Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 477
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 389 times
Been thanked: 330 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: cactusse »

AnimusAleonis pisze: 30 lip 2019, 23:30 Co do pierwszej części to nie do końca, to co zacytowałeś tłumaczy się jako "KAŻDY ma absolutnie prawo dać JAKIEJKOLWIEK grze JAKĄKOLWIEK z ocen z JAKIEJKOLWIEK przyczyny", czyli, co najmniej ja to tak rozumiem, możemy dać ocenę jaką chcemy, trzymając się ich definicji, lecz powód może być jakikolwiek nam się podoba, tz. mogę dać dla gry 2 bo nigdy już w nią nie zagram, ale powód dla którego nie zagram może być jakikolwiek mi się widzi, czy to dlatego że nie podoba mi się grafika, temat, czy gra jest słaba czy cokolwiek. A nie że możemy zmieniać definicję oceny jak nam się widzi.
Te definicje to luźne sugestie, a nie twarde kryteria ("...Every registered user can rate any game in the BGG database. Although these ratings are entirely subjective, here are the suggested guidelines..."), można je zmieniać dowolnie - ba, niektórzy użytkownicy mają w swoim profilu opisane własne standardy oceniania ;-)
bardziej chodziło mi o to że coraz częściej za duża waga, czy oczekiwania, jest kładziona na tą średnią ocenę, tak jakby wysoka ocena była wyznacznikiem jakości gry.
Wydaje mi się, że wysoka pozycja na BGG mimo wszystko przekłada się na "jakość" gry, bo coś ta gra musi robić wyjątkowo dobrze, by rzesza użytkowników oceniła ją nadzwyczaj pozytywnie. No ale tu wszystko rozbija się od definicje "jakości" gry ;-)
Dawanie ocen przed premierą gry, czy zagraniem w prototyp, jest dla mnie bez sensu i jeśli byłaby taka możliwość uważam że powinno to być zablokowane (ale oczywiście nie ma więc nie jest)
Czemu ? Martwisz się o hmm... "fałszowanie" rankingu czy też mylenie potencjalnych kupców ?

Bo tutaj można wpaść na różne zabawne zagwozdki, np. :
- co z grami Print-and-Play
- co z grami nie mającymi formalnych premier
- co z grami gdzie prototypy znacząco odbiegają od finalnych wersji
- co z grami, gdzie prototyp nie jest dostępny ale można się zapoznać z rozgrywką oglądając 3-godzinną prezentację na kanale Heavy Cardboard
itd. ;-)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: KubaP »

Odpowiadając na pytanie z tematu: stawianie 1 na BGG jest uzasadnione, kiedy mamy ochotę wystawić 1. Przecież to nasz sprawa i nasze oceny. Co komu do tego?
Arius
Posty: 1409
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Arius »

KubaP pisze: 31 lip 2019, 07:26 Odpowiadając na pytanie z tematu: stawianie 1 na BGG jest uzasadnione, kiedy mamy ochotę wystawić 1. Przecież to nasz sprawa i nasze oceny. Co komu do tego?
Zdarzają się czasem akcję, że np. na serwisach z ocenami filmów ktoś tworzy multum kont i ocenia dany film i tylko ten jeden film na maksymalną ocenę.
Idąc Twoim tokiem rozumowania co komu do tego?
Może to prawdziwy ludzi. Taka ocena przekłada się potem w jakimś stopniu na to, czy ludzie sięgają po ten film itp.
Takie praktyki są potępiane. Więc czemu nagminne, bezpodstawne ocenianie w drugą stronę miałoby być w porządku?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: MichalStajszczak »

