(Opole) Planszowe Opole

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Bez nerwowych ruchów, tylko spokój może nas uratować.

Jakby ktoś pytał, to czytam manuala do tego Paksa (kurka, to nie może być tak zamotane, jak ciężka do ogarnięcia jest ta instrukcja, bo nikt by w to nie zagrał, nie?)... jakby co, ostatecznie, to otwartych lizbońskich drzwi nie zamykam.

Do juterka.

PS. Piton, walkowerów nie honorujemy. Paks czeka na swojego poskromiciela. Przybywaj...
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

cyb3k pisze: 06 sie 2019, 20:21 Myślę, że jutro przyjądę (ale obiecać nie mogę) i się do czegoś dosiądę, o ile to komuś nie pokrzyżuje planów.
Wpadaj. Przy obu stolikach powinno się znaleźć jakieś krzesło. Wśród naszej skromnej planszowej gromadki plany są krzyżowane, z różnych przyczyn, statystycznie raz na tydzień, więc jeśli o mnie chodzi to już się z tym pogodziłem... w zasadzie to bardzo się dziwię, jak się nic nie krzyżuje.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

No to otwieram o 15. Kto chce dołączyć do paxa zapraszamy. A od 16.45 Lizbona.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: melusina »

Pax z gafikiem o 15.00.
piton, Jacku, o której my zaczynamy Paxa?
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Co do mnie to pisałem o której będę... i nie powiem, że jestem paksowo ogarnięty. Oj, bardzo tego nie powiem... Aniu, testuj na Staszku, bo tu chyba w praktyce siła.

PS. Z tego co zrozumiałem, Pitona bym się dziś nie spodziewał.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

No to pograliśmy.
Liznąłem Pax Renesans.
Porządnie pograliśmy w Lizbonę. Nadal się motam. Zapomniałem o 2 zasadach. Najpierw wszyscy sprzedając towary na cudze statki nie uwzględnialiśmy ich bonusu do sprzedaży a następnie zagrywając karty skarbu (sponsorowanie wydarzenia) nie płaciliśmy kasy za to. Ponieważ jedno było unikniętym zyskiem, drugie uniekniętą stratą w ostatecznym rachunku chyba wyszło na zero. Niemniej fajnie się grało.
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Dzięki za dziś. Specjalne dzięksy dla Ani, za opanowanie tego paksowego chaosu.

Najpierw Ania porenesansowała trochę ze Staszkiem, a gdy Pudelki przyszły i Staszek zaczął żmudny proces nauczania (zaczęli na dobre trochę przed 18.00, a pewnie skończyli trochę po 21.00 (jest jeszcze do czego wracać na PO?)- nie wiem, bo Ania, Bartek i ja skończyliśmy renesansować ok. 20.30 i przed 21.00 se poszedłem).

Samo renesansowanie - mam trochę mieszane odczucia co do partii, raczej nie do samej gry (choć może gdzieś to się delikatnie łączy). Pierwsza połowa gry, żarło mi fajnie, w pewnym momencie zabrakło mi jednej akcji, aby wygrać grę (na przewagę w królach) (żeby nie było, żem taki genialny - trochę podpasowujących kart w atrakcyjnych cenach, szczęśliwych zagrań i standardowo, festiwal podpowiedzi ze strony Ani), ale później, gdy szanowni rywale zorientowali się co za chwilę stać się może, na zasadzie siła złego na jednego, wespół pozbawili mnie w jednej rundzie trzech królewskich terytoriów (z fajnymi akcjami wojennych kampanii) nastąpił u mnie kompletny zastój, nie potrafiłem wrócić na jakiekolwiek tory, w zasadzie nie grałem, wykonywałem do końca gry jakieś jałowe akcje, na kartach mi niewiele fajnych akcji pozostało. Ze wschodu wszystko przeniosło się na nietknięty wojnami zagospodarowany zachód, nie potrafiłem/nie miałem czym zaistnieć na tamtych terytoriach. Dlatego tak mi z tym dziwnie, choć to zapewne moja nieporadność - jakiś fachowiec na moim miejscu jeszcze by niejednego początkującego na łopatki rozłożył. Na koniec jeszcze liczyłem na to, że pilnująca się dwójka liderów nie pozwoli przeciwnikowi na wygraną z kart celów i próbowałem pozyskać karty z symbolami prestiżu rozstrzygające na koniec przy remisie, ale Ani udało się zebrać wcześniej królów uzyskując warunek zwycięstwa, a i ostatecznie też prestiżu miała więcej niż ja, m.in z zabranego Bartkowi terytorium. Trochę za małą wagę przykładałem do treści kart, na zasadzie jakoś to będzie - wezmę pierwszą lepszą, ale taka karta to lokalizacja na mapie i rodzaje akcji do wykonywania w tej lokalizacji przez całą grę, więc podstawowa sprawa.

Niektórych elementów gry ledwie dotknęliśmy (akcje głosowania, zmiany reżimu), ale dzięki Ani mamy generalny ogląd na ten tytuł. Wspaniale.

