Skaner do kart

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Skaner do kart

Post autor: Koziełło »

Od jakiegoś czasu staram się tłumaczyć na język polski karty do gier, które są w jakimś stopniu zależne językowo. Odnoszę wrażenie, że współgracze dużo chętniej siadają ze mną do tytułów, w których nie muszą dodatkowo zastanawiać się nad znaczeniem tekstu na karcie. Żeby miało to ludzki wygląd najczęściej wkładam w koszulkę polski odpowiednik karty nad kartę oryginalną. Wygląda to tak jak TUTAJ.
Dotychczas udawało mi się znaleźć w przepastnym internecie wystarczająco dobre wersje elektroniczne kart, które tłumaczyłem (m.in. Viticulture, Macao), jednak chciałbym też potłumaczyć karty do tytułów, do których wersji "źródłowej" znaleźć nie umiem i pozostaje mi jedynie skanowanie własnych egzemplarzy. Niestety posiadany przeze mnie skaner (mini-kombajn Konica Minolta bizhub C25) zupełnie nie radzi sobie ze skanowaniem kart. Szczególnie, gdy karty są płótnowane lub mają jakąkolwiek fakturkę. Kolory są okropnie przekłamane, efekt płótnowania tworzy coś w rodzaju pikselozy i wydruk po obróbce jest fatalny :cry: :cry: :cry:
I tu rodzi się pytanie - czy ktoś z forumowiczów zna się na tego typu sprzęcie na tyle dobrze, że mógłby mi z czystym sumieniem doradzić skaner, który podoła takiemu zadaniu a jednocześnie nie spowoduje zbyt dużej dziury w domowym budżecie?
golonko
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2017, 08:18
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Skaner do kart

Post autor: golonko »

Hmm...
Kart nie skanowałem, ale skanowałem na przykład płytki z kingdomino (by potem wydrukować w formacie 14x28cm) I wyszły dobrze...
Skaner wbudowany w drukarkę epson l3050.
Nie wiem jaka masz drukarkę, ale jeśli też bierzesz pod uwagę wymianę, to twoja produkcja kart wejdzie na zupełnie nowy poziom:)
A jakbyś chciał upiększyć swoją grę, to zapraszam do mojego sklepiku! :)
https://GolonkoCrafts.etsy.com
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Skaner do kart

Post autor: Koziełło »

golonko pisze: 23 cze 2019, 23:56 Nie wiem jaka masz drukarkę, ale jeśli też bierzesz pod uwagę wymianę, to twoja produkcja kart wejdzie na zupełnie nowy poziom:)
Mam tak jak pisałem - laserowy kombajn konica minolta bizhub c25 - jako drukarka spokojnie spełnia moje oczekiwania i szczerze mówiąc z różnych względów wolę wydruk laserowy od atramentu, natomiast ze skanowaniem kart, szczególnie gdy nie mają idealnie gładkiej powierzchni (płótnowanie, faktura) zupełnie sobie nie radzi :(
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Skaner do kart

Post autor: Lothrain »

Paradoksalnie im lepszy skaner, tym dokładniejszy będzie skan, a więc płótnowanie zostanie. Jakiejś prefiltracji bym nie używał. To tak jak z rastrem przy skanowaniu starych gazet, ciężko uniknąc tego efektu. Dopiero przy obróbce graficznej coś dałoby się zrobić. Ja używam Epsona V750 Pro i złego słowa nie powiem, ale budżet to on nadszarpuje. Spróbuję jutro zeskanowć jakieś płótnowane karty i sprawdzę efekt.
dżeq
Posty: 39
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:19
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Skaner do kart

Post autor: dżeq »

Jeśli skaner z automatycznym podajnikiem to taki co potrafi skanować wizytówki się tylko nadaje do kart.
Musi mieć jak najkrótszą drogę prowadzenia papieru i jak prostszy przelot - najlepiej w pionie.
Mam skanery w firmie takie jak Bell&Howell, Kodak, Panasonic, Fujitsu, Xerox
niestety ich ceny zaczynają się od 500 Euro :(, a górnego pułapu nie ma ;)

i są to skanery dokumentowe, nie graficzne a to robi różnicę w jakości skanu z powodu użytych układów pozyskujących obraz.
Do archiwizacji dokumentów są super, ale do dokładnej grafiki celem np. reprintu wysokiej jakości już nie bardzo.
Skanują dwustronnie w jednym przebiegu, są szybkie ale max 600 dpi.

