Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Rikonelli »

Zastanawiam się nad kolejną, dużą pozycją do grania głównie w 4 osoby (Fajnie, gdyby chodziło też na 2, 3, od biedy nawet 5 osób, ale nie jest to konieczne).

Chciałbym kupić coś ekscytującego, grę wyzwalającą duże emocje i przyciągającą do siebie od pierwszej rozgrywki. Może wymagać myślenia, ale chciałbym też uniknąć ogromnego paraliżu decyzyjnego, przez co potem partia trwa 4 godziny. Chciałbym też coś trochę innego mechanicznie od tego, co już mam, ale jednak ciekawego i regrywalnego.

Mam na chwilę obecną dużo karcianek, chciałbym coś z planszą i możliwie, ale nie wszystko musi być spełnione: walką, kupowaniem, budowaniem, ulepszaniem, zdolnościami itp.
Kooperacje na razie odpuszczam, mam dużo do ogrania.

Mamy swoją mini ligę w różne gry, więc fajnie, gdyby dało się wyłonić poszczególne miejsca na koniec gry, w celu przydzielenia punktów w rankingu :D

To, co świetnie się sprawdziło:
- Blood Rage - super gra, fajna młóca na mapie, gra wyzwala duże emocje,
- Spartakus - mam oba dodatki, świetny, moje top 2 razem z Blood Ragem,
- Martwa Zima - muszę się ograć, żeby w pełni docenić grę, ale widzę duży potencjał, na pewno jest ciekawa,
- Agricola - też muszę zagrać więcej, ale podoba mi się,
- Szeryf z Nottingham - dawno nie grałem, ale gra się fajnie, dobra możliwość blefu i gry psychologicznej, trochę jednak za mało głębi,

lżejsze:
- Carcassonne - lubię grać, jeśli mam chęć na coś lżejszego, trochę jednak za mało mi możliwości wyboru, może kupię dodatki,
- Wyspa Skye - niezbyt emocjonująca, ale nadal fajna do pogrania jeśli chodzi o ten średni kaliber,
- Avalon - bardzo lubię, znakomita imprezówka, fajny blef i kłamanie w żywe oczy,
- Jungle Speed grany na rozgrzewkę przy prawie każdym planszówkowym spotkaniu,
- Patchwork, Star Realms - dobre dwuosobówki

Są OK:
- Aeon's End - dla mnie gra jest dobra, ale nie wybitna, nie czuję ogromnych emocji grając w nią, gram głównie z kolegą, który dla odmiany w grze się zakochał :roll:
- Splendor - mogę przysiąść i zagrać, ale nie ma w tej grze nic przyciągającego, zwykłe liczenie i zgarnianie kart, po prostu ok i nic więcej,
- Dixit - podobnie, gra działa tylko w kreatywnym towarzystwie, bardzo rzadko wszyscy mają chęć na granie

Średnio się sprawdziły:
- Terraformacja Marsa - na 4 osoby gra się zdecydowanie za długo w stosunku do satysfakcji płynącej z gry, po jednej partii mam dość i czuję się zmęczony grą. Jest też dla nas za mało interakcji, każdy gra swoje i w ogóle nie interesują go ruchy innego gracza, taki pasjans.
Grałem jednak solo i grało mi się super, idealny stosunek spędzonego czasu do porcji ciekawej zabawy. Myślę nad kupieniem Preludium albo wprowadzeniem wariantu ze zwiększaniem jakiegoś wskaźnika co pokolenie, może pomoże w naszym gronie?

Do rzeczy:
Szukam czegoś topowego, świetnej gry, która zapewnia bardzo dobrą rywalizację i zachęca do kolejnych partii.