Sama gra ma trochę tych mini zasad do zapamiętania, ale nie jest jakoś przesadnie trudna w zasadach. Trzeba zapamiętać, jak działa tych kilka bardziej złożonych akcji, ułożyć sobie to wszystko w głowie, pouświadamiać sobie co robić by uzyskać odpowiedni cel. Bardzo dobra gra do masterowania, potem czysta przyjemność kombinowania. Jest co ogarniać.

Bym zagrał jeszcze, ale po przejrzeniu instrukcji i poukładaniu sobie tego w głowie.

Dzięki wszystkim za wspólne główkowanie, a za nieobecnych trzymam kciuki, aby mimo obecnego poziomu (nie)zorganizowania grupy, jednak wpadali, nawet jeśli miałoby to być tylko od czasu do czasu.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: melusina »

Dzięki za wspólne granie. Ze Staszkiem była to lekcja, trochę na oślep, a z Jackiem i Bartkiem już bardziej świadomie.

Na początku Jackowi szło całkiem zgrabnie - co zdobyłam nową monarchię, to on mi ją zręcznie podbierał, gdy byłam jeszcze wyczerpana podbojami. W pewnym momencie mógłby wygrać świętą wojną (gdyby odpalił ten cel), bo miał więcej symboli islamu (moją krwawicę) i po tablach ganiały dwa czarne gońce biskupów - nie zauważył tego jednak (bo niełatwo się zorientować na początku), a ja w kolejnej turze wymusiłam wzajemne zabójstwo mułłów.
Później Jacek nazbierał większość monarchii, i już świadomy, odpalił kometą imperialne zwycięstwo, ale jak pisał, nie zdążył go ogłosić...razem z Bartkiem rozszarpaliśmy jego włości. Po takiej podłocie, Bartek i ja wyrywaliśmy sobie co turę Węgry, które decydowały o mojej wygranej na sposób imperialny, a w tym czasie sprytny Jacuś ciułał karty z prestiżem patronów w nadziei na koniec gry z powodu wyczerpania talii szlaków handlowych - i niewiele brakowało...od wygranej dzieliły go tylko trzy karty. Na szczęście udało mi się w swojej turze odbić znowu Węgry i ogłosić imperialne zwycięstwo. Jeszcze dużo nauki przed nami...
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

melusina pisze: 07 sie 2019, 23:21 W pewnym momencie mógłby wygrać świętą wojną (gdyby odpalił ten cel), bo miał więcej symboli islamu (moją krwawicę) i po tablach ganiały dwa czarne gońce biskupów - nie zauważył tego jednak (bo niełatwo się zorientować na początku)
Fakt, nie zauważył to jedno, ale czy byłbym w stanie pozyskać kometkę? Prawdopodobnie tak, bo zasobny byłem natenczas (jak wojski).
melusina pisze: 07 sie 2019, 23:21 od wygranej dzieliły go tylko trzy karty
Niekoniecznie, było w prestiżach 1:1 (Węgry podbiły na 2:1 dla Ciebie), ale w planie miałem przeznaczać wszystkie akcje na wyprzedaż kart, by pozyskać monetki na wypadek, gdyby wskoczyła jakiś karta z prestiżem ze stosiku zakrytych kart. Marne szanse, marny plan, marny gracz... uczę się i chętnie pomogę, w miarę skromnych możliwości.
Teresa
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2013, 10:03
Been thanked: 21 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Teresa »

Również dzięki za wczoraj. Szczególnie Staszkowi za naukę :)

Oczywiście Staszek wygrał, ja byłam 2,a Marcin 3 - pewnie dlatego nie jest do końca przekonany do tej gry :wink:

Mi się Lizbona mega spodobała ale na pewno trzeba pograć kilka razy, żeby ogarnąć temat i zdecydować co robić, a co nie; co się bardziej opłaca, a co można zrobić inaczej.

Jak dla mnie możemy zrobić powtórkę za 2 tygodnie, bo za tydzień nas nie będzie - praca....
Awatar użytkownika
cyb3k
Posty: 102
Rejestracja: 03 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Strzelce Op.

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: cyb3k »

Mi akurat się podobał ten aspekt, którym z racji uczenia się w trakcie rozgrywki nie dało się nacieszyć.
To znaczy, jakieś historyczne wydarzenia reprezentowane przez karty, wchodzące do gry w zupełnie niechronologicznym porządku. Czyli takie pisanie historii na nowo :)

Choć niejasno, to jednak elegancko udało się to wszystko pomieścić zaledwie na kartach, bo nawet planszy tam przecież nie ma. I czasu też nie zabiera zbyt wiele, jakieś 45min./gracza, z możliwością zejścia nawet do 2/3 tego przy odrobinie ogrania. Warto zrobić kiedyś powtórkę, tylko tym razem z przeczytanymi przed grą zasadami.

