Niepodległa (Jan Madejski)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Al_Dente »

Też :) I pomyślałem że z pewnością napisał hurtowo, ale i tak ujął mnie tym że jako obcokrajowiec kupił Niepodległą, dlatego stwierdziłem że spróbuję mu pomóc:)
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 62
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Flank3r »

Al_Dente pisze: 12 cze 2019, 21:31 Też :) I pomyślałem że z pewnością napisał hurtowo, ale i tak ujął mnie tym że jako obcokrajowiec kupił Niepodległą, dlatego stwierdziłem że spróbuję mu pomóc:)
Ja wymieniłem z nim kilka wiadomości bo dopytywał się o kilka kwestii z instrukcji i też miałem plan by w ciągu kilku dni przetłumaczyć ten skrót zasad z BGG. Myślę, że bardzo by mu pomogło w tłumaczeniu całej instrukcji zaawansowanej.

A tak z innej beczki... ktoś coś wie czy będzie w końcu druga edycja z poprawkami? Bo tam przewijał się ten temat wcześniej, ale ciekawi mnie jak ogólnie gra się sprzedała i czy nakład był jakiś niewielki, bo dosyć cicho o niej było, mimo że to chyba najbardziej wypasiona gra od IPN :(
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Będzie w końcu druga edycja. Kończymy jej przygotowywanie do druku. Będzie dostępna jesienią (dość długi termin realizacji wynika z mnóstwa drewnianych elementów i specjalnych kości, na które trochę trzeba poczekać).

Na BGG i na naszej oficjalnej stronie o grze niebawem pojawi się instrukcja po poprawkach, których by nie było, gdyby nie pomógł nam przezacny WRS. Dziękujemy!

Kto chętny, może sobie do niej zajrzeć korzystając z tego łącza:
https://pamiec.pl/pa/edukacja/materialy ... lecia.html (pliki do pobrania są na dole strony)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Xfenix »

Czy coś więcej wiadomo o 2 edycji? Jakieś terminy i ewentualne zmiany?
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Łącze strony, z której można pobrać nową instrukcję znajduje się na powyżej.

Gra jest już w naszym magazynie i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wszystkie formalności zakończymy i trafi do sprzedaży. Powinna być szansa ją jeszcze kupić przed Bożym Narodzeniem :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: Gromb »

To ja poproszę o link do drugiej edycji, gdzie można ją zakupić. Nie chcę kupić przez pomyłkę pierwszej edycji.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 62
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: Flank3r »

Ja chciałbym się dowiedzieć od innych grających jaką mają strategię wygrywającą. Oczywiście w wariancie zaawansowanym.
Do tej pory udało mi się chyba wygrać tylko z dwa razy na około 10 rozgrywek. Z czego nie wiem jak ale raz gdy grałem na cztery osoby, szło nam aż za łatwo (tory zgody narodowej i polityki zagranicznej wymaksowane + na każdym polu minimum jeden żeton niepodległości).
Grając to mamy jako priorytet tory zgody narodowej i polityki zagranicznej (by znaczniki się przynajmniej spotkały) oraz zapełnienie żetonami z orzełkiem obszaru Królestwa Polskiego. Gdy w miarę uda nam się to opanować, to staramy się czyścić z planszy jak najwięcej żetonów Rosji/Sowietów. Koniec końców praktycznie zawsze nam brakuje żetonów Państw Centralnych do dokładania w trakcie gry i mimo, że udaje nam się wejść do rundy finałowej to nie dajemy rady wypełniać wszystkich misji. Zdaje sobie sprawę, że nie powinniśmy odpuszczać Państwom Centralnym ale po prostu nie jesteśmy w stanie w miarę sensownie czyścić żetonów przeszkód jednocześnie na zachodzie jak i wschodzie :(
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: WRS »

Realizuj jak najwięcej misji (nawet kosztem kar), by przewinąć całą talię misji. Zauważ, że na torze międzynarodowym masz możliwość zdjęcia 1/2/4 żetonów. Jeśli zostawisz misję, która obniża poparcie międzynarodowe, to możesz taki bonus ponownie aktywować.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: bogas »

A ja mam pytanie jakie zmiany zaszły w instrukcji 2 ed. w stosunku do 1 ed. Zmiany dotyczą jedynie bardziej klarownego wyjaśnienia reguł czy są jakieś zmiany w mechanice?
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Mechanika nie uległa zmianie. Po prostu wszystko wyłożono w instrukcji bardzo dokładnie, dodano brakujące opisy różnych ikonek, wyjaśniono kilka nieścisłości, posprzątano i zrobiono jeszcze jedną porządną korektę.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: Gromb »

Czy karty uległy zmianie, a jeżeli tak, czy można gdzieś nabyć poprawione, nawet odpłatnie? Portal games udostępnia karty z erratami za przysłowiowy grosz :wink: Ale to Portal games, IPN może mieć inne rozwiązanie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: bogas »

stalker pisze: 08 lis 2019, 20:07 Mechanika nie uległa zmianie. Po prostu wszystko wyłożono w instrukcji bardzo dokładnie, dodano brakujące opisy różnych ikonek, wyjaśniono kilka nieścisłości, posprzątano i zrobiono jeszcze jedną porządną korektę.
Super. Co prawda nie pamietam żebym miał jakieś zagwozdki co do zasad, ale też za mało grałem żeby wszystko przerobić.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: stalker »

