Eldritch Horror: Przedwieczna Groza (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
jediwolf
Posty: 400
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 79 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: jediwolf »

Morsereg pisze: 07 lip 2019, 15:34 bledy byly
do tego dosc istotny blad na karcie charliego kane'a
O kurde. Tak myślałem, że coś nie tak z jego umiejętnością, bo była bez sensu. Jest gdzieś poprawiona wersja karty w wysokiej rozdzielczości, żeby można było wydrukować?
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: c08mk »

Jest jeszcze jeden błąd na którejś postaci z dodatku nie pamiętam już dokładnie kto i co ale na karcie pisze, że zaczyna z jakimś talizmanem z podstawki zamiast z tego dodatku.
I chyba jeszcze jakaś postać z któregoś dodatku miała błąd z jakimiś żetonami, skupienia/wskazówek ale też nie pamiętam która to postać i co dokładnie z nią było nie tak.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

jrz8888 pisze: 27 cze 2019, 23:06Pytam o EH - czy to jest świetna gra i czy warto ją kupić?
Warto. Jest i przygoda, i rozkmina, i bardzo spójne zasady.

Niestety, jak wspomniało wielu przede mną, bez Zaginionej Wiedzy podstawka po kilku rozgrywkach może się ograć. Zaginiona Wiedza to nie dodatek tylko patch.
Szkoda że w ramach efektu ubocznego bardzo podkręca trudność gry.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Olgierdd »

Cytat przerzucony z wątku z zasadami, cytuję prawie cały dla lepszej czytelności.
Eremita pisze: 10 lip 2019, 09:53 Przepraszam za offtopic, ale uważam że ta sytuacja wymaga interwencji.
MrAtrion pisze: 09 lip 2019, 17:38Do ukończenia tajemnicy potrzebuję Korony, wskazówki (liczba postaci/2) i 2 sprzymierzeńców (2 towarunek konieczny czy do 2 sprzymierzeńców?).
Mam angielską wersję więc mogę używać przybliżonych nazw kart i pojęć.
Układ trafiłeś niefortunny ale bez tej pogłoski byłby niewiele lepszy. "Wężowa korona" to jedna z najtrudniejszych tajemnic w grze, a przede wszystkim jest losowa w bardzo przykry sposób.
Sednem problemu jest tutaj zepsuty artefakt "Wężowa korona".
(Uwaga, spoiler! Trochę niżej będą opisane dwa inne artefakty.)
W grze jest kilka przeklętych artefaktów, łączą je pewne cechy wspólne:
• Dają dość silny pozytywny efekt
• Przy Rozrachunkach jest szansa (rzut kostką) na dość silny negatywny efekt
• Efekt pozytywny i negatywny dotyczą innych elementów gry

I tak na przykład Przeklęta Kula daje +2 do wszystkich statystyk, ale przy rozrachunkach 1 lub 2 na kostce sprawia że posiadacz staje się Przeklęty. (≈33% szansy)
Massa di Requiem per Shuggay pozwala wyrzucać z planszy potwory, ale przy rozrachunkach 1 na kostce oznacza +1 Zagłady. (≈17% szansy)

A Wężowa Korona?
Po pierwsze daje i zabiera to samo. Sprzymierzeńców. I jest 100% szansy na utratę sprzymierzeńca.
Ciężko cokolwiek przy jej pomocy zyskać.

W Eldritch Horror jest wiele trudnych elementów i wiele losowości ale uważam że ten przypadek jest nieuczciwy i niezabawny. I że nie ma sensu go grać bez domowych zasad.
Proponuję jedno z dwóch rozwiązań:

1) Usunąć tajemnicę "Wężowa Korona" z gry i zapomnieć o jej istnieniu. Opcjonalnie można to samo zrobić z artefaktem "Wężowa korona".

