Koncepcja wątku "błędy w instrukcjach"

Uwagi do moderatorów, uwagi dot. tego forum dyskusyjnego.
Awatar użytkownika
Harun
Użytkownik wspierający
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Koncepcja wątku "błędy w instrukcjach"

Post autor: Harun » 29 lip 2019, 23:06

Cześć,

nie wiem czy widzielibyście potrzebę stworzenia jednego wątku, w którym moglibyśmy publikować znalezione błędy w instrukcjach, lub (co pewnie częstsze) w tłumaczeniach.
Jestem zirytowany, że w ostatnich dwóch polskich instrukcjach odkryłem błędy lub niedokładności w tłumaczeniach wobec tekstu angielskiego. Te akurat zauważyłem, nie wiem, co przeoczyłem.

W mojej ocenie jeden wątek miałby sens, choć nie jestem pewien według jakich zasad miałby być tworzony, być może tylko przez moderatora w oparciu o przesłane mu zgłoszenia.

Może jednak uważacie, że zbiorczy wątek nie ma racji bytu i lepiej wyszukiwać, czy ktoś opisał błąd w wątkach dotyczących danej gry?

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Kontakt:

Re: Koncepcja wątku "błędy w instrukcjach"

Post autor: MichalStajszczak » 29 lip 2019, 23:17

Harun pisze:
29 lip 2019, 23:06
Może jednak uważacie, że zbiorczy wątek nie ma racji bytu
Ja dokładnie tak uważam. Być może 10 lat temu, gdy gier, adresowanych nie tylko dla dzieci, wychodziło w Polsce rocznie kilkanaście, jakiś sens to mogło mieć. Ale teraz, gdy asortyment jest znacznie większy, chyba nikt nie jest zainteresowany wszystkimi grami. I nie będzie przedzierał się przez kilkanaście stron po to, by znaleźć jakieś informacje o tych kilku, które są dla niego istotne.

KonradT
Użytkownik wspierający
Has thanked: 33 times
Been thanked: 23 times

Post autor: KonradT » 29 lip 2019, 23:24

MichalStajszczak pisze:
29 lip 2019, 23:17
Harun pisze:
29 lip 2019, 23:06
Może jednak uważacie, że zbiorczy wątek nie ma racji bytu
Ja dokładnie tak uważam. Być może 10 lat temu, gdy gier, adresowanych nie tylko dla dzieci, wychodziło w Polsce rocznie kilkanaście, jakiś sens to mogło mieć. Ale teraz, gdy asortyment jest znacznie większy, chyba nikt nie jest zainteresowany wszystkimi grami. I nie będzie przedzierał się przez kilkanaście stron po to, by znaleźć jakieś informacje o tych kilku, które są dla niego istotne.
Teraz wystarczy otworzyć interesujący nas temat i wrzucić hasło do wyszukiwania, więc z jednym wątkiem nie powinno być problemu.
Obrazek
W przypadku informowania o błędach tylko w głównym wątku gry i tak trzeba będzie przejrzeć te kilkanaście stron lub powtórzyć pytanie zadane już wielokrotnie.

Awatar użytkownika
Harun
Użytkownik wspierający

Post autor: Harun » 29 lip 2019, 23:37

Właśnie miałem to na myśli, że przeszukanie jednego wątku o błędach poprzez wpisanie tytułu gry uprościłoby sprawę. Dlaczego?

1. Oczywiście można tak samo przeszukać wątek na temat danej gry. Ale po pierwsze zwykle są dwa - ogólny i zasady. Po drugie według jakiego słowa kluczowego? "Błąd" Dla przykładu wrzuciłem hasło "błąd" w wątku ogólnym Terraformacji Marsa - 48 wyników. Słowo "błędna" 3 wyniki itd.

2. Istnienie takiego wątku, gdyby się przyjął, mogłoby zachęcić forumowiczów do dzielenia się swoimi odkryciami.

Jednak może to tylko pozorne zalety.