Kupiłem już jakiś czas temu Hansę Teutonicę i do teraz nie grałem, bo boję się, że zabije nas suchością, może ktoś wyprowadzi mnie z błędu?
Nie grałem też w Ocalonych, a to pierwsza duża gra, jaką kupiłem :oops:

Myślę nad:

- Scythe - tutaj boję się, że jednak nas rozczaruje, bo mało w niej klimatu, a to właśnie każdym swoim elementem zapowiada, ale jeśli gra się dobrze, to może i tak nas zainteresuje, nie wiem, mam co do niej mieszane uczucia od dłuższego czasu, ale grałem tylko 2 razy w wersję na PC przeciwko botom,
- Inis - opinie są skrajnie różne - albo komuś podchodzi bardzo, albo wcale,
- Rising Sun - mam Blood Rage i nie wiem czy chcę podobną grę, ale czuję, że na pewno spełnia większość moich wymagań,
- Zombicide: Czarna Plaga - nie chciałem kooperacji, ale może to byłby dobry wybór?


Proszę też, oprócz ustosunkowania się do powyższych propozycji, o podawanie Waszych, na pewno sprawdzę jakieś filmiki i rozważę.

(Dodatkowo w podpisie mam link do mojej kolekcji, możecie zobaczyć, co już mam ;) )
Misiekg3
Posty: 106
Rejestracja: 12 mar 2018, 22:44
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Misiekg3 »

Od siebie mogę polecić:
-Nemesis- jakie to jest dobre... Emocje, walka, współpraca i noże w plecy w semi-coop, dla mnie genialne.
-Lords of hellas i Inis- fajne dudes on map, dużo strategii i kombinowania, ale wiem, że niektórym nie leży.
-Gra o tron lub twilight imperium jeśli masz cały dzień, a nawet z nocą:P
- Scythe - tutaj boję się, że jednak nas rozczaruje, bo mało w niej klimatu, a to właśnie każdym swoim elementem zapowiada, ale jeśli gra się dobrze, to może i tak nas zainteresuje, nie wiem, mam co do niej mieszane uczucia od dłuższego czasu, ale grałem tylko 2 razy w wersję na PC przeciwko botom,
- Inis - opinie są skrajnie różne - albo komuś podchodzi bardzo, albo wcale,
- Rising Sun - mam Blood Rage i nie wiem czy chcę podobną grę, ale czuję, że na pewno spełnia większość moich wymagań,
- Zombicide: Czarna Plaga - nie chciałem kooperacji, ale może to byłby dobry wybór?
Scythe- osobiście mieszane uczucia, gra jest dobra, ale gdzieś brakuje w niej więcej interakcji, z reguły jak gramy każdy pilnuje swojego i nie chętnie podejmuje walkę, bo gra za to karze.
Inis- jak wyżej.
Rising sun- to nie blood rage, a blood rage to nie rising sun. Wg mnie to zupełnie inne gry. Jeśli lubicie gry nad stołem, negocjacje, sojusze, i wbijanie noży w plecy i politykę to polecam.
Myślę nad kupieniem Preludium albo wprowadzeniem wariantu ze zwiększaniem jakiegoś wskaźnika co pokolenie, może pomoże w naszym gronie?
My jeśli chcemy zagrać "szybciej" gramy z tym wariantem i faktycznie gra przyspiesza. U was też może się sprawdzić.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: kwiatosz »

Moze Godfather?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: rattkin »

Scythe brzmi jak coś, co Ci podejdzie. Inis jest bardzo dobrą grą, ale chyba nie tym, czego szukasz. Rising Sun jest w porządku.

Także (luźno):
- Eclipse (choć może być za ciężka, jak na wymagania)
- Battalia (choć podobnie jak wyżej i mimo wszystko jednak karcianka)
- Hyperborea
- New Dawn (trochę też czuć jak karcianka)
- Lords of Hellas
- Merchants vs Marauders
- Xia: Legends of a Drift System
- Quantum
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Golfang »

Może Sid Meiers Civilization - sama podstawka daje ogromną frajdę a z dodatkami to masz mega wielką regrywalność (więcej nacji).
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: KamradziejTomal »

Niuch, niuch - pachnie mi jak świetne miejsce na wypróbowanie Terra Mystica / Projekt Gaja. Co prawda walki nie ma ale wydaje mi się, że interakcja jest spora (na pewno na poziomie wyższym niż Agricola). Gra jest spora ale nie przytłaczająca, nie ma kart, jest rozbudowa, ulepszanie, zdolności, mielenie surowców.

