51 Stan MS vs Aeons End

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

51 Stan MS vs Aeons End

Post autor: kilpopx »

W 51 podoba mi się klimat kart oraz budowanie silniczka, boję się jednak że zabraknie mi interakcji. Aeons end z drugiej strony wydaje się znacznie bardziej innowacyjne. Kooperacja z innymi graczami i wydaje mi się spoko ,lubię też wyzwania ale tematyka wydaje się oklepana. Gramy zazwyczaj w 2-3 osoby. Napiszcie proszę jak mają się do siebie pod względem trudnosci, skalowalności itp.. Na razie skłaniam się ku Stanowi Ale chcialbym usłyszeć wasze opinie.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: 51 Stan MS vs Aeons End

Post autor: Deathhammer »

Aeon's End zawiera kilka świetnych pomysłów. Mam na myśli między innymi losową kolejność działań w rundzie oraz brak tasowania talii, co jest zjawiskiem unikalnym w gatunku deckbuilderów. Temat jak temat, ratujemy świat przed potężnym potworem i jego świtą. Tu mamy do czynienia z taką dziwną mieszanką fantasy oraz post-apo, uniwersum jest dość ciekawe, ale nie czuje się go w trakcie rozgrywki. Jak dla mnie to już więcej klimatu tworzą poszczególne rozwiązania mechaniczne, np. przygotowywanie zaklęć na bramach. Całościowo grę bardzo polecam, a przyznam, że nie przepadam za grami kooperacyjnymi. Skaluje się wyśmienicie, najmniej chętnie gram na 4 osoby, bo nieco mniej da się zaplanować i chwilę trzeba czekać na swój ruch, ale i tak jest dobrze. Natomiast na 1-3 hula doskonale. To jedyna gra, do której chętnie zasiądę solo - nie przytłacza, nie trzeba ogarniać miliona elementów, a wrażenia z rozgrywki są podobne jak w przypadku gry wieloosobowej. Świetnie zbalansowany i policzony jest to tytuł - niejednokrotnie od zwycięstwa/porażki dzieli nas jedna tura, więc przy końcówce jest naprawdę sporo emocji ;) No i regrywalność jest super. Już w podstawce jest sporo contentu, a niedawno wyszły 2 dodatki, we wrześniu pojawi się kolejne duże pudło - Wieczna Wojna. Na horyzoncie(mam na myśli polską wersję) być może jest AE: Legacy i coś tam jeszcze, więc naprawdę dużo tego ;)

Szerzej rozpisałem się w swojej recenzji, polecam zajrzeć, bo dość dokładnie opisuję grę i rozkładam ją na czynniki pierwsze :D

http://howtoboardgames.blogspot.com/201 ... enzja.html

Natomiast co do 51. Bardzo dobra gra w budowanie silniczka. Ja porównuję ją do Terraformacji, bo wrażenia z gry są podobne, jednak tutaj da się rozegrać partię w 45 minut - pozycja ta bardzo szanuje mój czas. Interakcji jest trochę, ale nie jest ona silnie odczuwalna. Mnie najlepiej grało się w trzech(czas gry nadal jest sensowny a interakcja nieco wyższa), choć większość poleca zdecydowanie jako tytuł dwuosobowy. W czwórkę niee - za długo tury trwają. No można pobudować i pokombinować, bardzo lubię element zagrywania kart na 3 sposoby, trzeba się napocić. Co mi się nie podoba to to, że jedna frakcja wyraźnie odstaje od pozostałych, no i sam feel rozgrywki nie do końca mi pasuje - w gruncie rzeczy to nieustanne mielenie jednych surowców na drugie. Jak taka konwencja Ci odpowiada to spokojnie możesz brać, nie zawiedziesz się. No i ilustracje są świetne i wykonane z dbałością o szczegóły, pomagają trochę wsiąknąć w postapokaliptyczny świat Neuroshimy.

Z tych dwóch zdecydowanie biorę Aeon's End, ale to już zależy - czy chcesz euro engine building, czy kooperacyjny deckbuilder z kilkoma unikalnymi twistami.
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: 51 Stan MS vs Aeons End

Post autor: kilpopx »

Dzięki za odpowiedź, mógłbyś jeszcze napisać którą uważasz za bardziej skomplikowaną i rozbudowaną, jednym słowem trudniejszą ? Ilość możliwych akcji w 51 stanie wydaje mi się spora i dlatego w oko wpadli mi Osadnicy NI, nie wiem tylko co sądzić o taliach frakcyjnych oraz całkowitym braku klimatu (odczucie subiektywne) :/ .
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: 51 Stan MS vs Aeons End

Post autor: Deathhammer »

Obie są dość proste. W AE masz 8 akcji(z czego zwykle wykorzystuje się max. 6), lecz są one bardzo intuicyjne, ponadto gra jest kooperacyjna więc można sobie podpowiadać. Gra ma bardzo przyjemny flow - odpal czary, wykonaj akcje i dobierz do 5 kart na rękę, szybko wpada się w rytm. W 51 Stan grałem dość dawno, jednak wydaje mi się że wprowadzenie niedoświadczonych graczy w tę grę będzie nieco trudniejsze(choć wciąż to dość niski poziom skomplikowania). Jest tam trochę zależności do skumania, podczas gdy w AE można grać "na czuja" - nie ma tak wielu oczywistych synergii między kartami, więc nawet kupując "losowe" rzeczy można wciąż być w miarę przydatnym dla drużyny.
ODPOWIEDZ