Mogę jakąś kartę/y machnąć w wolnej chwili to zobaczysz jak to wychodzi.
Do zdjęć się nie nadają na przykład za bardzo.
Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Skaner do kart

Post autor: Koziełło »

Nie zależy mi w sumie na automatyzacji ani na szybkości. Mogę cierpliwie układać karty na szybie i czekać aż się wskanuje. Zależy mi tylko, żeby wyszła grafika, którą będzie mi łatwo obrobić, czyli bez efektu rastra / płótna / faktury itp
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Skaner do kart

Post autor: Koziełło »

Lothrain pisze: 24 cze 2019, 12:50 (...)Spróbuję jutro zeskanowć jakieś płótnowane karty i sprawdzę efekt.
Znalazłeś może chwilę na testy?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Skaner do kart

Post autor: Lothrain »

Koziełło pisze: 26 cze 2019, 11:42
Lothrain pisze: 24 cze 2019, 12:50 (...)Spróbuję jutro zeskanowć jakieś płótnowane karty i sprawdzę efekt.
Znalazłeś może chwilę na testy?
Jutro z samego rana wrzucę Ci wyniki, bo dziś koncert i nie zdążę. Wziąłem na tapetę karty z Terraformacji, Na skrzydłach (wygięte) i Scythe.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Skaner do kart

Post autor: Jareks1985 »

propo skanera, szukam kogoś kto zeskanuje mi 10 kart
Awatar użytkownika
this
Posty: 45
Rejestracja: 16 lut 2017, 14:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Skaner do kart

Post autor: this »

- prostowanie
Czyli karty po zeskanowaniu są zawsze lekko obrócone i trzeba je wyprostować. Można do tego zastosować automat w PS, ale często sobie on nie radzi :-(. Może ktoś zna jakieś szybkie rozwiązanie tego problemu.
- wierne oddanie jasności i kolorów
Mój skaner Plustek OpticSlim 2610 sobie z tym kiepsko radzi jasność jest słabo oddana i ciężko to suwakami poprawić, kolor może być. Zastanawiam się czy to problem tego modelu, czy wszystkie małe skanery CIS są takie kiepskie. Dobrze działa korekta jasności w PS.
- raster
Chyba najlepiej jest skanować w najwyższej rozdzielczości i tuż po tym zmniejszyć obrazek, ew. użyć przed zmniejszeniem jakiegoś filtra jak mediana.
Widziałem rozwiązanie polegające na skanowaniu tego samego dwa razy, za drugim razem obrócenie karty o 180 stopni, a następnie jakieś spojenie obu obrazków co likwiduje raster, takie jednak rozwiązanie wymaga mnóstwa czasu.
Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów FFT do usuwania rastra, w teorii działa wyśmienicie, jak dla mnie metoda żmudna i mało skuteczna.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Skaner do kart

Post autor: Jareks1985 »

wystarczy dobry skaner i skan w rozdzielczości 600 ppi/dpi, do druku fotograficznego jest wymagane 300ppi - raster nie będzie widoczny.
ja zeskanowałem w dobrym punkcie druku i zapłaciłem 1zł za zeskanowany arkusz A4.

co do obrotu, możesz ustawić w photoshopie, linie pomocnicze przeciągając od krawędzi linijki.i ustawić na określonej szerokości.
wtedy przy rozdzielczości 600ppi ustawisz co do milimetra.
IreUn
Posty: 1
Rejestracja: 24 gru 2021, 23:26
Been thanked: 5 times

Re: Skaner do kart

Post autor: IreUn »

Siemka, trochę odkopię, ale może komuś się przyda, zrobiłem prosty programik w Pythonie do automatycznego wycinania i obracania zeskanowanych kart. Kładziecie karty równolegle do siebie na szybie oddzielone o jakieś 3-5 mm, skanujecie do wielostronicowego PDF ( tak mi było łatwiej, jak chcecie ze zdjęć to można łatwo przerobić ). I leci. :)

W programiku tylko musicie zamienić nazwę pliku .pdf
Jeśli skanujecie białe karty to ustawić zmienną white_cards na 'True' i NIE zamykać pokrywy!

Wiadomo, im prościej ułożycie karty tym lepsza jakość ze względu na rasteryzację i aliasing, chociaż wystarczająco wysoka rozdzielczość skanowania powinna pozwolić wam uzyskać dobre wyniki. ;)

https://gist.github.com/ireun/c54f6ad4d ... b104c9f983

A tu efekt przed/po:

ObrazekObrazek

Pozdrawiam 8)
ODPOWIEDZ