(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wyjaśniło się: w najbliższą sobotę, 6 czerwca, będę na Westerplatte w godzinach 11-17.30. Zapraszam serdecznie :)

Będzie okazja pograć w grę, pogadać, może też znajdę chwilę, żeby oprowadzić :)
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wosho »

Dzieki za info, opisy gier w Time of Crisis, naprawde fajna gra :)
I od razu pytanie czy warto kupic dodatek? Czy karty sa ciekawe i czy gracie z botami grajac w mniej niz 4?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wybacz, ja w przeprowadzce ciągle, dlatego mniej na forum gościłem:

Na razie z dodatkiem graliśmy raz, opis (kilka odsłon temu) pewnie czytałeś.

Przyznam, że dodatek jest dość drogi, ale z drugiej strony dla mnie to był zakup "no brainer".
Dodaje opcje z różnymi cesarzami (bardzo wiele wnoszącą), do tego nowe karty (tez duże urozmaicenie), no i boty.
Z jednym botem graliśmy i cóż... wygrał :)
Bot ma nieco inne możliwości (w pewnych aspektach większe, w innych mniejsze) i nie można przyswoić sobie jego taktyki tak bezpośrednio, ale jest trudnym przeciwnikiem. A przy okazji jego obsługa jest stosunkowo prosta.

Miałem wrażenie, że gra podstawowa jest kompletna, ale dodatek świetnie ją rozszerza w kilku aspektach.
Pograjcie najpierw w gołą podstawkę, a dodatek kupcie sobie już na zapas.

A tak BTW:

czy w najbliższy wtorek ktoś będzie chętny na grę typowo wojenną? Seki? Hannibal? Maria? Coś innego? Ewentualnie chętnie zagram w Twilight Struggle (mam wersję PL, gdyby ktoś chciał sprawdzić :))
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wosho »

Dzieki Odi :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ponawiam pytanie:
czy w najbliższy wtorek ktoś będzie chętny na grę typowo wojenną? Seki? Hannibal? Maria? Coś innego? Ewentualnie chętnie zagram w Twilight Struggle (mam wersję PL, gdyby ktoś chciał sprawdzić).
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Seki zawsze ok. No chyba że chcesz bym pokazał Nemo''s War - to bym musiał się przygotować
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Zapomniałem o tym - ok, to poproszę Nemo's War :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Jest szansa, że się pojawię we wtorek, jeśli się uda, to zagram w cokolwiek :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Super! Wezmę zatem ToC, żebyśmy byli elastyczni ;)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

A ja się pojawiłem się na Westerplatte i pod opieką Odiego rozegrałem dwie partie w hmm... "Obronę Reduty 1939" :)

Ciekawa jednoosobowa gra. Wartość edukacyjna super. W sumie projektowana jako jednorazowa, ale obie rozgrywki przyniosły sporo emocji. Na razie można powiedzieć że istnieje tylko "wariant familijny" dostosowany do targetu jakim są zwiedzający Westerplatte ale w moim odczuciu silnik gry umożliwia jej pogłębienie i dodanie "chromu i randomu" dla samotnych wojenników oczekujących większej historyczności i regrywalności. Mam nadzieję że będzie okazja we wtorki grać i udoskonalać ten ciekawy projekt.

Obrazek
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Dzięki Maciek, że wpadłeś na Westerplatte.
Maciej skromnie nie dodał, że doszedł do samego końca toru (czyli "wymaksował" obronę do granic możliwości), co nie udało się jeszcze żadnemu "turyście" ;)
Ma też kilka ciekawych pomysłów rozwojowych.

