Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Koziełło »

Ale różnorodność efektów wcale nie oznacza złożoności rozgrywki. Wystarczy wszystko ładnie napisać na karcie. Znów się odwołam do Viticulture i Terraformacji - Akurat zrozumienie efektu którejkolwiek karty nie stanowi problemu dla nowicjuszy. To raczej kwestia inwencji autorki gry, wymyślenia różnorodnych efektów kart.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kmd7 »

Oj, czasem jednak oznacza. Spójrz na Pory Roku. Cięższa? Chyba tak. Albo Agricola, cięższa? Wiem, przeginam ;). I nie chodzi, jak piszesz, o zrozumienie efektu działania pojedynczej karty, tylko ogarnięcia całości, znalezienie synergii zagranych kart. I wydaje mi się, że wiem o co Ci chodzi. O różnorodność zapewniającą większą regrywalność. Ale nie każdy łupie w gry dzień w dzień, tydzień po tygodniu. Ja ma za sobą 10 partii w ciągu 2 miesięcy. I jeszcze usiądę, bo mam chęć. Ale rozumiem, że Tobie sprawiła zawód. I dlaczego.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: brazylianwisnia »

Tych efektów trochę jednak jest. Pokarmy, jajka, karty celów, zagranie ptaka, polowanie, dobieranie kart, jajek itd. Co możnaby jeszcze wymyślec innego?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: detrytusek »

brazylianwisnia pisze: 07 cze 2019, 14:47 Tych efektów trochę jednak jest. Pokarmy, jajka, karty celów, zagranie ptaka, polowanie, dobieranie kart, jajek itd. Co możnaby jeszcze wymyślec innego?
Można, można. Wariacje na ten temat fajnie przedstawia dodatek fanowski.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Trolliszcze »

Koziełło pisze: 07 cze 2019, 14:04 Ale różnorodność efektów wcale nie oznacza złożoności rozgrywki. Wystarczy wszystko ładnie napisać na karcie. Znów się odwołam do Viticulture i Terraformacji - Akurat zrozumienie efektu którejkolwiek karty nie stanowi problemu dla nowicjuszy. To raczej kwestia inwencji autorki gry, wymyślenia różnorodnych efektów kart.
Różnorodność efektów bywa też iluzoryczna. Ja przykładowo nie widzę ich w Terraformacji - praktycznie wszystkie karty (mówię tu o podstawce) są jakimś wariantem podniesienia/obniżenia jakiegoś współczynnika/współczynników. Suwaczek w lewo, suwaczek w prawo. To samo z wieloma niebieskimi kartami - na tej kładę zwierze co turę za 1 pkt, na tej co turę za 1/2 punktu. TM raczej nie posłużyłaby dla mnie jako przykład gry z wieloma zróżnicowanymi efektami kart. Lepszy przykład to np. Macao Felda - tam jest całe mnóstwo kart, które robią coś unikalnego - i często nie robi tego żadna inna karta w grze.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Koziełło »

Trolliszcze pisze: Lepszy przykład to np. Macao Felda - tam jest całe mnóstwo kart, które robią coś unikalnego - i często nie robi tego żadna inna karta w grze.
Tu się w pełni zgadzam i to jest to czego bym chciał
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1166
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 245 times
Been thanked: 263 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: siepu »

A ja nie - bo nauka gry gdzie jest mnóstwo unikalnych kart (często z nieoczywistą ikonografią) jest koszmarem dla ludzi, którzy w gry na co dzień nie grają. A i dla graczy jest to rzecz po prostu uciążliwa. Jako że Wingspan to propozycja rodzinna plus to jestem bardzo szczęśliwy że efekty kart są proste i powtarzalne bo dzięki temu grę łatwiej wytłumaczyć a moja mama ma radość już w pierwszej rozgrywce. Dla zainteresowanych mam nadzieję, że powstanie dodatek ale akurat mi on do szczęścia nie jest potrzebny (jak chcemy cięższej gry to gramy w cięższe gry).
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: konradstpn »

To gra z potencjałem. Już teraz można nabyć rozszerzenie fanowskie, które odświeża i urozmaica rozgrywkę. W perspektywie również dodadek i dopiero Na skrzydłach rozwinie skrzydła. :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: REBEL.pl »

Dla tych, którzy spóźnili się na pierwszy druk gry Na skrzydłach dobra informacja: dodruk będzie dostępny w drugiej połowie tego tygodnia!

