Wasz klucz/schemat kupowania gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: mauserem »

najlepsza jest, jak w tym kawale o antykoncepcji - szklanka zimnej wody
Panie doktorze, przed? czy może po?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Nidav »

seki pisze: 06 maja 2019, 19:24 Ale czego Wam zazdroszczę tak właściwie? Tego, że nie musicie kupować gier masowo bo macie zapewne gdzie i z kim je poznawać: konwenty, znajomi. Ja jestem graczem wyłącznie domowym z rodziną i znajomymi i to ja dostarczam gry.
Całkiem jednoczę się w bólu. Też jestem graczem domowym, chociaż rodziny nawet nie mam (a przynajmniej nie takiej, którą sam bym stworzył ;) ), ale zdecydowana większość znajomych jeśli gra w planszówki, to właśnie dostarczane przeze mnie. Studia skończyłem całkiem niedawno, mieszkam w dużym mieście, wychodzę do ludzi całkiem często, ale i tak ciężko byłoby mi się wybrać gdziekolwiek by sprawdzić jakąś planszówkę, bo na nadmiar czasu niestety nie narzekam. Stąd też podobnie kupuję wszystko sam, prawie zawsze bez uprzedniego sprawdzenia u znajomego, w barze czy na konwencie - ale tak jak ktoś już pisał, jeśli nie podejdzie, to zawsze mogę sprzedać z niewielką stratą :) Poza tym jednak preferuję możliwość czytania instrukcji i jednoczesnego obejrzenia wszystkich elementów. Lepiej mi sobie wtedy wyrobić pełny pogląd jak to powinno wyglądać.

Co do samego tematu - swego czasu, tak jakieś 3 lata temu, gdy zacząłem się wkręcać w temat gier planszowych, zakupy były całkiem częste, jeśli akurat tylko znalazło się na to nieco funduszy. Dochodziło do tego, że szukałem na grupach sprzedażowych możliwie jak najtańszych gier, a że często nie miałem wielkiego poglądu na temat mechaniki itp. to niekiedy brałem gry całkiem w ciemno. Na szczęście wiele razy się nie naciąłem, a potem nauczyłem się dokładnej analizy gry przed zakupem. No i gust mi się ostatecznie wyrobił, poznałem sporo klasyków, sporo mechanik, sporo nazwisk projektantów i teraz, gdy jestem w stanie wyrobić sobie opinię na daną grę przed zakupem, poziom kupowanych planszówek nieco spadł (na szczęście dla mojego portfela :) ). Mniej więcej kupuję jedną grę miesięcznie, w porywach dwie, jeśli akurat finansowo dobrze stoję i podjedzie po mnie pociąg zwany hype trainem. Chociaż ostatnio zdarzył mi się miesiąc bez ani jednego zakupu - wyobraźcie sobie zdziwienie mojego portfela. I moje zresztą też!

Swego czasu wychodziłem z założenia, że jak sprzedam jakąś grę, to to jest fundusz planszówkowy i właśnie na planszówkę powinny zostać wydane tak uzyskane pieniądze; w szczególności, że akurat to były czasy, kiedy zarabiałem nieco mniej, więc i ciężej było kupować nówki, a lepiej sprzedać używkę, by kupić używkę. Ale od jakiegoś czasu nic nie sprzedaję, bo mi się średnio chce i czekam, aż mi się więcej gier nazbiera, żeby wtedy zrobić jeden duży post sprzedażowy. Jak już nadejdzie czas na taką masową sprzedaż... cóż, idea funduszu planszówkowego na pewno powróci i któryś sklep porządnie zarobi na sprzedaniu mi dużej części mojej wishlisty :D
Awatar użytkownika
moocker
Posty: 174
Rejestracja: 07 lut 2019, 02:23
Lokalizacja: mała wiocha pod Warszawą
Has thanked: 23 times
Been thanked: 21 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: moocker »

¯\_(ツ)_/¯

Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 maja 2019, 00:07 przez moocker, łącznie zmieniany 1 raz.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Halloween »

upadly_bankowiec pisze: 05 maja 2019, 23:07 Mam słabą wolę. Mógłbym wydać dużo - zdecydowanie za dużo na planszówki. ALE również jestem człowiekiem, dla którego planowanie w życiu to podstawa. Dlatego stworzyłem następujący schemat zakupu gier. Kupuję gry co miesiąc.

