Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: donmakaron »

Po prostu trochę dziwnie i krzywdząco brzmi wiele z powyższych wypowiedzi. Dobre Ameri ma często skomplikowane, rozbudowane zasady, które nie opierają się o rzut kostką i dodanie współczynnika. Współczynnik jest zależny od wielu rzeczy, wynik rzutu można modyfikować, a wynik testu może rozstrzygnąć się na kilka sposobów. Dobre euro też pewnie nie ograniczy się do zagrania katy i porównania siły.

Dla mnie jest jeden wyznacznik: jak w przy grze szuram drewnem po tekturze aż mam ciarki na plecach, to wiem, że na pewno gram w eurotrash. :wink:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

Nawet w tych tendencyjnych i uproszczonych przykladach ameri ma element budowania strategii i budowania - bo modyfikatory. A taki np. Tygrys I Eufrat ma rozwiazywanie konfliktow wylosowanymi zetonami, a euro jak by nie patrzec.
Nie chodzi mi o czepianie sie przykladow, bronie tezy, ze losowosc nie jest cecha wystarczajaca do zaliczenia do danego gatunku. Zwlaszcza ze losowosci mamy rozne rodzaje.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Curiosity »

Euro to jest optymalizacja, Ameri zoptymalizować się nie da.

I spotkałem się kiedyś z takim wyznacznikiem, że w Euro każdy gracz ma równy start (pozycje graczy i warunki na rozpoczęcie są dla wszystkich takie same).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

Eurogry to nie jest pojęcie naukowe, tylko raczej historyczne. Żeby wyjaśnić jego genezę, trzeba cofnąć się w czasie jakieś 50 lat. Wtedy planszówki były znane praktycznie tylko w krajach anglojęzycznych, przed wszystkim w USA. Rynek niemiecki nieznacznie przewyższał wtedy asortymentem polski. Amerykanie uważali, że amerykańskie gry (jak zresztą wszystko amerykańskie) jest najlepsze, bo nawet jeśli gra była wymyślona w Europie (np. Cluedo), to amerykański klient o tym nie wiedział, bo amerykańskie firmy nazwisk autorów na pudełkach nie zamieszczały.
Był dwie główne przyczyny zmiany tej sytuacji. Po pierwsze rozpoczęcie przyznawania nagrody Spiel des Jahres w roku 1979. Warto przy tym zauważyć, że dopiero piątym laureatem była gra wymyślona w Niemczech. Ale nagroda zdecydowanie zwiększyła asortyment i nakłady gier w Niemczech, a przed wszystkim wypromowała niemieckich autorów, bo ich nazwiska na pudełkach gier były umieszczane. Z powodów "historycznych" w Niemczech nie były dystrybuowane gry wojenne (nawet w niemieckich przepisach Ryzyka terytoria nie są zdobywane tylko "wyzwalane"). Ograniczone zostały również konflikty między uczestnikami gry i eliminacja graczy przed zakończeniem partii.
Drugim czynnikiem była globalizacja. Firmy amerykańskie zaczęły przejmować europejskich producentów, a z drugiej strony na rynek amerykański zaczęły trafiać produkowane w Europie gry. Ponieważ w latach 80-tych i 90-tych niemiecki rynek gier bardzo się rozwinął, znacznie bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju, były to głównie gry niemieckie. I stąd nazwa "German style games". Później okazało się, że autorami gier w Europie są nie tylko Niemcy, ale też Francuzi, Włosi, Czesi czy Polacy, więc uogólniono nazwę na eurogry.
Jak już wcześniej pisałem, charakterystyczną cechą eurogier jest to, że wszyscy grają do końca, a gracze nie walczą ze sobą tylko raczej rywalizują o zasoby. A na końcu podlicza się punkty zwycięstwa. Nie jest natomiast prawdą, że w eurograch nie ma losowości.
Jako ciekawostkę dodam tylko, że za pierwszą planszówkę mającą cechy eurogry uważa się Acquire, choć wymyślił ja Amerykanin i to już w roku 1964.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: donmakaron »

@Curiosity: Zarządzanie ryzykiem to forma optymalizacji. Tzolkin z dodatkiem, Terra Mystica czy Scythe to srogie eurasy, a gracze mają tam nierówne starty. No może Scythe podpada pod hybrydę.
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 501 times
Been thanked: 174 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: nimsarn »

