Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Golfang »

W grach nie siedzę bardzo, bardzo długo - ale jakiś czas już tak.
Ciągle nie wiem czym różnią się gry EURO od AMERI? może są jeszcze nie wiem typy AFRIK albo AZJA?
Ktoś pomoże w zrozumieniu tych gatunków? Dlaczego gra A to euro a gra B to jednak już AMERI?

PS
Nie chodzi mi o wykładnie który gatunek jest lepszy a który gorszy...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Nidav »

Euro - mechanika ponad klimatem. Gry, które cechuje przemyślana mechanika, która ma działać sprawnie, z małą dozą losowości, nad którą i tak da się zapanować - gracz ma odczuwać, że to on gra w grę, a nie gra gra w niego ;)

Ameri - klimat ponad mechaniką. Gry nastawione na przeżywanie rzeczy, bardziej niż na strategię, planowanie etc. W efekcie często są kości, dużo losowości, dużo figurek itp. itd. Z racji tego instrukcje potrafią być też bardzo długie i mieć masę wyjątków, drobnych reguł do zapamiętania.

To taki w moim mniemaniu podstawowy podział i ja tak to widzę ;) Gdzieś kiedyś był jakiś słowniczek pojęć dla początkujących i tam też to było napisane, ale nie mogę teraz tego znaleźć.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: piechotak »

Polecam poradnik dla początkujących: viewtopic.php?f=43&t=6212
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Morgon »

Jakie by nie były definicje spotkałem się z opinią eurogracza, który twierdził, że Shogun to ameri, więc... Staram się nie dyskutować nad tym, szczególnie z eurograczami, bo gracze ameri chętniej grają w euro niż na odwrót. Moim zdaniem oczywiście ;)
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Dellas »

tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: tommyray »

Jednym z prostych wyznaczników może być również taka sprawa: jeżeli grając masz przypisaną postać i może ona w trakcie gry zginąć - masz do czynienia z Ameri, jak gra to mechaniczna maszynka do produkcji "punktów zwycięstwa" cokolwiek miałyby one znaczyć - euro.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: garg »

Mnie się podoba humorystyczne, ale dość trafne kryterium: jeśli w pudełku jest drewno, to mamy eurogrę, jeśli plastik - ameritrash. :D

Oczywiście jest mnóstwo wyjątków od tej reguły, więc nie zamierzam jej bronić. Przywołuję ją raczej, żeby pokazać, że sposoby rozróżniania obydwu typów gier są umowne i jednak dość subiektywne.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: tommyray »

garg pisze: 22 sie 2019, 23:35 Mnie się podoba humorystyczne, ale dość trafne kryterium: jeśli w pudełku jest drewno, to mamy eurogrę, jeśli plastik - ameritrash. :D

Oczywiście jest mnóstwo wyjątków od tej reguły, więc nie zamierzam jej bronić. Przywołuję ją raczej, żeby pokazać, że sposoby rozróżniania obydwu typów gier są umowne i jednak dość subiektywne.
Subiektywne a pomimo tego - intersubiektywnie trafne :D
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Golfang »

tommyray pisze: 22 sie 2019, 21:42 Jednym z prostych wyznaczników może być również taka sprawa: jeżeli grając masz przypisaną postać i może ona w trakcie gry zginąć - masz do czynienia z Ameri, jak gra to mechaniczna maszynka do produkcji "punktów zwycięstwa" cokolwiek miałyby one znaczyć - euro.
Ta definicja mnie jakoś najbardziej przekonuje... przynajmniej tak mi się wydaje, że chyba ten sposób jest najłatwiejszy do rozpoznania. No plus wspominana wcześniej losowość.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

garg pisze: 22 sie 2019, 23:35 Mnie się podoba humorystyczne, ale dość trafne kryterium: jeśli w pudełku jest drewno, to mamy eurogrę, jeśli plastik - ameritrash. :D
Czyli Terraformacja marsa to ameri? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Podstawowym wyróżnikiem jest rozróżnienie mechanika-klimat.
Oczywiście problemy zaczynają się przy hybrydach, czyli grach które maja klimat i elegancka mechanikę (a przynajmniej jej elementy).

Mój personalny wyróżnik jest taki. Jeżeli mechanika jest zupełnie niezależna od settingu i da się go bezproblemowo zmienić bez specjalnego zmieniania choćby zasady mechanicznych, to jest to euro.
Innymi słowy - euro to gra, w której mechanika jest dominująca i jest oderwana od settingu.

