Klany Kaledonii - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Brylantino »

Po prostu bierzesz 3 kontrakty i wybierasz jeden z nich jeżeli chcesz (płacąc, jeżeli jest odpowiednia runda). Tak się nazywa ta akcja, bo standardowo otrzymuje się ją za zbudowanie ostatniego budynku przetwórczego.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Arius »

Oczywiście bierzesz trzy losowe kontrakty.
Nie z planszy kontraktów.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: kastration »

Czy jeżeli 1 gracz kupił beczkę (tylko przykład), to w tej samej rundzie gracz nr 2 może iść kupcem po beczkę, a po nim gracz nr 3 też? Nie jest zablokowana beczka do kupna po graczu nr 1, jak rozumiem?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Nidav »

Nie jest zablokowana. Jedynie gracz, który kupił beczkę, nie może jej sprzedać. Może za to kupić kolejną - nie może być kupców jednego gracza zarówno przy buy i sell względem jednego towaru, ale można w paru akcjach kupować ten sam towar (i jak sprzeda jedną, to potem dalej może sprzedawać ten towar).
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: kastration »

Dziękuję za upewnienie. Dobrze zinterpretowałem. Jednakże, dwie kolejne kwestie do przykładu na stronie 5 (premia z sąsiedztwa):

"Jesli gracz dokona ekspansji na pole sąsiadujące z gorzelnią innego gracza, może kupić
whisky. Jesli aktualna cena whisky wynosi £10, mógłby kupić trzy whisky (lub cztery w grze dla 2
graczy) z zasobów ogólnych po £7 za sztukę umieszczając odpowiednią liczbę swoich Kupców na strzałce
w górę prrzy symbolu Whisky. Jeśli obok miejsca, w którym się znajdują, znajduje się również serownia
przeciwnika, to aktualny gracz może również kupić do trzech sztuk (lub cztery w grze dla 2 osb) sera ze
zniżką, jeśli ma wystarczającą liczbę Kupców, aby tego dokonać"

Mam 4 kupców i sąsiaduję z dwoma rywalami, jak w przykładzie. I dwa zagadnienia:

1. Kupuję sobie to whisky z premii (3 kupcami, powiedzmy). Potem mogę kupić ser tylko 1, bo został mi 1 kupiec w puli dostępnych czy zabieram tych 3 z whisky i mogę kupić więcej niż 1 ser?
2. Co się dzieje z kupcami wysłanymi dla zniżkowego kupienia surowców w związku ze skorzystaniem przeze mnie z premii? Oni zostają tam już i nie skorzystam z nich w rundzie? Czyli po działaniu na skutek premii z sąsiedztwa nie mogę ich sobie ściągnąć od razu, tylko na koniec rundy?


PS:

3. Czy jeżeli na kontrakcie eksportowym jest wymóg baraniny (nóżka mięsa, a nie stek), to mogę WYŁĄCZNIE poświęcić na to owcę, a krowy już nie?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Nidav »

kastration pisze: 09 mar 2019, 15:31 1. Kupuję sobie to whisky z premii (3 kupcami, powiedzmy). Potem mogę kupić ser tylko 1, bo został mi 1 kupiec w puli dostępnych czy zabieram tych 3 z whisky i mogę kupić więcej niż 1 ser?
Przeprowadzasz normalną akcję kupna towaru, dlatego też zostawiasz kupców na planszy rynku, a cena rośnie o tyle pól, ile towarów kupiłeś. Kupcy zostają tam do końca rundy - dokładnie tak samo, jakbyś jedynie kupował rzeczy w swojej rundzie. Możesz to zinterpretować tak, że wykonujesz trzy akcje z rzędu w swojej turze - najpierw ekspansja, potem kupno whiskey, potem kupno sera. W efekcie po kupnie 3 whiskey zostaje Ci 1 kupiec, więc możesz kupić jedynie 1 ser. Jeśli to zrobisz, to nie masz więcej kupców na tę rundę (chyba, że załatwisz sobie piątego) i nie możesz przeprowadzać akcji kupna/sprzedaży na rynku.
2. Co się dzieje z kupcami wysłanymi dla zniżkowego kupienia surowców w związku ze skorzystaniem przeze mnie z premii? Oni zostają tam już i nie skorzystam z nich w rundzie? Czyli po działaniu na skutek premii z sąsiedztwa nie mogę ich sobie ściągnąć od razu, tylko na koniec rundy?
Kupcy zostają i nie skorzystasz z nich już więcej w tej rundzie. Potem w pierwszej fazie następnej rundy, czyli w trakcie przygotowania, ściągasz ich z planszy rynku.
3. Czy jeżeli na kontrakcie eksportowym jest wymóg baraniny (nóżka mięsa, a nie stek), to mogę WYŁĄCZNIE poświęcić na to owcę, a krowy już nie?
Dokładnie tak. Na logikę - jeśli ktoś chce kupić od Ciebie baraninę, to nie sprzedajesz mu wołowiny :)
Asukaji
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2015, 11:07

