Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: ozon »

monkol pisze:Czy można użyć rycerza zanim złodziej opuścił pustynię? (tj. jeszcze nikt nie wyrzucił siódemki)
tak

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Catan - Pojedynek

Post autor: Lucass »

Witam,

jestem po wstępnym zapoznaniu się z instrukcją gry scenariusza podstawowego... nie za bardzo rozumiem poniższego podkreślonego fragmentu:

"Ważne! Karty na dodatkowych miejscach do rozbudowy sąsiadują również z terenami po skosie. Niektóre karty rozbudowy wpływają na sąsiadujące tereny po prawej i lewej. Z tego powodu odpowiednie rozmieszczenie niektórych kart rozbudowy powyżej lub poniżej miejscowości jest ważne. Nie ma jednak znaczenia, które z sąsiadujących ze sobą miejsc do rozbudowy miasta zostanie zajęte – oba sąsiadują po prawej i lewej z tymi samymi budynkami." (str. 6)

I jeszcze jedno (str. 14):

„Wspólne” Statki handlowe
[...]Statek handlowy nie może leżeć obok terenu, którego surowce pozwala wymieniać."

Tymczasem na str. 8 pokazano warunki zwycięstwa gracza, który ma Statek ze złotem postawiony przy terenie produkującym złoto (co prawda po skosie) ... i teraz pytanie, czy zacytowana zasada dotyczy sytuacji, gdy statek stawiamy stricte po lewej/prawej stronie pola z terenem, a nie ma zastosowania, gdy statek jest właśnie po skosie? Co ciekawe, w angielskiej instrukcji nie doczytałem się tej zasady.

edit.
jeszcze dwa zapisy, których nie rozumiem:
(str. 10)
Usuwanie jednostek i budynków
W trakcie gry może się zdarzyć, że gracz nie ma już w swoim księstwie żadnych wolnych miejsc na karty rozbudowy. W takiej sytuacji gracz może w swojej fazie akcji za darmo usunąć własny budynek lub jednostkę i odłożyć ją na stos kart odrzuconych. Jeśli gracz usuwa odkrytą kartę rozbudowy, nie odkłada jej na stos kart odrzuconych, ale umieszcza z powrotem w stosie odkrytych kart rozbudowy."
- to gdzie odrzucam kartę rozbudowy?

(str. 9)
Stos kart odrzuconych
Niektóre karty zestawów tematycznych pozwalają korzystać ze stosu kart odrzuconych. Dotyczy to zawsze tylko wierzchniej, odkrytej karty – gracze nie mogą przeglądać innych kart znajdujących się w stosie kart odrzuconych.
- czyli w stosie kart odrzuconych karty są odkryte?

Łukasz
Axi0maT
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:44

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Axi0maT »

Pytanie o drogi i budowanie osad. Jesli czerwony gracz prowadzi z miasta "X", 4 kolejne drogi to:
1. Niebieski gracz moze doprowadzic droge z miasta "Y" do miejsca "A" w ktorym styka sie ona z drogami czerwonego gracza i wybudowac tam osade?
2. Czy jesli zaistnieje sytuacja w punkcie 1 to czy najdluzsza droga czerwonego gracza zostaje w ten sposob przerwana?
3. Czy te dwie wybudowane juz drogi czerwonego gracza z powyzszego punktu 2 sa mimo wszystko wystarczajace do tego zeby czerwony gracz mogl teraz nadal wybudowac osade w punkcie "B"?

Mapka podgladowa:
Obrazek
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Arius »

Yes, yes, yes.
Można wybudować osadę przy drodze innego gracza (jeśli zachowana jest zasada odległości dwóch dróg).
Tak wybudowana osada może przeciąć najdłuższą drogę (najdluzsza droga to droga z minimum 5 dróg). Gracz, któremu przecięto drogę nadal może je rozbudowywać.
Axi0maT
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:44

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Axi0maT »

Arius pisze: 22 lip 2019, 12:26 Tak wybudowana osada może przeciąć najdłuższą drogę (najdluzsza droga to droga z minimum 5 dróg).
Dzieki za odpowiedz :) Chcialbym tylko abys doprecyzowal - po tym przecieciu miastem z punktu 2 to ile wynosi najdluzsza droga czerwonego gracza? Wciaz 4? Czy moze juz tylko 2?
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: miszczu666 »

Axi0maT pisze: 22 lip 2019, 14:07
Arius pisze: 22 lip 2019, 12:26 Tak wybudowana osada może przeciąć najdłuższą drogę (najdluzsza droga to droga z minimum 5 dróg).
Dzieki za odpowiedz :) Chcialbym tylko abys doprecyzowal - po tym przecieciu miastem z punktu 2 to ile wynosi najdluzsza droga czerwonego gracza? Wciaz 4? Czy moze juz tylko 2?
Tylko 2
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Dominik012
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2020, 19:48

Catan- rozszerzenie kupcy i barbarzyńcy- szlaki karawan- głosowanie

Post autor: Dominik012 »