2) Spróbować naprawić artefakt "Wężowa Korona".
  a) Można usunąć test i koszt pozyskania sprzymierzeńca. Jeśli będzie go dawać automatycznie za akcję to mniej więcej się to wyrówna z automatycznym traceniem przy rozrachunkach.
  b) Można uzależnić utratę sprzymierzeńca od rzutu kostką, jak przy innych przeklętych artefaktach. Myślę że 1-2 powinno być znośnym prawdopodobieństwem.
Nie zgadzam się, że ta tajemnica wymaga naprawy, raczej wymaga odpowiedniego podejścia i planowania. Gracze grają w kooperacji, więc przy odrobinie wysiłku mogą przygotować wspólnie jedną postać do realizacji tajemnicy. Jest kilka sposobów: niech posiadacz korony oddaje sprzymierzeńców innym badaczom, celujcie z wykonaniem tajemnicy na rundy bez rozrachunku (można to przewidzieć obserwując jakie mity już zeszły), albo niech posiadacz korony zwyczajnie zbierze więcej niż tylko 2 sprzymierzeńców.
Mam świadomość, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, bo zawsze coś może pójść nie tak, ale taka natura tej gry.
Azatoth również ma tajemnicę wymagającą zamykania bardzo konkretnych bram i trzeba się dobrze do niej przygotować zamiast narzekać na losowość.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

Olgierdd pisze: 10 lip 2019, 11:22Nie zgadzam się, że ta tajemnica wymaga naprawy, raczej wymaga odpowiedniego podejścia i planowania.
Tajemnica bezpośrednio nie wymaga naprawy tylko artefakt który jest do niej potrzebny. Wymagałby jej nawet gdyby tej tajemnicy nie było w grze.
Artefakty bywają gorsze i lepsze ale ogólnie mają stanowić wartość dodaną dla badacza. Pośród 54 artefaktów tylko ten jeden jest wprost szkodliwy - generuje więcej strat niż zysków.
Oczywiście jest możliwe ukończenie tej tajemnicy. Ale uważam że planowanie i podejście niewiele tu pomagają, potrzebna jest jeszcze dużo większa niż zwykle doza farta. Dla niektórych akceptowalna, dla innych nie.
Myślę że możemy się zgodzić w tym że się nie zgadzamy.
Mam nadzieję że mój offtop komuś pomoże.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Trolliszcze »

Olgierdd pisze: 10 lip 2019, 11:22Nie zgadzam się, że ta tajemnica wymaga naprawy, raczej wymaga odpowiedniego podejścia i planowania. Gracze grają w kooperacji, więc przy odrobinie wysiłku mogą przygotować wspólnie jedną postać do realizacji tajemnicy.
Szkoda tylko, że ta tajemnica się nie skaluje (nie licząc liczby wskazówek). Polecam spróbować w grze z dwoma badaczami - myślę, że skłoni Cię to do zmiany zdanie w kwestii tej "odrobiny" ;)
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

Trolliszcze pisze: 10 lip 2019, 12:08
Olgierdd pisze: 10 lip 2019, 11:22Nie zgadzam się, że ta tajemnica wymaga naprawy, raczej wymaga odpowiedniego podejścia i planowania. Gracze grają w kooperacji, więc przy odrobinie wysiłku mogą przygotować wspólnie jedną postać do realizacji tajemnicy.
Szkoda tylko, że ta tajemnica się nie skaluje (nie licząc liczby wskazówek). Polecam spróbować w grze z dwoma badaczami - myślę, że skłoni Cię to do zmiany zdanie w kwestii tej "odrobiny" ;)
No właśnie, ja gram praktycznie zawsze na dwóch badaczy i wtedy na ogół jest to niewykonalne.
W ostatecznej wersji i dopakowałbym artefakt żeby przestał być kolczastą kulą u nogi, a tajemnica wymagałaby wskazówek w liczbie badaczy a sprzymierzeńców w liczbie połowy badaczy.
Myślę że wtedy szafa mogłaby zagrać.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Olgierdd »

Trolliszcze pisze: 10 lip 2019, 12:08
Szkoda tylko, że ta tajemnica się nie skaluje (nie licząc liczby wskazówek). Polecam spróbować w grze z dwoma badaczami - myślę, że skłoni Cię to do zmiany zdanie w kwestii tej "odrobiny" ;)
Tu się nie spieram, bo uważam, że ta gra w ogóle kiepsko się skaluje, szczególnie poniżej 4 graczy :)
Faello
Posty: 189
Rejestracja: 13 sie 2008, 09:53
Has thanked: 21 times
Been thanked: 37 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Faello »