Bardzo polecam, pozycja conajmniej warta ogrania.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Fuser.exe »

Cywilizacja: Poprzez Wieki?
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 381
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: E2MD »

kwiatosz pisze: 13 sie 2019, 22:15 Moze Godfather?
Zdecydowanie GodFather. Działa do 5 osób. Emocje są w pełni. Skrzyżowanie area control z worker placementem. Dla mnie nieustannie najlepszy jest motyw z niepewnością wyniku. My w to gramy na zmianę z Lord of Hellas (na razie tylko na 4 ale czekamy na dodatek) i Blood Rage' em (z dodatkiem na 5).
A jako filler weźcie sobie Wielką Pętlę (4 osoby, będzie dodatek an więcej) i nastąpi nieokiełznana potrzeba kolejnej partii.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Gizmoo »

Absolutnie podpisuje się pod Godfatherem. Dla mnie to planszówkowe odkrycie i drugi miesiąc z rzędu, będzie to u mnie gra miesiąca. ;) Ciekawe decyzje do podjęcia, dobrze zaprojektowana negatywna interakcja, emocje, ciekawe sytuacje na planszy i proste zasady. Same zalety jak dla mnie. Polecam!
E2MD pisze: 14 sie 2019, 10:38 A jako filler weźcie sobie Wielką Pętlę


A tutaj radzę przed zakupem zagrać. Mi kompletnie ta gra nie podeszła. Jedyna jej zaleta, że można grać w 6 osób i zasady prostsze niż konstrukcja cepa. Satysfakcji z rozgrywki niestety nie odczułem. Emocji również.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Cyel »

Age of Empires 3/Age of Wonders

Jak dla mnie evergreen, zawsze chętnie grany nawet już po dziesiątkach (setce+?) partii. Wielopoziomowa rozgrywka i na każdym z tych poziomów walka na noże o każdy ochłap punktów zwycięstwa ;)

Prócz tego:

Imperial 2030
Concordia
Terra Mystica
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: kaszkiet »

Z niewymienionych poleciłbym:

Tygrys i Eufrat - ta fantastyczna, niezwykle oryginalna gra Reinera Knizii, której do dziś nikt skutecznie nie skopiował (wyłączając samego autora), to jedna wielka interakcja. Określana nierzadko jako walka na noże w budce telefonicznej. Konkurujemy ze sobą rozwijając królestwa w jednej z 4 dziedzin. Za każdą punktujemy osobno, a najniższy wynik z tych czterech jest naszym końcowym. Gra robi wrażenie dość abstrakcyjnej, ale wbrew pozorom korzystanie z tematu gry pozwala o wiele łatwiej ją wytłumaczyć. Polecam także Yellow & Yangtze, czyli sukcesora Tygrysa - ma inaczej rozłożone akcenty i jest nieco mniej agresywna niż Tygrys, ale interakcja również jest ogromna.

Brass: Birmingham (wkrótce wychodzi wersja PL w, jak sądzę, przyzwoitej cenie) - ekonomiczna gra Martina Wallace'a, w której rozbudowujemy sieć przemysłową i transportową w industrialnej Anglii. Oczywiście nie najeżdżamy swoich fabryk nawzajem, ale nieustannie konkurujemy o miejsca na rozbudowę, czy o surowce potrzebne zarówno do budowy, jak i transportu (i te surowce w większości będziemy pozyskiwać z własnych budynków, lub budynków innych graczy). Budując linie kolejowe w odpowiednim miejscu ułatwiamy innym graczom transport, ale i sami na tym korzystamy. Tzw. tajming w tej grze jest kluczowy i decyzja o sprzedaży swoich towarów może spowodować, że fantastycznie zablokujemy innych graczy. Jednak jeśli ją odłożymy, możemy albo zarobić o wiele więcej, albo pozostać z ręką, czyli towarami, w nocniku.

