Inis (Christian Martinez)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: WieszKto »

Udało mi się zagrać z dodatkiem. Kafle terenu mają inne rewers więc tasowaliśmy żółte karty. W koszulkach nie widziałem różnicy między starymi a kartami z dodatku. Na karcie pomocy nie ma tylko napisanego jednego słowa - kart w porze roku wiosna. Szkoda że dodając figurki dla 5 gracza producent nie wydrukowałem dodatkowej karty pomocy z podstawki - to nie wina Portalu.
Grało się dobrze: w sumie nie zdążyliśmy wyciągnąć terenów z portami bo udało nam się skończyć grę dość szybko - tylko 6 terenów na planszy dla 3 graczy. Ciekawa jest pora roku gdy można odrzucić zielone karty a wziąć za nie czerwone...
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Morgon »

Mnie interesuje więcej opinii o dodatku, ale w kategorii niepotrzebny/opcjonalny/obowiązkowy, czyli jak faktycznie wpływa na grę i czy dodatkowe tereny, porty, karty są potrzebne. Jak oceniacie moc nowych kart?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Indar »

Wczoraj zagrałem pierwszą grę z dodatkiem - w 4 osoby.
Nie będę się powtarzał w kwestii błędów, Portal zawalił sprawę ale zapewne jakoś z tego wybrną. W każdym razie da się grać pomimo tych baboli - największy problem sprawiła nam jednak interpretacja "Wiosny" i opisu "gracz z największą ilością ..." i kurde brak informacji czego. Ustaliliśmy że chodzi o klany - a tu niespodzianka! Chodzi o ilość kart na ręku! :)

Co do samego dodatku. Z pewnością dodaje czegoś nowego i niepotrzebnym go nie nazwę. Czy jest obowiązkowy - nie! Ale nie wyobrażam sobie teraz gry bez "Pór Roku". Wyspy potrafią sporo namieszać, szczególnie jak trafi się "Brasil" którego karta przewagi traktowana jest jakbyś miał "wyczyn".
O kartach akcji na 5 graczy się nie wypowiem, ale z opisu wynika że są dosyć ciekawe. Natomiast najciekawsze są zdolności poszczególnych pór roku - niby drobnostka ale to jakby przyprawa jeszcze bardziej poprawiająca smak :)
Jak podoba ci się Inis to bierz dodatek. Nie zawiedziesz się.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Atamán »

miszcz pisze: 30 cze 2019, 01:40 Instrukcja dodatku nie mieści się w pudełku podstawki. Trzeba ją zgiąć.
rotfl
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: polwac »

Atamán pisze: 30 cze 2019, 20:42
miszcz pisze: 30 cze 2019, 01:40 Instrukcja dodatku nie mieści się w pudełku podstawki. Trzeba ją zgiąć.
rotfl
A czego się spodziewaliście jak pudełko dodatku ma inny kształt od polskiej przekombinowanej w tym aspekcie przez Portal wersji?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

Może tego, że chociaż instrukcja będzie pasować do pudełka podstawki na wysokość... Przeglądałem wcześniej instrukcję w PDF i do głowy by mi nie przyszło, że nawet wielkości instrukcji nie dopasują :lol: Kolejna rzecz, której nie zauważono w Portalu...
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Lothrain »

Tak to jest jak się kombinuje. Jak gry Matagotu wydawał Rebel, to wszystko jakoś grało.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: polwac »

rav126 pisze: 30 cze 2019, 21:31 Może tego, że chociaż instrukcja będzie pasować do pudełka podstawki na wysokość... Przeglądałem wcześniej instrukcję w PDF i do głowy by mi nie przyszło, że nawet wielkości instrukcji nie dopasują :lol: Kolejna rzecz, której nie zauważono w Portalu...
Przecież podpięli się pod druk międzynarodowy, także nie mogli sobie dopasować instrukcji :wink:
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: rav126 »

polwac pisze: 30 cze 2019, 22:02 Przecież podpięli się pod druk międzynarodowy, także nie mogli sobie dopasować instrukcji :wink:
Mam nadzieję, że to ironia :)
Awatar użytkownika
moocker
Posty: 174
Rejestracja: 07 lut 2019, 02:23
Lokalizacja: mała wiocha pod Warszawą
Has thanked: 23 times
Been thanked: 21 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: moocker »

Instrukcja jest za długa ledwie o parę milimetrów, więc chyba zetnę sobie te "szlaczki" na dole i górze gilotynką. ;)
Ale tak jak inne problemy w sumie niezbyt mnie obeszły - błędy w druku, zdarza się, pewnie poprawią... tak niedopasowana instrukcja nieco mnie załamała, że ktoś aż tak nie pomyślał.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: jrz8888 »

