Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Grellenort pisze: 26 sie 2019, 23:17 Też chciałbym wiedzieć. Zapachnie trochę cebulą, ale osobiście nie znoszę płacenia za puste komponenty typu "wymyśl sobie sam", które potem zawalają pudło (wyjątkiem była POJEDYNCZA pusta karta w którymś dodatku, której celem było nadesłanie pomysłu na kartę do wydawcy, z szansą późniejszej publikacji). Tymczasem nawet przy tak popularnej grze jak Race, na forach BGG nikt chyba nie pokusił się dotąd na zaprezentowanie swoich pomysłów. Najrozsądniejszą radą na jaką się tam natknąłem, była sugestia... zrobienia z tych kartoników duplikatów kart już istniejących w grze, ewentualnie proxów kart promo. Tylko wtedy równie dobrze mogłyby one wystąpić w kilku egzemplarzach już bazowo, zamiast w postaci bezużytecznej makulatury. Ech... Albo to lenistwo, albo nadmierne mniemanie, że każdy gracz po partii koniecznie poczuje potrzebę zabawienia się w projektanta gier...
Historia była inna T. Lehmann wymyślił sobie dodatek. Miał wprowadzić "trochę tego samego" kilka prostych nowych zdolności bez komplikacji w rodzaju takeover czy prestige. I wyszło mu że potrzeba na to ponad 30 kart. I taki był planowany rozmiar tego dodatku. I co zrobić z pozostałymi 18 na arkuszu? Albo trzeba by było wyrzucać je z każdego egzemplarza albo je zostawić. Podobno wyrzucanie było by droższe niż drukowanie i foliowanie standardowego rozmiaru 55 kart w talii. ( I nie można oskarżać T.L. o lenistwo miał podobno opracowane i przetestowane dwa dodatki przed premiera podstawki)
Ale TL i Rio Grande dostali nauczkę przez lata słuchania narzekań :) i kolejne dodatki trzymały sie rozmiaru około 50 kart do talii.
Moim zdaniem te 17 kart mogłoby posłużyć jako usprawnienie modułu robota - zamiast tych dziesiątków dziwnych żetonów na 1 lub 2 kartach byłyby akcje przypisane do poszczególnych światów startowych robota.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Grellenort »

To sporo wyjaśnia. Swoją drogą dziwnie sobie pan Lehmann poczyna - raz tworzy dodatek tak, że aż zostają mu części (The Gathering Storm), innym razem zaś tak (Rivalry), że jest większy od podstawowej gry i trzeba zastawić nerkę, żeby go zdobyć :D
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Pynio »

Rivalry szału nie robi patrząc na recenzję na DiceTower
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Grellenort pisze: 27 sie 2019, 20:21 To sporo wyjaśnia. Swoją drogą dziwnie sobie pan Lehmann poczyna - raz tworzy dodatek tak, że aż zostają mu części (The Gathering Storm), innym razem zaś tak (Rivalry), że jest większy od podstawowej gry i trzeba zastawić nerkę, żeby go zdobyć :D
Według Designer Diary z BGG Rivarly to 4 moduły. Wiecej kafli stratowych, wiecej kafli do worka, Alien technologody dice, i trade dice. I podobno jakby to podzeilili na 2 czesci to by wyszlo jeszcze drozej gdyby ktos chcial kupic wszystko. A specjalne kości do modułu Trade nie musialy byc skladane . ale poniewaz skladane kosci i tak byly czescia dodatku taniej i wygodniej bylo je zrobic w ten sposob - więc jkolejny powód żeby zrobić to razem. Jak dla mnie poziom komplikacji Roll + Ambition jest wystraczajacy, a Rivarly rozszerza długośc rozgrywki + zajecie w pudle i na stole i cena choć wazna nie jest nawiekszym problemem.
A w Race wszystkie kolejne dodatki, Rebel vs Imperiu, brink of wwar, Alien Artifacts, xeno invasion trzymały sie już opcji dodawania okolo 45 + 5 kart do talii. przez co ląduje w ciekawym rozmiarze okolo 160 kart przy AA i XI i w stanowczo za duzym rozmiarz zeby tasowac pie pierwszym arc. Grałem troche zestawem The gathering storm + podstawka i 140 jest bardzo dobrym rozmiarem talii do grania.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2019, 08:55 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

90% moich partii RftG rozegrałem podstawką + cały pierwszy arc i nie miałem kłopotu z rozmiarem talii. Rozwiązanie jest proste: żadnych koszulek! 🙂
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Andy pisze: 28 sie 2019, 08:45 90% moich partii RftG rozegrałem podstawką + cały pierwszy arc i nie miałem kłopotu z rozmiarem talii. Rozwiązanie jest proste: żadnych koszulek! 🙂
Tak . oczywiscie Race for the Galaxy ma(miał) bardzo dobrą jakośc kart i dało sie to zrobić...
Ja zrobiłem ekperyment na Zbuduj swoje miasto i po ponad 100 partiach zafundowałem sobie nowa talie - czyli gra sie zwróciła sie kilkukrotnie. (problem z grami ktore nie wiesz czy po zagraniu 2 lub 3 razy bedziesz chcial pozniej zbyc)
Ale pewnie karty z Brink of war miały trochę bielsze brzegi jak sie je dodało do kart które grały juz 3 lub 4 lata?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