Awatar użytkownika
Curiosity
Moderator
Has thanked: 198 times
Been thanked: 242 times

Post autor: Curiosity » 30 lip 2019, 00:04

Z jednej strony, nieee, to się nie sprawdzi.

Z drugiej strony, skoro jest wydzielony osobny wątek na koszulki do wszystkich gier, to czemu nie na błędy?
Spoiler:
Miałem za dużo gier, regał trzeszczał w szwach. Dokupiłem drugi regał i teraz wieje pustkami :( trzeci by się przydał.
Hejtowałem Zombicide i Awaken Realms zanim to było modne.

Awatar użytkownika
playerator
Użytkownik wspierający
Has thanked: 71 times
Been thanked: 47 times

Post autor: playerator » 30 lip 2019, 01:21

Harun pisze:
29 lip 2019, 23:37
(...) przeszukanie jednego wątku o błędach poprzez wpisanie tytułu gry uprościłoby sprawę (...)
Również się kiedyś nad tym zastanawiałem. Taki temat mógłby być bardzo przydatny. Ale musiałby mieć sensowną formę.
Pierwsza, która się nasuwa, to coś w rodzaju wiki, moderowanej przez jednego użytkownika, podobnie jak wątek Tycjana o tłumaczeniach.
Taka osoba miałaby sporo pracy z ogarnianiem na bieżąco napływających informacji. Wynikiem byłby wątek, gdzie każda opisana gra miałaby swój wpis z aktualnymi informacjami o istniejących błędach i nieścisłościach. Koniecznością byłoby uzupełnienie dotyczące poprawek zaproponowanych ad hoc przez wydawcę i informacje o kolejnych wydaniach/drukach, pod kątem poprawionych/nowych błędów.
Powinny się tam znaleźć również linki do errat, plików do wydrukowania, stron do zgłaszania się po poprawione komponenty itp. Tylko, że to wygląda jak materiał na osobną stronę internetową :)

Gdyby wątek miał być tworzony przez każdego, również przydałaby się bezwzględna kontrola i moderacja wpisów nie wnoszących pożądanych treści, nieuchronnie pojawiających się pytań, informacji powtórzonych itd. Żeby ułatwić wyszukiwanie, pierwsze słowa w każdym zamieszczonym poście powinny być tytułem gry, której wpis dotyczy.
"To tyle z naszej strony" - cytując klasyka :wink:, z pewnością można by tu jeszcze sporo dodać.

Ciekawą, dodatkową funkcjonalnością takiego wątku, mogłaby być możliwość wyszukiwania po nazwie wydawnictwa :mrgreen:
tak, że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)

krecony1
Użytkownik wspierający
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: krecony1 » 30 lip 2019, 07:48

No i jeszcze stworzenie definicji "błędu" na użytek takowego wątku. Dla jednych będzie to ominięcie ważnej zasady, czy takie jej przeinaczenie, że gramy źle. Dla innych będzie to nemesisowska "stróżówka". :wink:

edit
Myślę, że bez potrzeby tworzenia nowego wątku, można błędy takie wrzucać do wątków dedykowanych konkretnym grom w Zasadach - pytaniach i wątpliwościach.

Awatar użytkownika
Katia
Użytkownik wspierający
Has thanked: 16 times

Post autor: Katia » 30 lip 2019, 11:40

Mnie by taki wątek zbiorczy odrzucił. Za dużo zachodu.
3trolle - 6%

Awatar użytkownika
Koziełło
Użytkownik wspierający
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Post autor: Koziełło » 30 lip 2019, 11:48

