Yokohama (Hisashi Hayashi)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: detrytusek »

Fojtu pisze: 22 maja 2019, 17:50 Jak słusznie zauważyłeś, nie da się grać bez kontraktów - jest w nich na tyle dużo punktów i opcji, że osoba próbująca bez zostanie w tyle (przynajmniej z moich doświadczeń), ale nie znaczy to, że gra pozostaje bez ważnych decyzji strategicznych.
Powrócę do tego zdania bo chciałem sobie spróbować jak bardzo głupio to wyjdzie czyli jeden gracz nie robi kontraktów, a drugi gra standardowo. I faktycznie pierwszy zrobił 1 kontrakt początkowy, a drugi 9. Powinna być masakra. Różnica na koniec poniżej 10%!
Wniosek nasuwa się sam - tu można grać bez kontraktów przez co ta gra zyskuje u mnie jeszcze bardziej bo nie ma rzeczy nadrzędnej w stosunku do reszty.
Bezkontraktowiec wszystkie zasoby przeznaczał na podbicie wiary do tego miał technologię uzupełniania kasy jeśli ma poniżej 2, więc kupował jak najęty przez co miał dużo punktów z budowy, przez co miał dużo bonusów czyli surowców. I importy powpadały, więc mógł je sprzedać...
Hulało aż miło!
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Arachion »

Zgadzam się z wszystkimi pochlebnymi opiniami na temat Yokohamki.

Poświęciłem dwa popołudnia i stworzyłem Polską instrukcje:
https://drive.google.com/file/d/1JXMfss ... sp=sharing

30 kart wymaga włożenia małej wkładki pod koszulke z przypomnieniem ewentualnym Polskiej adnotacji, a tak to gra niezależna językowa.
Oczywiście przetłumaczone karty są dostępne na bgg.

Ja osobiście nie mam dobrej plujki i sobie karty obciąłem i przygotowałem do wsunięcia na spód koszulki tylko małych adnotacji aby znajomi co nie władają biegłym mogli nie zwalać przegranej na to.

Dla mnie odkrycie miesiąca.

EDIT:
link do wersji dla drukarek
https://drive.google.com/file/d/14AD0BA ... sp=sharing
detrytusek pisze: 16 lip 2019, 23:24 Dobra robota!
Na szybko wychwyciłem błąd. W sekcji koniec gry piszesz:
" Każdy gracz zbudował wszystkie 8 swoich sklepów." i "Każdy gracz zbudował wszystkie 4 swoje domy handlowe.".

Powinno być "dowolny".
Zmienione - Dzieki
Ostatnio zmieniony 17 lip 2019, 08:05 przez Arachion, łącznie zmieniany 5 razy.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: playerator »

Arachion pisze: 16 lip 2019, 20:33 (...) Poświęciłem dwa popołudnia i stworzyłem Polską instrukcje:
https://drive.google.com/open?id=1BhBPx ... 7P17Y7sqqN (...)
Dałoby się zrobić tak, żeby to nie wymagało zakładania konta?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Arachion »

playerator pisze: 16 lip 2019, 21:06
Arachion pisze: 16 lip 2019, 20:33 (...) Poświęciłem dwa popołudnia i stworzyłem Polską instrukcje:
https://drive.google.com/open?id=1BhBPx ... 7P17Y7sqqN (...)
Dałoby się zrobić tak, żeby to nie wymagało zakładania konta?
Nawet nie wiedzialem, że jest potrzebne na gmailu dla osób postronnych. Coś wymyślę. Zrobiłem jeszcze wersję bez tła dla drukarek.
EDIT:chyba działa...oby
Sucharzysta
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: detrytusek »

Dobra robota!
Na szybko wychwyciłem błąd. W sekcji koniec gry piszesz:
" Każdy gracz zbudował wszystkie 8 swoich sklepów." i "Każdy gracz zbudował wszystkie 4 swoje domy handlowe.".