Miesiąc 1 - pełna wersja gry (zazwyczaj poleconej przez znajomych, ogranej kiedyś przeze mnie u kogoś lub z topki bgg)
Miesiąc 2 - 3 dodatki do Warhammera Inwazji (może w przyszłym roku uda mi się zebrać to co jest jeszcze dostępne. Może).
Miesiąc 3 - pełna wersja gry
Miesiąc 4 - dodatek do jednej z posiadanych gier (zaczynając od najwyżej punktowanych podstawek na bgg. Oczywiście sprawdzam opis/ocenę dodatku przed zakupem żeby sprawdzić czy mi podejdzie).

Następnie cykl się powtarza.

A jak to wygląda u was? Ktoś jeszcze ma takie odchyły czy tylko ja jestem nienormalny?
Czemu tylko jedna rzecz miesięcznie? W ten sposób to będziesz latami to kupował co chcesz.
4 miesiące czekac na dodatek do jakiejs gry, ktory teraz by sie przydal? Lepiej załóż sobie budżet - maksymalnie 300zł na miesiąc czy coś takiego (zeby na cos naprawde duzego trzeba 2 miesięcy). Albo kupie jak bedzie dobra cena i tylko wtedy, inaczej nie biore.
A nie, że tylko w parzystym miesiącu moge sobie kupić pelna wersje gry. Banki sa elastyczne przeciez, nieustannie podnosza i obnizaja w zaleznosci od prognoz.

Powinno sie chodzic do dentysty co 6 miesięcy a w praktyce może wyglądac to tak, jak przychodzisz po pełnym pół roku to nie ma akurat potrzeby specjalnie nic robić. Uplywaja 3 miesiące od tego i juz sa nagle 2 zeby do zrobienia. Nie da sie tego miesiacami wyliczyc.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2311
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 893 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Galatolol »

O ile tylko się ma ekipę lubiącą to co my, nie ma co narzekać, że się jest jedynym dostarczycielem gier.
Obecnie moje granie ogranicza się głównie do publicznych spotkań, gdzie każdy jest na równych prawach, i nie jest łatwo odpalić to, co by się chciało (bo inni też przynieśli swoje gry), a o porządnym ograniu jakiegoś tytułu można zapomnieć.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: kwiatosz »

Łączę się w bólu, przez ostatnie kilka miesięcy regularnie gram tylko unstable unicorns, bo taka grupa... Też jestem obecnie graczem raczej domowym, ale jakoś tak hype mi przechodzi, nowa gra praktycznie nigdy nie dostarcza tyle zabawy, ile stara, więc szukam raczej czegoś unikalnego. Albo czegoś, co zastąpi zgubione Fiese freunde fette feten :cry:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Halloween »

kwiatosz pisze: 07 maja 2019, 09:10 Też jestem obecnie graczem raczej domowym, ale jakoś tak hype mi przechodzi, nowa gra praktycznie nigdy nie dostarcza tyle zabawy, ile stara, więc szukam raczej czegoś unikalnego. Albo czegoś, co zastąpi zgubione Fiese freunde fette feten :cry:
https://www.ebay.com/itm/Fiese-Freunde- ... SwyKtbAthE
80 ojro zastąpi

A to każdy tak ma, że te rzeczy, z którymi zaczynał wyżej ceni (bo był młodszy, miał więcej energii,fajniejsza ekipe). Sentyment też mnoży wartość gry.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: kwiatosz »

Jest we w miare normalnej cenie wersja od Huntera i Crona, do zamowienia z ich strony (ma dodane kilka celow). Ale to nie sentyment, FFFF jest unikalne, bo daje dzialajaca mechanicznie podkladke pod gre dosc mocno ignorujaca poprawnosc polityczna, to zdecydowanie jeden z najlepszych gatewayow do sytuacji nieco bardziej spolecznych niz planszowych, który jednak jest planszówka, a nie gadaniem.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 725
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 181 times
Been thanked: 222 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: bardopondo »

Nie mam klucza/schematu kupowania gier.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Sarseth »

