Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

A jak wygląda długość (i ogólny fun z fabuły) kampanii w apce tylko z podstawką ? Dodatkowe pytanie: jak wypadają te kampanię w apce z kampanią papierową z podstawki ? Boje się że grając tylko we dwie osoby nie będziemy w stanie wogole czerpać radości z kampanii papierowej :/
Neph
Posty: 16
Rejestracja: 28 maja 2018, 20:52

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Neph »

Jeśli dobrze pamiętam z samą podstawką w aplikacji moglibyście zagrać tylko tutorial i jedną kampanię. Generalnie kampanie z aplikacji są krótsze niż papierowe. Grę na dwóch graczy możnaby trochę porównać do gry bitewnej - jeden gracz kontrolowałby dwóch bohaterów (chyba lepsza opcja na początek), a drugi byłby mrocznym władcą.

Jeśli jesteście zainteresowani dodatkowymi szczegółami w sprawie kampanii w aplikacji to tutaj znajdziecie więcej info:
https://descent2e.fandom.com/wiki/Road_to_Legend
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: jrz8888 »

1) Jak skalowalność na 2 graczy? Gra traci na rozgrywce?
2) Jaki średni czas gry? Dłuższy niż 2 godziny?
dżeq
Posty: 39
Rejestracja: 15 mar 2019, 21:19
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: dżeq »

Ad1.
Ja gram solo i nie mam problemu z obsługą czterech postaci + Automatyczny Mroczny Władca (link w stopce kolegi post niżej) lub Aplikacja
Lub
Gram w coopie z 7 letnim synem, wtedy każdy gra dwoma postaciami. Mały ogarnia bez problemów.
Nie widzę problemów ze skalowalnością, ale gra mniejszą ilością postaci niż cztery nie ma sensu moim zdaniem.

Ad2.
Zależy od scenariusza, 2h u nas minimum. Ale i potrafiliśmy 6h siedzieć nad jedną misją z aplikacji...

Pozdrawiam
Jacek
Ostatnio zmieniony 22 cze 2019, 20:49 przez dżeq, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

Większość rozgrywek gram na 2 graczy i nie ma żadnego problemu ze skalowalnością. Gra się miło i przyjemnie o ile zastosujesz rozwiązania z FAQ.
Co do rozgrywki to wszystko zależy od scenariusza. Początkowe ogarniesz w godzinę lub mniej, końcowe są dużo dłuższe.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Berni77 o jaki FAQ piszesz ?
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

1.6 to chyba najnowszy z tego co pamiętam?
galakta.pl/download/Descent_FAQ.pdf
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Rigidigi »

Trochę z przypadku Descent trafił do mojej kolekcji. Czy jest sens grać w niego solo z aplikacją?
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1011 times
Been thanked: 492 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Miszon »

Ja się solo bawiłem całkiem dobrze, to dobry trening przed normalną rozgrywką, pozwala dobrze poznać możliwości wrogów i postaci, bo appka jest dość trudna jeśli chodzi o poziom, trzeba wyciskać z tego co mamy maksimum możliwości. Potem jako overlord jesteśmy nie do pokonania , wzglednie wiemy jak graczom ułatwiać rozgrywkę.

Ogólnie najlepiej, czy z appka czy bez, gra nam się na 3 bohaterów, na 4 z apką mocno wzrasta poziom trudnosci, z kolei na 4 bez apki jest łatwiej dla bohaterów ale robi się większy tłok na planszy, to wydłuża rozgrywki.

Bez apki misje nam zajmują około godziny na mapę (spotkanie), interludium i finał 2-3h, zależy które.
Z apką misja jakoś z półtorej godziny , dłużej to rychła przegrana, bo jak mocneijsze peril effect wejdą to pozamiatane.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Kiedyś rzuciła mi się w oczy strona z fanowskim scenariuszami do Drscenta 2 ed. Nie mogę teraz tego nigdzie znaleźć - poratujecie ?
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Dokładnie chodziło mi o to, dzięki. Znacie autora lub tytuły polskich scenariuszy z quest vulta ?
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

Na pewno Dziubek i Imperialish.
Oczywiście szukasz w "English" bo FFG twierdzi, że nie ma takiego języka jak polski :P
Było jeszcze kilku ale w tej chwili nie jestem w stanie sobie przypomnieć ksywek.
Dziubek robi całkiem ciekawe scenariusze :)
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: duulamon »

Jest jeszcze mati10230
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: olsszak »

Rigidigi pisze: 23 cze 2019, 23:50 Trochę z przypadku Descent trafił do mojej kolekcji. Czy jest sens grać w niego solo z aplikacją?
Jest - na dwie lub trzy postaci. Mi się gra znakomicie :) Ogólnie wprowadzanie aplikacji do gier z założenia 1 vs many w moim przypadku to strzał w dziesiątkę :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Widzę że jest sporo dodatkowego fanowskiego contentu jak oficjalne się przejdzie.
Podoba mi się to - chyba zainwestuje siano :) jaki dodatek w pierwszej kolejności trzeba będzie dokupić ? Pytam za wczasu żeby się nie okazało że później będzie już niedostępny.
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: olsszak »

Phate pisze: 25 cze 2019, 12:17 Widzę że jest sporo dodatkowego fanowskiego contentu jak oficjalne się przejdzie.
Podoba mi się to - chyba zainwestuje siano :) jaki dodatek w pierwszej kolejności trzeba będzie dokupić ? Pytam za wczasu żeby się nie okazało że później będzie już niedostępny.
Tylko fanowski content nie jest czasem do grania 1 vs many?