Olgierdd pisze: 10 lip 2019, 15:24 Tu się nie spieram, bo uważam, że ta gra w ogóle kiepsko się skaluje, szczególnie poniżej 4 graczy :)
+1

Gra ma ten problem i ujawnia się on często poprzez pojawienie się potwora(ów) poza zasięgiem ruchu jakiegoś gracza.
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

Ja gram na 4 badaczy i na razie bardzo fajnie się gra :D
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Eremita »

MrAtrion pisze: 11 lip 2019, 09:21Ja gram na 4 badaczy i na razie bardzo fajnie się gra :D
Wszelkie eksperymenty wykazały że 4 to ilość optymalna dla tej gry.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Jools »

Owszem, Eldritch powinno się grać na 4 badaczy.
Na dwóch - mapa geometrycznie nie do ogarnięcia,
Na trzech - trudniej ze względu na nieparzystą ilość badaczy

Jak chcecie grać solo na 1 badacza to polecam Arkham 3ED (chociaż tam lepiej na dwóch) lub Arkham LCG.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: vikingowa »

Eremita pisze: 11 lip 2019, 09:29
MrAtrion pisze: 11 lip 2019, 09:21Ja gram na 4 badaczy i na razie bardzo fajnie się gra :D
Wszelkie eksperymenty wykazały że 4 to ilość optymalna dla tej gry.
Również się zgodzę... Próbowałam tylko solo na 2, 3 i 4 badaczy i zdecydowanie najlepiej jest na 4 bo i jest co robić i wyzwanie całkiem spore. Niestety minus to ciasnota na stole i czas rozgrywki do 4h... ale zabawa przednia :D
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

vikingowa pisze: 11 lip 2019, 09:42
Eremita pisze: 11 lip 2019, 09:29
MrAtrion pisze: 11 lip 2019, 09:21Ja gram na 4 badaczy i na razie bardzo fajnie się gra :D
Wszelkie eksperymenty wykazały że 4 to ilość optymalna dla tej gry.
Również się zgodzę... Próbowałam tylko solo na 2, 3 i 4 badaczy i zdecydowanie najlepiej jest na 4 bo i jest co robić i wyzwanie całkiem spore. Niestety minus to ciasnota na stole i czas rozgrywki do 4h... ale zabawa przednia :D
Prawda, ciasno na tym stole :D A jeszcze dodatkowe plansze są w razie konkretnego Przedwiecznego :D
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 254
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 48 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Col. Frost »

MrAtrion pisze: 11 lip 2019, 09:49
vikingowa pisze: 11 lip 2019, 09:42
Eremita pisze: 11 lip 2019, 09:29 Wszelkie eksperymenty wykazały że 4 to ilość optymalna dla tej gry.
Również się zgodzę... Próbowałam tylko solo na 2, 3 i 4 badaczy i zdecydowanie najlepiej jest na 4 bo i jest co robić i wyzwanie całkiem spore. Niestety minus to ciasnota na stole i czas rozgrywki do 4h... ale zabawa przednia :D
Prawda, ciasno na tym stole :D A jeszcze dodatkowe plansze są w razie konkretnego Przedwiecznego :D
Najlepiej losować przedwiecznego i kartę preludium, i wylosować tak, że w sumie rozkłada się dwie dodatkowe plansze. Raz tak mi się zdarzyło (do tego była to eksperymentalna i jedyna w życiu rozgrywka na ośmiu badaczy - pół dnia w to graliśmy ;-) ).
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

Używacie może jakichś innych podstawek pod badaczy, bramy itp.? :) I czy używacie akrylowych pojemników na wizytówki na karty małe i duże? :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Gromb »

Używam wydrukowanych w 3d. Dostępne na allegro, jeden użytkownik na forum, też się tutaj reklamował. Świetnie załatwiają nastrój
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2734
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Yuri »

Ja używam również druku 3d:

