Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Gizmoo »

Oczekiwałem większej rewolucji. Planszetki graczy takie sobie, za to plansza główna podoba mi się zdecydowanie bardziej. Szkoda jednak, że zabrakło trochę odwagi, żeby uczynić ten tytuł piękniejszym. Postawiono na czytelność i funkcjonalność. Jest ok, jest trochę lepiej, ale bez szału. Mogliby przynajmniej dać takie piękne kosteczki jak w Rajas of the Ganges. ;)
Ostatnio zmieniony 29 sie 2019, 15:04 przez Gizmoo, łącznie zmieniany 1 raz.
yonashek
Posty: 11
Rejestracja: 25 sie 2019, 10:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: yonashek »

O! Ciekawsze kosteczki byłby fajne.

Mnie osobiście drażni jak tor punktacji jest "pofalowany" ale to kwestia gustu.
Czy dobrze widzę, że w podstawce będzie od razu planszetka do gry Solo i gier drużynowych?
Ostatnio zmieniony 30 sie 2019, 09:14 przez yonashek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kdsz »

Na planszy gracza nie widzę przypominajki co robią poszczególne budynki. To bardzo nieładnie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

kdsz pisze: 29 sie 2019, 15:05 Na planszy gracza nie widzę przypominajki co robią poszczególne budynki. To bardzo nieładnie.
Z instrukcji:
4 Übersichtstafeln (plansze pomocy)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: mikeyoski »

No nie urywa 4 liter. Liczyłem na większe zmiany graficzne. A tak? Z drugiej strony mogli popsuć jak Las Vegas 😀
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kdsz »

Trolliszcze pisze: 29 sie 2019, 15:09 4 Übersichtstafeln (plansze pomocy)
No to w porządku.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

Mi to wyglada na taki lifting rodem z niemieckiej motoryzacji. Niby ten nowy garbus nowy, ale to ten stary miał to coś. Całe szczęście, że mi się nie podoba, bo miałbym dylemat a tak... luz :mrgreen:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Trolliszcze »

Może dzięki temu, że przypominajki są teraz oddzielnie, kafle mogą być większe (byłoby super).
Plus podejrzewam, że skoro to wydanie zbiorcze wraz ze wszystkimi minidodatkami, to tych przypominajek jest więcej (do wszystkich nowych żetonów i kafli) - pewnie byłoby już na planszetce zbyt tłoczno.
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: windziarz44 »

Tomzaq pisze: 29 sie 2019, 14:47 Mnie jednak podoba się bardziej stara "brzydka" grafika.
plus 1. Może to kwestia opatrzenia i przyzwyczajenia się. Ale ten nowy design nie wciska w fotel. Szkoda bo okładka niczego sobie :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Słabizna. Ja bym zrobił taki upgrade: stara szata graficzna (ew. pomajstrowałbym coś z kolorami :wink: ) i dałbym normalną grubość kartonu planszetek gracza i hexów oraz pozostałych żetonów, i dla mnie by ta opcja w zupełności wystarczyła. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 633 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: EsperanzaDMV »

Grafika tyłka nie urywa i w sumie cieszę, że nie ma gigantycznych zmian w grafice (i wciąż jest brzydka :P). Przynajmniej nie muszę kupować nowej wersji ;)
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Morgon »

Mi to wygląda gorzej, jakieś takie żarówiaste. Plus że ma dodatki, ale jednak podstawka sama w sobie jest genialna, więc pozycja dla zagorzałych fanów i kolekcjonerów.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: kisiel365 »

No tak średnio bym powiedział, tak średnio...
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Marx »

kisiel365 pisze: 29 sie 2019, 20:52 No tak średnio bym powiedział, tak średnio...
He he
Niemiecki sznyt i charakterystyczny umiar estetyczny i wizualny
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1334
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 83 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: nahar »

Nie no to ma być jakiś progres w stosunku do tego co mamy teraz?

Żart.

Dla mnie obecna wersja jest ładniejsza. Zresztą mi nigdy nie przeszkadzała surowość wydania Zamków. Niby Trajan ładniejszy, ale gra się tak samo fajnie w obie.
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Arsen »

Nikt mi nie wmówi, że te ziemisto-marmurkowe planszetki graczy ze starej wersji są lepsze od tych z nowej.

