Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

seki pisze: 03 cze 2018, 23:44
Yavi pisze: 03 cze 2018, 22:09
freezer pisze: 03 cze 2018, 14:39 hej, są jeszcze jakiekolwiek szanse na wersję PL?
Nie ma, sam niedawno kupiłem polską wersję.
Jesteś pewny, że ten egzemplarz był ostatni?

Nie mogłem się oprzeć ;)
Chodzi oczywiście o angielską wersję :P. Poprawione!
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: freezer »

Czy ktoś wie, gdzie w Polsce wydrukuję żetony dwustronne z dodatku BGG do Tyrantsów? MB PRINT i Dobromir powiedzieli, że nie dadzą rady.

https://boardgamegeek.com/filepage/1485 ... -expansion
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

freezer pisze: 20 cze 2018, 11:11 Czy ktoś wie, gdzie w Polsce wydrukuję żetony dwustronne z dodatku BGG do Tyrantsów? MB PRINT i Dobromir powiedzieli, że nie dadzą rady.

https://boardgamegeek.com/filepage/1485 ... -expansion
Tutaj problemem pewnie nie jest sam druk, a wycięcie żetonów. Albo kwestia w jaki sposób są przygotowane te pliki. Z tego co widzę to projekt jest przygotowany do druku na jednej kartce, złożenie w pół, sklejenie i wycięcie. Zapytaj czy dali by radę jeśli zrobię z tego plik do druku dwystronnego - mogę przerobić.
Możesz też pokombinować z drukiem na papierze samoprzylepnym i naklejeniem żetonów na tekturę introligatorską. Żetony są chyba na tyle duże że dałoby się je wyciąć tnącym cyrklem.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: freezer »

Tutaj problemem pewnie nie jest sam druk, a wycięcie żetonów. Albo kwestia w jaki sposób są przygotowane te pliki.
Nie sądziłem, że żetony są takim wyzwaniem. Ale masz rację - dopytałem w drukarni i wycinanie jest największym 'technologicznym' problemem. Ale aż nie chce się wierzyć, że nikt w Polsce czegoś takiego nie robi (nie na skalę masową).
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: ArnhemHorror »

W takim razie może jakimś rozwiązaniem będzie przekonwertowanie tych żetonów na kwadratowe, łatwiejsze do wycięcia?
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 251 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: mauserem »

freezer pisze: 21 cze 2018, 02:12
Tutaj problemem pewnie nie jest sam druk, a wycięcie żetonów. Albo kwestia w jaki sposób są przygotowane te pliki.
Nie sądziłem, że żetony są takim wyzwaniem. Ale masz rację - dopytałem w drukarni i wycinanie jest największym 'technologicznym' problemem. Ale aż nie chce się wierzyć, że nikt w Polsce czegoś takiego nie robi (nie na skalę masową).
ależ robi, ale musisz sobie uświadomić jedną kwestię: skala "niemasowa" = wysoka cena, na tyle spora, że stawia pod znakiem zapytania cały proces
Najprostszym rozwiązaniem jest druk na papierze samoprzylepnym -> naklejenie na grubą tekturę (2mm tektura introligatorska, np barwiona w masie na czarno dla lepszego efektu) -> a następnie wycinanie laserem do papieru z dobrym nadmuchem w celu zapobiegania okopceniu i nadpaleniu.
Jeśli nie masz dostępu do takiego lasera za "buk zapłać" to zabawa jest relatywnie droga.

Do cięcia laserem wymagany będzie plik wektorowy (Corel, albo Ilustrator) z liniami cięcia dający się spasować z wydrukiem naklejek - tnie się od razu cały arkusz.
więc uwzględnij odpowiednie naddatki w naklejkach
W ten sposób zazwyczaj wydawcy przygotowują wczesne prototypy dla recenzentów o ile "fancy" kształty znaczników są z jakiegoś powodu istotne, albo chcą się maksymalnie zbliżyć do wyglądu finalnej wersji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Jiloo »

Jak będę miał chwilę wolnego czasu to spróbuję pobawić się w wycinanie cyrklem. Papier samo przylepny mam, tekturę też, w najgorszym wypadku po prostu coś nie wyjdzie ;)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Yavi »

Jiloo pisze: 22 cze 2018, 09:58 Jak będę miał chwilę wolnego czasu to spróbuję pobawić się w wycinanie cyrklem. Papier samo przylepny mam, tekturę też, w najgorszym wypadku po prostu coś nie wyjdzie ;)
Jak uda Ci się zrobić i zagrać, to podziel się fotkami i wrażeniami! :)
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: freezer »

A opcja z żetonami pokerowymi + naklejki z dwóch stron? Jest szansa, że to wytrzyma na dłuższą metę? Ktoś próbował naklejać na żetony cokolwiek?