Powinno być "dowolny".
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: elayeth »

detrytusek pisze: 10 lip 2019, 14:20 Widzę, że gra już jest niedostępna w Polsce. Ale narobiłem....I pomyśleć, że jakiś czas temu Rebel ją wyprzedawał...
Prawdopodobnie ostatnia sztuka jaką znalazłem
https://www.olx.pl/oferta/yokohama-gra- ... xjqPd.html
Tanio nie jest ale jak ktoś musi.
Po waszych zachwytach i mojej inklinacji do optymalizatorów „musiałem” wziąć. ;)
Tak naprawdę miałem na radarze od roku. Potrzebowałem impulsu. ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: detrytusek »

elayeth pisze: 16 lip 2019, 23:53
detrytusek pisze: 10 lip 2019, 14:20 Widzę, że gra już jest niedostępna w Polsce. Ale narobiłem....I pomyśleć, że jakiś czas temu Rebel ją wyprzedawał...
Prawdopodobnie ostatnia sztuka jaką znalazłem
https://www.olx.pl/oferta/yokohama-gra- ... xjqPd.html
Tanio nie jest ale jak ktoś musi.
Po waszych zachwytach i mojej inklinacji do optymalizatorów „musiałem” wziąć. ;)
Tak naprawdę miałem na radarze od roku. Potrzebowałem impulsu. ;)
https://youtu.be/T293K1mZkcw?t=162
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: elayeth »

detrytusek pisze: 17 lip 2019, 00:05
elayeth pisze: 16 lip 2019, 23:53
detrytusek pisze: 10 lip 2019, 14:20 Widzę, że gra już jest niedostępna w Polsce. Ale narobiłem....I pomyśleć, że jakiś czas temu Rebel ją wyprzedawał...
Prawdopodobnie ostatnia sztuka jaką znalazłem
https://www.olx.pl/oferta/yokohama-gra- ... xjqPd.html
Tanio nie jest ale jak ktoś musi.
Po waszych zachwytach i mojej inklinacji do optymalizatorów „musiałem” wziąć. ;)
Tak naprawdę miałem na radarze od roku. Potrzebowałem impulsu. ;)
https://youtu.be/T293K1mZkcw?t=162
Obym był zadowolony. :lol:
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: gregos »

elayeth pisze: 17 lip 2019, 09:32 Obym był zadowolony. :lol:
Oj będziesz, będziesz. Nawet bez filara i psa. :mrgreen:
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: michalldz90 »

Wczoraj wprowadziliśmy mały homerule, który nakazuje zapłacić 1 yen innemu graczowi za wykonanie akcji na kaflu sąsiadujacym z jego prezydentem. Po bardzo fajnej partii stwierdziliśmy, że ta mała zmiana wprowadziła sporo ciekawej synergii w trakcie partii i trochę więcej negatywnej interakcji. Sama rozgrywka nie zmienia się diametralnie, ale dzięki temu musimy obserwować i przewidywać, gdzie będą przemieszczać się prezydenci, bo w konkretnym momencie mogą nas ładnie zablokowac :) Myśle, że jest to idealne rozwiązanie na 2 i 3 graczy kiedy jest więcej miejsca na planszy. Polecam przetestować.

Nie chce sie powtarzać, ale gra jest genialna.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: gregos »

Całkiem ciekawy pomysł - muszę przetestować, tym bardziej, że najczęściej gram właśnie w składzie dwu- i trzyosobowym.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Fojtu »

Ja mam trochę wątpliwość jeśli chodzi o przyjemność z takiego grania z racji faktu, że można odciąć gracza od akcji mocno jeżeli ma mało kasy. Do tego taka zasada dodatkowo wzmacnia technologię dającą kasę na początku tury, która i tak jest dość silna.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: michalldz90 »

Fakt ta karta daje pewną przewagę, ale przecież w pewnym momencie jest dostępna dla każdego. Poza tym kaska przydaje się do wielu rzeczy. Nie mówię, że ten wariat nie ma jakiś ukrytych wad, może wyjdzie to jeszcze w praniu, ale po wczorajszej rozgrywce wszyscy przy stole uznaliśmy, że nastepnym razem też tak gramy, bo było bardzo dobrze. Grając na podstawowych zasadach jest zdecydowanie mniej ciasno i zawsze można obejść płacenie innym graczom czy to za wysyłanie asystentów czy to za przechodzenie przez prezydenta. Ten wariant powoduje, że czasem jesteś zmuszony do wykonania akcji, która jest w zasięgu innego prezydenta, albo nawet do zabrania prezydenta na ręke, co dzieje się przecież bardzo rzadko, a u nas wcześniej nawet w ogóle. Pewnie w przekroju gry nikt nie wychodzi na tym jakoś bardzo na plus, chodzi tylko o to, że w danym momencie może nieźle przeszkodzić i zabraknąć akurat tego jednego yena tu czy tam. Można się też kręcić wokoł lokacji, które interesują gracza przeciwnego i mu troche napsuc krwi :) nazwałbym to kosztami wejścia na rynek z dużą ilością konkurencji ;)