A jak z komponentami z „Pory Roku”, zmieszczą się wszystkie w pudełku wersji podstawowej, czy nie ma szans?
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: obo_bb »

jrz8888 pisze: 01 lip 2019, 07:29 A jak z komponentami z „Pory Roku”, zmieszczą się wszystkie w pudełku wersji podstawowej, czy nie ma szans?
Wszystko się mieści, tylko jak ktoś już wyżej napisał trzeba przyciąć po parę milimetrów z instrukcji dodatku..
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: jrz8888 »

Widzę, że mój post poleciał. Cóż, postaram się być kulturalniejszy.
Wielka szkoda tych rewersów. Czekałem cierpliwie na dodatek od paru miesięcy i wygląda na to, że przyjdzie mi dalej poczekać. Nie wiem jednak czy jest sens. Bo na co? Na dodruk? Nie ma gwarancji, że kiedyś będzie, a nawet jeśli, to nie prędko.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Indar »

Napiszę z punktu widzenia człowieka mało awanturującego się.
Portal zawalił. Rewersy, żle wydrukowana karta z opisem pór roku, koło pór roku bez opisu (drobnostka), żle przetłumaczona karta przewagi Brasil (co jest ogromnym problemem, bo oryginał zawiera zdecydowanie inny opis)

Ale... grałem i stwierdzam że się da i nie przeszkadza to jakoś za bardzo. Trzeba jednak mieć świadomość co jest żle zapisane i stosować zapisy z oryginału. To raptem dwie kwestie (przynajmniej na razie).
A nieszczęsne kafle... cóż. Ja człowiek wygodny losowałem karty terenu, nie kafle.
Jednak rozumiem rozgoryczenie i nie będę przekonywał że są to drobnostki. Myślę że poważna firma jaką jest Portal w jakiś sposób rozwiąże problem - chociażby na początek poprzez wrzucenie do sieci poprawnych opisów błędnych kart :) Nie wyobrażam sobie żeby docelowo zostawili sprawę taką jak jest.
Awatar użytkownika
moocker
Posty: 174
Rejestracja: 07 lut 2019, 02:23
Lokalizacja: mała wiocha pod Warszawą
Has thanked: 23 times
Been thanked: 21 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: moocker »

Indar pisze: 01 lip 2019, 14:21 żle przetłumaczona karta przewagi Brasil (co jest ogromnym problemem, bo oryginał zawiera zdecydowanie inny opis)
A co na niej powinno być?
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Indar »

Zgodnie z wersją eng:

"Do not return this card at the end of the season, instead return it after step 2 of the assembly phase 'check victory conditions.' When checking victory conditions during the assembly; this card counts as a deed."

U nas jest tylko że w fazie wyłaniania zwycięzców traktujesz to jakbyś miał żeton wyczynu. A kartę zgodnie z zasadami oddajesz wcześniej. Niby można wywnioskować że coś jest nie tego, ale zasady mówią jasno o kartach przewagi.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Atamán »

Aż sprawdziłem instrukcję, jak to jest opisane z tymi kartami przewag.

W opisie komponentów karty przewag jest napisane, że zatrzymuje się je do końca rundy.

Jednak w części instrukcji "Przebieg gry" (na stronie 7) jest taki akapit:
Koniec Pory Roku
Kiedy wszyscy gracze po kolei spasowali, Pora Roku dobiega końca. Gracze zatrzymują wszystkie posiadane na ręku karty Eposu, ale muszą odrzucić niewykorzystane karty Akcji. Jeśli gracz ma na ręku kartę Przewagi, ale nie jest już wodzem danego Terenu, umieszcza kartę Przewagi odkrytą w pobliżu obszaru gry.
Można uznać, że zapis w "Komponentach" jest uproszczony, i to tego z "Przebiegu gry" powinniśmy się trzymać.

Ale to nadal nie rozwiązuje problemu, bo to oznacza, że kartę przewagi w kroku 2. fazy zgromadzenia będziemy mieli na ręku tylko wtedy, gdy:
1. Byliśmy wodzem terenu na początku poprzedniej tury (konkretnie w kroku 3 fazy zgromadzenia poprzedniej tury).
2. Oraz jesteśmy nim nadal w obecnej turze.
Podczas gdy dopisek w oryginale pozwala zachować kartę, nawet gdy się utraciło wodzostwo w tym terenie (czyli wymagany jest tylko pkt 1).
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: skiba »

