(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze: 28 maja 2019, 09:57 Ja już się umówiłem na ED przez fb
Tak z ciekawości, jesteś jeszcze w Grupie Wojennej czy przeszedłeś do Phalax Testing Team? :D
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Bez złośliwości -ED to może być nowy TS/ LWoT...oby nie okazał się nową Jesienią Narodów (która zrobiła mi z dxxy jesień średniowiecza) :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Byłbym ostrożny z nowym TSem. Są podobieństwa, ale są i różnice, także w głębi samej rozgrywki. Natomiast dla miłośników tematu moim zdaniem i tak jest to pewna gratka.

Rafał, uważaj, żebyś od tego grania grzybami nie stał się sam zrzędliwym grzybem :P ;)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Odi pisze: 28 maja 2019, 11:28Rafał, uważaj, żebyś od tego grania grzybami nie stał się sam zrzędliwym grzybem :P ;)
Mylisz się. Markus już opatentował zrzędzenie jako strategię ewolucyjną. Wczoraj graliśmy w Bios: Genesis gdzie zaczynamy od związków organicznych. Zacytuję fragment opisu rozgrywki:
Wolf pisze: 27 maja 2019, 23:16Markus po 4 miliardach lat narzekania wytworzył makroorganizm lądowy i wygrał, nie powstrzymały go nawet wszystkie możliwe plagi (temperatura, susza, tlen, pasożyty oraz rak) i chociaż zginął i cofnął się w ewolucji to powstał z martwych i wypełzł znowu na ląd. Był po prostu tak upierdliwy w tej swojej woli życia, że matka natura załamała ręce i w końcu dała przyzwolenie na jego istnienie :P
Aaa... no i nie stał się grzybem tylko pazurnicą ;)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze: 28 maja 2019, 11:28 Byłbym ostrożny z nowym TSem. Są podobieństwa, ale są i różnice, także w głębi samej rozgrywki. Natomiast dla miłośników tematu moim zdaniem i tak jest to pewna gratka.
Co oznacza "są różnice" w nowym TS? Karty są o innym działaniu? Siatka połączeń na mapie jest skorygowana?
Czy może stwierdzenie "nowy TS" to "ED"?
Odi pisze: 28 maja 2019, 11:28 Rafał, uważaj, żebyś od tego grania grzybami nie stał się sam zrzędliwym grzybem :P ;)
to za 15 lat :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Chodzi o określenie ED mianem "nowego TS".
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze: 28 maja 2019, 13:43 Chodzi o określenie ED mianem "nowego TS".
To jest marketingowe nadużycie.

Gra jeszcze nie wyszła a już określa się ją mianem "następcy króla", ha ha ……. pożartowaliśmy
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Markus wpadasz dzisiaj? Bo nie wiem jakie pudło brać..
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Mnie dziś nie ma. Do następnego.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Mnie niestety również nie będzie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: vinnichi »

Mnie też tym razem...
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Biorę Seki wtedy jak będzie Antek, i może Sun Tzu?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Kolejne dwie rozgrywki w Europe Divided. Mocno odmienne od pierwszej.

W przyszłym tygodniu chyba już zapraszać będę do Time of Crisis, albo do Marii :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czyli gra jednak broken?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Trudno wyrokować o balansie po kilku rozgrywkach.
Dla mnie gra jest spoko. Nie jest to może poziom TS, ale spokojnie da radę pogłówkować i nacieszyć się kontrolą nad Kaukazem i innymi takimi :)

edit: wkrótce zresztą mój tekst na GF
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Wczoraj z Antkiem rozegraliśmy Sekigaharę. Rozegraliśmy tak na prawdę całą grę (wszystkie tygodnie) i wraz z tłumaczeniem, minus przerwy na sklep to poniżej 3h nam wyszło. Także bardzo spoko. Dla Antka była to pierwsza gra, wcześniej tylko widział ją, także parę błędów popełniał ale starałem się mu pokazać dobre triki tak by nie zrobić wtopy dużej. Jak zawsze mówię nie liczy się zwycięstwo tylko zrozumienie gry i fun.