EDIT: jak słusznie zwrócił mi uwagę Evocatus zapomniałem doprecyzować pierwszy podstawowy postulat EURO czyli posiadanie dopracowanej (najczęściej mocno uproszczonej) mechaniki z nieistniejącym lub bardzo ograniczonym elementem losowym. Ale to oczywista oczywistość. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: EVOCATVS »

W takim Talismanie można zmieniać tematy jak w Monopoly, a obydwu tych gier raczej euro bym nie nazwał :D
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

True, ale Talisman nie spełnia innego wymogu - nie posiada eleganckiej mechaniki z nieistniejącym lub bardzo ograniczonym elementem losowym. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

Roll and write to zdecydowanie bardziej euro, a kostki furczą aż miło.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kisiel365 »

Momencik, przecież podział euro/ameri to nie jest podział zupełny. Jest przecież cała masa gier, które zarówno nie mają klimatu i są do skraju losowe. Nie zakładajmy, że jak coś nie jest euro to jest ameri i na odwrót.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

Generalnie podział na logiczne, wojenne euro i ameri jest raczej wystarczający dla planszówek, do tego karciane. Nie widzę powodu żeby nie traktować koscianych jako euro, podobnie np Catanu, mimo że losowość występuje.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

A strategiczne? Nie każda strategiczna musi być wojenną. Ekonomiczne? Czy ekonomiczne są strategicznymi?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Golfang »

kwiatosz pisze: 23 sie 2019, 09:28 Generalnie podział na logiczne, wojenne euro i ameri jest raczej wystarczający dla planszówek, do tego karciane. Nie widzę powodu żeby nie traktować koscianych jako euro, podobnie np Catanu, mimo że losowość występuje.
CATAN - to nie jest bardziej ameri? w końcu pełno plastiku, a pudełko jest wypełnione losowością po brzegi?

Karcianki to chyba ciężko zakwalifikować? Bo niby jest losowość - ale HwA lcg - gra mocno klimatem/fabułą, oczywiście też jest losowość ale można też zginąć. Za to powiedzmy takie World of Tanks Rush - to już totalna losowość, chociaż niby buduje się deka, który później przeradza się w silniczek do wygrywania... Więc to takie miksy chyba.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

Strategiczna może być euro, może być ameri, może byc hybryda, wystarczy popatrzeć na różne wersje Cywilizacji żeby zobaczyć, że podział na ekonomiczne i strategiczne jest inną warstwa podziału, bo nie ma nic wspólnego ze sposobem projektowania.
Edit: Catan dość dobrze pokazuje czemu losowość nie jest wystarczająca do kwalifikacji jako ameri. No i ja mam edycję drewnianą ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

Catan to wczesne euro, gdy ta kategoria dopiero powstawała. Odpowiednie mechaniki były wtedy dopiero wymyślane.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

Brzmi to jakbyś nie szanował Catanu!
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: donmakaron »

To Ameri z definicji będzie miało niedopracowaną mechanikę?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: zioombel »

Stare, słuchałem dawno, ale z tego co pamiętam mi wyjaśniło podział https://www.gamesfanatic.pl/2008/02/05/ ... odcinek-4/
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kisiel365 »

donmakaron pisze: 23 sie 2019, 09:57 To Ameri z definicji będzie miało niedopracowaną mechanikę?
Ja nie widzę żadnej przeszkody, żeby Ameri miało dopracowaną mechanikę, ale jednak dużo z nich nie błyszczy pod tym względem. Jak się poświęci więcej czasu/kasy na dopieszczenie mechaniki niż na wymodelowanie jednej figurki, to nagle robi się z tego w oczach wielu graczy gra "hybrydowa". Dla mnie natomiast często "hybrydowa" to po prostu Ameri, do której ktoś się przyłożył.

EDIT: Uprzedzając wyzwiska, to jest moje subiektywne odczucie. I tak - bardziej cenię sobię przemyślaną, przetestowaną mechanikę niż wymyślne grafiki. Zresztą wiele nowych (lub ponownie wydanych) euro przestało być brzydkie, ale nadal nie czyni to gry euro grą "hybrydową".
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: rastula »

mi przychodzą do głowy takie słowa kluczowe wyznaczające skale

dwa pierwsze szczególnie, dwa pozostałe nie są już takie oczywiste, choć generalnie euro dąży w lewo, ameri w prawo


policzalność / losowość

abstrakcja / narracja

pasjans / interakcja

mechanizm / postać
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: raj »

Niedopracowana to nie jest właściwe słowo.
trudno to określić.
Obrazowo - przykładowa mechanika walki w amieri wygląda tak - rzucasz kostka na atak, obrońca rzuca kostką na obronę, dodawane sa jakieś modyfikatory. Kto wyrzucił więcej trafień wygrał.
W euro - atakujący zagrywa kartę ataku z ręki, obrońca zagrywa kartę obrony. Są porównywane i dalej jak wyżej.
Czyli w euro jest element strategii, budowania ręki, wybierania właściwego momentu itp.

To po prostu inny typ mechaniki.
Żeby nie było - przykłady są uproszczone i tendencyjne. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