Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Lothrain »

Gromb pisze:
Lothrain pisze:
Kiran pisze:Dziwi mnie cisza w temacie, bo tyle osób nalegało na instrukcję żeby zagrać, a kiedy jest już od miesiąca milczą.
Milczą, bo dawno już pozbyli się tej gry i nie mają najmniejszego zamiaru do niej wracać.
Naciągana teoria. Naprawdę. RedImp ma paskudny zwyczaj ignorowania maili i pytań dotyczących swoich tytułów, ale jedno trzeba im przyznać: są konsekwentni i realizują obietnice. Zajmuje im to dużo czasu, nawet za dużo, jednak nie porzucają tematów. Z nową instrukcją kazali trochę na siebie poczekać, kto sprzedał i strzelił focha pewnie się teraz zastanawia, czy nie dać grze drugiej szansy.
Nie naciągana teoria, tylko praktyka przynajmniej kilku osób, które znam. RedImp kazał tym razem czekać zbyt długo i choć słowa dotrzymał, to jednak przelał czarę goryczy. W zalewie tytułów na rynku nie będę chomikował gry przez ponad rok, żeby poczekać na strawnie napisaną instrukcję. Nie jechałem po wydawcy, byłem co najwyżej rozczarowany, że nie wyciągają wniosków z poprzednich swoich produkcji. I nie - nie będę tej grze dawał drugiej szansy. Nawet cienia żalu z tego powodu nie odczuwam.
A Ci, którzy po wydawcy jechali robili to już jakiś czas temu. Jak wykazali się cierpliwością i zachowali pudło, to w okolicach Essen może mają coś lepszego do grania, niż lekko przykurzona gra, do której trzeba sobie wydrukować instrukcję. Ale nie wiem, bo się do nich nie zaliczam.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Gizmoo »

Ja już wcześniej pisałem, że gra jest świetna, mega klimatyczna i bardzo mi się podoba. Czeka na mnie na półeczce, a teraz - jak jest nowa instrukcja na pewno będę chciał do niej wrócić. Bardzo lubię Marsjan, bardzo chce w nich grać tylko najgorsze jest pytanie - kiedy?

Moja paczka przywiozła z Essen w sumie około 40 tytułów, więc nie mam pojęcia, czy do końca roku znajdzie się miejsce na granie w "przykurzonych" Marsjan. ;)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Gromb »

@Lothrain szanuję twoją decyzję. Dużo prawdy jest w tym co piszesz. Ja jednak dam jej druga szansę. Chociaż gra obecnie zalega półki liczę po cichu, że dodatkowe elementy z KS będą dostępne wcześniej, czy później w sklepiku wydawnictwa. Uważam, że więcej pożytku byłoby, gdyby jak GFP z Mistfallem wycofali nakłady ze sklepów, podmienili instrukcję i wystawili marsjan, jako poprawioną wersję. Ale to się nie zdarzy, niestety...
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: M&T »

Czy ktoś zdecydował się na zakup zestawu plastikowych budynków i drewnianych pionków ze strony wydawnictwa? Taka możliwość jest tylko na angielskiej wersji ich sklepu, na polskiej już nie. I czy wydawnictwo odpowiada w ogóle na maile?
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 109
Rejestracja: 22 paź 2012, 09:00

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Krzysztof »

M&T pisze:Czy ktoś zdecydował się na zakup zestawu plastikowych budynków i drewnianych pionków ze strony wydawnictwa? Taka możliwość jest tylko na angielskiej wersji ich sklepu, na polskiej już nie. I czy wydawnictwo odpowiada w ogóle na maile?
https://sklep.redimp.pl/component/virtu ... egory_id/4
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: M&T »

Yig
Posty: 70
Rejestracja: 21 paź 2016, 12:22
Been thanked: 1 time

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Yig »

Scenariusz mojego autorstwa (właściwie to na podstawie wstępu i jako wprowadzenie do innych scenariuszy):

Obrazek

...oraz nie mojego autorstwa, przetłumaczony, z BGG:

Obrazek
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: Gromb »

Super! Podziękował!
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: kmd7 »

Takie tam małe wykopaliska ;). Mam pytanie do grających w ten tytuł. Czy mając w ręku ostatnią wersję instrukcji i to co jest na forum oraz po polsku na BGG, da się bezstresowo poznać grę? I grać bez ciągłego zastanawiania się, czy robię to dobrze? Będę wdzięczny za odpowiedź, zastanawiam się nad kupnem.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 418
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 190 times
Been thanked: 521 times

Re: MARTIANS: A Story of Civilization

Post autor: qreqorek »

Poprawiona instrukcja jest dobrze napisana i po pierwszej rozgrywce ja nie mam problemu z graniem. Nie muszę się co chwilę zastanawiać czy dobrze gram i zaglądać do instrukcji.
Miki66611
Posty: 16
Rejestracja: 22 cze 2019, 15:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: Miki66611 »