Dla mnie, mimo wciąż powtarzanych jak mantra takich wyróżników jak losowość i klimat podstawą podziału pozostają dwa terminy:
konfrontacja i rywalizacja.
Jeśli podstawą rozgrywki jest konfrontacja graczy ukierunkowana na eliminację - to mam do czynienia na 80% z Ameri - 20% pozostałych gier to abstrakcyjne klasyki w stylu szachów.
Jeżeli za to drogą do zwycięstwa w grze jest rywalizacja skupiająca się na gromadzeniu wymiernego miernika - to prawie na 80% mam do czynienia z Euro - a 20% margines pozostawiam na gry typu mankala, bingo.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: donmakaron »

nimsarn pisze: 23 sie 2019, 12:15 Dla mnie, mimo wciąż powtarzanych jak mantra takich wyróżników jak losowość i klimat podstawą podziału pozostają dwa terminy:
konfrontacja i rywalizacja.
Ciekawe. Jak by można w tej nomenklaturze ulokować gry kooperacyjne?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

Zamki Burgundii po raz kolejny przychodza do glowy jako euro, gdzie cos jest pod prad - w Zamkach gra sie przeciez na roznych planszach.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

donmakaron pisze: 23 sie 2019, 12:18 Ciekawe. Jak by można w tej nomenklaturze ulokować gry kooperacyjne?
W matematycznej teorii gier istnieje pojęcie "gry z przyrodą", w których to grach przeciwnik podejmuje losowe decyzje i nie zależy mu na wyniku. Gra ściśle kooperacyjna (to znaczy taka, w której wszyscy aktywni gracze osiągają taki sam wynik) jest w rozumieniu teorii gier grą jednoosobową (a np. brydż - dwuosobową). A ponieważ eurogry są w zasadzie wieloosobowe (warianty dla dwóch graczy i dla jednego gracza są zazwyczaj mniej lub bardziej sztuczne), gry kooperacyjne eurogrami być nie mogą.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

Jedyne co mi przychodzi do glowy to Orlean z dodatkiem kooperacyjnym - ale nie gralem, wiec nie wiem czy traci cechy gry wieloosobowej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: donmakaron »

Z kolei optymalizacyjne euro-pasjanse też w zasadzie są grami jednoosobowymi jeśli dobrze na nie spojrzeć.

A Pandemic dla mnie jest typowo eurowaty mechanicznie. Dobra - losowy, ale polega własnie na optymalizacji, jest mocno mechaniczny i dość abstrakcyjny, temat (co widać po implementacjach na różne inne klimaty i zagadnienia) traktuje dość swobodnie. Podobnie Yggdrasil.

Za to na przykład Tajemnicze Domostwo jest super ameri - tematyczne, niepoliczalne i z elementami social-deduction, a nie jest pasjansem. W Hanabi też się raczej solo nie da grać.

Piszę to wszystko, bo się tym ciekawię i mam nadzieję na dobrą dyskusję :)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: KurikDeVolay »

Jeśli podstawą rozgrywki jest konfrontacja graczy ukierunkowana na eliminację - to mam do czynienia na 80% z Ameri - 20% pozostałych gier to abstrakcyjne klasyki w stylu szachów.
A WarChest? Neuroshima? Monolith Arena? Summoner Wars? Tash-Kalar? To gry konfrontacyjne, ale strategiczne i podlegające ścisłej optymalizacji ruchów.
A ponieważ eurogry są w zasadzie wieloosobowe (warianty dla dwóch graczy i dla jednego gracza są zazwyczaj mniej lub bardziej sztuczne), gry kooperacyjne eurogrami być nie mogą.
Z matematycznego punktu widzenia. W praktyce podział obowiązków między graczy stanowi sedno rozgrywki, zaraz obok pokonania "systemu" gry.
gogovsky
Posty: 2203
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: gogovsky »

Curiosity pisze: 23 sie 2019, 11:53 Euro to jest optymalizacja, Ameri zoptymalizować się nie da.

I spotkałem się kiedyś z takim wyznacznikiem, że w Euro każdy gracz ma równy start (pozycje graczy i warunki na rozpoczęcie są dla wszystkich takie same).
Posiadlość Szaleństwa? Ameri i optymalizacja ruchów;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

KurikDeVolay pisze: 23 sie 2019, 13:38 Z matematycznego punktu widzenia. W praktyce podział obowiązków między graczy stanowi sedno rozgrywki, zaraz obok pokonania "systemu" gry.
W praktyce często bywa tak, że jeden z graczy podejmuje decyzje za wszystkich.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: KurikDeVolay »

Równolegle toczy się wątek o grach negocjacyjnych. Kooperacje też nie są dla każdego.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: donmakaron »

MichalStajszczak pisze: 23 sie 2019, 15:07W praktyce często bywa tak, że jeden z graczy podejmuje decyzje za wszystkich.
Tylko jeśli mechanika (i grupa, ale to nieistotne w tej chwili) na to pozwala. Znów - Tajemnicze Domostwo, Hanabi i pewnie całkiem nie mała grupa innych gier, stara się mechaniką wyjść poza te ramy, a raczej nawet zasadniczo wejść w ramy gry kooperacyjnej, a nie pasjansa na wielu graczy. Część z nich na bardziej euro modłę, część z nich na ameri modłę (najczęściej zdrajcą).