Widziałem też Twój wpis wyżej - ta wersja ROAV opłaca się tylko jeśli zależy Ci iść dokładnie według załączanych do pudełek kampanii.

Też kiedyś o tym myślałem (mam wszystko do Descenta), ale w dobie aplikacji to muszę powiedzieć, że dużo wygodniej i przyjemniej gra mi się z nią.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Acererak
Posty: 800
Rejestracja: 28 cze 2017, 23:43
Has thanked: 99 times
Been thanked: 13 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Acererak »

Phate pisze: 25 cze 2019, 12:17 Widzę że jest sporo dodatkowego fanowskiego contentu jak oficjalne się przejdzie.
Nawet ostatnio powstał fanowski dodatek :)

https://descent-community.org/index.ph ... TxATYENDA0
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Wiem, że najlepiej dla nas było by grać z aplikacją. Szukam i rozważam różne możliwości (w tym ROAV) bo nie chce kupić gry po czym odkryć, że na dwie osoby jesteśmy w stanie wykorzystać 20% całej zawartości bo do rozegrania np. papierowej kampanii z pudełka potrzebujemy dodatkowego gracza lub dwóch.
Rozumiem, że aby nie grać z ROAV to musielibyśmy rozwiązać to w następujący sposób: Jedno z nas gra MW a drugie w tym samym momencie prowadzi (kilku?) bohatera.
Rzuciły mi się w oczy gdzieś jakieś małe dodatki które wprowadzają grę w pełni kooperacyjną bez MW - co to za dodatki ?
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: c08mk »

Phate pisze: 25 cze 2019, 20:53 Rzuciły mi się w oczy gdzieś jakieś małe dodatki które wprowadzają grę w pełni kooperacyjną bez MW - co to za dodatki ?
Są 3 scenariusze z druku na żądanie, które się gra bez MW. Jakbym miał polecać to lepiej grać z appką, bo gameplay jest podobny. Appka bazuje na zasadach z drukowanych scenariuszy i oferuje większe możliwości. 2 scenariusze potrzebują podstawki. 1 scenariusz potrzebuje jeszcze jednego dodatku ale nie pamiętam już którego.
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

RAOV - RedJak’s Automated Overlord Variant
Jeżeli chcesz grać na dwie osoby bez RAOV to jeden gracz musi być MW, a drugi prowadzi co najmniej dwóch bohaterów.

Oficjalne dodatki kooperacyjne jakie się ukazały w DNŻ to:
Zapomniane Dusze (wystarczy podstawka)
Gniew Natury (wystarczy podstawka)
Mroczne Żywioły (konieczna podstawka + Legowisko Jaszczura)

Zasady gry są odrobinę inne niż w wersji podstawowej (bardziej zbliżone do tych z apki).
Same scenariusze są ciekawe. Moim zdaniem Zapomniane Dusze są najsłabsze, pozostałe dwa są super.
Poziom trudności dość wymagający - chyba żadnego nie udało mi się skończyć za pierwszym razem :)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Przejrzałem wstępnie instrukcję RAOV i wydaje mi się to strasznie zagmatwane - czy w rzeczywistości takie jest ?

Czy gra na dwie osoby (jeden MW i dwóch bohaterów) jest zbalansowana - chodzi mi w szczególności o stronę prowadzącą bohaterów ? Nie chciałbym aby żona się zniechęciła prowadząc bohaterów ze względu na np. niemożność wygrania z MW żadnego scenariusza.
Awatar użytkownika
Berni77
Posty: 112
Rejestracja: 21 paź 2016, 10:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 5 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Berni77 »

Jak znasz instrukcję Descenta to RAOV jest banalne. Nie ma w nim praktycznie nic co by nie było zawarte w instrukcji podstawowej gry.
Rozumiem, że nie znasz gry więc czytanie zasad RAOV przed poznaniem podstawy gry jest bezcelowe (moim zdaniem).
jeżeli grasz na dwie osoby z zasadami opisanymi w najnowszym FAQ to MW musi się zdrowo napocić aby utrudnić grę bohaterom bo moim zdaniem gra w końcu jest zbalansowana podczas rozgrywki na dwie osoby (do tej pory niestety przez lata faworyzowała MW podczas takiej rozgrywki i wygranie z nim było prawie nierealne).
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1011 times
Been thanked: 492 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Miszon »

problemem będzie najpierw nie balans tylko to że początkującym trudno ogarnąć więcej niż 1 postać. Ale potem takie granie może być nawet efektywniejsze, bo nie trzeba z kimś uzgadniac taktyki i łatwiej zrobić niespodziankę bo przeciwnik nie słyszy naszych myśli ;)
Dlatego, jak kolega wyżej, uważam że potem to MW ma trudniej
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Descent: Journeys in the Dark / Wędrówki w mroku 2 ed (D. Clark, C. Konieczka, A. Sadler, K. Wilson)

Post autor: Phate »

Berni77 chodzi o te zasady związane z darmowym atakiem lub darmowym leczeniem ?
ODPOWIEDZ