Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: Halloween »

feniks_ciapek pisze: 15 sie 2019, 18:14


Mnie bardziej od tego, że wychodzi dużo nowych gier, irytuje coraz mocniejszy syndrom "kup teraz albo nigdy", krótkie serie wydawnicze i to, że decydując się na zakup albo nie grasz trochę w ruletkę. Zawsze jest to pytanie: A co, jeśli postanowisz zaczekać z zakupem gry, która potem okaże się być świetna, ale której nigdzie nie da się już dostać, bo się wyprzedała w przedsprzedaży?
Mysle, ze to bardzo rzadkie przypadki. Jezeli gra jest sukcesem to bedzie miala kolejne wydania /edycje. Kwestia czasu.
A jezeli wchodza w to jakies sprawy sadowe /licencje to wykorzysta sie ta mechanike powtornie zmieniajac uniwersum.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: suibeom »

Grzdyll zapewniam, jestem wyluzowany :-)
w tym co tu piszę opieram się tylko na tym co tu przeczytam, więc pozwolę sobie powtórzyć cytat, który być może źle zrozumiałem i nad interpretowałem. Więc z łaski swojej wytłumacz mi jaki charakter mają w Twojej wypowiedzi fragmenty przeze mnie wytłuszczone?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: Grzdyll »

suibeom pisze: 16 sie 2019, 08:09 Grzdyll zapewniam, jestem wyluzowany :-)
w tym co tu piszę opieram się tylko na tym co tu przeczytam, więc pozwolę sobie powtórzyć cytat, który być może źle zrozumiałem i nad interpretowałem. Więc z łaski swojej wytłumacz mi jaki charakter mają w Twojej wypowiedzi fragmenty przeze mnie wytłuszczone?
Spoiler:

Nie bardzo wiem co tu tłumaczyć - jeśli grasz wiele razy w te same gry i nie kupujesz nowych to wydajesz mniej pieniędzy niż gdy grasz w gry jeden-dwa razy i zmieniasz na inne. To raczej fakt z którym trudno dyskutować.

Uwaga o konsumpcjoniźmie była z dużym przymrużeniem oka (emotka, użycie słowa "chyba" i odniesienie jej do samego siebie) więc nie bardzo rozumiem dlaczego stwierdziłeś, że trzeba na mój post odpowiedzieć w agresywny sposób, dodając dziwne interpretacje, czegoś czego nigdzie nie napisałem, wzbogacone o inwektywy i wulgaryzmy.
Spoiler:
Myślę że nie ma co ciągnąć tej wymiany zdań między nami, bo do wątku niewiele to wnosi.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: suibeom »

Grzdyll z zasady przyjmuję, że osoba z którą rozmawiam jest mi równa, lub przewyższa mnie intelektualnie, i jest świadoma słów i konotacji jakie za nimi stoją, i że, przede wszystkim używa ich świadomie.
W cytacie, który drugi raz przytoczyłem wytłuściłem fragmenty, które są typową socjotechniką dyskredytacji (chyba nie muszę dodawać, że "oczko" jest ich elementem), a mając na uwadze zasadę, którą opisałem na początku, przyjąłem, że być może źle odczytałem Twój wpis i dlatego poprosiłem byś się do niego ustosunkował.
Spoiler:
Jak widzisz ja z tym faktem dyskutuję. Kupuję więcej, ale nie gram w dany tytuł raz czy dwa. Nowości wprowadzam sukcesywnie, bawiąc się nimi w dogodnym dla mnie czasie. Nie czuję się jako ktoś szczególny czy wyjątkowy, dlatego twierdzę, że fakt, na którym opierasz swoje zdanie jest wysoce naciągany.

