Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: ghostdog »

Ja nie mówiłem o statkach czy planetach. Raczej chodziło o wiecej kart towarów, roboty, broni itd.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: keldorn »

Ogolnie taka zawartosc słabo urozmaica gre. Co wniesie inna karta która bedziesz tylko musial przewiezc na inna planete. Zero fabularnego znaczenia.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: polwac »

Moim zdaniem w dodatkach oprócz kart, musza dorzucać nowe rozwiązania mechaniczne.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Aftar2
Posty: 31
Rejestracja: 23 lis 2008, 11:22
Lokalizacja: Gieczynek/Trzcianka/Poznań/Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Aftar2 »

Moim zdaniem w dodatkach oprócz kart, musza dorzucać nowe rozwiązania mechaniczne.

ja tylko dodam w sprawie dodatków, że jeżeli powstaną, to w ilości i natężeniu jakie widzimy przy takich grach jak SW: Rebelia, czy Fallout. Nie jest planowany model z dodatkiem co miesiąc/dwa. :)
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: polwac »

Ja bym bardziej obstawiał raczej model Posiadłości Szaleństwa/EH
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: keldorn »

Aftar2 pisze: 26 lip 2019, 10:57
Moim zdaniem w dodatkach oprócz kart, musza dorzucać nowe rozwiązania mechaniczne.

ja tylko dodam w sprawie dodatków, że jeżeli powstaną, to w ilości i natężeniu jakie widzimy przy takich grach jak SW: Rebelia, czy Fallout. Nie jest planowany model z dodatkiem co miesiąc/dwa. :)
Chcialbym aby tak bylo. Wazne aby wychodziło do gry cos wiecej niz tylko karty. Np kolejne planety, statki, karty bazarów itp. Moga tez pojawic sie jakies miniaturki stateczków. Patrzyłem sie czy mozna było by cos z Armady zapozyczyc ale mało tego by bylo. Z X-winga za duze wiec pozostaja postaci w standach.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Bruno »

Po obejrzeniu paru rozgrywek i recenzji na Youtube, kilka rzeczy budzi mój niepokój:
- brak bezpośrednich walk między graczami;
- przebieg gry (upraszczając): ruch, rzut kostką (test spotkania, walki etc.), ruch, rzut kostką...;
- stosunkowo niewielka liczba kart "przygód" w podstawce;
- możliwy downtime, szczególnie przy 4 graczach (a wg mnie w tego rodzaju grze: im więcej graczy, tym powinno być lepiej).
Recenzje są zwykle umiarkowanie pozytywne, ale ciekaw jestem, jak by brzmiały, gdyby nie temat Star Wars, którego ja akurat nie jestem fanem, więc dla mnie nie jest to wartość dodana?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: pioma10 »

Bruno pisze: 30 lip 2019, 12:01 Po obejrzeniu paru rozgrywek i recenzji na Youtube, kilka rzeczy budzi mój niepokój:
- brak bezpośrednich walk między graczami;
(...)
- możliwy downtime, szczególnie przy 4 graczach (a wg mnie w tego rodzaju grze: im więcej graczy, tym powinno być lepiej).
Recenzje są zwykle umiarkowanie pozytywne, ale ciekaw jestem, jak by brzmiały, gdyby nie temat Star Wars, którego ja akurat nie jestem fanem, więc dla mnie nie jest to wartość dodana?
Downtime jest i to dosyć duży. Nie wiem czy chcę zagrać po raz kolejny w 4 osoby.
Co do bezpośrednich walk, to mogą (ale nie muszą) takie być, gdy jeden z graczy ma członka załogi za którym 'wystawiono' list gończy, a drugi gracz ma zadanie go złapać/zabić.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Bruno »

pioma10 pisze: 30 lip 2019, 14:19 Co do bezpośrednich walk, to mogą (ale nie muszą) takie być, gdy jeden z graczy ma członka załogi za którym 'wystawiono' list gończy, a drugi gracz ma zadanie go złapać/zabić.
O, to to! Czyli nie można, ot tak, zaatakować innego gracza, powiązanego np. z rebeliantami, żeby:
a) utrudnić mu wygraną (w końcu ta gra to wyścig),
b) zyskać punkty u imperium (co wspomogło by warstwę fabularną).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: norolim »

Bruno pisze: 30 lip 2019, 12:01 - przebieg gry (upraszczając): ruch, rzut kostką (test spotkania, walki etc.), ruch, rzut kostką...;
To chyba nie jest najszczęśliwiej dobrany argument. Z perspektywy manualnie wykonywanych czynności, bardzo wiele gier nie będzie się prezentowało szczególnie porywająco. Agricola: postaw pionek na planszy, weź żeton, koniec. Albo szachy: przestaw bierkę, koniec... Wychodzi, że słaba gra.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Bruno »