Jak wyjdzie nowy coop LCG to pewno wezmę od razu, jak wyjdzie coś z Lord of the Rings, to wezmę od razu.
Inne? Czekam aż wyjdzie mod na TabletopSimulator by potestować sobie lub u kogoś, co jest rzadkością, bo ja jestem tym co zbiera gry w towarzystwie ;P Jak się spodoba rozrywka na TTS to kupuje, jak nie to kasuje moda i zapominam. Ogólnie od tego czasu nie zdarzyło się trafić mi gry która by mi nie weszła.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: BartoszK »

Mamy to szczęście (tzn. ja i moja lepsza połowa), że planszówki są naszą wspólną pasją
i nie mamy problemu z rozgraniczaniem pieniędzy na inne.
Nasz sztywny, miesięczny budżet to ok.350-400zł. Czasem go osiągamy, czasem nie. Generalnie nie musimy wydać wszystkiego.
Gdy wiemy, że zbliża się premiera czegoś większego i poza budżetem to odpowiednio wcześniej zaczynamy odkładać,
żeby nie musieć wydać cebuliarda w jedym miesiącu :D
Jako, że jestem już zdrowo pier... w tym temacie, to ja tworzę listy zakupów 8)
Priorytetem są dodatki do gier, które lubimy. Później duże tytuły (dudes on map i area control albo jakieś duże euro) Plastic is fantastic :lol: .
Następnie gry przygodowe i kooperacyjne. Potem karcianki mniejsze, czy większe. Najmniej nas interesują gry imprezowe i rodzinne (nerdy pełną parą).
Gry sprawdzam pod kątem kilku parametrów w kolejności:
1. Temat (tu np. odpadł Wingspan :lol: )
2. Mechaniki
3. Wykonanie
4. Regrywalność
5. Skalowanie
Oczywiście półki nie są z gumy i mamy ograniczone miejsce, które ja wyliczam na ok. 150 tytułów,
dlatego stale sprawdzam kolekcję i czyszcze ją wg. schematu:
- w pierwszej kolejności wylatują gry, których posiadamy ciekawsze dla nas odpowiedniki (np. Tajniacy ustąpiły miejsca Decrytpo)
- potem wylatują gry, po które nie sięgamy, bo coś tam... najczęściej dlatego, że posiadają już na niski próg wejścia i nas nudzą.

Szczerze mówiąc nie wiem, czy chcę mieć 150 gier. Na pewno chcę mieć coś co lubię na każdą okazję.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Jareks1985 »

BartoszK pisze: 27 maja 2019, 20:24

Szczerze mówiąc nie wiem, czy chcę mieć 150 gier. Na pewno chcę mieć coś co lubię na każdą okazję.
Z ciekawości zerknąłem na Twoja listę, mamy podobny gust :) https://boardgamegeek.com/collection/us ... dgame&ff=1,
ale kryteria inne. Ja tworze listę, które ciągle się zmienia, obecnie wygląda tak:

Twiling Imperium 4ed - Dodruk - Gwiazdka 2019
Posiadłość Szaleństwa dodatki - IV kwartał 2019
Brass L + B- 2019
La Cosa Nostra + dodatek + insert - 2020
Secret Hitler - 2019
Kanban driver edition - 10.08.2020
Wojna o pierścień - dodatki - 2020
Great Western Trail + Dodatki
Gloomhaven - 2020
Concordia + dodatki - 2019
Robinson + dodatki - 2019

lista rośnie, staram się co chwila ja weryfikować, czy aby na pewno chce to mieć, ale skoro hype nie mija, a gra mi sie podoba zaznaczam na czerwono i wiem, ze to kupie w następnym miesiącu
obecnie mam 2 rozgrywki w Brassa, podoba mi się i wiem, że preordera założę w tym miesiącu. Staram sie zagrać przynajmniej raz przed zakupem, ale mam sporo gier które zamówiłem a nie grałem, więc nie jest to regułą :)
kislawa
Posty: 51
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:22
Been thanked: 2 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: kislawa »

