, może się czepiam, widziałem już dobre gry które miały takie rozwiązania (Piraci i Korsarze chociażby).

Sama gra nie zgrzyta a w zasadzie śmiga poza tym elementem który zgrzytał w EH jeszcze bardziej - tj. fazą mitów. Grałem 4ma poszukiwaczami co daje do 8 efektów do rozpatrzenia co rundę gry i daje dość dużo mechanicznej obsługi.

Instrukcja i kompendium są napisane bardzo schludnie - np. przez kompendium EH nawigowało się gorzej.

Karty wyglądają ładniej niż na zdjęciach (na których rewersy wyglądają tak sobie i te od EH bardziej mi się podobają) ale za to awersy są świetne.

Karty potworów zamiast żetonów bardzo na plus - można je obłożyć, nie postrzępią się i nie zapalcują, grafiki na nich są też lepsze i bardziej szczegółowe niż te na żetonach w AH2 czy w EH co daje ogólnie lepsze wrażenie niż w AH2 czy EH (gdzie potwory wyglądały momentami dość infantylnie ze względu na rozmiar kafli).

Gra ma co prawda scenariusze, ale ze względu na mnogość zmiennych replayability paradoksalnie raczej nie ucierpiało tu tak jak w podstawce EH (kilka kart przedwiecznych na krzyż) a to ze względu na karty kodeksu które mogą poprowadzić historię na różny sposób.

Sama plansza jest dwustronna (!) czego dla mnie za bardzo nie było widać na zdjęciach poglądowych AH.

Mechaniki z LCG i AH2 oraz EH zostały tu zgrabnie połączone.

Generalnie, jeżeli polityka odnośnie dodatków do AH3 będzie lepsza niż do EH (czytaj +/- "jedna/dwie nowe mechaniki+plansza (albo nie)") to będzie to produkt który skoncentruje fanów Lovecrafta a kuzyn Eldritch będzie pojawiał się raczej jako opcja B.

Modularna mapa (nowe kafle na pewno będą) nowe przygody, nowe karty dzielnic czy kodeksu wezmą tutaj jednak górę nad mapa+Dreamlands Ew. Mapa+Góry Szaleństwa itd.

Ta gra jest też bardziej klimatyczna (umówmy się że 4 poszukiwaczy ogarniających potwory w jednym miasteczku + peryferiach ma większy sens niż 4 poszukiwaczy ratujących walące się miasta na całym świecie).

Ze względu na wstręt do wszelkich karcianek miałem duże opory do tej gry, ale niepotrzebnie. Zapożyczenia z LCG i modularna plansza odzwierciedlają najnowsze trendy/rozwiązania w grach planszowych.

Jeżeli ktoś szuka mechanicznego up'a do zasad AH2ed to jest nim jednak EH, że względu na konserwatywne rozwiązania.

AH3ed to jednak gra tylko inspirowana AH2ed (co zresztą jest wprost napisane na pudełku) ale jest to gra bardzo dobra.

AH3ed podstawka > EH podstawka, ale jeżeli ktoś ma całego EH i nie lubi nowinek to spokojnie może zostać przy EH.

Tak naprawdę od strony artystycznej (grafiki, sposób gry, cel) jest to bliski kuzyn EH i nie ma potrzeby trzymać w kolekcji obu tych gier.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Trolliszcze »

Zaraz, a to nie jest przypadkiem ta gra, o której pisałeś w wątku EH:
AH3 Edycja zapowiada się na ogromną porażkę
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Faello »

Trolliszcze pisze: 01 lip 2019, 11:53 Zaraz, a to nie jest przypadkiem ta gra, o której pisałeś w wątku EH:
AH3 Edycja zapowiada się na ogromną porażkę
Ta sama. Sugerowałem się recenzją Vassela z DT, który po AH3ed pojechał, ale on recenzował z punktu widzenia posiadacza całego zestawu EH i MoMa - paradoksalnie recenzja Zee Garcii (rzekomo 'fanboy' wg Sama i Toma...) i parę innych, które zobaczyłem później były imo obiektywniejsze. Zagrałem i jest bardzo spoko.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: EVOCATVS »

Występuje tutaj możliwość bezpośredniej walki (i wygrania jej) z Przedwiecznymi?
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Jools »

EVOCATVS pisze: 04 sie 2019, 20:48 Występuje tutaj możliwość bezpośredniej walki (i wygrania jej) z Przedwiecznymi?
Gra jest oparta na scenariuszu paragrafowym, tj. robisz pewne cele (by dajmy na to - zamknąć jakieś procesy otwarcia np. portalu, by nie spoilerować napisałem ogólnikowo). Jak Ci się uda zanim np. przedwieczny wyjdzie (zakładając że może) to wtedy możesz wygrać wcześniej. Jeśli jednak nie to zło wychodzi i może pojawić się na planszy. Wtedy już zostaje (bardzo bolesna) konfrontacja z największym złem.
Gra jest dość trudna i często spotyka się wpierdol niż gładkie przechodzenie celów.

Jednakże jeśli szukasz w tej grze drugiej edycji - to nie, nie znajdziesz. Bo tak domyślam się do czego dążysz. AH3 to mieszanka Eldritcha + Pandemii + AH LCG + Posiadłość. Z grubsza to AH3 = Arkham LCG na planszy.
ODPOWIEDZ