Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
lazarro
Posty: 228
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: lazarro »

Lakiery jakiej firmy polecacie i jakiego rodzaju mat?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Gromb »

Każdy ma indywidualne preferencje. Do mojego amatorskiego malowania używam lakierów z Castoramy. Spray to koszt niecałych 20 PLN.
zawsze sprawdzam, jak się zachowuje na żołnierzykach z pepco. Stresuje mnie, jak po psiknieciu figurki są śnieżno białe. Na szczęście po odparowaniu, wszystko wraca do normy i zostaje fajny pancerzyk ochronny. No, ale to wersja budżetowa, niektórzy jadą z warstwami lakieru na bogato :wink:
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: autopaga »

Zainspirowany postem na facebooku zrobiłem szybki projekcik organizerów do farbek. Udało się nawet zrobić to bez klejenia na zatrzaski. Polecam jeżeli ma ktoś drukarkę 3d.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
pszem
Posty: 51
Rejestracja: 09 lis 2018, 13:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: pszem »

podrzuc prosze pliczek do tego niebieskiego, bardzo mi sie przyda. dzieki!
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Daetorian »

Pytanie o kontrasty:

1. Na pewno nie nadają się na większe płaskie powierzchnie bo się maże ale ja na nawet nie wielkiej powierzchni mam smugi? jak sobie z tym radzicie?

2. Kupiłem kilka i ze snakebite leather jestem zadowolony ale Apothecary White robi szare a nie białe np spodnie :(
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Arkhon »

Daetorian pisze: 15 lip 2019, 08:53 Pytanie o kontrasty:

1. Na pewno nie nadają się na większe płaskie powierzchnie bo się maże ale ja na nawet nie wielkiej powierzchni mam smugi? jak sobie z tym radzicie?

2. Kupiłem kilka i ze snakebite leather jestem zadowolony ale Apothecary White robi szare a nie białe np spodnie :(
@1. Podobnie jak z shade'ami, czyli to co sie "pooluje" czyli gromadzi, rozprowadzamy po krótkim czasie, musisz wyczuc moment, bo po kilku minutach już nie można "gładzić" nie ryzykując pozostawienia tekstury przez zaschniętą farbę, można też użyć medium by było mniej pigmentu na krople farby.
@2. Medium. Jest nieco szary jasne, ten apothecary, ale fajny lekko niebieskawy cień zostawia. Rozcieńczając farbę przy pomocy medium - mniej o szary kolor przyprawisz powierzchnię płaską. Ot takie lekarstwo na oba pytania
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

1. Na pewno nie nadają się na większe płaskie powierzchnie bo się maże ale ja na nawet nie wielkiej powierzchni mam smugi? jak sobie z tym radzicie?
O jakiej części mówimy? Jeżeli są to panele wielkości kawałków pancerza to tak jak @Arkhom napisał, można ściągać nadmiar żeby nie zostawiał zacieków. Jeżeli mówimy tu o dużych powierzchniach w stylu kawałki pancerza czołgu - to do tego contrasty raczej średnio się nadają, chyba że interesuje Cię nieco alternatywny wygląd: https://www.youtube.com/watch?v=ttd7FS5DHvI
2. Kupiłem kilka i ze snakebite leather jestem zadowolony ale Apothecary White robi szare a nie białe np spodnie
Nałóż mniej farby albo rozcieńcz za pomocą medium.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Arkhon »

W woli ścisłości, na większe powierzchnie (kilka cmxkilka cm - jak pojazdy) , contrasty to tylko z aerografu - wtedy ładnie to wygląda, ale jeżeli musisz koniecznie mieć ten odcień farby, bo tracą wtedy swoją "celowość" farby tej linii.
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Daetorian »

Jak skończę Orka do Blood Bowla to wam pokarzę o co mi chodzi bo ciężko opisać :( On nie ma tam dużych połaci pancerza a średnio mi to wychodzi..
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Goldberg »

Bede oponowal. Kontrasty z aerografu nie maja sensu, zachowują się jak zwykły wash wtedy.
Gdzies w temacie o malowaniu ekspresowym zostawilem link do filmiku gdzie jest to pokazane (chyba ostatni moj link tam)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 331
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 167 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Arkhon »

Goldberg pisze: 15 lip 2019, 16:53 Bede oponowal. Kontrasty z aerografu nie maja sensu, zachowują się jak zwykły wash wtedy.
Gdzies w temacie o malowaniu ekspresowym zostawilem link do filmiku gdzie jest to pokazane (chyba ostatni moj link tam)
tu nie ma co oponowac, wyraznie pisalem ze nie maja sensu, poprostu wygladaja jako tako jeszcze
celowosc - sens
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Goldberg »

Jasne, tylko po co w ogóle psiakac kontrastami jak można washem. Efekt identyczny a taniej :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Daetorian »

Dobra skończony Ork, nie wyszedł ten czerwony z kontrastu tak źle :lol:

Spodnie do poprawy choć na żywo lepiej wyglądają.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Gromb »

a emblematy, to kalkomania? wyszedł ładnie... naprawdę, nawet z tymi gaciami. Podoba mi się postarzenie pancerza.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Daetorian
Posty: 222
Rejestracja: 03 cze 2016, 09:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Daetorian »

Gromb pisze: 16 lip 2019, 15:53 a emblematy, to kalkomania? wyszedł ładnie... naprawdę, nawet z tymi gaciami. Podoba mi się postarzenie pancerza.
tak kalkomania, była w zestawie Blood Bowla.
Trawers

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Trawers »

Takie pytanie, siostra z chłopakiem sklejają i malują modele samochodów. Czy farbkami Tamiya, tymi do modelarstwa mozna pomalować figurki z gier? Ktoś próbowal? Bo noszę się z zamiarem podrzucenia im paru gier :twisted: ale nie wiem czy różnica w podłożu (plastik figurek, a plastik modeli) będzie miała wpływ na jakość/trwałość. Sam malowaniem się nie zajmuję.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Golfang »