Ja grałem Ishidą - nadal staram się znaleźć coś nowego po tej stronie planszy i jak zawsze znajduję nowe motywy i pomysły. Początek był dość klasyczny - Tokugawa wychodzi na inwazję. I muszę przyznać, że Antek dość często palił po dwie karty, by móc poruszyć każdy bloczek i koniec końców wyszło mu to na dobre. Ishidą nie miałem szans na rush - ani od strony klau Uesugi ani od Kyoto. Pierwszy tydzień bez walki. Następnie dość klasyczny przebieg walki, masowe muszkiet klanu Uesugi walczącego z Date:
Spoiler:
I dalej organizacja armii do mielenia wrogów:
Spoiler:
W tym czasie wojska Tokugawy kończyły oblegać środkowy zamek i zbierały się wokół Fukushimy i o dziwo obitego klanu Date. Klan Maeda natomiast wykonywał dość niepokojące manewry. Wystąpiły jedynie drobne potyczki z udziałem zdrajców, delikatnie większe straty poniósł Antek jednak na mapie był lepiej rozlokowany.

Jednakże czas klanu Maeda też nadszedł. Niestety, gdy raz wyjdzie dobra walka, to następna może być smutna. Idąc dalej za ciosem, zjednoczona armia zdobyła z dużym sukcesem zamek Maedy - nigdy tam ishidą nie byłem. W tym czasie klan Uesugi poczuł zemstę pozostałych przy życiu Date.
Spoiler:
Sytuacja na planszy:
Spoiler:
Do największej i kluczowej walki doszło w połowie gry i na samym środku planszy. Chciałem odzyskać to co utraciłem i niestety, zbytnio się pospieszyłem przez co nie udało mi się dorzucić 2 koników (:P ). Antek wiedział co robi, więc doszło do masakry.. tu już nie chodziło o brak kart tylko o brak bloczków. A Antek cały czas miał przewagę w zamkach i zaopatrzeniu.
Spoiler:
Pomimo porażki wojska z Osaki nadal były w stanie utrzymać front. Tokugawa miał więcej wojsko skupionych pod drugiej stronie planszy.
Spoiler:
W tym momencie stwierdziłem, że jedyną opcją wygranej jest ubicie samego Tokugawy - niestety powiedziałem to zbyt głośno :) Antek obstawił drogi i zamki bloczkami tak, że nie zdążyłem ich odbić na czas (zabrakło 1 tury) a sam Tokugawa zaćzął spierdzielać autostradą w kierunku Edo. Była szansa na jego ścięcie atakiem wyprzedzającym, jednak w przedostatniej turze (pościgowej) karty inicjatyw były 8 i 7... Pod koniec gry nie robiłem już ostatniego swojego ruchu, gdyż to było już przeliczalne i uznaliśmy, że tutaj jest koniec.
Pomimo odbicia przeciwników od stolicy i posiadania mniejszych strat (Tokugawa stracił 3 dowódców, Ishida 1), w ostatecznym rozrachunku przegrałem bodajże 15 do 12 punktów na koniec gry (maksymalnie co mógłbym uzyskać). Gdybym miał 1 akcję więcej to miałbym szanse skończyć z wynikiem 14 do 13 - a to kwestia tylko jednego zamku była.

Podsumowanie mapy:
Spoiler:
Straty poniesione:
Spoiler:
I oczywiście co mi zostało w worku.. fajnie:
Spoiler:
---
Wydaje mi się, że Antoine będzie chętny na dalsze gry. W sumie w trakcie gry mówił, że musi zagrać jeszcze raz. Niektóre mechanizmy dopiero w kolejnych grach możemy lepiej wykorzystać. Będę musiał też później przeliczyć karty i bloczki - jestem ciekaw jaki jest rozkład elementów między dwie strony.
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Udało się z Wolfem i Jankiem zagrać w Greenland.
Eklund zrobił grę w której istotnym czynnikiem jest negocjacja. Hmmmm ... kto by się przejmował jakimiś negocjacjami o córki i surowe. :D niechcący wyszła nam gra wojenna o przepędzaniu przeciwnika z łowisk.
Uczciwie wygrał Janek (tylko on czytał zasady) metodà "na królika" tj rozmnożył siè maksymalnie , a my w tym czasie wygineliśmy
Ta gra ma w sobie spory element "push your luck" :D podczas wszelkiego zbieractwa. Na szczęście dostajemy narzędzia pozwalające okiełznać kostki