Ogólnie gra do przeniesienia na wersje elektroniczne nadaje się właściwie już w tej postaci (choć bardziej jako interaktywna apka edukacyjna, niż gra), a wersja pudełkowa wymagałaby kilku dodatków.
Generalnie jestem bardzo zadowolony z odbioru. Ludzie się wciągają, chętnie wracają, a przy okazji sporo dowiadują.
Dzisiaj np mieliśmy większa grupę rodzinną. Najpierw dorośli wysłali dwóch chłopaczków (tak z 8-9 lat), ale w miarę jak zacząłem opowiadać o Westerplatte i przybliżać zasady gry, tata i wujek aktywne się włączyli jako "podpowiadacze". Ogólnie chłopcy zagrali dwa razy, a potem jeszcze tata z wujkiem przyszli "pokazać jak się gra" ;) Miałem też dwójkę młodych Niemców. Ciekawie było ich obserwować, gdy w mowie Hermanna Brunnera planowali obronę Westerplatte, cieszyli się gdy na kościach wypadały polskie symbole, a na koniec smucili, że Westerplatte nie udało się obronić... :)

Zapraszam, bo 13-14 lipca to może być ostatni moment, żeby tę grę zobaczyć w autentycznym plenerze, czyli na Westerplatte, gdzie obecnie działa (jeszcze) Muzeum Gdańska.
daria85
Posty: 1
Rejestracja: 08 lip 2019, 07:50
Been thanked: 1 time

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: daria85 »

super pomysł z projektem popularyzowania planszówek historycznych szkoda, że bliżej Lublina takich spotkań cyklicznych nie ma
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 260
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: jacus666 »

Odi pisze: 05 lip 2019, 15:20 Super! Wezmę zatem ToC, żebyśmy byli elastyczni ;)
Gdzie i o której gracie? Chętnie bym do rozgrywki w ToC dołączył!
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Krolm - ok 17.30-18 (ja przynajmniej na 18 mogę być, Odi zwykle bywa wcześniej)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

jacus666 pisze: 08 lip 2019, 15:55
Odi pisze: 05 lip 2019, 15:20 Super! Wezmę zatem ToC, żebyśmy byli elastyczni ;)
Gdzie i o której gracie? Chętnie bym do rozgrywki w ToC dołączył!
Wpadaj śmiało.
Dobrze kojarzę? Lula ? :-)

Btw jest 90% szansy że przyjdę jutro do Krolma
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Akurat jutro wyjątkowo będę trochę później. Muszę dziecko odebrać najpierw z przedszkola, dopiero potem zmierzam w kierunku Krolma, czyli będę między 18 a 18.30. Na partyjkę ToC jak najbardziej wystarczy.
Weź Paweł tego Nemo. Chętnie zobaczę.

Czyli jeśli dobrze liczę: Muad, Markus, lacki, Jacus i ja?
Jakoś się podzielimy. Może Marię wezmę, ha!
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Ja bym chętnie w Marię zagrał, ale w ten wtorek mnie jeszcze nie będzie, bo zamiast pić piwo przy planszówkach, umówiłem się na picie piwa bez planszówek.
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 260
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: jacus666 »

Markus pisze: 08 lip 2019, 19:12
jacus666 pisze: 08 lip 2019, 15:55
Odi pisze: 05 lip 2019, 15:20 Super! Wezmę zatem ToC, żebyśmy byli elastyczni ;)
Gdzie i o której gracie? Chętnie bym do rozgrywki w ToC dołączył!
Wpadaj śmiało.
Dobrze kojarzę? Lula ? :-)

Btw jest 90% szansy że przyjdę jutro do Krolma
Cześć Markus! Dobrze kojarzysz, to będę ja!

Będę dziś parę minut po 18.
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

To ja się też będę wybierać na 18:03, co się będę spieszyć w tym deszczu...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
PneumatiKPonton
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2018, 21:33
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: PneumatiKPonton »

Ja tez będę dzisiaj :)
~~ Antek ~~
Write to me in English, po polsku, auf Deutsch, по-Русски or en français - but be sure I am French
Kolekcja gier: https://boardgamegeek.com/collection/us ... dgame&ff=1
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Czyli jest nas szóstka
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 09 lip 2019, 12:57 Czyli jest nas szóstka
Czyżby wszyscy polegli?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

O rozgrywce w Time of Crisis to niech się grający koledzy wypowiedzą, ale podobno było ciekawie. pojawił się nawet pretender, który skutecznie psuł szyki cezarowi. Znowu o wygranej zadecydował szybki skok na Rzym i brak możliwości zrzucenia takiego delikwenta ze stolca. Chyba trzeba jednak szybciej reagować współdziałaniem, na zasadzie jeden atakuje i zajmuje prowincję, drugi ściąga cezara niebieskimi. Choć oczywiście łatwo to powiedzieć, trudniej wykonać...