Ciężko o skuteczną definicję euro/ameri. To się chyba czuje, a nie definiuje ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

donmakaron pisze: 23 sie 2019, 15:18 Ciężko o skuteczną definicję euro/ameri. To się chyba czuje, a nie definiuje ;)
Dzieki temu fani Ameri moga obrazac grajacych w Eclipse, ze sa eurodziewczynkami, a fani Euro moga obrazac grajacych w Eclipse, ze to festiwal losowosci, w ktory sie gra jak sie nie umie myslec :mrgreen:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: rastula »

jeśli wariant 2 osobowy w większości gier euro jest "sztuczny" to ja nie wiem w co gram :mrgreen:
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

rastula pisze: 23 sie 2019, 16:20 jeśli wariant 2 osobowy w większości gier euro jest "sztuczny" to ja nie wiem w co gram :mrgreen:
Ja też nie wiem, w co grasz :wink:
Z pewnością "sztandarowymi" eurogrami są Osadnicy z Catanu (czyli aktualnie Catan) i Puerto Rico. Obie działają od 3 graczy.
W instrukcjach wielu eurogier "wersja dla 2 osób" opisana jest na ostatniej stronie i zawiera pewne specyficzne zasady. Czasami jest to zresztą wprowadzenie fikcyjnego trzeciego gracza albo "podwojenie" każdego z graczy (czyli np. dodanie każdemu graczowi drugiego pionka). Stąd moja uwaga o sztuczności wersji dwuosobowych.
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: Arius »

Przepraszam, a szachy? To nie jest euro?
Jakoś wersja na 3 graczy właśnie jest tam sztucznie doklejona.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: kwiatosz »

Arius pisze: 23 sie 2019, 17:42 Przepraszam, a szachy? To nie jest euro?
Jakoś wersja na 3 graczy właśnie jest tam sztucznie doklejona.
Logiczne abstrakcyjne sa oddzielna kategoria.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: rastula »

wiele to nie większość, myślę że większość, czyli więcej niż połowa nie ma problemu grania we dwoje. można również znaleźć przykłady gier wyłącznie dla dwoch graczy... po prostu twoja uwaga wydaje mi się nieprawdziwą generalizacją...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

Jak już wcześniej pisałem, eurogra nie ma ścisłej "naukowej" definicji. Pojęcie "German style games" zaczęło być używane wtedy, gdy niemieckich gier znanych w USA było może kilkanaście. Przy tej liczbie łatwiej znaleźć wspólne cechy. Od tego czasu w Europie wymyślono kilkanaście tysięcy czasem bardzo różnych gier, więc trudno je wrzucać do jednego worka.
Nawiasem mówiąc jest jeszcze jedna cecha, która odróżnia zazwyczaj gry europejskie od amerykańskich. Jest to umiejscowienie losowości. (Umiejscowienie, a nie istnienie czy brak. Praktycznie we wszystkich eurograch element losowy występuje, a np. wymyślona w USA Dyplomacja żadnej losowości nie zawiera.) W grach ameri najczęściej jest tak, że gracz podejmuje decyzję, po czym efekt tej decyzji jest określany z użyciem losu. Natomiast w eurograch najpierw jest losowanie, a dopiero później gracz podejmuje decyzję, niejako interpretując efekt losowania.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: EVOCATVS »

MichalStajszczak pisze: 23 sie 2019, 21:23 Natomiast w eurograch najpierw jest losowanie, a dopiero później gracz podejmuje decyzję, niejako interpretując efekt losowania.
W tym przypadku trochę mieszają akcje dobierania kart/kafelków/itp, gdzie najpierw się na dobór decydujemy, a później zdajemy na los.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Co to jest EURO, a co to jest AMERI?

Post autor: MichalStajszczak »

EVOCATVS pisze: 23 sie 2019, 21:42
MichalStajszczak pisze: 23 sie 2019, 21:23 Natomiast w eurograch najpierw jest losowanie, a dopiero później gracz podejmuje decyzję, niejako interpretując efekt losowania.
W tym przypadku trochę mieszają akcje dobierania kart/kafelków/itp, gdzie najpierw się na dobór decydujemy, a później zdajemy na los.
Ale kafelek najpierw losujesz, a dopiero później decydujesz, gdzie go kładziesz.
ODPOWIEDZ