- żetony bram:

Obrazek
Obrazek

- potwory zwykłe i epickie:

Obrazek
Obrazek

- tokeny omenu i DoomTracku:
Obrazek
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
MrAtrion
Posty: 647
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: MrAtrion »

Jestem ciekaw ile osób używa skrzyni do przechowywania całości, ten Skrzyni Strachu (2018) kupnego. Czy bardziej podzielone na pudełka od gier wolicie?
olikok
Posty: 23
Rejestracja: 19 lip 2014, 00:18
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: olikok »

Gromb pisze: 08 sie 2019, 21:07 Używam wydrukowanych w 3d. Dostępne na allegro, jeden użytkownik na forum, też się tutaj reklamował. Świetnie załatwiają nastrój
Świetnie załatwiają nastrój - rozumiem, że mówisz dosłownie. Bez obrazy (każdy ma inne gusta), ale nie rozumiem jak można używać czegoś tak tandetnego i kolorowego aby podkreślić klimat w świecie Lovecrafta. Brakuje jeszcze bierek i sedesowych kwiatków.
Lepiej wykop jakiegoś trupa i wystrugaj z kości podstawki. A jak nie umiesz strugać to tylko rozłup i poszukaj odpowiednich części - niestety ta metoda wymaga większej ilości materiału.
Awatar użytkownika
Lomik
Posty: 95
Rejestracja: 21 sie 2017, 21:35
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Lomik »

MrAtrion pisze: 09 wrz 2019, 19:23 Jestem ciekaw ile osób używa skrzyni do przechowywania całości, ten Skrzyni Strachu (2018) kupnego. Czy bardziej podzielone na pudełka od gier wolicie?
Ja używam skrzyni
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: hadrian »

olikok pisze: 09 wrz 2019, 20:28 Świetnie załatwiają nastrój - rozumiem, że mówisz dosłownie. Bez obrazy (każdy ma inne gusta), ale nie rozumiem jak można używać czegoś tak tandetnego i kolorowego aby podkreślić klimat w świecie Lovecrafta. Brakuje jeszcze bierek i sedesowych kwiatków.
Lepiej wykop jakiegoś trupa i wystrugaj z kości podstawki. A jak nie umiesz strugać to tylko rozłup i poszukaj odpowiednich części - niestety ta metoda wymaga większej ilości materiału.
Kolega chyba za bardzo sie uruchomil przez te plastiki. Zalecam dla uspokojenia jakies roslinki.
Large Hadrian Collider
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: Jools »

Oczywiście że plastikowe podstawki bram czy potworów kompletnie boostują klimat. Też mam komplet bram i nie wyobrażam sobie już bez.
Do potworów używam stojaków z drewna + filc od krzeseł.
olikok
Posty: 23
Rejestracja: 19 lip 2014, 00:18
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: olikok »

hadrian pisze: 09 wrz 2019, 21:04 Kolega chyba za bardzo sie uruchomil przez te plastiki. Zalecam dla uspokojenia jakies roslinki.
Potrzebuję więcej paliwa do uruchomienia ;)
Jools pisze: 09 wrz 2019, 21:40 Oczywiście że plastikowe podstawki bram czy potworów kompletnie boostują klimat. Też mam komplet bram i nie wyobrażam sobie już bez.
Do potworów używam stojaków z drewna + filc od krzeseł.
I super, ważne, że Ci się podoba. Bo w sumie przecież uważam, że lepiej być szczęśliwym z kolorowym plastikiem niż nieszczęśliwym bez kości.
gogovsky
Posty: 2186
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 462 times
Been thanked: 507 times

Re: Eldritch Horror (Corey Konieczka, Nikki Valens)

Post autor: gogovsky »

olikok pisze: 09 wrz 2019, 21:52
Pijany to do domu. Klimat Lovecrafta w EH? Panie to luźny Indiana Jones w tle mający potwory z Mythosów wyluzuj, żadna gra od FFG nie ma stricte "klimatowego" klimatu z książek.
PS. Uwielbiam mam wszystkie dodatki <3
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
ODPOWIEDZ