KubaP pisze: 31 lip 2019, 07:26 Odpowiadając na pytanie z tematu: stawianie 1 na BGG jest uzasadnione, kiedy mamy ochotę wystawić 1. Przecież to nasz sprawa i nasze oceny. Co komu do tego?
Masz oczywiście rację. Baza bgg zawiera zbiór indywidualnych ocen wystawionych poszczególnym grom. I zupełnie bez potrzeby algorytm wylicza na podstawie tych ocen jakąś średnią i co gorsza na podstawie średniej porządkuje gry. Zresztą nie byłoby z tym problemu, gdyby nie to, że niektóre osoby na podstawie tych ocen i związanej z nią hierarchii usiłują wyciągnąć jakieś wnioski. A najgorsze jest to, że niektórzy wprowadzając swoje oceny kierują się właśnie tym, by na tę hierarchię wpłynąć.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

cactusse pisze: 31 lip 2019, 00:50 Te definicje to luźne sugestie, a nie twarde kryteria ("...Every registered user can rate any game in the BGG database. Although these ratings are entirely subjective, here are the suggested guidelines..."), można je zmieniać dowolnie - ba, niektórzy użytkownicy mają w swoim profilu opisane własne standardy oceniania
Raczej "sugerowane wytyczne" niż "luźne sugestie" ale zgadzam się ani nie ma wymogu trzymania się ich ani się większość osób nich nie trzyma. C'est la vie ;)

A co do premier, prototypów itd, chodziło mi o to że jeśli byłoby to możliwe to byłbym za tym by uniemożliwić ocenę gry dla osób które w nią nie grały, ale możliwe to oczywiście nie jest, więc to tylko takie "wishful thinking" z mojej strony było. I tak na marginesie udostępnienie plików Print'n'Play jest premierą tego wydania :P
KubaP pisze: 31 lip 2019, 07:26 Odpowiadając na pytanie z tematu: stawianie 1 na BGG jest uzasadnione, kiedy mamy ochotę wystawić 1. Przecież to nasz sprawa i nasze oceny. Co komu do tego?
MichalStajszczak pisze: 31 lip 2019, 08:07 ... Zresztą nie byłoby z tym problemu, gdyby nie to, że niektóre osoby na podstawie tych ocen i związanej z nią hierarchii usiłują wyciągnąć jakieś wnioski. A najgorsze jest to, że niektórzy wprowadzając swoje oceny kierują się właśnie tym, by na tę hierarchię wpłynąć.
Dokładnie.
Dla mnie osobiście te 1 czy 2 są bardziej przydatne niż te 10.

Ale z ogółu myślę że system się sprawdza dość ok, po prostu na bazie prawa średnich (tak się to mówi po polsku? "law of averages"?): nie widziałem by jakaś dobra/niezła gra miała poniżej około 6.5/7 ani zła powyżej tego. A te średnie powinny być, i są, jedynie wytyczną a nie jakąś alfą i omegą, jak niektórzy je traktują....

A wracając do tematu wątku: kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?
Moim zdaniem, tak jak dla każdej innej oceny od 2 do 10, jeśli jest się użytkownikiem BGG i ma się ku temu jakikolwiek powód - czy to że mechanika jest beznadziejna, czy to że grafika zniechęca, czy może po prostu nie lubi się wydawcy - odpowiedz jest prosta: zawsze :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: elayeth »

MichalStajszczak pisze: 31 lip 2019, 08:07
KubaP pisze: 31 lip 2019, 07:26 Odpowiadając na pytanie z tematu: stawianie 1 na BGG jest uzasadnione, kiedy mamy ochotę wystawić 1. Przecież to nasz sprawa i nasze oceny. Co komu do tego?
Masz oczywiście rację. Baza bgg zawiera zbiór indywidualnych ocen wystawionych poszczególnym grom. I zupełnie bez potrzeby algorytm wylicza na podstawie tych ocen jakąś średnią i co gorsza na podstawie średniej porządkuje gry. Zresztą nie byłoby z tym problemu, gdyby nie to, że niektóre osoby na podstawie tych ocen i związanej z nią hierarchii usiłują wyciągnąć jakieś wnioski. A najgorsze jest to, że niektórzy wprowadzając swoje oceny kierują się właśnie tym, by na tę hierarchię wpłynąć.
Od wielu już lat traktuje ocenu różnych serwisów jako filtr i wyciągam na ich podstawie wnioski. Ten system oszczędził mi wiele czasu, a oceny użytkowników są dla mnie pomocne. Z bazy, w której zebrane są duże ilości danych zawsze można wyciągnąć wnioski, im ich więcej tym bardziej są „statystyczne”, nawet jeśli ludzie kierują się różnymi kryteriami (przy założeniu, że ogólna zasada wpisywania danych jest zrozumiała dla prawie wszystkich). To że są „idioci” oceniający gry na 1 przed zagraniem lub dający 10 po 1 rozgrywce co drugiej grze nie zmienia faktu, że wysoka ocena gry z (dajmy na to) 25.000 ocen mówi coś o tym jak dobra jest ta gra zdaniem użytkowników. Wydaje się z waszej dyskusji, że zapominacie o prawach statystyki w waszej dyskusji... Jest jeden ważny element, który oczywiście ma znaczenie, tj. popularność gry. A wynika on z tego, jak działa system BGG. Na starcie daje 100 „dummy” ocen 1. Gra musi zebrać odpowiednią ilość dobrych ocen by była wysoko. Popularność ma też niezależnie od tego znaczenie, gdyż ludzie to zwierzęta stadne kierujące się często „dowodem społecznym”...