Ja kupuje kompulsywnie. Czyli przez kilka miesięcy nie kupuje nic, żeby w jeden miesiąc kupić Rising Sun plus wszystkie dodatki, Gloomhaven i 7th continent.
Awatar użytkownika
Poochacz
Posty: 248
Rejestracja: 16 maja 2014, 17:27
Has thanked: 13 times
Been thanked: 64 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Poochacz »

W zasadzie to odkąd cykl Eldritch Horror się zakończył to pozostaje mi zbierać dodatki do AH: LCG i Posiadłości (chociaż z Przerażającymi Podróżami się spóźniłem). Do AH kupuję całe cykle jak już wyjdą więc co jakieś 3-4 miechy. Poza tym tylko jak znajdę coś wyjątkowego to kupuję. W tym roku kupiłem dopiero jedną "osobną" grę - Legendary X-Files i to w zasadzie dzięki sugerowanym filmikom na YouTube gdzie była recenzja.

Co do klucza to najpierw staram się kupować te pozycje co do których mam pewność że szybko schodzą i jeśli nie kupię teraz to długo poczekam. Następne w kolejności są te bardziej oklepane których na rynku nie brakuje (np. Terraformacja Marsa).
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4074
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: brazylianwisnia »

Mój system jest prosty - 3000zl na rok netto(czyli budżet zwiększa się o zysk ze sprzedaży innych gier). To tylko 250zl miesięcznie więc wydaje mi się że rozsądna suma. Mamy z druga połówka układ że każdy ma budżet 500zl/miesiac na swoje zakupy więc problemu z nią nie mam o to ;-) Kupuje najlepsze pojawiające się euraski i bezlitośnie sprzedaje. Wyszukuje najlepiej oceniane na BGG, sledze ulubionych autorów(Lacerda, Pfister, Uwe, Turczi, włoska ekipa) i czasem rzuce okiem na KS.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: vikingowa »

Wyboru dużego nie mam bo gram wyłącznie solo więc niedosyt dobijam dodatkami do już posiadanych gier i wspieraczkami :D Kupuję wszystko co mi się podoba - zaleta pracy za granicą i braku limitu w portfelu:)
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Sarseth »

vikingowa pisze: 14 cze 2019, 16:18:D Kupuję wszystko co mi się podoba - zaleta pracy za granicą i braku limitu w portfelu:)
To w Polsce dobrze zarabiać nie można?
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Pan_K »

Sarseth pisze: 15 cze 2019, 08:32
vikingowa pisze: 14 cze 2019, 16:18:D Kupuję wszystko co mi się podoba - zaleta pracy za granicą i braku limitu w portfelu:)
To w Polsce dobrze zarabiać nie można?
Można. Nie krępuj się.
:)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Sarseth »

Pan_K pisze: 15 cze 2019, 09:31
Sarseth pisze: 15 cze 2019, 08:32
vikingowa pisze: 14 cze 2019, 16:18:D Kupuję wszystko co mi się podoba - zaleta pracy za granicą i braku limitu w portfelu:)
To w Polsce dobrze zarabiać nie można?
Można. Nie krępuj się.
:)
Tak też mi się wydawało, dzięki :)
Rebel 6% (trójmiasto)
Fenrisek83
Posty: 817
Rejestracja: 30 maja 2018, 10:35
Has thanked: 121 times
Been thanked: 93 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Fenrisek83 »

Kupuję to co mi się podoba byle nie eurosuchary. Jako były gracz w bitewniaki wymogiem są ładne figurki, dobrze wykonane elementy, fajny pomysł na grę oraz klimat. Gier nie kupuję za dużo. Gra jak podejdzie to ogrywana jest do porzygu. Od wydania czyli od roku na stole gości tylko lords of hellas. Jak gra się znudzi to szukam kolejnego tytułu a ograny czeka na dodatki albo na chceć rozegrania kolejnej partii.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Wasz klucz/schemat kupowania gier

Post autor: Arachion »

Czy to jest euro? Działa na dwóch ? Polecacie?
Zamówione!

Dlatego fajnie czyta mi się to forum ponieważ szukam ukrytego przekazu podprogowego odkrycia fajnego euro...a jeszcze jeśli mechanika troszkę świeższa - to nawet przetłumacze instrukcję dla takich jak Ja.
Sucharzysta
ODPOWIEDZ