Na jednej karcie jest tylko uzupełnione oznaczenie, że żetony bolszewickie należy wstawić w różnych obszarach. Nie jest to zmiana mechaniczna — po prostu uściślenie. Od strony wszystkich wartości karty są takie same.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: Gromb »

Czy drugie wydanie Niepodległej jest już dostępne w sklepach i jak je rozpoznać?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: maciejo »

stalker pisze: 08 lis 2019, 20:07 Mechanika nie uległa zmianie. Po prostu wszystko wyłożono w instrukcji bardzo dokładnie, dodano brakujące opisy różnych ikonek, wyjaśniono kilka nieścisłości, posprzątano i zrobiono jeszcze jedną porządną korektę.
Można gdzieś pobrać poprawioną instrukcję ?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Niepodległa (IPN, Jan Madejski)

Post autor: bogas »

Tak. Kilka postów wyżej stalker pisał:
stalker pisze:
Na BGG i na naszej oficjalnej stronie o grze niebawem pojawi się instrukcja po poprawkach, których by nie było, gdyby nie pomógł nam przezacny WRS. Dziękujemy!

Kto chętny, może sobie do niej zajrzeć korzystając z tego łącza:
https://pamiec.pl/pa/edukacja/materialy ... lecia.html (pliki do pobrania są na dole strony)
accounter
Posty: 94
Rejestracja: 17 gru 2018, 12:36
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: accounter »

Gromb pisze: 03 gru 2019, 17:04 Czy drugie wydanie Niepodległej jest już dostępne w sklepach i jak je rozpoznać?
Chyba wszystkie na ceneo, jak się wczytać, to wydanie drugie:

https://www.taniaksiazka.pl/gra-niepodl ... aign=other
https://www.ksiazkomat.pl/gra-niepodleg ... 72291.html
https://avalon.pl/niepodlegla-p1738211
https://www.bee.pl/gra-niepodlegla-w-2_p1354821.html
https://allegro.pl/oferta/niepodlegla-8729820319
albo rok wydania 2019 też chyba dowodzi ale w mniejszym stopniu:
https://inverso.pl/edukacyjne-2/p-niepo ... medium=cpc
Sapieha
Posty: 52
Rejestracja: 01 wrz 2021, 11:38
Has thanked: 37 times
Been thanked: 8 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: Sapieha »

Odkop a jednocześnie odpowiedź do WRS.

Nieprecyzyjnie się wyjaśniłem. Nie miałem na myśli tego, że gra jest łatwa. Raczej to, że jest się w stanie osiągnąć stopień rotmistrza. I tyle. Nie marząc już o stopniu Marszałka.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2023, 20:32 przez Sapieha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: WRS »

Trwa Olimpiada Gier IPN (https://olimpiadagier.org/).
Młodzież łoi m.in. w Niepodległą.
Wielokrotnie obserwowałem wyniki bardzo wysokie (na stronie Olimpiady jest nieco zmodyfikowany sposób rozgrywania rundy finałowej, aby możliwe było bardziej wymagające punktowanie).
Tak, można zdobyć i maxa. Stąd moje pomysły (jako sędziego tej imprezy), aby podkręcić nieco trudność.

NIE spoileruję, jak grać, bo turniej trwa :)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Sapieha
Posty: 52
Rejestracja: 01 wrz 2021, 11:38
Has thanked: 37 times
Been thanked: 8 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: Sapieha »

WRS pisze: 09 sty 2023, 19:54 Trwa Olimpiada Gier IPN (https://olimpiadagier.org/).
Młodzież łoi m.in. w Niepodległą.
Wielokrotnie obserwowałem wyniki bardzo wysokie (na stronie Olimpiady jest nieco zmodyfikowany sposób rozgrywania rundy finałowej, aby możliwe było bardziej wymagające punktowanie).
Tak, można zdobyć i maxa. Stąd moje pomysły (jako sędziego tej imprezy), aby podkręcić nieco trudność.

NIE spoileruję, jak grać, bo turniej trwa :)
A zgłaszają się jacyś dorośli? Bo nie chciałbym z ekipą drastycznie podnieść średniej wieku uczestników :D
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 474
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 897 times
Been thanked: 191 times

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

Oh wow, ta gra to monsturm prawie jak "The Campaign for North Africa".

Obrazek
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Niepodległa (Jan Madejski)

Post autor: WRS »

Sapieha pisze: 09 sty 2023, 21:05
WRS pisze: 09 sty 2023, 19:54 A zgłaszają się jacyś dorośli? Bo nie chciałbym z ekipą drastycznie podnieść średniej wieku uczestników :D
Tak. Z myślą o studentach, opiekunach młodzieży grającej w prostsze gry właśnie Niepodległa ma kategorię open. Była w Katowicach drużyna której łączny wiek był porównywalny z czasem zaborów!
ZygfrydDeLowe pisze: 09 sty 2023, 21:10 Oh wow, ta gra to monsturm prawie jak "The Campaign for North Africa".

Obrazek
celne spostrzeżenie :)
ale przeca zabory trwały 123 lata (a gdzieniegdzie nawet i 147 :( ), to i czas rozgrywki mógłby taki być!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
ODPOWIEDZ