Niemniej jednak uważam, że BGG to bardzo dobre narzędzie statystyczne, a ranking jest moim zdaniem przydatnym sposobem filtrowania gier w celach poszukiwania tych, które mogą nas zainteresować (np: z wykorzystaniem narzędzia adv.search i filtrów). Trzeba tylko umieć je czytać (mając świadomość np: tych wszystkich 1,10 i wielkości próby danej oceny).
gogovsky pisze: 31 lip 2019, 00:10
elayeth pisze: 30 lip 2019, 20:06 Powszechnie znany jest problem z kultem nowości na bgg i brakiem aktualizacji ocen. Na razie, póki gry w top10 zmieniają się w każdym roku nie sądzę by była potrzeba modyfikacji rankingu. Poza tym istnieją sposoby matematyczne by dokonywać „erozji” starych ocen. Wystarczy dać mniejszą wagę tym ocenom. Myślę, że ten kierunek jest bardziej prawdopodobny niż wprowadzenie 11.

Co do 1 i 10 to nie sądzę by dużo można tu poradzić poza zablokowaniem możliwości dodawania ocen przed wydaniem gry. Zawsze znajdą się ludzie, którzy wrzucą 1 bo tak. Sam mam kolegę, który ocenił Agricole na 1, bo uważa, że farming w grach + konieczność zbierania wszystkiego to porażka i nie ma tu znaczenia czy gra jest dobra mechanicznie...
Ta gra nie jest dobra mechanicznie litości........
Twoim zdaniem... ale nie rozwijaj proszę bo tego typu dyskusje nie wnoszą nic do tematu, a są kolejnym sporem typu, ta gra jest zajebista vs. jak to możliwe, że ktoś może w ogóle w to g. grać.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5161
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: raj »

elayeth pisze: 31 lip 2019, 09:44 Na starcie daje 100 „dummy” ocen 1. Gra musi zebrać odpowiednią ilość dobrych ocen by była wysoko.
Trochę inaczej. Kiedyś nawet próbowałem zgłębić ten temat.
https://www.gamesfanatic.pl/2015/08/05/rankingi-bgg/
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: donmakaron »

MichalStajszczak pisze: 30 lip 2019, 18:54
donmakaron pisze: 30 lip 2019, 17:07 To inni użytkownicy nie zmieniają swoich ocen w miarę wychodzenia i ogrywania nowych tytułów
Wyobraź sobie, że masz ocenione powiedzmy 500 tytułów, przy czym w niektóre z tych gier grałeś ostatnio powiedzmy 10 lat temu. Zagrałeś w nową grę i teraz analizujesz każdy tytuł po kolei, żeby zaktualizować swoją ocenę :shock:
Zakładam, że tych 3-7 może nawet do 8 raczej nie trzeba aktualizować, bo nie mają wielkiego znaczenia i zazwyczaj są postawione zasadnie. 1-2 też raczej się nie zmienią, chyba że wyjątkowo zagrałem ponownie i odmieniło się moje zdanie. Za to 9 i 10 staram się korygować od czasu do czasu, bo wiadomo - hype, kickstarter, pierwsze zauroczenie - bywam nieobiektywny w tym względzie. Przychodzą nowe lepsze gry, które pokazują, że te starsze wcale nie były najlepsze na świecie. Albo były... kiedyś.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: elayeth »

raj pisze: 31 lip 2019, 09:57
elayeth pisze: 31 lip 2019, 09:44 Na starcie daje 100 „dummy” ocen 1. Gra musi zebrać odpowiednią ilość dobrych ocen by była wysoko.
Trochę inaczej. Kiedyś nawet próbowałem zgłębić ten temat.
https://www.gamesfanatic.pl/2015/08/05/rankingi-bgg/
Pisałem z pamięci. :wink: Dzięki za tego linka. Warto przeczytać jeśli ktoś chce świadomie wykorzystywać ranking bgg.