Dzięki i do następnego razu!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Najlepsze jest to że przez całe tłumaczenie zasad Teresa przysypiała. A potem nieźle sobie radziła... Hihihi.
Pudelek
Posty: 645
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Pudelek »

Teresa pisze: 08 sie 2019, 08:37 Również dzięki za wczoraj. Szczególnie Staszkowi za naukę :)

Oczywiście Staszek wygrał, ja byłam 2,a Marcin 3 - pewnie dlatego nie jest do końca przekonany do tej gry :wink:
to pomówienie ;)

Jak dla mnie możliwości wyboru trochę za dużo i nawet mi Feldem zaczęło pachnieć :P Zwłaszcza początkujący mają problem z czym ruszyć. Teraz (podglądając Staszka) już wiem, że pewne rzeczy zrobiłbym inaczej.
Najlepsze jest to że przez całe tłumaczenie zasad Teresa przysypiała. A potem nieźle sobie radziła... Hihihi.
bo jej mówiliśmy co ma robić :P Ja za bardzo poszedłem w bonusy końcowe - zyskałem sporo punktów, ale nie dogoniłem...

A skończyliśmy punktualnie o 21!
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

cyb3k pisze: 08 sie 2019, 19:39 Mi akurat się podobał ten aspekt, którym z racji uczenia się w trakcie rozgrywki nie dało się nacieszyć.
To znaczy, jakieś historyczne wydarzenia reprezentowane przez karty, wchodzące do gry w zupełnie niechronologicznym porządku. Czyli takie pisanie historii na nowo :)
Widzę, wielbiciel historii is in da haus... W sumie ciekawe co tam pisali w tych tekstach na białym tle, ani razu na to nie spojrzałem. Szczególnie mnie interesuje jak opisali naszą tragedię narodową, która się ciągnie po dziś dzień, tj. kartę 'Sejm Rzeczypospolitej'. Jakoś klimatu na kartach tam dla mnie nie było, ale może tak jak piszesz, Bartku, na początku obcowania z grą były inne priorytety.
Pudelek pisze: 11 sie 2019, 00:17 Ja za bardzo poszedłem w bonusy końcowe
Cóż, może Twoja naczelna strategia rozpoznawcza z Zamków i Puerto tutaj jakoś nie popłaciła.
Pudelek pisze: 11 sie 2019, 00:17 A skończyliśmy punktualnie o 21!
Taaa, plus 15 minut pakowania manatków.
Pudelek pisze: 11 sie 2019, 00:17 Jak dla mnie możliwości wyboru trochę za dużo i nawet mi Feldem zaczęło pachnieć :P
U nas zagrywanie kart skarbu (tam, na górę środkowego bossa) w ogóle nie było popularne. Być może z zastosowaną przez Staszka bonifikatą, u Was karty tam wchodziły częściej. Na dół planszetki też karty wchodziły bardzo rzadko. Być może bardzo zależy to od sytuacji w grze - raz akcje skutkujące podążaniem były popularne, a ostatnio, jak wszyscy się rzucili na żetony pożądania, towarzystwo nałożyło embargo na akcje skutkujące pożądaniem.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: melusina »

Czy ktoś, oprócz mnie, będzie jutro na Politechnice?
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Ja raczej, teoretycznie, chyba i prawdopodobnie mógłbym być. Ktoś jeszcze?
Sharky22
Posty: 87
Rejestracja: 01 kwie 2017, 13:42

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Sharky22 »

Ja w końcu przybędę
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

bede
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Powinienem być standardowo, jakoś ok. 16.20-16.40.

PS. Przytargam Orleanika, Skulla i TeamPleja.
Sharky22
Posty: 87
Rejestracja: 01 kwie 2017, 13:42

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Sharky22 »

Ja mam władcę pierścieni, rising sun
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Ja bym w Lizbona pograł, albo inny Lacerda
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Dzięki za wczorajsze liczne wspólne zmagania.

PS. Poskullowaliśmy (ale słabo zadziałało, bo tylko w 3 osoby, z czego jedna była Staszkiem, który ostatnio poniżej lizbony nie schodzi), potem lizbonowanie (w czwórkę, ja najbardziej żenująco - 70 parę punktów, najlepszy Staszek chyba sięgnął okolic 110 peruk (nadekretował się chłop po sufit), następnie timplejowaliśmy i na koniec spotkanie oko w oko z rekinami biznesu i, zgodnie z przewidywaniami, nie było hepiendu (trochę przed końcem, czas, ponoć nieskończony, się skończył).

Prawdopodobnie do za tydzień.
j_g
Posty: 1963
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 489 times
Been thanked: 238 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: j_g »

Powinienem być ok. 16:20-16:40.
Pudelek
Posty: 645
Rejestracja: 04 lis 2007, 00:47
Lokalizacja: Oberschlesien
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: Pudelek »

Nas prawdopodobnie nie będzie.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: (Opole) Planszowe Opole

Post autor: gafik »

Ja będę dopiero koło 17.00.
ODPOWIEDZ