Być może na początku było widać jakąś różnicę, ale po kilkudziesięciu kolejnych partiach wszystko się idealnie "wyrównało".
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Gizmoo »

Miesiąc temu do mojej kolekcji trafiło Xeno Invasion i wczoraj udało się rozegrać dwie partyjki z tym modułem. Według Toma Vasela - to najlepszy dodatek do Rejsika. Moje wrażenia niestety są mocno średnie, a moim współgraczom faza Inwazji nie podeszła w ogóle. XI dodaje pulę nowych zasad, ale niestety wpływają raczej ujemnie na samą przyjemność płynącą z rozgrywki. Po pierwsze znacząco ją wydłużają, a po drugie - czynią ją bardziej upierdliwą, bo bez pójścia choćby trochę w militaria - jesteśmy zmuszeni "palić" niepotrzebnie akcje, na naprawę uszkodzonych światów. Gra traci na płynności, nowa faza jest nudna jak flaki z olejem (a liczyłem na jakiekolwiek emocje), no i wreszcie - zwycięstwo nad Xeno wydaje się bardzo proste. Ani razu nie byliśmy w podbramkowej sytuacji. Ani przez moment było momentu, by przynajmniej jeden z graczy nie mógł sobie poradzić z inwazją.

Nowe karty są ciekawe, bardzo podobają mi się nowe karty chromosomów (próbowałem wczoraj ukręcić combo, ale rozgrywka skończyła się zanim odpaliłem silniczek :lol: ), ale jednak nie miałem wrażenia jakiejś rewolucji. Nie poczułem ekscytacji i poza próbą ukręcenia czegoś na chromosomach - nie miałem wrażenia świeżości. Krótko mówiąc - spore rozczarowanie i trochę żałuję, że zamiast XI nie kupiłem Alien Artifacts, bo podobno tam pula kart jest świetna i tylko kilka z nich ma działanie powiązane z Orbem.

Na BGG znalazłem wprawdzie ciekawy wariant, który pomija nudną fazę Inwazji, a jednocześnie powoduje, że karty z umiejkami na Xeno nie są kompletnie bezużyteczne:

https://boardgamegeek.com/thread/1989800/alternate-xi

Wydaje się to sensowne i przy najbliższej możliwej okazji - będę starał się wypróbować. Mam nadzieję, że choć trochę poprawi wrażenia z tego dodatku. W sumie to teraz mocno żałuję, że nie wybrałem jednak AA ( :lol: ), no ale dam jeszcze XI jedną szansę.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: yosz »

Gizmoo pisze: 17 wrz 2019, 12:04Według Toma Vasela - to najlepszy dodatek do Rejsika. Moje wrażenia niestety są mocno średnie, a moim współgraczom faza Inwazji nie podeszła w ogóle.
Nam dodatek tak bardzo nie podszedł że go po prostu sprzedałem :( Ale ja też trochę "dziwny" jestem bo moim ulubionym dodatkiem jest Alien Artifacts, który raczej nie jest lubiany przez Race'owych graczy.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

yosz pisze: 17 wrz 2019, 12:13 (...) Ale ja też trochę "dziwny" jestem bo moim ulubionym dodatkiem jest Alien Artifacts, który raczej nie jest lubiany przez Race'owych graczy.
Jak to nie lubiany? Przecież w nim są najfajniejsze karty.
Co prawda gram bez orba, ale u mnie AA też jest najlepszym dodatkiem do RftG.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: warlock »

Kocham karty z AA i BAAAAAAARDZO podoba mi się gra z Orbem. ;) Katy z AA można spokojnie wrzucać praktycznie od pierwszej partii w RftG. Nieprzekombinowane, idealnie uzupełniające podstawkę. Miód.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

warlock pisze: 17 wrz 2019, 12:35 Kocham karty z AA i BAAAAAAARDZO podoba mi się gra z Orbem. ;)
O matko, to jest nas już trzech na świecie: Ty, ja i mój znajomy!

Super! 😉

Na dodatek ja lubię także XI, z inwazją i bez. No, ale tu wiem, że jestem jedyny. 😛
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Andy pisze: 17 wrz 2019, 13:14
warlock pisze: 17 wrz 2019, 12:35 Kocham karty z AA i BAAAAAAARDZO podoba mi się gra z Orbem. ;)
O matko, to jest nas już trzech na świecie: Ty, ja i mój znajomy!