A mi by takie coś:
playerator pisze:
30 lip 2019, 01:21
Pierwsza, która się nasuwa, to coś w rodzaju wiki, moderowanej przez jednego użytkownika, podobnie jak wątek Tycjana o tłumaczeniach.
Taka osoba miałaby sporo pracy z ogarnianiem na bieżąco napływających informacji. Wynikiem byłby wątek, gdzie każda opisana gra miałaby swój wpis z aktualnymi informacjami o istniejących błędach i nieścisłościach. Koniecznością byłoby uzupełnienie dotyczące poprawek zaproponowanych ad hoc przez wydawcę i informacje o kolejnych wydaniach/drukach, pod kątem poprawionych/nowych błędów.
Powinny się tam znaleźć również linki do errat, plików do wydrukowania, stron do zgłaszania się po poprawione komponenty itp.
jako wątek przyklejony w "Zasadach" bardzo się podobało. Tylko ciekawe, kto by miał tyle sił, czasu i samozaparcia, by nad tym czuwać...
Moja kolekcja
3Trolle - 6%, Mepel.pl - 3%

Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Użytkownik wspierający
Been thanked: 57 times

Post autor: AnimusAleonis » 30 lip 2019, 21:01

Tak się zastanawiam czy zbieranie takich "błędów" w jednym wątku miałoby sens, chodzi mi o to:

Same błędy w instrukcjach raczej się bardzo rzadko zdarzają, ja osobiście takiego nie widziałem ostatnie laty, o wiele częstsze są niejednoznaczne/nieprecyzyjne tłumaczenia, a jak tekst danej karty itd zinterpretować w danej sytuacji to raczej wpis/pytanie w wątku danego tytułu na który już mamy całe podforum "Zasady" jak i podforum "Konkretne Tytuły". Te tłumaczenia nie są złe/błedne z punktu widzenia językowego, po prostu nie tak klarowne jak w originale, więc trudno to nazwać błędem per se.

I tak kompletnie na marginesie co jest z tymi tłumaczami czy tłumaczeniami czy redagującymi tłumaczenia? Z tego co widzę jest to jakąś zmorą polskich wydań.
Gdy widzę niektóre tłumaczenia mam wrażenie że teksty z kart itd są przez wydawcę po prostu wrzucane w jeden plik worda i dawane dla tłumacza który nigdy gry nie widzi, a tym bardziej w nią nie gra... nie wspomnę już o kuriozum polskich tekstów, no przecież nie powiem "tłumaczeń" przecież polski wydawca, Awaken Realms...
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D

Awatar użytkownika
citmod
Użytkownik wspierający
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Post autor: citmod » 08 sie 2019, 01:19

viewtopic.php?f=64&t=47647

Też poruszałem ten temat, jednak skończyło się na braku chętnego do prowadzenia takiego wątku (ze mną włącznie :P). Także jeśli teraz po ponad dwóch latach ktoś chciałby coś takiego utrzymywać, to jestem jak najbardziej za. :)

Edit: Dodam jeszcze, że tak jak pisałem wtedy, najbardziej przydatny byłby taki wątek przed pierwszą rozgrywką. Szybkie zerknięcie, czy w danej grze którą chcemy zagrać są jakieś błędy w instrukcji/na kartach itp.

alpha
Użytkownik wspierający
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Post autor: alpha » 08 sie 2019, 15:06

Jeden wątek z wszystkimi grami to byłby totalny miszmasz informacyjny.
Rozbicie tego wszystkie na zasadzie: jedna gra - jeden wątek, to też za dużo tego w jednym dziale.

Może sprawdziłoby się coś na zasadzie, że każde wydawnictwo dostałoby własny wątek z grami, a w obrębie tego wątku w 1-szym poście byłby aktualny stan wyłapanych błędów, literówek, linków (?) do najnowszego FAQ, erraty, itp. wszystkich gier. Jakieś spoilery dla każdej litery alfabetu? Można by chronologicznie wrzucać post pod postem z wyłapywanymi/znalezionymi błędami, a w pierwszym poście byłby zawsze stan aktualny. Nawet więc gdyby ktoś nie zdążył zaktualizować pierwszego posta, to można byłoby rzucić okiem w chronologię. Oczywiście pod warunkiem, że w pierwszym poście byłaby data ostatniej aktualizacji dla każdego tytułu osobno. Można wtedy samemu skoczyć w środek chronologii i zobaczyć czy coś tam nie czeka na aktualizację.