Fragment mojego wpisu, który zacytowałeś, odnosi się do powszechnego zjawiska z jakim się spotykam w świecie gier wideo, czy komiksu, a którego występowanie zauważyłem i na tym forum. Polega to na ocenianiu produktu wyłącznie po prezentacji video, bez kupowania/grania/sprawdzenia, i wyrażaniu specyficznych, negatywnych opinii, by pokazać publice (czytaj "zaimponować"), że jest się na czasie (to bardzo ważne!) i że nie daje się zmanipulować jak reszta (również ważne!). Ta specyficzne negatywna ocena nie zamyka się w stwierdzeniu "to nie dla mnie" (i w tym wypadku, czego tłumaczyć nie muszę, nie ma żadnych obiekcji), ale na kategorycznych ocenach, że to "szajs/gówno", że "rzucają się na to tylko bogacze, bo nie mają co z kasą robić", albo tylko "niedoświadczeni gracze, bo gdyby byli doświadczeni, to wiedzieliby, że te gry to be", że ci, "którzy to kupują nie wiedzą, co to dobra gra, bo nie lubią, boją się, nie radzą sobie z bardziej wymagającymi, dla myślących", "że w ogóle w to nie grają, albo tylko raz, dwa", że "plastik odmóżdża, bo tytuł, rozgrywka to banał, a kiedyś to były gry, że ho-ho, tylko dobre!". Albo, że "przyszli nowi, dużo ich, i zabijają rynek, bo przez nich produkuje się tylko głupie, proste, a przede wszystkim drogie gry".
Wiedząc, jak powszechne jest to zjawisko, zapobiegawczo napisałem ten fragment wcześniej, by zaznaczyć, że nie jestem tego typu konsumentem. Insynuowanie Ci czegokolwiek nie było moim zamiarem, i jeśli tak się poczułeś, przepraszam.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: brazylianwisnia »

Gry są coraz lepsze. Mechaniki są dopracowywane, jakość wydania coraz lepsza tyle że dla ogranego gracza mogą się wydawać wtórne. Dla swiezaka gry takie jak TM, GWT czy Brass Birmingham będą lepsze niż Puerto Rico, Terra Mystika czy Zamki Burgundii.

Niedługo jednak gry dotrą do ściany tak jak było z grami wideo - one też kiedyś były regrywalnymi, krótkimi tytułami jak hokej, piłka nożna, wyścigi czy tetris. Po czym osiągnęły dojrzałość mechaniczna i jedynym wyjściem są innowacje w innym kierunku. Gry wideo zaczęły mieć historie, setting, zmienne środowisko. Myślę że tak samo będzie z grami planszowymi gdzie branża za kilka lat będzie naciskać na gry z trybem kampanii, fabuła itd. Tak jak Gloomhaven, Tainted Grail, Etherfileds, Trudvang itd.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: rastula »

zgadzam się z grubsza co do wniosków i kierunków, ale przykładów gier nie za bardzo rozumiem. Trzem wymienionym tytulom niczego nie brakuje...no może zamki, są brzydkie...ale wychodzi nows edycja :).

podobnie chyba ekstrapolujesz swoje gusta na przykłady gier przyszłości. to dobre tytuły w swojej kategorii, ale abdolutnie nie wyprą z rynku logicznych, abstrakcyjnych, zamkniętych w 2h rozgrywce gier. nie wszyscy oczekują od gier fabuły, kampanii i 8 kilogramów w pudle. po prostu gry będą różne, podaż będzie zróżnicowana .
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: brazylianwisnia »

No nie brakuje ale te poprzednie 3 gry są nowsze i myślę bardziej interesujące dla nowych graczy. Nie widzę by ktoś wchodzący w hobby kupił Puerto Rico kosztem tej nowszej trójki.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: rastula »

bo pewnie zagrał u swojego mentora ;)

ale kult nowości to napewno duża siła, nie zaprzeczę.
seban
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2018, 19:40
Has thanked: 80 times
Been thanked: 13 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: seban »

brazilianwisnia, nijak się nie zgadzam z Twoimi przykładami. Ja sam na ten przykład w "nowoczesne" planszówki gram od dwóch lat a Zamki Burgundii od pierwszych partii pozostają moją ulubioną grą, którą zaraziłem też parę innych osób. W międzyczasie pogrywałem w różne Rising Suny, Gloomhaveny i inne Blood Rage i pomimo dobrej zabawy podczas sesji z tymi tytułami, stare, brzydkie Zamki wciąż najczęściej lądują na mój stół.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: brazylianwisnia »

Też lubię zamki ale poprsotu są dziś lepsze gry a wiele ludzi nie kupi zamków przez jakość wydania. Oczywiście każdy przypadek jest inny. Dla mnie nowe tytuły w kategorii euro - GWT, TM, Brass Birmingham, Uczta dla Odyna, Gloomhaven są poprostu krokiem naprzod w stosunku do gier z okolic 2010 roku. Tak samo jak zamki czy Agricola są krokiem naprzod w stosunku do Puerto Rico i innych gier z początku wieku.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kwiatosz »