Chętnie zagram ponownie aby poznać o czym naprawdę jest ta gra.
To dopiero pierwsza iteracja zasad. Zwyczajowo u Eklunda gramy na poprawnych/doczytanych dokładnie zasadach tak w okolicach 4 rozgrywki.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 29 maja 2019, 23:59Uczciwie wygrał Janek (tylko on czytał zasady) metodà "na królika" tj rozmnożył siè maksymalnie , a my w tym czasie wygineliśmy
Nie rozmnożył się maksymalnie, bo to akurat w tej grze niebezpieczne, o czym się przekonałem po 1 rundzie, tylko zgarnął trofeum z polowania na wieloryba - to było kluczowe. Potem rozwijał się dość zbalansowanie, a my się w międzyczasie za mocno tłukliśmy między sobą, zamiast dojść do jakiegoś porozumienia, więc ostatecznie trochę nas to przyhamowało w rozwoju, a jak jeszcze wydarzenia pognębiły to się wszystko zaczęło sypać i gra zakończyła się historycznie czyli zwycięstwem, prowadzonego przez Jana, plemienia Thule.

Gra rzuca tyle kłód pod nogi, że zbytnie zaangażowanie w walki może być niebezpieczne, bo można nawet całkowicie wyginąć i zostać wyeliminowanym z gry, więc czasami warto ustąpić, wymienić się córkami, żelazem, kozą, psem czy co tam mamy pod ręką, a przystąpić do walki kiedy mamy nadmiar myśliwych i chcemy pognębić innego gracza, któremu za dobrze idzie.

Podoba mi się, że w ramach odwetu można zabić zięcia, jak jego plemię zadało nam straty :D
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Cieszę się że gra się spodobała, ale przypominam, że "pogrom" to zasada opcjonalna :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Wolf nasze Pax Pamiry są tutaj:
Sri Lanke właśnie mijają :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wosho »

Dzięki Panowie za ten temat :)
Szukałem informacji o jakiejś trudniejszej grze i trafiłem na ten temat i przeczytałem kilkadziesiąt stron dzięki czemu poznałem kilka ciekawych tytułów :)
Na początek zakupione Hands in the sea dla dwóch graczy i Time of crisis na więcej zobaczymy czy się spodoba :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wow. Prawie jakbyś niewielką książkę przeczytał :-)
Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się że w tym słynnym natłoku hejtu w tym wątku :D można jednak wyłowić interesujące informacje

Edit: na Handsach i Time of Crisis napewno się nie zawiedziesz. To dobre gry w swojej kategorii
Ostatnio zmieniony 02 cze 2019, 12:42 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 02 cze 2019, 12:33 Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się że w tym słynnym natłoku hejtu w tym wątku :D można jednak wyłowić interesujące informacje
Może niech hejterzy od razu tagują swoje posty jako #Hejt żeby dało się szybko odfiltrować :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze: 02 cze 2019, 12:34
Markus pisze: 02 cze 2019, 12:33 Dziękujemy za miłe słowa i cieszymy się że w tym słynnym natłoku hejtu w tym wątku :D można jednak wyłowić interesujące informacje
Może niech hejterzy od razu tagują swoje posty jako #Hejt żeby dało się szybko odfiltrować :P
Najprościej będzie, jak Odi otaguje cały wątek w tytule :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wosho, dzięki za miłe słowa. Zawsze to inaczej się pisze relacje i obserwacje gdy wiadomo, że to nie tylko na użytek naszgo hejterskiego kółka wzajemnej adoracji ;)
ODPOWIEDZ