Obrazek
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: trance-atlantic »

Trolliszcze pisze: 07 cze 2019, 15:48 Różnorodność efektów bywa też iluzoryczna. Ja przykładowo nie widzę ich w Terraformacji - praktycznie wszystkie karty (mówię tu o podstawce) są jakimś wariantem podniesienia/obniżenia jakiegoś współczynnika/współczynników. Suwaczek w lewo, suwaczek w prawo. To samo z wieloma niebieskimi kartami - na tej kładę zwierze co turę za 1 pkt, na tej co turę za 1/2 punktu. TM raczej nie posłużyłaby dla mnie jako przykład gry z wieloma zróżnicowanymi efektami kart. Lepszy przykład to np. Macao Felda - tam jest całe mnóstwo kart, które robią coś unikalnego - i często nie robi tego żadna inna karta w grze.
Skoro już Rebel odkopał wątek, to pozwolę sobie odnieść się do powyższego. W TM zachodzi jedna rzecz, której próżno szukać w NS, tj. te wszystkie współczynniki nie funkcjonują w grze same dla siebie, żeby generować coś unikalnego na skalę gry, ale aby wchodzić ze sobą w interakcję - coś obniżę, by coś podwyższyć, ale po spełnieniu takiego czy innego warunku lub właśnie po to, by móc zagrać wprowadzić do gry kolejną kartę. Część kart da się zagrać tylko w określonych okolicznościach, kolejna część już/jeszcze nie jest użyteczna, trzeba także dopasować swoje plany do tego, co trafiło się na rękę i/lub z jaką startową korporacją się zaczyna. Zgoda, że to nie jest różnorodność efektów kart, ale w TM różnorodność bierze się z zależności na poszczególnych kartach i z kolejności, w jakiej się pojawiają.

Na Skrzydłach jest raczej liniowe - więcej ptaków, więcej pokarmu, więcej jajek, bo żeby wygrywać trzeba mieć w zasadzie wszystkiego więcej. TM inaczej definiuje owe większości, bo tylko część z tego, co po drodze zbierasz, będzie potrzebna na koniec. No i NS jest tak okropnie pasjansowate, że, choć raz po raz ląduje na stole, każdy sobie swoje buduje i nawet wyścig na przewagi nie jest tym, co w jakikolwiek sposób powodowałoby wzrost zainteresowania poczynaniami innych graczy. Tak samo ukryte cele - zamiast przerzucać talię w poszukiwaniu jednego na dziewięć ptaków, lepiej odłożyć pokarm i "osiedlić" ptaka za 5-6 punktów. Pomysł całkiem fajny, ale te wszystkie elementy wchodzą ze sobą w synergię jak dla mnie trochę zbyt płytko. I także nazbyt losowo. Właśnie w TM można tę losowość jakość ujarzmić; ba, ja wolę grać w nią nawet bez draftu, bo dla mnie to stanowi wyzwanie i próbę ugrania czegoś z tego, co dostałem (plus jakaś startowa korporacja inna od pozostałych).

Od gry bynajmniej nie odstraszam, chociaż mnie osobiście urzekła bardziej wykonaniem aniżeli mechanizmami w niej zawartymi. Karmnik także fajny, tylko niezbyt proporcjonalny i na mniejszym stole staje się trochę nieporęczny. Tym niemniej, dla bardzo casualowego grania może być to tytuł niemalże idealny, bo i zasady są dość intuicyjne, i walor estetyczny (nawet edukacyjny) jest świetnie wyeksponowany, co - jak potwierdzali koledzy wyżej - może być skutecznym wabikiem na płeć przeciwną. Mowa oczywiście o żonach, nie o przypadkowych koleżankach do grania. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