Witam czy mógłbyś podesłać instrukcję bo nie można pobrać obecnie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 397
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: Lets_Grajmy »

Miki66611 pisze: 07 sie 2019, 11:52 Witam czy mógłbyś podesłać instrukcję bo nie można pobrać obecnie. Pozdrawiam
http://martians.redimpgames.com/RULES/PL.pdf
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: Muad'Dib »

Po wielu latach oczekiwania, dzięki Gizmoo, udało mi się w końcu zagrać. Bardzo dobra gra, dawno nie miałem tak pozytywnych emocji po rozgrywce, mimo tego, że zagrałem beznadziejnie i byłem ostatni. Swego czasu odbiłem się od instrukcji, jak większość, gra wylądowała głęboko w szafie i od tamtej pory czekałem na kogoś kto mi ją wytłumaczy. Warto było :)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: mauserem »

Muad'Dib pisze: 03 lip 2021, 23:45 Po wielu latach oczekiwania, dzięki Gizmoo, udało mi się w końcu zagrać. Bardzo dobra gra, dawno nie miałem tak pozytywnych emocji po rozgrywce, mimo tego, że zagrałem beznadziejnie i byłem ostatni. Swego czasu odbiłem się od instrukcji, jak większość, gra wylądowała głęboko w szafie i od tamtej pory czekałem na kogoś kto mi ją wytłumaczy. Warto było :)
nie tak działają "bardzo dobre gry" :mrgreen:
Ja niestety odbiłem się na dobre i sprzedałem - nie doczekałem się najważniejszego komponentu "bardzo dobrej gry" - zwykłej, dobrej instrukcji :mrgreen:
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: Muad'Dib »

mauserem pisze: 04 lip 2021, 00:24 nie tak działają "bardzo dobre gry" :mrgreen:
Ja niestety odbiłem się na dobre i sprzedałem - nie doczekałem się najważniejszego komponentu "bardzo dobrej gry" - zwykłej, dobrej instrukcji :mrgreen:
Bdb gry działają różnie, czasem są naprawdę niezłe ale kładzie je właściciel tytułu. RedImp to tragicznie działające wydawnictwo, oderwane od reszty rynku i robiące pojedyncze strzały a potem nie interesujące się już wydawanym tytułem. Mimo to lubię ich gry. Wydaje mi się, że Martians to druga ich najlepsza gra po PLO. Nie jest to nie wiadomo jaki wyznacznik jakości ale nie zmienia faktu, że odnoszę wrażenie, że w Martians wszystko gra. Co prawda zagrałem tylko w wariant rywalizacyjny ale nie jestem fanów coopów więc raczej nie będę tego sprawdzał :) Naprawdę rzadko się zdarza, żeby gra zrobiła na mnie tak dobre wrażenie po pierwszej partii, którą na dodatek uwaliłem. Inna kwestia to nawet nie krótka kołderka ale jej raptem skrawek :P Mi to aż tak nie przeszkadza a mówię to jako osoba, która w minionach latach poszła bardziej w stronę ameri.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: Gizmoo »

mauserem pisze: 04 lip 2021, 00:24 nie doczekałem się najważniejszego komponentu "bardzo dobrej gry" - zwykłej, dobrej instrukcji :mrgreen:
Przecież już jakiś czas temu pojawiła się nowa, poprawiona, instrukcja.

Owszem i jej moim zdaniem daleko do ideału, ale na pewno można wreszcie dzięki niej zrobić poprawnie setup i grać zgodnie z zasadami. Niestety z czytelnością i przedstawieniem informacji - jest nadal średnio. Ale dobre instrukcje, to zmora większości gier planszowych. Nie tylko Marsjan. :wink:

Moim zdaniem największym grzechem M:ASOC jest mnogość trybów gry. Wiem, starano się zadowolić możliwie jak najszerszą rzeszę odbiorców, ale udowodniono to już wielokrotnie, że jak się chce zadowolić wszystkich, to często nie zadowala się nikogo. A przez te cztery tryby gry instrukcja rozrosła się bardzo i ciężko w niej niestety o klarowność. Każdy tryb wymaga odmiennego setupu, każdy ma zmienioną część zasad i wrażenia z rozgrywki płynące z każdego z nich są zupełnie inne. Jeżeli ktoś grał np. solo i mu nie podeszło, może się nagle okazać, że tryb rywalizacyjny będzie dla niego objawieniem. Można też odbić się od Marsjan, jeżeli ktoś ich kupił, by grać wyłącznie kooperacyjnie. Stopień trudności scenariuszy jest tak różny, że część z nich to bułka z masłem i gra niemal na autopilocie, a część jest prawie nie do wykonania.