Trawers pisze: 17 lip 2019, 07:57 Takie pytanie, siostra z chłopakiem sklejają i malują modele samochodów. Czy farbkami Tamiya, tymi do modelarstwa mozna pomalować figurki z gier? Ktoś próbowal? Bo noszę się z zamiarem podrzucenia im paru gier :twisted: ale nie wiem czy różnica w podłożu (plastik figurek, a plastik modeli) będzie miała wpływ na jakość/trwałość. Sam malowaniem się nie zajmuję.
Ja używałem kilku farbek tamyia akrylowe do modeli - czarny, brązowy, złoty, miedziany - działają bardzo dobrze - tzn dokłądnie tak samo jak citadel jak i vallejo.
Co więcej do malowania pancerki używałem tanich farbek PACTRA. Te farbki też działają na modele do gier.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vojtas »

1. Jakie polecacie płyny do czyszczenia pędzli? Mydło już mam, ale nie radzi sobie z całą farbą.
2. Jakie polecacie kleje cyjanoakrylowe (Superglue) - mam za sobą kilka przygód z różnymi markami, ale chętnie się dowiem, jakie są Wasze typy.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Ja do czyszczenia pędzli używam tylko mydełka Masters i odkąd to robię nie używam absolutnie niczego innego, bo nic innego tak dobrze nie czyści. Jeżeli mydełkiem Masters nie schodzi to ja nie wiem co tu się odwala :shock:

W przeszłości używałem jeszcze Vallejo Cleaner i Vallejo Restorer ale nie działały tak dobrze jak tylko mydełko.

Jeżeli chodzi o cyjanoakryl to IMO marka nie ma specjalnego znaczenia. Za to bardzo polecam znaleźć odmianę gęstą bo dużo łatwiej się z nią pracuje. Można też ew. pomyśleć o aktywatorze do kleju, żeby jeszcze szybciej wszysto ze sobą łączyć.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: donmakaron »

Kropelka w żelu bardzo dobra. Nie przydarzą się wypadki z rozlanym klejem, można pewniej nią operować, nie trzeba się aż tak spieszyć, łatwiej wykonać jak najmniejszą spoinę. Dodatkowo dłużej zachowuje swoje właściwości, bo nie "schnie" w tubce i na dozowniku tak bardzo jak płynny super klej, o który się jakoś specjalnie nie dba.

Dodatkowo polecam przechowywać kleje w małych woreczkach strunowych (poza standardowym opakowaniem), mam wrażenie, że przedłuża im to życie.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vojtas »

KamradziejTomal pisze: 22 lip 2019, 08:22 Ja do czyszczenia pędzli używam tylko mydełka Masters i odkąd to robię nie używam absolutnie niczego innego, bo nic innego tak dobrze nie czyści. Jeżeli mydełkiem Masters nie schodzi to ja nie wiem co tu się odwala :shock:
Mam stary pędzel, z którego chciałbym usunąć resztki zaschniętej farby, ale znajduje się ona bardzo blisko skuwki. Nie mam mydła Masters, mam mydło Kolibri do pędzli. Używam je normalnie i sprawuje się bardzo dobrze. Ale trochę starej farby zostało.
KamradziejTomal pisze: 22 lip 2019, 08:22W przeszłości używałem jeszcze Vallejo Cleaner i Vallejo Restorer ale nie działały tak dobrze jak tylko mydełko.
Que? Przecież to Vallejo. I do pędzli.
KamradziejTomal pisze: 22 lip 2019, 08:22Jeżeli chodzi o cyjanoakryl to IMO marka nie ma specjalnego znaczenia. Za to bardzo polecam znaleźć odmianę gęstą bo dużo łatwiej się z nią pracuje. Można też ew. pomyśleć o aktywatorze do kleju, żeby jeszcze szybciej wszysto ze sobą łączyć.
Dobra. Tak czy siak będę musiał zamówić w necie, bo wokół mnie są same rzadkie.


@ Donmakaron

Klejom tego typu znacznie przedłuża życie niższa temperatura → lodówka. Potwierdzone empirycznie.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Jacek_PL »

vojtas pisze: 22 lip 2019, 15:18 Mam stary pędzel, z którego chciałbym usunąć resztki zaschniętej farby, ale znajduje się ona bardzo blisko skuwki.
Kiedyś próbowałem ratować taki pędzelek i użyłem zmywacza Wamod, dało to radę ale nie wiem czy to taka godna polecenia metoda bo robiłem to tylko raz.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Mydełka Kolibri nigdy nie miałem w łapce. Mydełko Masters bije wszystkie inne środki do mycia pędzli na głowę (z tych co korzystałem w tym specyfików Vallejo). Stare pędzle leżące w szafie 8 lat wyczyściło bez problemów tak, że zobaczyłem oryginalny kolor włosia.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
pszem
Posty: 51
Rejestracja: 09 lis 2018, 13:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: pszem »

Zachęcony kilkoma rekomendacjami kupiłem podkład motip szary. Mam taki problem, że farba zdaje się uciekać z powierzchni, jakby była ona zbyt gładka. Maluję contrastami. Wcześniej malowałem na dupli color "uniwersalny szary podkład" i nie było czegoś takiego, ale niestety dość łatwo jego powłoka odchodziła od figurki. Po kilkukrotnym przejechaniu pędzlem danego miejsca farba w końcu się "osadza" ale wcześniej zachowuje się jak woda na szybie. Czy można coś na to zaradzić?
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: autopaga »

może trzeba odtłuścić?
ODPOWIEDZ