Grafiki są w niskiej rozdzielczości, ale faktycznie widać, że poszli w estetykę niemiecko-przaśną. Czuć zamiłowanie do krasnali ogrodowych. Projekt okładki sugerował coś bardziej wyrafinowanego.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AnimusAleonis »

Tak jak wszyscy powyżej, wszystko to bardzo średnie.
O wiele bardziej bym wolał by zostawili grafikę jaka była a przyłożyli się do jakości komponentów... :?
EsperanzaDMV pisze: 29 sie 2019, 19:03 Grafika tyłka nie urywa i w sumie cieszę, że nie ma gigantycznych zmian w grafice (i wciąż jest brzydka :P). Przynajmniej nie muszę kupować nowej wersji ;)
Niestety dla nowego dodatku, i przyszłych będziesz musiał - jeśli oczywiście będą warte uwagi i będziesz je chciał, co jest duży, "jeśli" :lol: - ... i tak Ravesburger sobie wymyślił że wyrobi sprzedaż niezależnie jak nowa grafika przyjęta będzie :evil:

Ale nie no taki "update" grafiki z taką samą jakością wydania, w tych czasach, to jakieś nieporozumienie.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: KamradziejTomal »

Tak moim subiektywnym okiem:

1) Plansza główna na plus - wygląda nawet ciekawie, kolory są nasycone i soczyste, nie utraciła na przejrzystości i ktoś w końcu naprawił ten badziewnie powykręcany na koniec tor punktacji.

2) Planszetki średnie - na plus kolory i wywalenie podpowiedzi na osobny arkusz (teraz jest przejrzyściej), na minus, że trochę odstaje od planszy głównej (czemu nie ma żadnych domków w tle?) ale największy babol to IMO zrobienie białych kostek zamiast pokrywających się kolorem z tłem. Przez to plansza, przynajmniej na zdjęciach wywołuje nieprzyjemny oczopląs.

3) Żetony są meh - budynki dostały lekko podbite kolory więc jest ciut lepiej. Zwierzątka to dalej jedna, wielka, zielona klucha z garścią pikselków imitujących zwierzęta. Dla mnie bezsens, rozumiem że chodziło o zachowanie skali w stosunku do budynków ale ja z chęcią bym przyjął wyraźniejsze ilustracje zwierzątek. Usprawnienia też z jakiegoś powodu mają micro ikonki na wielkim hexie, którego tło jest absolutnie niepotrzebne (w przeciwieństwie do ikonek)

4) Reszta... - niewiele widać na tej instrukcji - Towarki dostał lekki lifting i ich rewers wydaje się przyjemniejszy, srebro i ludki na ilustracjach dalej wyglądają blech, podoba mi się ziana ikonki od punktów z pieczęci na tarczkę (jest wyraźniej) reszta nie rzuca się w oczy albo nie wybija specjalnie ponad powyższe opisy.

Ogólnie i tak wydaje mi się, że jest lepiej - największy minus to planszetki gracza, jeżeli te białe kosteczki na stole walą tak po gałach jak w instrukcji to IMO ktoś tutaj się nie postarał. Inna sprawa, że szczególnie przy tej samej grubości kartonu to bardziej wygląda na "Second edition" a nie "Anniversary Edition". Jak zawsze cena zadecyduje takie 35-40 USD MSRP to jeszcze jeszcze (z amazona) ale już cokolwiek więcej wygląda na wielkie meh. Jak ktoś już ma w domu raze z górką dodatków to nie widzę za wielkiego sensu w przesiadce.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: AnimusAleonis »

KamradziejTomal pisze: 30 sie 2019, 08:53 ... Jak zawsze cena zadecyduje takie 35-40 USD MSRP to jeszcze jeszcze ...
W Europie ma być SCD/MSPR €49,99 :?

Można pocieszyć się że w Polsce na pewno będzie taniej dzięki naszym sklepom i rabatom :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
yonashek
Posty: 11
Rejestracja: 25 sie 2019, 10:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: yonashek »

Arsen pisze: 30 sie 2019, 01:57 Czuć zamiłowanie do krasnali ogrodowych.
O! to, to! :)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: KamradziejTomal »

AnimusAleonis pisze: 30 sie 2019, 09:00
W Europie ma być SCD/MSPR €49,99 :?