No, no. Oto i są patki europy (a raczej nadlatują). Muszę przyznać, że rebel zaskoczył. Oczywiście pozytywnie :) Nawet instrukcję opublikowali 8)
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: uyco »

czy to jest tożsame z dodatkiem fanowskim?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

uyco pisze: 02 paź 2019, 17:43 czy to jest tożsame z dodatkiem fanowskim?
Nie. To kompletnie coś innego.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: EsperanzaDMV »

Wow. Przyznam, że jestem pod wrażeniem liczbą kart w dodatku - 81 kart ptaków to prawie połowa tego, co jest w podstawce. Plus nowe żetony celów, no i przede wszystkim to, na co wszyscy czekali - zwiększenie interakcji między graczami. Szykuje się must-buy, dobrze że to grudzień to będzie idealnie do kupienia na prezent... dla siebie :D

Jedyny minus jaki widzę, to że nie będzie dało się trzymać sensownie dodatku w pudełku od podstawki. Już teraz karty ledwo mieszczą się w pojemniku (oczywiście w koszulkach), a jak jeszcze dołożymy nowe plus wszystkie pozostałe komponenty (dodatkowe karty, żetony, jaja), to może być baaardzo ciasno w pudle.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: autopaga »

Dlatego ma być drugi pojemnik na karty ;)
Quimeen
Posty: 23
Rejestracja: 20 mar 2019, 20:53
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Quimeen »

A to nie ma być tylko tacka? Mi się wydaje, że to będzie tacka, którą użyjemy zamiast starej i ona umożliwi przechowywanie większej liczby kart w plastikowym pudełeczku.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: autopaga »

A jak miałaby taka tacka wyglądać ?;) Musi być pudełko.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: konrad.rymczak »

autopaga pisze: 02 paź 2019, 21:11 A jak miałaby taka tacka wyglądać ?;) Musi być pudełko.
Możesz zobaczyć w instrukcji :roll:
Wyglądem się nie wyróżnia ;)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: autopaga »

Faktycznie sama tacka-wieczko bez pudełka, haha nieźle.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: FortArt »

To ja trochę schłodzę.

5 kart bonusowych niby dochodzi, ale 4 wylatują. Cokolwiek skromny zysk w tym segmencie.

Tracimy też jedną (niebieską) stronę planszy z celami.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: detrytusek »

Ja jestem nieco zawiedziony. Po najważniejsze to nie naprawili różowych kart, które w 2 os. rozgrywkach są bezsensu.
Turkusowych kart jest 21 na 251 czyli ok 8%. Za wiele to ich w trakcie rozgrywki nie wyjdzie (2 os.) także to zwiększenie interakcji pozostanie raczej ciekawostką marketingową niż faktycznym gejmczendżerem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Lolas »

detrytusek pisze: 02 paź 2019, 23:51 Ja jestem nieco zawiedziony. Po najważniejsze to nie naprawili różowych kart, które w 2 os. rozgrywkach są bezsensu.
Gdybym często grał w składzie 2-osobowym po prostu wywaliłbym z talii różowe karty :-)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

Lolas pisze: 02 paź 2019, 23:53
detrytusek pisze: 02 paź 2019, 23:51 Ja jestem nieco zawiedziony. Po najważniejsze to nie naprawili różowych kart, które w 2 os. rozgrywkach są bezsensu.
Gdybym często grał w składzie 2-osobowym po prostu wywaliłbym z talii różowe karty :-)
I zastapił je turkusowymi z dodatku :D
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Blue »

konradstpn pisze: 04 cze 2019, 23:08 Pozwoliłem sobie na spojrzenie na listę preferencji Gizmoo. Cóż tam widzimy ? W ścisłym TOP są gry euro ociekające wręcz klimatem:
- Lorenzo il Magnifico
- Rajas of the Ganges
- Lords of Waterdeep
- Grand Austria Hotel