Atamán pisze: 01 lip 2019, 15:06 Ale to nadal nie rozwiązuje problemu, bo to oznacza, że kartę przewagi w kroku 2. fazy zgromadzenia będziemy mieli na ręku tylko wtedy, gdy:
1. Byliśmy wodzem terenu na początku poprzedniej tury (konkretnie w kroku 3 fazy zgromadzenia poprzedniej tury).
2. Oraz jesteśmy nim nadal w obecnej turze.
Podczas gdy dopisek w oryginale pozwala zachować kartę, nawet gdy się utraciło wodzostwo w tym terenie (czyli wymagany jest tylko pkt 1).
No to jest błąd w tłumaczeniu realnie wpływający na rozgrywkę. Nie jakaś tam literówka tylko błąd zmieniający zasady. Można jeszcze sprawdzić jak to wygląda w oryginalnej wersji językowej (francuskiej), bo ostatnia edycja angielska też miała swoje błędy. Jeżeli błąd dotyczy tylko wersji polskiej, a angielska jest w porządku to klapa. Ludzie podostawali (ja nadal czekam) paczki z poprawionymi kartami, polecieli po dodatek, w którym... znowu mamy błędnie przetłumaczoną kartę. No chyba że to wersja angielska jest błędna, w co wątpię.

Tak czy inaczej Trzewik na początku roku w podcastach i w Planszówkach TV chylił czoła i zapowiadał poprawę w tym roku w kontekście kontroli jakości, tłumaczeń itd... Jak byłem nakręcony na dodatek do Inis na maksa to mi pierwszy raz w życiu ochota dosłownie przeszła po tym, co zobaczyłem. Zwyczajnie nie chce mi się znowu kombinować z wyciąganiem kafelków ze spodu, samodzielną korektą kart, przymykaniem oczu na krzywy offset kafelków i inne problemy :/
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Indar »

Zdaje się że poprawny tekst jest w wersji francuskiej, edycja eng również zawiera ten sam błąd.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 218 times
Been thanked: 63 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: bowie »

Inis to gra z małą ilością komponentów i krótką instrukcją i nawet coś takiego Portal potrafi spi***ć. Tragedia
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Atamán »

skiba pisze: 02 lip 2019, 10:24 No to jest błąd w tłumaczeniu realnie wpływający na rozgrywkę. Nie jakaś tam literówka tylko błąd zmieniający zasady. Można jeszcze sprawdzić jak to wygląda w oryginalnej wersji językowej (francuskiej), bo ostatnia edycja angielska też miała swoje błędy.
No my tu właśnie mówimy o różnicach między wersją polską a oryginalną (francuską).

W oryginale jest na tej karcie dodatkowe zdanie białym fontem:
Ne rendez pas cette carte en fin saison, mais seulement à la fin de l'ètape 2-Victoire de l'Assemblèe.

Wg google translate:
Nie zwracaj tej karty na koniec sezonu, ale dopiero na końcu drugiego etapu Zwycięstwa Zgromadzenia.

Którego ponoć (bo nie widziałem tego na własne oczy) brakuje zarówno w wersji PL jak i w wersji EN.
To jest bardzo ciekawe, bo pamiętam, jak Portal się chwalił, że sprawdzał z oryginałem i że nawet jakiś błąd w angielskiej wersji wyłapali.
skiba pisze: 02 lip 2019, 10:24 Tak czy inaczej Trzewik na początku roku w podcastach i w Planszówkach TV chylił czoła i zapowiadał poprawę w tym roku w kontekście kontroli jakości, tłumaczeń itd... Jak byłem nakręcony na dodatek do Inis na maksa to mi pierwszy raz w życiu ochota dosłownie przeszła po tym, co zobaczyłem. Zwyczajnie nie chce mi się znowu kombinować z wyciąganiem kafelków ze spodu, samodzielną korektą kart, przymykaniem oczu na krzywy offset kafelków i inne problemy :/
No właśnie po tych deklaracjach Portalu rozczarowanie tymi błędami jest tym większe. Żeby to jeszcze był jeden błąd, ale to jest błąd na błędzie.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: obo_bb »

skiba pisze: 02 lip 2019, 10:24 Ludzie podostawali (ja nadal czekam) paczki z poprawionymi kartami.
No ja jeszcze kart nie mam.
Czy jest gdzieś jakieś oficjalne info, że zaczęli w Portalu wysyłać karty? Po ostatnich wpadkach martwię się trochę, czy np. nie zagubili mojej reklamacji :roll:
Ostatnio zmieniony 02 lip 2019, 14:29 przez obo_bb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Atamán »

A co Ty mnie cytujesz? Ja tego nie napisałem!

Nic nie wiem o tym, by ktokolwiek dostał karty.
Ponoć w tym tygodniu mają wysyłać.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: obo_bb »

Atamán pisze: 02 lip 2019, 13:50 A co Ty mnie cytujesz? Ja tego nie napisałem!
Przepraszam, cytowałem maila Skiby z Twoim z cytatem i wykasowałam zły opis 'quote' (były dwa). Poprawione.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Inis (Christian Martinez)

Post autor: Scamander »

Wysyłka kart jest opóźniona dlatego, że dodrukowują poprawione karty z dodatku do tej przesyłki.
ODPOWIEDZ