Pipeline - całkowita nowość, która dopiero co dotarła do wspierających. Rozbudowujemy swoje rurociągi i przetwarzamy ropę naftową, żeby później na niej zarobić na kilka różnych sposobów. W ciągu tygodnia zagrałem 3 razy (w tym dwukrotnie jednego dnia) i to też jest znakomita gra ekonomiczna, choć zupełnie inna niż Brass. Na pierwszy rzut oka zbyt dużej interakcji tu nie ma, bo każdy rozbudowuje swoje. Ale wkrótce po rozpoczęciu gry widać jak silna jest konkurencja i jak bardzo rywalizujemy o zasoby dostarczane przez każde z pól akcji, czy są to rury, nieprzetworzona ropa, upgrade'y, kontrakty, czy zamówienia. Jest tu naprawdę ciasno, przez pierwszy rok (gramy 3 i każdy z nich ma mniej rund od poprzedniego) wydaje nam się, że prawie nic nie możemy zrobić. Ale później nasza rafineria zaczyna naprawdę działać (lub wcale niekoniecznie, o czym się zdążyłem sam przekonać). Jest tu sporo strategii, które można przyjąć - można iść w realizację kontraktów (tańsze, ale nie wymagają akcji), zamówień (też nie wymagają akcji, ale trzeba je wypełnić całe jednorazowo, w przeciwieństwie do kontraktów), można próbować sprzedawać ropę na rynku (który działa bardzo ciekawie, w zbliżony sposób do tego z Wysokiego Napięcia, ale tutaj możemy też nasze baryłki sprzedawać). Możemy przetwarzać ropę za pomocą kosztownej akcji, albo automatycznie, ale za kasę. Możemy mocno zainwestować w upgrade'y, albo doskonale sobie radzić zupełnie bez nich.
Gra jest wymagająca i przynosi na myśl Food Chain Magnate - nie jest jednak aż tak karząca za błędy, ale też dużego marginesu na nie nie pozostawia.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Bruno »

Sounds like... Western Legends! :D
Sam nie grałem, ale na podstawie dostępnych w necie materiałów można sądzić, że spełnia większość stawianych przez Ciebie wymagań. Niedługo premiera od Funiverse.

Pozostając w temacie dzikiego zachodu: jako równie emocjonującą grę, o ciekawej mechanice, choć oczywiście dużo lżejszą (kategoria "do piwa i precelków"), mogę polecić Colt Express, najlepiej z Końmi i Dyliżansem. Mnóstwo interakcji i emocji :wink:

Co do przyspieszenia rozgrywki w TM, to Preludium zdecydowanie pomoże. Możesz też spróbować połączyć wariant podstawowy (wszystkie współczynniki +1 na start) z erą korporacji.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Grellenort »

Polecono już Scythe i Terra Mystica, więc jedyne co można zrobić, to bez wahania podpisać się pod tymi rekomendacjami. Obydwie gry mają mnóstwo gry w podstawowym pudle, planowania i myślenia przy jednoczesnej elegancji zasad. Obydwie mają ciekawe rozszerzenia, które tych zalet nie psują, gdyby naszła ochota na więcej. Wreszcie obie trwają maks 3 godziny (w ogarniętej ekipie).
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Ekscytująca, duża gra z interakcją.

Post autor: Xardas123 »

Padły już tytuły które i ja bym wymienił. Większość też mam i ogranych i posiadam w swojej kolekcji;). Szczerze polecam godfathera, od dawna piszę i polecam zawsze i wszędzie.
Od około 2 może 3 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem Scythe i Lords of Waterdeep. Jakie to są dobre gry;) Czas z nimi to zawsze dobrze spędzony czas. Nikt nie odmawia rozgrywki.
Lordów nikt jeszcze chyba tu nie wymienił a są naprawdę miłe w rozgrywce. Tłumaczenie zasad z Eng jest na bgg wykonane przez kolegów z forum, karty też, ale język angielski na nich jest naprawdę prosty i przystępny.
Z kolei o ile mi Inis nie przeszkadza to mojej grupie nie przypadł do gustu pomimo kilku prób. W/w trójka "zmiata" ją z powierzchni.
ODPOWIEDZ