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Asukaji »

Dr. Nikczemniuk pisze: 22 paź 2018, 08:00 Klan Fergusson
brak zdania/opisu w polskiej instrukcji a które znajduję się w instrukcji angielskiej: You must place all three starting Workers on border spaces of the active map. Czyli 3 robotników początkowych stawiamy w miejscach granicznych mapy. Oddaje to grafika na płytce klanu ale mimo wszystko opisu brak.

Klan McKenzie
brak zdania: For the purposes of Scoring tile #2, Whisky in the cellar does score. Czyli kafel punktowania nie uwzględnia beczek w piwnicy.
A jak rozumieć to zdanie: When you move aged Whisky out of the cellar into your stock, you gain £7 or £15 respectively. W PL instrukcji jest przenieść Whisky z piwnicy do puli. Wcześniej jest mowa o przeniesieniu z piwnicy do magazynu. Jak rozumieć sformułowanie z piwnicy do puli? Jakiej puli, ogólnej? Czy może jednak nadal chodzi o mój magazyn?
Kolejne pytanie to czy mając beczki na polach za 7 i 15 mogę je spieniężyć od razu obie?
Źle koledze mówicie! Przecież w instrukcji jest JASNO NAPISANE, że można w KAŻDYM momencie GRY zdjąć beczki z piwniczki klanu i otrzymuje się za to tyle pieniędzy, ile jest napisane przy danym slocie i NIE MUSISZ z niej korzystać w żaden sposób! Możesz ją po prostu zabrać i NIC WIĘCEJ z nią nie robić do końca gry. Nie mylcie zasad!
"Możesz przenieść DOWOLNĄ beczkę whisky z piwnicy do swojego magazynu w dowolnym momencie. Kiedy PRZENOSISZ starą Whisky z piwnicy do puli, otrzymujesz odpowiednio 7 lub 15$". Co tu jest trudnego w zrozumieniu?
To, że się tą turę poczekało już jest nagrodą. NIE TRZEBA czekać, aż nowa beczka 'wypchnie' tą ostatnią, żeby zdobyć bonus w wysokości 15 sztuk złota. Byłoby to kompletnie bez sensu, bo po co wtedy byłaby nagroda 7 kasy za środkową beczkę? Ludzie, czytajcie zasady zanim komuś pomożecie.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Brylantino »

Archeolog, a doczytałeś dwa posty niżej, że napisałem dokładnie to samo co ty? I zrobiłem to w październiku 2018 roku, kiedy ten temat miał jeszcze sens.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: addekk »

Dostałem druga poprawiona instrukcje do mojej wersji gry i nie wiem teraz która jest poprawna jak ja odróżnić?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

addekk pisze: 05 sty 2020, 14:42 Dostałem druga poprawiona instrukcje do mojej wersji gry i nie wiem teraz która jest poprawna jak ja odróżnić?
Z tego co kojarzę to kafle klanów mają dokładniejszy opis.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
southpark
Posty: 7
Rejestracja: 05 lut 2020, 18:46
Been thanked: 2 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: southpark »

Witam
Mam pytanie o kupców. Co jeśli mam pełny tor kupców u siebie a ma do mnie powrócić kupiec z toru handlu. Wraca on mi na "rękę" i mogę go używać bez płacenia za niego czy powraca on do tej rezerwy gdzie muszę go wynająć za pieniądze?
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: addekk »

Kupcy już wynajeci ci co wracają z każdą runda są w twoich rezerwach więc za nic nie płacisz
Weźże chodźże grać BGG
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: thegammer »

2 pytania:

1. Faza produkcji: Czy dochód z górników i drwali powiększamy też o wartości z żetonów ulepszonych technologii ? Wg instrukcji : Ikony monet. "Czarne cyfry, oznaczają pieniądze które otrzymujesz". Na tych żetonach są nadrukowane czarne cyfry.