Dodam jeszcze, że moim zdaniem (świadome) kierowanie się ocenami na bgg ma często więcej sensu niż opieranie decyzji zakupowych na poleceniach z forum czy fb, gdzie bardzo duża ilość użytkowników poleca po prostu to co sama lubi nie uwzględniając ani pytania osoby poszukującej gry, ani specyfiki gry polecanej...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: MichalStajszczak »

donmakaron pisze: 31 lip 2019, 09:59
MichalStajszczak pisze: 30 lip 2019, 18:54
donmakaron pisze: 30 lip 2019, 17:07 To inni użytkownicy nie zmieniają swoich ocen w miarę wychodzenia i ogrywania nowych tytułów
Wyobraź sobie, że masz ocenione powiedzmy 500 tytułów, przy czym w niektóre z tych gier grałeś ostatnio powiedzmy 10 lat temu. Zagrałeś w nową grę i teraz analizujesz każdy tytuł po kolei, żeby zaktualizować swoją ocenę :shock:
Zakładam, że tych 3-7 może nawet do 8 raczej nie trzeba aktualizować, bo nie mają wielkiego znaczenia i zazwyczaj są postawione zasadnie. 1-2 też raczej się nie zmienią, chyba że wyjątkowo zagrałem ponownie i odmieniło się moje zdanie. Za to 9 i 10 staram się korygować od czasu do czasu, bo wiadomo - hype, kickstarter, pierwsze zauroczenie - bywam nieobiektywny w tym względzie. Przychodzą nowe lepsze gry, które pokazują, że te starsze wcale nie były najlepsze na świecie. Albo były... kiedyś.
Wyobraźmy sobie, że wychodzi jakaś nowa "super rewelacyjna" gra. Dużo lepsza niż wszystkie, w które dotąd grałeś. Dajesz jej oczywiście ocenę 10. Ale skoro jest "dużo lepsza, niż wszystkie inne", to grom, którym wcześniej przydzieliłeś 10, musisz zmienić ocenę, co najmniej o jeden szczebel. No ale gry, które wcześniej oceniłeś na 10 były zapewne lepsze od tych, którym dałeś wtedy 9, więc teraz te co miały wcześniej 9 (a przynajmniej część z nich), musisz ocenić na 8. Ale znowu te, którym dałeś kiedyś 8, były gorsze od tych, ocenionych na 9, więc itd. :D
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

MichalStajszczak pisze: 31 lip 2019, 10:25 Wyobraźmy sobie, że wychodzi jakaś nowa "super rewelacyjna" gra. Dużo lepsza niż wszystkie, w które dotąd grałeś. Dajesz jej oczywiście ocenę 10. Ale skoro jest "dużo lepsza, niż wszystkie inne", to grom, którym wcześniej przydzieliłeś 10, musisz zmienić ocenę, co najmniej o jeden szczebel. No ale gry, które wcześniej oceniłeś na 10 były zapewne lepsze od tych, którym dałeś wtedy 9, więc teraz te co miały wcześniej 9 (a przynajmniej część z nich), musisz ocenić na 8. Ale znowu te, którym dałeś kiedyś 8, były gorsze od tych, ocenionych na 9, więc itd. :D
I tu wchodzi sensowność trzymania się definicji ocen sugerowanych na BGG: oceniasz wtedy jak chętnie, ile przyjemności, masz z gry, a nie jak dobra jest w relacji do innych. To że natrafiasz na grę o kroć lepszą od wcześniejszych i wiesz ze zawsze będziesz chętnie w nią grał, dając jej 10, nie zmniejsza ani nie wpływa (chyba że jest to podobna mechanika/typ) na to ile przyjemności masz z wcześniejszych 10. Tak więc dodajesz sobie kolejną 10, może z adnotacją "najlepsza w wszechświecie" :P, i nie ma potrzeby zmieniania innych ocen, i wszystko gra :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Andy »