Oprócz tego myślę, że przydatna byłaby informacja o dodrukach danej gry, i czy dodruk zawiera poprawki. Warto wtedy dodać informację jak odróżnić pierwszy druk od dodruków (najczęściej przy kodzie kreskowym?). Wtedy po zakupie od razu będzie można sprawdzić czy łapiemy się na błędy, czy ich nie ma. Oczywiście sprzedaż takich tytułów zaczęłaby się komplikować, bo każdy chciałby dostać poprawiony dodruk zamiast pierwszych wersji z błędami, ale to efekt uboczny tego przedsięwzięcia :wink:

Kolejny efekt uboczny to to, że wzrosłaby świadomość graczy co do faktu występowania tego zjawiska (błędy). A może też tłumacze bardziej by się przykładali do tłumaczeń?

Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Użytkownik wspierający
Been thanked: 57 times

Post autor: AnimusAleonis » 08 sie 2019, 15:44

alpha pisze:
08 sie 2019, 15:06
Jeden wątek z wszystkimi grami to byłby totalny miszmasz informacyjny.
...
Nie koniecznie, jakby ktoś się znalazł kto by prowadził i moderował taki wątek, zbierając i robiąc linki do wszystkich podniesionych kwestii błędów rozpisanych według tytułów w pierwszym poście - podobnie jak to jest robione w wątku o koszulkach, czyli coś w stylu "Tytuł 1: link, link, link; Tytuł 2: link, link; Tytuł 3: link..." itd itp - to miałoby to duży sens i było bez wątpienia pomocne wszystkim, i nowym graczom i tym już ogranym...... i czapka z głowy temu który się tego podejmie :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D

alpha
Użytkownik wspierający
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Post autor: alpha » 08 sie 2019, 18:02

Wyobrażasz sobie jaka byłaby olbrzymia chronologia do ręcznego przeszukiwania (w razie rozbieżności względem aktualizacji pierwszego posta)?
Poza tym, gdyby chętny zrezygnował i zostałaby tylko chronologia, to ja już w ogóle nie jestem w stanie sobie wyobrazić wygodnego przeglądania takiego kolosa :shock:
To tak jakby dyskusje o wszystkich grach prowadzić w jednym wątku, bo przecież na bieżąco można by śledzić wszystkie wszystkie dyskusje naraz, a to przecież takie wygodne, prawda? :lol:

Przy okazji osobne wątki dla każdego wydawnictwa, to możliwość osobnej kontroli nad danym fragmentem. Jest możliwość, że takie coś mógłby prowadzić ktoś z tego wydawnictwa, chociaż to jednak mało prawdopodobne :)

Wątek o koszulkach jest tak średnio potrzebny, bo większość informacji jest na BGG. Oczywiście jakieś uściślenia lub nowości mogłyby być w takim wątku, ale dopytywanie się o coś, co już jest na BGG skatalogowane i opisane w detalach, to takie niepotrzebne dublowanie tego samego w kilku miejscach. Jednak nie przeszkadza mi to, jeżeli admin nie ma nic przeciwko :)

Awatar użytkownika
Harun
Użytkownik wspierający

Post autor: Harun » 12 sie 2019, 23:22

Dziękuję za Wasze opinie. Patrząc na ich liczbę, pewnie nie rozpocznę takiego wątku. Niemniej doszedłem do wniosku, że jeśli już to chyba najwygodniejsza byłaby lista na bgg, alfabetyczna, otwarta do edycji przez wszystkich. Ba nawet taką znalazłem, ale nie kojarzę autorki i nie wiem, czy starała się ją jakoś na początek rozpowszechnić.

ODPOWIEDZ