Witam! Mam pytanie: w Kupcach i Barbarzyńcach - szlaki karawan nie rozumiem zasad głosowania.
Na przykład: gracz A wyłożył 4 karty ze zbożem i wełną, gracz B- 5, a gracz C- 7. Gracz C nie może sam podjąć decyzji
ustawienia wielbłąda, bo nie ma więcej kart niż gracz A+B.W instrukcji jest napisane, że jeżeli 2 lub więcej graczy może mieć większość głosów, to wspólnie podejmują oni decyzję.Co to jest ta większość głosów? W takim razie gracz C może podjąć razem z graczem A czy B, a może wszyscy razem podejmują decyzję?
Sajsori
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2020, 09:03

Catan - Odkrywcy i Piraci

Post autor: Sajsori »

Witam, mam kilka pytań do Gry Catan - dodatek Odkrywcy i Piraci:
- Czy na początku gry pobiera się surowce z osady zwykłej i osady portowej ?
- Za co przyznawane są punkty i ile? W instrukcji jest napisane tylko o 2-ch punktach za osady portowe, a co ze zwykłymi osadami?
- Czy dziób i rufa statku ma znaczenie?
- Czy statek piratów można postawić przy osadzie portowej ?
- Co w przypadku gdy nie mamy złota na haracz dla statku piratów ?
- Misja "Obozy piratów" - Czy z karty misji można uzyskać w sumie 4 punkty zwycięstwa?
Michalllo
Posty: 1
Rejestracja: 03 maja 2020, 19:05

Catan najdłuższa droga handlowa

Post autor: Michalllo »

Dzień dobry. Mam pytanie czy do najdłuższej drogi wliczają się drogi połączone w heksagonie naokoło pól, jeżeli są ułożone na dwóch sąsiadujących polach. Nie ma nic o tym w instrukcji.
Lukas
Posty: 1
Rejestracja: 02 maja 2020, 13:36

Catan-dodatek miasta i rycerze

Post autor: Lukas »

Chciałbym się dowiedzieć czy kiedy użyję karty „Dezerter” z dodatku to rycerz zamieniony na swojego przechodzi na moją drogę czy pozostaje na miejscu gdzie został zamieniony?
Lidkapason
Posty: 3
Rejestracja: 05 paź 2021, 23:26
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: Lidkapason »

Cześć, mam pytanie dotyczące dodatku Miasta i rycerze.

Chodzi mi o rozwój miasta i nagrodę za zdobycie trzeciego poziomu w jego rozbudowie w tej żółtej kategorii (Zapomniałam nazwy :( ) Pozwala ona wymianę towarów i surowców w stosunku 2:1. I teraz pytanie - chodzi tu o wymianę np. 2 monet na jedno zboże, tak?
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Witam. mam pytanie o zestaw osadnika. Planuję sprzedać braterstwo straży i kupić w zamian wspomniany zestaw osadnika. Czy pudło zmieści rozszerzenie 5-6 i czy rozszerzając trzeba kupić też żeglarzy 5-6?
Dziadekx
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2022, 22:07

Re: Catan / Osadnicy z Catanu

Post autor: Dziadekx »

Hej.
Mam proste pytanie, jak to jest w przypadku kiedy przekształcamy osadę w miasto, czy doliczamy sobie 2 kolejne punkty (sumując 2 za wybudowane miasto i 1 za skasowaną osadę) czy dostajemy tylko 2 za miasto (czyli wychodzimy +1 do przodu)?
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Catan / Osadnicy z Catanu

Post autor: Arius »

Dziadekx pisze: 04 lut 2023, 19:23 Hej.
Mam proste pytanie, jak to jest w przypadku kiedy przekształcamy osadę w miasto, czy doliczamy sobie 2 kolejne punkty (sumując 2 za wybudowane miasto i 1 za skasowaną osadę) czy dostajemy tylko 2 za miasto (czyli wychodzimy +1 do przodu)?
Tylko 2 punkty. Wychodzicie +1 do przodu.
Kolejnym plusem jest to, ze dzięki temu osada wraca do Twojej puli i możesz ją znowu postawić na planszy.
Bei.xa
Posty: 1
Rejestracja: 02 cze 2023, 14:48

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: Bei.xa »

Cześć,

Czy według Was używając karty postępu "budowa dróg" mogę wybudować drogę oraz statek nie posiadając osady pomiędzy nimi? Treść karty zezwala na taką kombinację i nie odnosi się do podstawowych zasad, tak jak niektóre karty postępu.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Post autor: PytonZCatanu »

Bei.xa pisze: 02 cze 2023, 14:52 Cześć,

Czy według Was używając karty postępu "budowa dróg" mogę wybudować drogę oraz statek nie posiadając osady pomiędzy nimi? Treść karty zezwala na taką kombinację i nie odnosi się do podstawowych zasad, tak jak niektóre karty postępu.
Na pewno możesz wybudować 2 drogi bez osady miedzy nimi. Natomiast nie znam zasad statków :)
ODPOWIEDZ