Zgadzam się, że to raczej złośliwe ujęcie tematu, ale tak nastroiły mnie filmiki z rozgrywek w SW:OR. Widzę tu mało emocji i "przygody"...
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Bruno »

Tu jeszcze recenzja szczegółowo opisująca wrażenia z gry, które pokrywają się i z moimi wątpliwościami:
https://boardgamegeek.com/thread/223714 ... -me/page/1
(najlepiej zignorować nieco prowokacyjny tytuł i skupić się na treści).
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
mordajeza
Posty: 354
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 170 times
Been thanked: 240 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: mordajeza »

Może nazwiecie mnie heretykiem, ale ja w sumie liczę na to, że ta gra zastąpi w mojej kolekcji... Talismana, którego sprzedałem jakiś czas temu i od tego czasu brakuje mi prostej klimatycznej przygodówki, w którą mógłbym sobie niezobowiązująco popykać, kiedy nie mam ochoty na wysiłek intelektualny ;)

Co ciekawe, zazwyczaj nie kończyliśmy nawet tej dość przyjemnej gry. Wyglądało to mniej więcej tak, że po godzinie-dwóch ktoś mówił „Dobra, już mi się nie chce rzucać tymi kostkami” i bez większego żalu po prostu kończyliśmy partię :)

Tyle tytułem wstępu, a teraz dwa pytania do osób, które już ograły Outer Rim:
- czy czasu rozgrywki nie można w prosty sposób skrócić ustalając mniejszy limit punktów potrzebnych do zwycięstwa? Np. 6? Czy gra wtedy dużo traci, bo np. nie zdąży się sensownie rozbujać?
- czy negatywnej interakcji nie można w prosty wprowadzić samemu, wymyślając jakieś proste home rules w stylu wspomnianej już możliwości wzajemnego ataku graczy o przeciwnej reputacji? I wygrany może np. zabrać przegranemu sprzęt czy towar plus dokłada się konsekwencje podobne do starcia z patrolem?

PS: w Talismanie wprowadzaliśmy bez straty dla gry wiele home rules (np. grając z dziećmi robiliśmy z niego grę kooperacyjną ;) )

PS2: Runebound 3ed zupełnie u nas nie siadł...
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: mauserem »

mordajeza pisze: 31 lip 2019, 08:10 Może nazwiecie mnie heretykiem, ale ja w sumie liczę na to, że ta gra zastąpi w mojej kolekcji... Talismana...
Oj cos mam przeczucie, że "bedzie pan zadowolony"

myslę, że takie podejście "na luzie" i bez wiekszych oczekiwań może sprawić , że Outer Rim na tle choćby takiego Talismana może być sensowną alternatywą.
To z pewnością będzei tytuł, który będzie zyskiwał z kazdym kolejnym dodatkiem.

"Sieroty" po Talizmanie nie powinny być zawiedzione
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: keldorn »

mauserem pisze: 31 lip 2019, 08:30
mordajeza pisze: 31 lip 2019, 08:10 Może nazwiecie mnie heretykiem, ale ja w sumie liczę na to, że ta gra zastąpi w mojej kolekcji... Talismana...
Oj cos mam przeczucie, że "bedzie pan zadowolony"

myslę, że takie podejście "na luzie" i bez wiekszych oczekiwań może sprawić , że Outer Rim na tle choćby takiego Talismana może być sensowną alternatywą.
To z pewnością będzei tytuł, który będzie zyskiwał z kazdym kolejnym dodatkiem.

"Sieroty" po Talizmanie nie powinny być zawiedzione
Ja tam sierotą po Talizmanie nie jestem bo nie przepadam za tym tytułem, ale tez nie mam jakis mega wielkich oczekiwań po tej grze. Ot licze na lekki mechanicznie tytuł gdzie moge sobie popykac sam wieczorkiem po uśpieniu dziecka ot tak dla zabawy.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Tylko że jak ma być to gra do popykania to ja się zastanawiam czy nie będzie lepiej dołożyć stówkę i nabyć SW Rebelię... :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Rurek
Posty: 21
Rejestracja: 11 sie 2018, 18:05
Has thanked: 3 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Rurek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 31 lip 2019, 21:40 Tylko że jak ma być to gra do popykania to ja się zastanawiam czy nie będzie lepiej dołożyć stówkę i nabyć SW Rebelię... :?:
Korzystając z okazji - nie wiecie na kiedy dokładnie przewidziany jest dodruk Rebelii? Znalazłem tylko informację, że w tym roku.
Postanowiłem kupić w tym roku jedną grę SW, i porównując obie gry wybrałbym Rebelię, jednak może być tak, że będę "zmuszony" do kupna Outer Rim.
Arek001
Posty: 247
Rejestracja: 21 lut 2016, 21:29
Lokalizacja: Oświęcim
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Arek001 »