Super! 😉

Na dodatek ja lubię także XI, z inwazją i bez. No, ale tu wiem, że jestem jedyny. 😛
Nie jesteś jedyny. Od pewniego czasu nosze RFTG + XI w pudełku od XI. Ale tak rzadko mam okazje zagrac ze nazwyczaj gram z kims komu trzeba tłumaczyc lub przypomniej podtsawkę , ze o wprowadzeniu dodatków zazwyczaj nie ma mowy. A tym bardziej całego modułu. A przy AA to zdecydowanie niejlepsze rozszerzenie pod względem rozszerzenia talii dla srednio zaawansowanych, ale Alien orb wnosi sporo zamieszania "z zupełnie innej bajki" tzn. dodaje mechanike eksploracji do fazy Ekploracji , które gracze zwykle traktuja jako najprostsza forme doberania kart. Więć jak pare lat temu AA było duzutrnym dodatkiem zagrałem z modułem kilka razy i niestety rzedko kiedy ktoś miał ochote na powtórke...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

Mam identyczne obserwacje i odczucia.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: vinnichi »

Czy ktoś wie, kiedy jest przewidziana premiera polskiego wydania? Ten rok jeszcze? Zagrłałem pierwszy raz w tego klasyka i chcę więcej ;-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Gizmoo »

vinnichi pisze: 27 wrz 2019, 12:00 Ten rok jeszcze?
Na Twoim miejscu bym nie czekał. Bierz oryginalną wersję. Masz przynajmniej pewność, że będziesz miał dostęp do pełnej puli dodatków, które możesz dostać w zasadzie od ręki. No i możesz cieszyć się swoim egzemplarzem już teraz. :wink:

Nowa edycja wprowadza w zasadzie kosmetyczne zmiany i moim skromnym zdaniem nie są to zmiany niezbędne.
rednulk
Posty: 34
Rejestracja: 28 mar 2018, 14:39
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: rednulk »

vinnichi pisze: 27 wrz 2019, 12:00 Czy ktoś wie, kiedy jest przewidziana premiera polskiego wydania? Ten rok jeszcze? Zagrłałem pierwszy raz w tego klasyka i chcę więcej ;-)
Ja też... Niestety, zapytałem Portalu i nie ma co liczyć na ten rok. Rozmowy trwają i nie wiadomo jeszcze czy będą mogli sami drukować czy będą musieli czekać na druk międzynarodowy...

Co do wersji angielskiej - szukam RftG od razu z dodatkiem Gathering Storm. Podpowie ktoś czy/ gdzie dostępny, bo coś nie znalazłem...?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

vinnichi pisze: 27 wrz 2019, 12:00 Czy ktoś wie, kiedy jest przewidziana premiera polskiego wydania? Ten rok jeszcze? Zagrłałem pierwszy raz w tego klasyka i chcę więcej ;-)
Jeśli sprawa jest aż tak pilna :) ,to jest jakas szansa na upolowanie gdzies wydania z Rebela z 2012 - ale nie będzie tam dodatkowych światów startowych.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: vinnichi »

Pewnie poczekam na wersję "ultimate" Portalu i kupię odrazu z dodatkami.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

vinnichi pisze: 09 paź 2019, 11:05 Pewnie poczekam na wersję "ultimate" Portalu i kupię odrazu z dodatkami.
Jest planowane wydanie 3 dodatków razem za około rok ( Dezember 2020) po niemiecku , angielsku i być może francusku. Co i tak redukuje liczbę pudełek o 2.
https://www.pegasus.de/detailansicht/53 ... -3-bundle/
https://bgg.cc/article/33415543#33415543
Fajnie by było jakby polska wersja nie skończyła sie znowu na podstawce...
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 771
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: raphaell7 »

W planach wydawniczych Portalu jest przecież wydanie podstawki i 3 pierwszych dodatków.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Rafal_Kruczek »

raphaell7 pisze: 20 lis 2019, 12:04 W planach wydawniczych Portalu jest przecież wydanie podstawki i 3 pierwszych dodatków.
Jak mozna przeczytać na tym watku dawno dawno temu Rebel tez miał dodatek Alien Atrifacts w planach. A potem ani Rftg:Aa ani dodruku podstawki.
W każdym razie, moim zdaniem zapakowanie dodatków w jedno pudło zwiększa szanse na dobrą sprzedaż tych dodatków. Długo czekałem na oficjalne potwierdzenie ze Rio Grande Games zrobi taki big box do Rftg. ( pierwszy cykl dodatków bez podstawki lub z podstawką).
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

Dr. Nikczemniuk pisze: 13 lut 2020, 14:43 Portal to w końcu kiedyś wyda czy nie? Czy może jak galaxy to liczą to w latach świetlnych... :?:
Na stronie w zapowiedziach na 2020 wisi, więc pewnie wydadzą.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: konrad.rymczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 13 lut 2020, 17:59
Losiek pisze: 13 lut 2020, 15:57 Oczywiście wiesz, że rok świetlny to jednostka odleglości.
Odległości i czasu :wink:
Czyli nie ;)

Dla chętnych jest dostępna wersja angielska:
https://www.rebel.pl/product.php/1,1010 ... elska.html

Szkoda, że dodatki gorzej dostępne.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Pusheron
Posty: 10
Rejestracja: 16 kwie 2020, 21:40
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times

Re: Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Post autor: Pusheron »

Mam pytanie. Ma ktoś może polską podstawkę i angielskie dodatki, bo zastanawiam się nad dokupieniem kilku dodatków, tylko nie wiem, czy karty nie będą się zbytnio wyróżniać, chodzi mi głównie o rewersy.
ODPOWIEDZ