e: Fojtu z dugiej strony ta technologia też jest osłabiona, bo możesz założyć, że będziesz miał kase z tego własnie tytułu, że ktoś będzie aktywował kafle obok Ciebie. Koniec końców zarobisz mniej z tej technologii, więc nie będzie już taka atrakcyjna do kupienia jak przedtem. Kij ma dwa końce :D
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Koziełło »

Gdyby ktoś miał duże ciśnienie, to na amazonie gra jest spokojnie do wyrwania za około 200 PLN z wysyłką ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: DarkSide »

Koziełło pisze: 19 lip 2019, 08:45 Gdyby ktoś miał duże ciśnienie, to na amazonie gra jest spokojnie do wyrwania za około 200 PLN z wysyłką ;)
Ale te z wysyłką do Polski są z niemieckiego Amazona czyli wydanie DE, a te hamerykańskie w tej cenie niestety nie są wysyłane do Polski. Już sprawdzałem jakiś czas temu :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Koziełło »

DarkSide pisze: 19 lip 2019, 09:08
Koziełło pisze: 19 lip 2019, 08:45 Gdyby ktoś miał duże ciśnienie, to na amazonie gra jest spokojnie do wyrwania za około 200 PLN z wysyłką ;)
Ale te z wysyłką do Polski są z niemieckiego Amazona czyli wydanie DE, a te hamerykańskie w tej cenie niestety nie są wysyłane do Polski. Już sprawdzałem jakiś czas temu :wink:
Dla mnie to bez znaczenia. I to karty technologii trafią w koszulki wraz z polskim tłumaczeniem, a poza tym niemiecki nigdzie nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: elayeth »

Też sprawdzałem, ale na angielskim amazonie. Wychodziło ok 240 zł z wysyłką...
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10804
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3329 times
Been thanked: 3189 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: japanczyk »

elayeth pisze: 20 lip 2019, 10:24 Też sprawdzałem, ale na angielskim amazonie. Wychodziło ok 240 zł z wysyłką...
Na amazonie de była promka za darmowe 10 eur i mozna było zamówic z darmowa dostawa (wersje de ofc) za 160 zł
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Koziełło »

DarkSide pisze: 19 lip 2019, 09:08
Koziełło pisze: 19 lip 2019, 08:45 Gdyby ktoś miał duże ciśnienie, to na amazonie gra jest spokojnie do wyrwania za około 200 PLN z wysyłką ;)
Ale te z wysyłką do Polski są z niemieckiego Amazona czyli wydanie DE, a te hamerykańskie w tej cenie niestety nie są wysyłane do Polski. Już sprawdzałem jakiś czas temu :wink:
Dzisiaj doszło. I żeby było zabawniej nie wersja DE tylko IT (przynajmniej tak wynika z napisów na pudełku). Ale tak jak pisałem nie ma to większego znaczenia. bo karty wraz z tłumaczeniem trafią od razu w koszulki ;)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: elayeth »

Dostałem niecały tydzień temu, a już 3 rozgrywki za mną (2 x w 2 osoby, 1 x w 4 osoby).

Moim zdaniem, w każdym składzie gra chodziła dobrze, chociaż w 4 osoby więcej się dzieje, jest więcej blokowania i interakcji. Do tego ciekawiej można obstawiać pewne rejony planszy i czasem wyzwaniem jest dojście do miejsca, które nas interesuje. We 2 osoby jednak gra się również bardzo dobrze, a walka o punkty jest nadal intensywna.