2. Faza produkcji: Produkcja towarów przetworzonych. Mając 2 znaczniki mleka i jeden wystawiony na planszy budynek serowni mogę przetworzyć te 2 znaczniki mleka na 2 sery ? Czy raczej działa to tak, że jeden budynek przetwarza jeden znacznik (tak też graliśmy). W trakcie gry padło takie pytanie dlatego wolę dopytać.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: addekk »

thegammer pisze: 27 kwie 2020, 07:15 2 pytania:

1. Faza produkcji: Czy dochód z górników i drwali powiększamy też o wartości z żetonów ulepszonych technologii ? Wg instrukcji : Ikony monet. "Czarne cyfry, oznaczają pieniądze które otrzymujesz". Na tych żetonach są nadrukowane czarne cyfry.

2. Faza produkcji: Produkcja towarów przetworzonych. Mając 2 znaczniki mleka i jeden wystawiony na planszy budynek serowni mogę przetworzyć te 2 znaczniki mleka na 2 sery ? Czy raczej działa to tak, że jeden budynek przetwarza jeden znacznik (tak też graliśmy). W trakcie gry padło takie pytanie dlatego wolę dopytać.
Ad1. Masz na planszetce gracza pod każdym robotnikiem 2 wartości. Wartość z lewej to taka gdy robotnik nie jest ulepszony i wartość z prawej strony to gdy jest ulepszony. No i pobierasz złoto które pisze pod ostatnim umieszczonym robotnikiem na planszetce a nie sumujesz wszystkie wartości.
Ad2. Jedna serownia jeden ser. Po co by było w takim wypadku więcej takich budynków w grze :D ?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: addekk »

thegammer pisze: 27 kwie 2020, 07:15 2 pytania:

1. Faza produkcji: Czy dochód z górników i drwali powiększamy też o wartości z żetonów ulepszonych technologii ? Wg instrukcji : Ikony monet. "Czarne cyfry, oznaczają pieniądze które otrzymujesz". Na tych żetonach są nadrukowane czarne cyfry.

2. Faza produkcji: Produkcja towarów przetworzonych. Mając 2 znaczniki mleka i jeden wystawiony na planszy budynek serowni mogę przetworzyć te 2 znaczniki mleka na 2 sery ? Czy raczej działa to tak, że jeden budynek przetwarza jeden znacznik (tak też graliśmy). W trakcie gry padło takie pytanie dlatego wolę dopytać.
Ad1. Masz na planszetce gracza pod każdym robotnikiem 2 wartości. Wartość z lewej to taka gdy robotnik nie jest ulepszony i wartość z prawej strony to gdy jest ulepszony. No i pobierasz złoto które pisze pod ostatnim umieszczonym robotnikiem na planszetce a nie sumujesz wszystkie wartości.
Ad2. Jedna serownia jeden ser. Po co by było w takim wypadku więcej takich budynków w grze :D ?
Weźże chodźże grać BGG
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: thegammer »

addekk pisze: 27 kwie 2020, 08:23 Ad1. Masz na planszetce gracza pod każdym robotnikiem 2 wartości. Wartość z lewej to taka gdy robotnik nie jest ulepszony i wartość z prawej strony to gdy jest ulepszony. No i pobierasz złoto które pisze pod ostatnim umieszczonym robotnikiem na planszetce a nie sumujesz wszystkie wartości.
Ad.1 addekk to wiemy. Moje pytanie dotyczy potencjalnego dochodu pochodzącego z żetonów technologii, na których nadrukowane są monety z czarną czcionką. Czy one dodają się do dochodu ? Przykład:

Posiadam nieulepszone technologie (czyli bierzemy wartości z lewej kolumny).
Mam wystawionych dwóch drwali ( dochód 8 ) i jednego górnika ( dochód 6 ) . Dochód za pracowników w fazie produkcji w tym przypadku wynosi 14.
Na żetonach technologii są nadrukowane monety z czarnymi cyframi, mają wartości wartości 4 (technologia drwale) i 6(technologia górnicy).