MichalStajszczak pisze: 31 lip 2019, 10:25Ale skoro jest "dużo lepsza, niż wszystkie inne", to grom, którym wcześniej przydzieliłeś 10, musisz zmienić ocenę, co najmniej o jeden szczebel.
Można dawać oceny z ułamkami. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

AnimusAleonis pisze: 31 lip 2019, 10:33
MichalStajszczak pisze: 31 lip 2019, 10:25 Wyobraźmy sobie, że wychodzi jakaś nowa "super rewelacyjna" gra. Dużo lepsza niż wszystkie, w które dotąd grałeś. Dajesz jej oczywiście ocenę 10. Ale skoro jest "dużo lepsza, niż wszystkie inne", to grom, którym wcześniej przydzieliłeś 10, musisz zmienić ocenę, co najmniej o jeden szczebel. No ale gry, które wcześniej oceniłeś na 10 były zapewne lepsze od tych, którym dałeś wtedy 9, więc teraz te co miały wcześniej 9 (a przynajmniej część z nich), musisz ocenić na 8. Ale znowu te, którym dałeś kiedyś 8, były gorsze od tych, ocenionych na 9, więc itd. :D
I tu wchodzi sensowność trzymania się definicji ocen sugerowanych na BGG: oceniasz wtedy jak chętnie, ile przyjemności, masz z gry, a nie jak dobra jest w relacji do innych. To że natrafiasz na grę o kroć lepszą od wcześniejszych i wiesz ze zawsze będziesz chętnie w nią grał, dając jej 10, nie zmniejsza ani nie wpływa (chyba że jest to podobna mechanika/typ) na to ile przyjemności masz z wcześniejszych 10. Tak więc dodajesz sobie kolejną 10, może z adnotacją "najlepsza w wszechświecie" :P, i nie ma potrzeby zmieniania innych ocen, i wszystko gra :)
Pewnie, że zmienia. Jeśli znajdziesz planszówkowego Graala to będziesz chciał w niego grać znacznie częściej i większą będziesz czerpał przyjemność z rozgrywki niż z dotychczasowych 10-ek. Teoretycznie powinieneś przedefiniować wszystkie oceny jak to poprzednik napisał.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: donmakaron »

Tak jak pisał Andy - wystawiam oceny z ułamkami. Przykładowo wystawiłem 7 ocen powyżej 9 punktów, ale tylko jedną 10. Wbrew pozorom aż tak dużo nie koryguję, ale kilka gier straciło po punkcie albo więcej na przestrzeni lat.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

detrytusek pisze: 31 lip 2019, 10:36 Pewnie, że zmienia. Jeśli znajdziesz planszówkowego Graala to będziesz chciał w niego grać znacznie częściej i większą będziesz czerpał przyjemność z rozgrywki niż z dotychczasowych 10-ek. Teoretycznie powinieneś przedefiniować wszystkie oceny jak to poprzednik napisał.
Temat trochę poboczny, ale właśnie nie zmienia.
To że będziesz "częściej" czy "chętniej" w jakiś tytuł grał nie wpływa na to czy lub ile inny tytuł będzie Ci sprawiał przyjemności (np dla 9 - "always enjoy playing it").
Trzymając się definicji ocen BGG nie oceniasz jak często w coś grasz/po coś sięgasz, czy o ile więcej przyjemności masz z rozgrywki w relacji do innych gier, tylko ile przyjemności Ci to sprawia gdy grasz.
To że znajdę ideał euro gier, w którego będę uwielbiał grać (ocena 10) i nawet będę grał codziennie, nie zmienia tego jak dobrze bawię się grając w np. Karaluszka Kłamczuszka którego znam od lat jeśli w końcu z niego znów zagram (ocena niezmiennie 10).
Oczywiście jak już było wspomniane z czasem gusta się zmieniają, i to co było super 10 lat temu teraz może być co najmniej średnie (Catan :lol:) i to powinno skłonić do zmiany oceny.