A ja z Muadem graliśmy w druga edycje gry solo/coop Nemo's War.
Z dużym zainteresowaniem zasiadłem do rozgrywki, bo - jak to w solówkach bywa - temat prawdziwie fascynujący. Oto prowadzimy Nautilusa przez morza i oceany, starając się gromadzić punkty w różnych dziedzinach. W zależności od kierującego nami motywu (my mieliśmy rewolucjonistę) mamy w poszczególnych dziedzinach różne mnożniki. Czasem lepiej punktowane będzie zatapianie okrętów, innym razem odkrycia albo skarby itd. Jest tego dość sporo. Rewolucjonista musiał wywoływać bunty, niepokoje i powstania w różnych częściach świata, a do tego zatapiać statki handlowe, aby załamać gospodarkę mocarstw. Pływaliśmy zatem po mapie, wyszukiwaliśmy statki i okręty próbując je zatopić, szukaliśmy skarbów itp. Do tego co turę są jakieś karty przygody (w rozgrywce wykorzystaliśmy chyba ok 2/5 całej talii), gdzie mamy do przejścia testy albo możemy podejmować decyzje. Efekty są dość różnorodne.
Oczywiście mnóstwo w tym wszystkim losowości (ciągłe testy na 2k6), ale jest też sporo narzędzi do jej ogarnięcia. Jeśli test się nie uda, jest trochę możliwości zmiany wyniku nawet po rzucie, dlatego dość często stajemy przed dylematem "ile możemy poświęcić na zdanie testu i jak bardzo jest on dla nas ważny?". To jest spoko, choć na mój gust przydałyby się tez jakieś bardziej eurowe mechaniki (jak np w U-boocie).

Sporo jest flavor textów z książki i to na pewno na plus.Niby nie mamy jakiejś dominującej historii, ale połączenie flavorków z dominującym motywem, określającym nasze działania, daje całościowo obecność pewnej narracji.

Na koniec podliczamy wszystko i sprawdzamy wynik w tabeli, a następnie doczytujemy krótką historię zakończenia dla danego motywu (motywy są cztery, dla każdego jest 5 zakończeń z wielka ilustracja i kilkoma zdaniami tekstu). Mieliśmy chyba 247 punktów, co dawało nam wynik dokładnie pośrodku i "niespełnienie" kapitana Nemo.

Ogólnie gra jest ok. Takie 7/10, a jak ktoś lubi solo, ma czas poczytać te wszystkie flavorki, w tle lecą szanty, a w domu s okrągłe okna, przypominające bulaje, to pewnie nawet 8/10.
Kiedyś jeszcze chętnie zagram :)
Dzięki Paweł za wprowadzenie w grę :)


PS
Ja też tęsknię za Marią. Póki co musi mi wystarczyć nucenie.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Bartku - mam w domu 2 solówki ze stajni VPG z serii Stage of Siedge (bronimy punktu na środku mapy przed idącymi w jego stronę armiami, mamy co rundę ograniczony zasób akcji, musimy kombinować co najlepiej zrobić z nimi). Jedna to mega klimatyczna historyczna Habsburg Elipse wiadomo o czym, druga to Dawn of the Zeds o...obronie miasteczka w USA przed zombimi. Ta druga gra ma bardzo rozbudowaną a mechanikę w stosunku innych gier z tej serii i jest naprawdę bardzo fajna.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Zgodnie z duchem workowych spotkań raczej byłbym za Habsburgami :) Ale tak, kiedyś chętnie zagram.

No i wybierz się na Westerplatte - klimat rozgrywki podobny :) (w weekend najprawdopodobniej ostatnia szansa na rozgrywkę w oryginalnym plenerze)
ODPOWIEDZ