Czy te wartości (4 za technologię drwala i 6 za technologię górnika) dodaję do dochodu pracowników ? W przykładzie miał bym łącznie 24 (14 za pracowników + 10 za technologie).

W instrukcji jest napisane:
"Ikony Monet Czerwone cyfry na ikonie monet oznaczają koszt, który ponosisz.
Czarne cyfry oznaczają pieniądze, które otrzymujesz. "

W przypadku żetonów technologii mamy na nich "Czarne cyfry" stąd pytanie.
addekk pisze: 27 kwie 2020, 08:23 Ad2. Jedna serownia jeden ser. Po co by było w takim wypadku więcej takich budynków w grze :D ?
Np. po to, żeby robić ekspansję i punktować za największe siedlisko "Punktacja za siedliska". Ale tutaj graliśmy tak, jak napisałeś. Przetwarzaliśmy produkty: 1 produkt na jeden budynek.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Arius »

thegammer pisze: 27 kwie 2020, 08:58 Przykład:

Posiadam nieulepszone technologie (czyli bierzemy wartości z lewej kolumny).
Mam wystawionych dwóch drwali ( dochód 8 ) i jednego górnika ( dochód 6 ) . Dochód za pracowników w fazie produkcji w tym przypadku wynosi 14.
Na żetonach technologii są nadrukowane monety z czarnymi cyframi, mają wartości wartości 4 (technologia drwale) i 6(technologia górnicy).

Czy te wartości (4 za technologię drwala i 6 za technologię górnika) dodaję do dochodu pracowników ? W przykładzie miał bym łącznie 24 (14 za pracowników + 10 za technologie).
Te wartości nie dodają się do dochodu. One są tylko informacyjnie, by pokazać ile robotnicy zarabiają.
Jak masz w tym przykładzie 2 drwali i górnika, to dostaniesz tylko 14.
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: barbados »

Dr. Nikczemniuk pisze: 06 sty 2020, 13:18
addekk pisze: 05 sty 2020, 14:42 Dostałem druga poprawiona instrukcje do mojej wersji gry i nie wiem teraz która jest poprawna jak ja odróżnić?
Z tego co kojarzę to kafle klanów mają dokładniejszy opis.
Czy ta instrukcja jest poprawna?

Obrazek

Jak to rozumieć?
" Gra solo"
W tym wariancie gracz będzie się starał osiągnąć jak największy wynik, grając na mniejszej mapie niż w grze dla 2 osób.
Czyli na jakiej planszy?

Teraz mi naszło...
Chodzi o ten z brzegu kawałek planszy że nie bierze udział tak? Myślałam że jakoś tą plansze zamiast 4 to np 3 plansze tylko 8)
Leliw
Posty: 81
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: Leliw »

barbados pisze: 27 kwie 2021, 20:34
Czy ta instrukcja jest poprawna?
Nie wiem, czy instrukcja poprawna, ale co do opisu "Gra solo" to jest błąd, bo grasz na takiej samej mniejszej mapie, jak w dwóch graczy (z angielskiej instrukcji "You play with the same smaller map as in the 2 player game.") - chodzi tutaj o skrajne części mapy oznaczone mgłą, przy czym należy pamiętać, że tereny wodne są dostępne w całości (nawet te na skraju).
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: barbados »

Leliw pisze: 27 kwie 2021, 21:57
barbados pisze: 27 kwie 2021, 20:34
Czy ta instrukcja jest poprawna?
Nie wiem, czy instrukcja poprawna, ale co do opisu "Gra solo" to jest błąd, bo grasz na takiej samej mniejszej mapie, jak w dwóch graczy (z angielskiej instrukcji "You play with the same smaller map as in the 2 player game.") - chodzi tutaj o skrajne części mapy oznaczone mgłą, przy czym należy pamiętać, że tereny wodne są dostępne w całości (nawet te na skraju).
Ok rozumiem.
Jeszcze chciałam zapytać. Jak liczy się te pkt z kontraktów?
Tzn chmiel punktuje że 1 chmiel to 1 pkt. A bawełna tytoń i trzcina? Narysowana na planszy jest przy bawełnie 5, tytoń 4, trzcina 3. To 1 bawełna to 5pkt itd? Dobrze rozumuje ?
Obrazek
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: obo_bb »