Ale temat off-top bo i tak każdy inaczej sobie te oceny definiuje :P
Ostatnio zmieniony 31 lip 2019, 10:57 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: detrytusek »

AnimusAleonis pisze: 31 lip 2019, 10:48
detrytusek pisze: 31 lip 2019, 10:36 Pewnie, że zmienia. Jeśli znajdziesz planszówkowego Graala to będziesz chciał w niego grać znacznie częściej i większą będziesz czerpał przyjemność z rozgrywki niż z dotychczasowych 10-ek. Teoretycznie powinieneś przedefiniować wszystkie oceny jak to poprzednik napisał.
Temat trochę poboczny, ale właśnie nie zmienia.
To że będziesz "częściej" czy "chętniej" w jakiś tytuł grał nie wpływa na to czy lub ile inny tytuł będzie Ci sprawiał przyjemności (np dla 10 - "will always enjoy playing and expect this will never change.").
Trzymając się definicji ocen BGG nie oceniasz jak często w coś grasz/po coś sięgasz, tylko ile przyjemności Ci to sprawia gdy grasz.
To że znajdę ideał euro gier, w którego będę uwielbiał grać (ocena 10) i nawet będę grał codziennie, nie zmienia tego jak dobrze bawię się grając w np. Karaluszka Kłamczuszka którego znam od lat jeśli w końcu z niego znów zagram (ocena niezmiennie 10).
A dla mnie zmienia bo jeśli planszówkowy ideał będzie mi dawał 2xwiększą ilość radochy (ocena 10) to automatycznie inne gry zaczną jej dawać mniej w porównaniu z nią czyli nie mogą być dalej 10.
Ale nie będziemy się przekonywać bo to indywidualne podejście ale jak sam widzisz kryterium oceniania "po opisach" też nie jest miarodajne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

"Apples and oranges" :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: KubaP »

Z ciekawości spojrzałem na swoje jedynki. Na 1650 ocenionych gier, wystawiłem dziewięć jedynek.

https://boardgamegeek.com/collection/us ... dgame&ff=1

Mam nadzieję, że wolno mi było? :)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: AnimusAleonis »

Podoba mi się opis do Across Africa i do Ghost Stories (który w dużej mierze podzielam) :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9421
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1440 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: MichalStajszczak »

KubaP pisze: 31 lip 2019, 11:58 Na 1650 ocenionych gier, wystawiłem dziewięć jedynek.
To bardzo mało - mniej więcej jedna na dwieście. Albo robisz dobrą "preselekcję", albo masz szczęście albo gry oceniasz łagodniej niż administrację forum :mrgreen:
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 245 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: mordajeza »

KubaP pisze: 31 lip 2019, 11:58
Mam nadzieję, że wolno mi było? :)
Jedynki jedynkami, ale oceniłeś Pan Valhallę przed premierą i - o zgrozo - nie zaznaczając, że to prototyp! I co teraz?!

Spoiler:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: KubaP »

mordajeza pisze: 31 lip 2019, 14:16
KubaP pisze: 31 lip 2019, 11:58
Mam nadzieję, że wolno mi było? :)
Jedynki jedynkami, ale oceniłeś Pan Valhallę przed premierą i - o zgrozo - nie zaznaczając, że to prototyp! I co teraz?!

Spoiler:
Jak gra ma entry na BGG, to ja oceniam, bo gram w tak duzo prototypow, ze potem sie dziwie, ze mam jakas gre nieoceniona, a ona po prostu nie miala wtedy entry w bazie bgg:)
MichalStajszczak pisze: 31 lip 2019, 13:42 [quote=KubaP post_id=<a href="tel:1168790">1168790</a> time=<a href="tel:1564567130">1564567130</a> user_id=6974]
Na 1650 ocenionych gier, wystawiłem dziewięć jedynek.
To bardzo mało - mniej więcej jedna na dwieście. Albo robisz dobrą "preselekcję", albo masz szczęście albo gry oceniasz łagodniej niż administrację forum :mrgreen:
[/quote]