BTW - Kiedyś pisałem w tym wątku, że najlepszy jest tryb semi-coop, ale jednak muszę zrewidować swoje poglądy. Jednak najciekawszy i bez wątpienia stanowiący największe wyzwanie jest tryb rywalizacyjny. Niestety jeden cykl więcej do rozegrania, to IMHO trochę za dużo. Ta gra nie powinna być tak długa.

Nie grałem jeszcze tylko w solo, ale koniecznie muszę spróbować, bo to moim zdaniem absolutnie świetna gra. Oryginalna mechanicznie, z masą świeżych pomysłów i bardzo klimatyczna, gdzie wszystkie akcje tematycznie mają sens. Ja nigdy nie pozbędę się Marsjan z kolekcji i uwielbiam do nich wracać. Szkoda, że tak rzadko gram, bo niestety w mnogości reguł łatwo się pogubić, a pamięć jest niestety ulotna. Przez co do naszej partyjki wdarł się niewielki błąd, bowiem zapomniałem o wszystkich zasadach związanych z wydobyciem. :lol:

Fotka z naszej ostatniej rozgrywki, na której widać ów błąd:
Spoiler:
azazelmo
Posty: 895
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: azazelmo »

Gizmoo pisze: 05 lip 2021, 15:35
mauserem pisze: 04 lip 2021, 00:24 nie doczekałem się najważniejszego komponentu "bardzo dobrej gry" - zwykłej, dobrej instrukcji :mrgreen:
Przecież już jakiś czas temu pojawiła się nowa, poprawiona, instrukcja.

Owszem i jej moim zdaniem daleko do ideału, ale na pewno można wreszcie dzięki niej zrobić poprawnie setup i grać zgodnie z zasadami. Niestety z czytelnością i przedstawieniem informacji - jest nadal średnio.
Niestety. Ja do dzisiaj nie wiem po co inwestować w rozwój upraw skoro i tak nie można przynieść więcej niż dwóch główek kapusty do bazy.
Żałuję też, że nie można dokupić dodatkowej zawartości z KS’a. Ja namierzyłem grę dopiero na wyprzedażach, a nowe karty i scenariusze wydają się ciekawe.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: Gizmoo »

azazelmo pisze: 05 lip 2021, 15:55 po co inwestować w rozwój upraw skoro i tak nie można przynieść więcej niż dwóch główek kapusty do bazy.
1. Nie możesz dostarczyć więcej niż dwa na swoją TURĘ, a więc potencjalnie możesz dostarczyć od sześciu do ośmiu w jednym CYKLU.

2. Ma to olbrzymie znaczenie w grze kooperacyjnej, gdzie jeden z graczy może zająć się masową produkcją żywności i w niej specjalizować.

3. Czasami z wydarzeń dochodzi więcej żetonów głodu. Czasami też pojawiają się karty zleceń z "kapustą", które możesz zrealizować na lądowniku (dostarcz znacznik żywności i zapas za 4 punkty)

4. Zawsze, w dowolnym momencie, możesz HANDLOWAĆ surowcami z innymi graczami, a więc i wyprodukowaną żywnością. Jasne, pomagasz innym się wyżywić, ale możesz zamienić się z nimi na regolit, lub kasę. Większość graczy zapomina o tej zasadzie. :wink: Ale szkoda jednak, że nie ma jakiegoś pola z rynkiem.
azazelmo
Posty: 895
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: azazelmo »

Gizmoo pisze: 05 lip 2021, 18:33
azazelmo pisze: 05 lip 2021, 15:55 po co inwestować w rozwój upraw skoro i tak nie można przynieść więcej niż dwóch główek kapusty do bazy.
1. Nie możesz dostarczyć więcej niż dwa na swoją TURĘ, a więc....
Dzięki, odpowiedziałem w wątku z zasadami. Rozsnuwając niestety nowe wątpliwości.

A przy okazji: masz może (lub ktoś inny), wersję ze wspieraczki z dodatkowymi scenariuszami? Czy dałoby się w nie grać w sklepową wersję gry? Innymi słowy: czy dodatkowe scenariusze korzystają z elementów, których nie ma w wersji sklepowej?
Pisałem do wydawnictwa w tej sprawie i czy można kupić scenariusze pnp, ale głucha cisza...
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: Muad'Dib »

Czy ktoś ma do podesłania poprawioną wersję instrukcji w wersji PL? Szukałem takowej, wydawało mi się, że była ale nie mogę znaleźć. Wiem, że po angielsku wisi na bgg ale potrzebuję PL.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
Verdin
Posty: 17
Rejestracja: 20 wrz 2020, 23:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Martians: A Story of Civilization (Grzegorz Okliński, Krzysztof Wolicki)

Post autor: Verdin »

Nie pamiętam skąd ją mam, ale walała mi się na dysku:
https://drive.google.com/file/d/1JQzzZe ... 9QezV/view

Oryginalna miała 20 stron, ta ma 24.
ODPOWIEDZ