Kurde Zamki szkalujo, jeszcze ktoś napisze że klimat u Knicji przesłania potrzebę liczenia i usuwam konto.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
gogovsky
Posty: 2180
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 460 times
Been thanked: 503 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: gogovsky »

kwiatosz pisze: 16 sie 2019, 19:28 Kurde Zamki szkalujo, jeszcze ktoś napisze że klimat u Knicji przesłania potrzebę liczenia i usuwam konto.
Klimat u Knicji przesłania potrzebę liczenia, żegnaj Kwiatosz :D

A serio to trochę jednak są lepsze delikatnie, ale są:p Posiadłość 1ed, a druga. BSG(rozegraliśmy z 50 partii na bidę i dalej te grę uwielbiam, ale teraz po prostu lepszą grą w motywach SF w kosmosie z motywem zdrajcy wydaje mi się Nemesis). itd.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: rattkin »

gogovsky pisze: 16 sie 2019, 20:31 Posiadłość 1ed, a druga.
MoM 2 to gra z gatunku "krok do przodu, dwa kroki wstecz".
gogovsky pisze: 16 sie 2019, 20:31BSG(rozegraliśmy z 50 partii na bidę i dalej te grę uwielbiam, ale teraz po prostu lepszą grą w motywach SF w kosmosie z motywem zdrajcy wydaje mi się Nemesis). itd.
BSG nigdy, ani przez chwilę, nie leżało przy dobrych grach. Ja wiem, że tego się trudno słucha, ale w tej grze nie ma żadnej wartości poza obrzucaniem się bezpodstawnymi oskarżeniami dla zabawy. I co najgorsze, trwa to kilka godzin. A przecież to samo można załatwić w 20 min starym, dobrym Resistance (punkt dla tych, którzy zrozumieli żart).

Także, tego.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kwiatosz »

Lubię BSG i nie zgodzę się że tam się gada tylko, rzucane karty do kryzysów naprawdę pozwalają dedukowac. Ja żartu nie zrozumiałem, więc obronię BSG z klasą wytykając: "tak że tego" , nie "także tego" :mrgreen:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kaszkiet »

brazylianwisnia pisze: 16 sie 2019, 19:15 Też lubię zamki ale poprsotu są dziś lepsze gry a wiele ludzi nie kupi zamków przez jakość wydania. Oczywiście każdy przypadek jest inny. Dla mnie nowe tytuły w kategorii euro - GWT, TM, Brass Birmingham, Uczta dla Odyna, Gloomhaven są poprostu krokiem naprzod w stosunku do gier z okolic 2010 roku.
Chciałem się uprzejmie nie zgodzić z zaliczaniem Terraformacji Marsa do ładnych gier, w opozycji do Zamków Burgudnii (które brzydkie są jak najbardziej).
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: brazylianwisnia »

Akurat nie chodziło tu o to że ładniejsza ale TM jest gra nowocześniejsza. Czuć silny rozwój, dobra skalowalnosc od 1 do 5 graczy, brak niepotrzebnej negatywnej interakcji, dobra doza interakcji między graczami itd.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: BartP »

brazylianwisnia pisze: 17 sie 2019, 11:05 Akurat nie chodziło tu o to że ładniejsza ale TM jest gra nowocześniejsza. Czuć silny rozwój, dobra skalowalnosc od 1 do 5 graczy, brak niepotrzebnej negatywnej interakcji, dobra doza interakcji między graczami itd.
To chyba graliśmy w dwie różne gry. Dla mnie Terraformacja to akurat krok w tył w projektowaniu gier. Występuje negatywna interakcja (w formie take-that!) w postaci pewnych kart; w przeciwieństwie do wspomnianych Zamków, Agricoli czy Puerto Rico. No i w TM jest mniej interakcji (mimo obecności negatywnej) w ogóle niż we trzech wymienionych tytułach!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: MichalStajszczak »