Bo - w przeciwienstwie do przekletej, ponurej, peerelowskiej administracji tego forum - gry planszowe bardzo lubie! Gdybym ocenial wielszosc gier ponizej 5, to chyba powinienem zmienic hobby - po co sie katowac? :)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 118 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Koshiash »

Inspirujący wątek. Sam zastanawiam się raczej, dlaczego tak niechętnie korzystam z pełnej skali ocen oferowanej przez BGG. Miałem wątpliwą przyjemność grania w tytuły, do których nie mam najmniejszej ochoty wracać. Równocześnie odczuwam nieuzasadnione skrupuły przed wystawianiem im najniższych ocen, bo ładnie wydana, bo mechanika przemyślana, bo współgraczom sprawia frajdę, bo cośtam innego. Może faktycznie powinienem zrewidować swoje noty i np. takiej Agricoli zmienić ocenę z siódemki na bliższą moim subiektywnym odczuciom trójkę. :wink:
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: Eremita »

gogovsky pisze: 29 lip 2019, 16:36Fun fact np. posiadłość szaleństwa na steamie ma multum mega negatwynych komentarzy, bo ,,klikam tam, a tam się prawie nic nie dzieje nuda". To świadczy o poziomie społeczeństwa.:)
Może w pewnym stopniu tak.
Ale myślę że dużo bardziej jest to kwestia warunkowania przez świat wypełniony reklamami i spamem.
Nie mam na razie jak sprawdzić ale jeśli dobrze pamiętam to po odpaleniu aplikacji wyświetla się wielki baner "Hej, potrzebujesz gry planszowej!"
Bez czytania może wyglądać jak baner reklamowy "Hej, mamy też inną grę. Sprawdź ją!".
Albo, nawet bardziej prawdopodobne, baner "Hej, do tej gry są dodatki! Kup je!".
Tekst obu tych rodzajów banerów przy pierwszej rozgrywce można przetłumaczyć na "Zamknij mnie! Szybko!".
Sam Steam przy każdym włączeniu wyświetla na twarz taki baner i ma duży udział w warunkowaniu.

Baner ten może też wyglądać jak "Hej powinieneś zagrać w tutorial i/lub przeczytać instrukcję".
Czego wiele osób nie lubi i ja je rozumiem. Jeśli masz chwilę czasu by w coś sobie zagrać, nie chcesz go spędzać na uczeniu się. Albo gra jest intuicyjna albo niech spada.

Można też po prostu chcieć rzucić okiem na rozgrywkę. A ten głupi baner który się wyświetlił przy włączeniu zawsze można przeczytać później.
Z tagów i screenshotów nie wynika że to nie jest samodzielna gra. W końcu jest na Steamie dużo dobrych, samodzielnych, gier planszowych. Rozgrywka też tego nie sugeruje.
Dopiero jak przewiniesz stronę sklepu niżej to dostajesz informację że jest to nie gra a "companion app".
Jest to ewenement bo w katalogu gier na steamie spodziewamy się gier właśnie, a nie pomocniczych aplikacji do gier niekomputerowych.
Więc nie dziwię się ocenom oceniającym tę aplikację tak jakby była samodzielną grą.

Na Stack Exchange było w swoim czasie ciekawe pytanie.
Na D&D Wiki mają dział z twórczością fanów. Prowadził do niego wielki jaskrawy baner. Jednak praktycznie nikt w niego nie klikał i ludzie ciągle pytali gdzie jest ten dział.
Problem tkwił w tym że baner za bardzo przypominał baner reklamowy. Im bardziej coś przypomina reklamę tym większa szansa że zostanie zignorowane.

tl;dr
W dzisiejszych mediach jest wielki zalew treści które większości osób nie interesują.
Uczymy się je odruchowo odfiltrowywać. Na ogół jest to pomocne ale czasem może to prowadzić do sytuacji takich jak niska ocena aplikacji Mansions of Madness.

Edit: Literówki.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1273
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 357 times
Been thanked: 213 times

Re: Kiedy dawanie 1 na BGG jest uzasadnione?

Post autor: ShapooBah »

No ja zostałem z kilku serwerów discorda wyrzucony za ocenienie Avengers: Infinity war na 4/10, a Rogue 1 na 1/10 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ODPOWIEDZ