Rebelia - dodruk przełom sierpnia i września.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: ghostdog »

Dr. Nikczemniuk pisze: 31 lip 2019, 21:40 Tylko że jak ma być to gra do popykania to ja się zastanawiam czy nie będzie lepiej dołożyć stówkę i nabyć SW Rebelię... :?:
Ale Rebelia to raczej nie gierka do popykania. Rubieże zdecydowanie tak. Wg mnie jeśli jednak nie dołożą kart w znacznie większej liczbie to zabiją tę grę.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Curiosity »

STAR WARS Zewnętrzne Rubieże - Gameplay na kanale "ON TABLE Gry Planszowe"

https://www.youtube.com/watch?v=qi854gMfORY

Rozgrywka po polsku.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Wothan »

Curiosity pisze: 08 sie 2019, 10:25 STAR WARS Zewnętrzne Rubieże - Gameplay na kanale "ON TABLE Gry Planszowe"

https://www.youtube.com/watch?v=qi854gMfORY

Rozgrywka po polsku.
Trochę mylący ten wpis bo liczyłem na "SW Zewnętrzne Rubieże", a gameplay dotyczy "SW Outer Rim". Myślałem, że zobaczę przedpremierowo polską wersję. Mimo to i tak obejrzałem w całości bo fajnie prowadzona gra, z humorem i klimatem. Sama rozgrywka wydaje się prosta, szkoda, że brak interakcji między graczami. Może przyszłe dodatki coś w tej kwestii wniosą, bo, że będą to pewne.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Halloween »

ghostdog pisze: 07 sie 2019, 12:07
Dr. Nikczemniuk pisze: 31 lip 2019, 21:40 Tylko że jak ma być to gra do popykania to ja się zastanawiam czy nie będzie lepiej dołożyć stówkę i nabyć SW Rebelię... :?:
Ale Rebelia to raczej nie gierka do popykania. Rubieże zdecydowanie tak. Wg mnie jeśli jednak nie dołożą kart w znacznie większej liczbie to zabiją tę grę.
Akurat o dodatki w wypadku gry od FFG w swiecie Gwiezdnych Wojen to się nie martw. Beda liczne na 90%.
Awatar użytkownika
ThunderFantastic
Posty: 112
Rejestracja: 23 gru 2018, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 16 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: ThunderFantastic »

Dr. Nikczemniuk pisze: 31 lip 2019, 21:40 Tylko że jak ma być to gra do popykania to ja się zastanawiam czy nie będzie lepiej dołożyć stówkę i nabyć SW Rebelię...
Tylko, że jak rozważasz Rebelie to polecam od razu nabyć dodatek a najmniej to zagrać na pożyczonym. Fajnie poprawia mechanizm walki i pogłębia uczucie klimatu walki. :D

Nie mogłem patrzeć na te błędy :oops:
Ostatnio zmieniony 09 sie 2019, 22:16 przez ThunderFantastic, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

ThunderFantastic pisze: 09 sie 2019, 13:43
Dr. Nikczemniuk pisze: 31 lip 2019, 21:40 Tylko że jak ma być to gra do popykania to ja się zastanawiam czy nie będzie lepiej dołożyć stówkę i nabyć SW Rebelię...
Tylko, że jak rozwarzasz Rebelie to polecam od razu nabyć dodatek a najmniej to zagrać na porzyczonym. Fajnie poprawia mechanizm walki i pogłębia uczucie klimatu walki. :D
Dodatek zakupiony, teraz czekam aż podstawka pojawi się w sklepach. A dlaczego jednak Rebelia?
Rubieże zbierają takie sobie recenzje a Rebelia to jednak inna liga i marka, a że w kolekcji nie mam żadnej gry w klimatach SW to jednak zdecydowanie wolę dołożyć więcej kasy i zacząć przygodę z wysokiego C :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Star Wars: Outer Rim / Zewnętrzne Rubieże (Corey Konieczka, Tony Fanchi)

Post autor: polwac »

Mnie niestety zniechęcił czas rozgrywki, także pewnie pierwszym tytułem z serii SW będą jednak Zewnętrzne Rubieże
Poczekam chyba jednak najpierw na pierwszy dodatek, bo market jakoś tak biednie w podstawce wygląda.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
ODPOWIEDZ