Tak dobrze naoliwionej maszyny i sałatki punktowej nie widziałem od czasu Zamków Burgundii. Oczywiście nie oznacza to, że gra bije na głowę inne eurogry (np: GWT czy Agricole - jedne z moich ulubionych), ale w swojej kategorii jest top 2. Jaka to kategoria? Określiłbym ją jako abstrakcyjną, relatywnie szybką sałatkę punktową, w której mechanika jest na pierwszym miejscu i jest ona idealnie wyważona w kategoriach: mózgożerność, planowanie, mnogość wyborów, taktyka vs. strategia. Gra premiuje dobre wybory taktyczne na mniej więcej 3 najbliższe rundy (dla mnie takie planowanie jest idealne). Plan strategiczny nie jest aż tak ważny, choć korzystne jest posiadanie jego zarysów. Wybory są satysfakcjonujące, a ciężar idealny. Wydaje się, że autor idealnie złapał ciężar gry. Wybory są satysfakcjonujące, wymagają skupienia i planowania, ale jednocześnie nie przepalają zwojów...
W trzech słowach. Bardzo dobry zakup. Udało się dorwać wersję angielską za 230 zł z przesyłką. Nie żałuję. :)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: michalldz90 »

Polecam dokupić na meplu drewniane budynki sklepów i domów handlowych oraz budynek stacji dla technologii "Station". Jeśli dobrze pamiętam zapłaciłem coś koło 40zł a to wystarczy, by mieć taką trochę wersje delxue ;) z surowcami już troche gorzej ale nawet nie wiem czy nie wygodniej jest się nimi obsługiwać i przechowanie też zdecydowanie łatwiejsze.

https://mepel.pl/domek-drewniany-catan
https://mepel.pl/miasto-drewniane-catan ... l-faktoria
https://mepel.pl/parlament-stacja-kolejowa
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: elayeth »

michalldz90 pisze: 25 lip 2019, 11:49 Polecam dokupić na meplu drewniane budynki sklepów i domów handlowych oraz budynek stacji dla technologii "Station". Jeśli dobrze pamiętam zapłaciłem coś koło 40zł a to wystarczy, by mieć taką trochę wersje delxue ;) z surowcami już troche gorzej ale nawet nie wiem czy nie wygodniej jest się nimi obsługiwać i przechowanie też zdecydowanie łatwiejsze.

https://mepel.pl/domek-drewniany-catan
https://mepel.pl/miasto-drewniane-catan ... l-faktoria
https://mepel.pl/parlament-stacja-kolejowa
O super! Bo chciałem już wyjąć domki z innej gry... gdyż faktycznie te żetony słabo są widoczne i trudniej jest czasem zauważyć bonus w sile, fakt, że ktoś korzysta z mojego "trading house" (wypłata 1 yen) itp...
Dzięki! :)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Arachion »

elayeth pisze: 25 lip 2019, 15:20 , fakt, że ktoś korzysta z mojego "trading house" (wypłata 1 yen) itp...
Dzięki! :)
Co miałeś na myśli korzysta z mojego domu handlowego?
Jeżeli ktoś korzysta z obszaru na którym masz dom handlowy pobierasz yena ale przecież przeciwnikowi nie wlicza się to sumy mocy obszaru jego akcji...?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: elayeth »

Arachion pisze: 25 lip 2019, 15:38
elayeth pisze: 25 lip 2019, 15:20 , fakt, że ktoś korzysta z mojego "trading house" (wypłata 1 yen) itp...
Dzięki! :)
Co miałeś na myśli korzysta z mojego domu handlowego?
Jeżeli ktoś korzysta z obszaru na którym masz dom handlowy pobierasz yena ale przecież przeciwnikowi nie wlicza się to sumy mocy obszaru jego akcji...?
To był skrót myślowy. ;) Jeśli ktoś korzysta z lokacji, gdzie jest mój trading house to pobieram z banku 1 yen. Brak drewnianego znacznika utrudnia dostrzeżenie tego faktu czasem. Oczywiście, że nie wlicza się do siły przeciwnika. Dzięki za czujność.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: detrytusek »

Lokacja kościół...
Mam siłę 3 wynikającą z ziutków. Dorzucam dinxy i siła rośnie mi do 5. Czy ja mogę budować i dostać bonusa za 5 siły? Czy to są dwie różne sprawy? Siłę miałem 3, więc nie, a dorzucanie siły jest tylko brane pod uwagę na drugiej planszy? Jakoś nie mogę w instrukcji tego znaleźć.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