To naprawdę dobre pozycje. Sam również je doceniam i mam 3/4. Każda z tych gier ma jednak wiele abstrakcyjnych, nijak nie powiązanych z tematem mechanizmów i zasad. Bez trudu można je wskazać. Czy wreszcie znaczniki w kształcie pistoletów lub kanistrów z benzyną generują tak wielkie pokłady klimatu, by grając w 51 Stan Master Set (notabene gra Maja 2019 w rankinu Gizmoo) poczuć świat postapo ? Czemu abstrakcja uwiera tylko w Wingspan ? Just because ! Szkoda czasu na tego typu jałowe dysputy...
Jak Rebel odkopał, a jak nadrobilem, to też się coś udzielę :D. Fajna ta rozmowa z Gizmoo była.

Nie grałem w pierwsze 3 pozycje, ale sam GAH oprócz mechanizmu kostek, który jest mega abstrakcyjny i do niczego nie pasuje, a jest główną osią gry, ma IMHO bardzo dobrze spiętą mechanikę. Oczywiście możesz powiedzieć że w realu jest bzdurne że jak klienta źle obsłużysz w restauracji przyhotelowej, to nie weźmie w hotelu, a jak dobrze obsłużysz to weźmie na 100%, albo że najpierw po klientów idziesz na rynek miejski i zapraszasz do siebie(ale tak szczerze to nie do końca, bo tak działają np ludzie jak dojeżdża się do stacji w miejscowości turystycznej np w Zakopanym, spotkałem się z tym kilkukrotnie. Uznajmy ze na "rynku" w GAH jest organizowana jakaś impreza z szychami i hotelarze się prześcigają w tym żeby ich do siebie zgarnąć na kawkę zrobić dobrą atmosferkę na tyle żeby opłacili pokój). Oczywiście są tam uproszczenia, ale nadal się całkiem nieźle sprawdza i zazębia, ma sens i mechaniczny i klimatyczny.

A cała rozmowa jest o tyle fajna, że pokazuje jak różni jesteśmy i jak pewne nasze doświadczenia życiowe mogą mieć wpływ na odbiór "klimatu", dobrze spiętej mechaniki z tematem. Po prostu pewnie jednemu jest prościej się wczuć w prowadzenie hotelu, niż w zbieranie ptaszków do rezerwatu i o ile ten pierwszy temat wydaje się bliższy i bardziej naturalny, tak ten drugi może się mu wydawać właśnie kompletnie abstrakcyjny. Nie grałem niestety w wingspan, więc nie mogę potwierdzić, ale mam wrażenie że dla mnie też zdecydowanie bliższe by było hotelarstwo, co nie znaczy że nie poczułbym ptaszków. W Najeźdźcach z północy czułem jednak klimat chyba mniej niż Gizmoo patrząc na jego zachwyty, choć nadal oceniam, że jest całkiem dobrze spięty. I tak dla mnie nadal dobra mechanika wygrywa z klimatyczną grą z gorszą mechaniką, ale jednak lubię jak się dobrze mechaniki zazębiają z tematem i na pewno jest to dla mnie plus. A mam jednego współgracza dla którego sucha gra nie przejdzie choćby nie wiem jak dobra była, bo mu po prostu nie sprawia frajdy sama optymalizacja jak nie czuje że coś robi ciekawego w głowie zarządzając tymi elementami.
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: sliw2 »

autopaga pisze: 02 paź 2019, 21:27 Faktycznie sama tacka-wieczko bez pudełka, haha nieźle.
Zdaje się, że będzie to jednak tacka + pudełko. Jak sama tacka miałaby pomóc w przechowywaniu kart z dodatku obecnego i przyszłego (chyba, że byłaby wyższa)? Poza tym w podstawce również w spisie komponentów pojawiła się tylko tacka bez pudełka.

Co do zawartości chociaż jest tego sporo i w całkiem niezłej cenie to jestem lekko rozczarowany małą różnorodnością kart. Po cichu liczyłem na wprowadzenie dodatkowych sposobów punktowania i trochę większej różnorodności kart.
ODPOWIEDZ