BartP pisze: 17 sie 2019, 11:22 Występuje negatywna interakcja (...) w przeciwieństwie do wspomnianych Zamków, Agricoli czy Puerto Rico.
To zależy, co rozumieć pod pojęciem "negatywna interakcja". Oczywiście w Zamkach Burgundii, Agricoli i Puerto Rico każdy gra na swojej planszetce i nikt mu tam żadnej szkody zrobić nie może, ale negatywna interakcja występuje w formie rywalizacji o żetony (Zamki) albo miejsca na głównej planszy (Agricola). A w Puerto Rico można komuś nieźle zaszkodzić, np. wybierając w odpowiednim momencie rolę Kapitana.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: BartP »

To jest po prostu interakcja. Jak komuś fizycznie odbierasz coś, co zdobył, to mamy negatywną. Tak zwykło się to definiować od lat.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kdsz »

Gnicie w Puerto Rico to (pośrednie) niszczenie zasobów współgraczy. Gra jest przepełniona negatywną interakcją. I osobiście nie zgadzam się z poglądem, że PR jest tytułem przestarzałym, który został definitywnie wyparty przez bardziej dopracowane współczesne fancy-schmancy eurogry. Bo też niewiele gier zostało dopracowanych na poziomie choćby zbliżonym do Puerto Rico.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kaszkiet »

brazylianwisnia pisze: 17 sie 2019, 11:05 Akurat nie chodziło tu o to że ładniejsza ale TM jest gra nowocześniejsza. Czuć silny rozwój, dobra skalowalnosc od 1 do 5 graczy, brak niepotrzebnej negatywnej interakcji, dobra doza interakcji między graczami itd.
Terraformacja jak na nowoczesną grę ma grafiki z dosyć starych darmowych clipartów.
Skaluje się tak, że solo grasz 40 minut, a w 5 osób jakieś 3,5 godziny.
Negatywna interakcja w tej grze jest najgorszą, najbardziej leniwie zaprojektowaną, jaka może być. Budujemy sobie coś każdy sobie, a raz na 25 kart ktoś coś nam niszczy, nie wiadomo właściwie dlaczego i nic z tym nie możemy zrobić.
To wieloosobowy pasjans, w którym po chwili nie sposób kontrolować co inni robią, a po kolejnej już nas to nie obchodzi.
To nie jest przykład innowacyjnej, czy nowoczesnej gry.
Gdyby Puerto Rico zostało premierowo wydane dzisiaj w atrakcyjnej oprawie, mogłoby być sporym sukcesem wydawniczym.
Ta gra się nie zestarzała, działa bardzo dobrze do dzisiaj, czego nie można powiedzieć o wielu grach, które wyszły dużo później.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: brazylianwisnia »

Skalowanie polega na tym że swietnie się gra solo jak i świetnie gra się w 4 osoby. Negatywna interakcja jest strategicznie uzasadniona i służy by trzymać pewne strategie w ryzach. Wciśnięcie swojego lasu, strefy handlowej czy aglomeracji między miasta przeciwnika czy podłączenie się pod czyjeś lasy. Do tego bardzo silne poczucie rozwoju. TM może nie jest najlepszym przykładem ale skoro jest to jedno z najlepszych euro u wielu graczy to chyba wskazuję na to że z czasem powstają coraz lepsze gry?

Puerto Rico cierpi nie tylko na brzydka oprawę. Pierwotnie wyszło jako gra 3-5 graczy co jest strasznie słabe w grach strategicznych no i cierpi na nagły koniec który w ok połowie rozgrywek odbierał mi przyjemność z całej partii.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kdsz »

brazylianwisnia pisze: Puerto Rico (...) cierpi na nagły koniec który w ok połowie rozgrywek odbierał mi przyjemność z całej partii.
Mógłbyś rozwinąć, bo serio nie wiem o co chodzi, a grałem w Puerto kilkadziesiąt razy.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2019, 18:44 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: brazylianwisnia »

To dość znany problem PR. Oznacza że gracze mogą mieć jeszcze zaplanowane kilka ruchów ale przez dziwna decyzję jednego z graczy następuje koniec gry i zostajemy z tona możliwości w postaci towarów i kasy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Czy coraz nowsze gry są coraz lepsze?

Post autor: kdsz »

OK, rozumiem.
PR to gra z silną interakcją. Nie możesz liczyć, że przeciwnicy pozwolą ci zrealizować założony cel. Ale rozumiem, że nie każdemu to odpowiada. Jednak nie nazwałbym tej cechy problemem gry. Dla mnie to zaleta.
ODPOWIEDZ