Można pocieszyć się że w Polsce na pewno będzie taniej dzięki naszym sklepom i rabatom :D
200+ PLN za jakość kartonu jak w grze, którą można dostać za bodaj 75 PLN... No wiadomo, że o cenie można dyskutować godzinami i jest to bardzo subiektywny temat ale za te 200 (nawet jeśli to SCD) to chyba bym się wolał skusić na innego eurosa. Tak jak mówię, trochę słabo że ogłaszana z wielką pompą "Anniversary edition" wygląda jak po lekkim liftingu, można było naprawdę zrobić to lepiej.

Tyle dobrego, że wszystkie dodatki będą w środku.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 633 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: EsperanzaDMV »

AnimusAleonis pisze: 30 sie 2019, 08:24Niestety dla nowego dodatku, i przyszłych będziesz musiał - jeśli oczywiście będą warte uwagi i będziesz je chciał, co jest duży, "jeśli" :lol: - ... i tak Ravesburger sobie wymyślił że wyrobi sprzedaż niezależnie jak nowa grafika przyjęta będzie :evil:

Ale nie no taki "update" grafiki z taką samą jakością wydania, w tych czasach, to jakieś nieporozumienie.
No nie do końca sprzedaż będzie niezależnie od przyjęcia grafiki. Nie uważam, by ta gra była "wybrakowana" bez dodatków, by sprawiały one że gra jest o niebo lepsza, a granie bez dodatków nie ma sensu (tak jak w grach od np. FFG, gdzie podstawka to taka trochę zachęta do kupna dodatków). Nie, sama podstawka "Zamków" jest świetna i pomimo szczerej chęci wypróbowania wszystkich dodatków, skoro nowa edycja jednak też pięknością nie grzeszy, to znika z radaru chyba już bezpowrotnie (bardzo wątpliwe jest, by powstała jeszcze kolejna edycja, tym razem już naprawdę z ładną szatą graficzną, pozostaje co najwyżej samoróbka). A naprawdę rozważałem kupno nowej wersji, tylko spodziewałem się czegoś nawet nie "wow", tylko chociaż "no, i to jest to!" jeśli chodzi o zmianę szaty graficznej. U mnie praktycznie co grę ktoś rzuci "szkoda, że taka świetna gra jest taka brzydka", a myślę że nie tylko u mnie tak jest. Spodziewałem się czegoś w podobie do plansz i komponentów jak od Days of Wonder - kolorowe, nasycone, po prostu ładne! A tutaj zamiast reakcji "wow", jest reakcja "meh...". Także byłem w gronie osób zainteresowanych, teraz już nie jestem. Chyba, że cena wersji z dodatkami będzie podobna do ceny obecnego pudła z podstawką :lol:

Wygląda to tak, jakby Ravensburger może i przygotował ładniejszą wersję, ale później skonsultował się z Klemensem Franzem przed zatwierdzeniem nowego designu i ten naniósł "odpowiednie" poprawki...
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: KurikDeVolay »

Klemensa nie lubię, ma bardzo "charakterystyczny" styl, ale to raczej dalekie. Plansza i planszetki wyglądają trochę jak cerata na stole u mojej babci. Nigdy jeszcze się za zamki nie zabrałem i teraz zgrzyt. Czy blada i pastelowa stara edycja, czy rozpaćkana nowa. Ciężki wybór, pewnie zagłosuje portfel.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 218 times
Been thanked: 63 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bowie »

Już wiadomo, czemu tak dlugo nie pokazywali zawartosci - nie ma sie czym chwalić. Wystarczyło zatrudnić Iana O'Toole i byłaby petarda.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

EsperanzaDMV pisze: 30 sie 2019, 09:45 Wygląda to tak, jakby Ravensburger może i przygotował ładniejszą wersję, ale później skonsultował się z Klemensem Franzem przed zatwierdzeniem nowego designu i ten naniósł "odpowiednie" poprawki...
Styl Franza można lubić, nie lubić, kochać czy nienawidzić, ale to co widzimy na tych grafikach to nie jest jego styl! Za bardzo to ropaćkane, a i kolory zbyt ostre jak na niego. Gdyby to faktycznie był taki Franz z Le Havra, Agricoli, Klanów Kaledonii, a jeszcze lepiej z Orleans to na 100% lepiej by to wyglądało 8)
P.S. Na razie "artysta" tego czegoś jest nieznany, ale gdyby okazało się, że to Klemens Franz (w co wątpię, bo dla Ravensburga i Felda nic nie robił wcześniej), to będzie oznaczało, że czas umierać, a Franz chyba był na jakichś silnych lekach i/lub dopalaczach :P
ODPOWIEDZ