barbados pisze: 28 kwie 2021, 10:07 Jak liczy się te pkt z kontraktów?
Tzn chmiel punktuje że 1 chmiel to 1 pkt. A bawełna tytoń i trzcina? Narysowana na planszy jest przy bawełnie 5, tytoń 4, trzcina 3. To 1 bawełna to 5pkt itd? Dobrze rozumuje ?
5 punktów za każdy towar (bawełna/tytoń/trzcina) którego jest najmniej na wszystkich zrealizowanych kontraktach, 3 za każdy którego jest najwięcej.
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: barbados »

obo_bb pisze: 28 kwie 2021, 11:08
barbados pisze: 28 kwie 2021, 10:07 Jak liczy się te pkt z kontraktów?
Tzn chmiel punktuje że 1 chmiel to 1 pkt. A bawełna tytoń i trzcina? Narysowana na planszy jest przy bawełnie 5, tytoń 4, trzcina 3. To 1 bawełna to 5pkt itd? Dobrze rozumuje ?
5 punktów za każdy towar (bawełna/tytoń/trzcina) którego jest najmniej na wszystkich zrealizowanych kontraktach, 3 za każdy którego jest najwięcej.
I to liczy się dopiero na sam koniec gry, jak np będzie się mieć kilka kontraktów zrobionych?

Np mam najmniej trzciny , to wtedy ile tej trzciny mam razy 5? Najwięcej np bawełny jest. To wtedy ile tej bawełny razy 3?
Ale pogmatwane. Mam nadzieję że już kumam :roll:
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: kurdzio »

barbados pisze: 28 kwie 2021, 11:32 I to liczy się dopiero na sam koniec gry, jak np będzie się mieć kilka kontraktów zrobionych?

Np mam najmniej trzciny , to wtedy ile tej trzciny mam razy 5? Najwięcej np bawełny jest. To wtedy ile tej bawełny razy 3?
Ale pogmatwane. Mam nadzieję że już kumam :roll:
Wszystko się zgadza co napisałaś. W instrukcji jeszcze jest doprecyzowane co w przypadku gdy np. bawełna i tytoń są na tej samej pozycji podczas podliczania punktów ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Klany Kaledonii

Post autor: barbados »

kurdzio pisze: 28 kwie 2021, 12:03
barbados pisze: 28 kwie 2021, 11:32 I to liczy się dopiero na sam koniec gry, jak np będzie się mieć kilka kontraktów zrobionych?

Np mam najmniej trzciny , to wtedy ile tej trzciny mam razy 5? Najwięcej np bawełny jest. To wtedy ile tej bawełny razy 3?
Ale pogmatwane. Mam nadzieję że już kumam :roll:
Wszystko się zgadza co napisałaś. W instrukcji jeszcze jest doprecyzowane co w przypadku gdy np. bawełna i tytoń są na tej samej pozycji podczas podliczania punktów ;)
To jeszcze kolejne mam pytanko☺️

Chodzi o uzupełnianie kontraktów.
Np 1 rundę skończyłam. Spasowalam.
Kontrakty co zostały odrzucam i kłade 6 nowych kontraktów na plansze. I który to odrzucam aby 5 było?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Klany Kaledonii - pytania o zasady

Post autor: kurdzio »

barbados pisze: 28 kwie 2021, 14:40 Chodzi o uzupełnianie kontraktów.
Np 1 rundę skończyłam. Spasowalam.
Kontrakty co zostały odrzucam i kłade 6 nowych kontraktów na plansze. I który to odrzucam aby 5 było?
W grze 1 osobowej przy przygotowaniu gry wykładasz tylko 5 kontraktów. Po skończonej rundzie nie odrzucasz kontraktów tylko uzupełniasz WSZYSTKIE puste miejsca i usuwasz jeden kontrakt wskazany przez kości.
Spoiler:
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
ODPOWIEDZ