Jeden rulon kosztuje 5,99zł więc cena przystępna (allegro: http://allegro.pl/zetony-zestaw-do-gry- ... l#thumb/10 )
thegammer
Posty: 152
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: thegammer »

Od prawie roku zbierałem się do tego tytułu zasłaniając się Clank-iem i w końcu udało się zagrać. Jest to jeden z lepszych deckbuilderów jakie grałem. W mojej ocenie duuużo lepszy od Clank-a. Spora interakcja przepychanka na planszy o kontrole nad obszarami za które punktujemy. Proste zasady i szybki setup. Angielski na kartach to dosłownie kilka prostych zwrotów. Grę polecam. Jak dla mnie to taki Clank killer :)
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Wosho »

+1, Clank przy tym to gra dla dzieci ;)
U mnie mega sie spodobalo i gramy zawsze jak po ciezszym tytule zostaje jakas godzinka :)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: ShapooBah »

W clanka nie grałem, ale w Tyrants of the Underdark miałem okazję i też mi się podobało. Bardzo klimatyczna gra i możliwości przemiału decku na różne sposoby czynią z niej naprawdę świetną pozycję.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: kaszkiet »

Znam lepsze deckbuildingi i O WIELE lepsze gry area control.
Moja partia ciągnęła się ze dwie godziny, więc to też może wpłynąć na moją opinię.
Myślę że gdyby nie było takiego problemu z jej dostępnością to opinie byłyby mniej entuzjastyczne.
Co nie znaczy, że gra jest zła - jest ok.
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1553
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: Muad'Dib »

Ja do tej pory grałem raz, rok temu. Było ok ale spadła z listy "chcę kupić". Tzn chętnie jeszcze pyknę ale już nie w swoją kopię. Podobało mi się ale poza błędami nowicjusza dochodziły sytuacje, że np przez całą grę nie mogłem czyścić decku, przeciwnicy zgarniali wszystkie karty do tego zanim miałem szansę kupić. Do tego miewam problem w odnalezieniu się w AC ale to już mój problem jako gracza a nie gry :)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: feniks_ciapek »

kaszkiet pisze: 05 wrz 2019, 09:49 Znam lepsze deckbuildingi i O WIELE lepsze gry area control.
No tak, ale czy znasz grę, która łączy te dwie mechaniki i jest lepsza? :D

Mi się bardzo podoba, więc oczywiście jestem stronniczy :)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: kaszkiet »

feniks_ciapek pisze: 05 wrz 2019, 20:48
kaszkiet pisze: 05 wrz 2019, 09:49 Znam lepsze deckbuildingi i O WIELE lepsze gry area control.
No tak, ale czy znasz grę, która łączy te dwie mechaniki i jest lepsza? :D
Dobre pytanie!
Popatrzyłem i znalazłem - Hyperborea. Ale z zastrzeżeniem, że to nie jest klasyczny deckbuilding z kartami tylko pool-building ze znacznikami w różnych kolorach, którymi uruchamiamy akcje na planszetce, a także na kupowanych w trakcie gry kartach technologii.
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: windziarz44 »

Dobre pytanie!
Popatrzyłem i znalazłem - Hyperborea. Ale z zastrzeżeniem, że to nie jest klasyczny deckbuilding z kartami tylko pool-building ze znacznikami w różnych kolorach, którymi uruchamiamy akcje na planszetce, a także na kupowanych w trakcie gry kartach technologii.
Twoim zdaniem jest lepsza niż Tyrants? Bo ja myślę, że bardzo niska dostępność, znacznie zawyża jej ocenę wśród graczy.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: malekith_86 »

Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: kaszkiet »

windziarz44 pisze: 06 wrz 2019, 07:47
Dobre pytanie!
Popatrzyłem i znalazłem - Hyperborea. Ale z zastrzeżeniem, że to nie jest klasyczny deckbuilding z kartami tylko pool-building ze znacznikami w różnych kolorach, którymi uruchamiamy akcje na planszetce, a także na kupowanych w trakcie gry kartach technologii.
Twoim zdaniem jest lepsza niż Tyrants? Bo ja myślę, że bardzo niska dostępność, znacznie zawyża jej ocenę wśród graczy.
Zgadza się, podobny przypadek co Tyrants.
W obie grałem na cudzych kopiach bez specjalnych oczekiwań.
Hyperborea bardziej mi się podobała, też ze względu na ciekawsze podejście do deckbuildingu, w którym zbierasz swego rodzaju potencjał do wykorzystania na akcjach dostępnych na kartach i planszetce, niezależnych bezpośrednio od tego co wyciągnąłeś.
windziarz44
Posty: 827
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 60 times

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: windziarz44 »

kaszkiet pisze: 06 wrz 2019, 08:51
Zgadza się, podobny przypadek co Tyrants.
W obie grałem na cudzych kopiach bez specjalnych oczekiwań.
Hyperborea bardziej mi się podobała, też ze względu na ciekawsze podejście do deckbuildingu, w którym zbierasz swego rodzaju potencjał do wykorzystania na akcjach dostępnych na kartach i planszetce, niezależnych bezpośrednio od tego co wyciągnąłeś.
Grałem intensywnie obie. Mam wrażenie, że jednej deckbuilding w Tyrantsach, to coś innego niż bag building w Hyper (chociażby różnorodność kart vs kilka kolorów kosteczek).
Tryants mam na półce - Hyper wpadła w kategorię "Zagram na egzemplarzu kolegi"
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5594
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1206 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: mat_eyo »

W Hyperborei nie mamy deck buildingu, raczej pool building z aktywowaniem akcji. Gra jest ok, ale jak na mój gust zdecydowanie zbyt dużo punktów pochodzi z kontroli obszarów. Battalia była fajna na dwie osoby, na więcej robiła się długa i dziwna. Tyrantsi mają świetną relację czasu gry do głębi decyzyjności, ciekawy deck building, inne sposoby zdobywania punktów poza mapą i sporą regrywalność dzięki półtaliom. Znakomita gra, bez wahania najlepszy deckbuilder z planszą, jaki znam.
renald

Re: Tyrants of the Underdark

Post autor: renald »

kaszkiet pisze: 05 wrz 2019, 09:49 Myślę że gdyby nie było takiego problemu z jej dostępnością to opinie byłyby mniej entuzjastyczne.
Co nie znaczy, że gra jest zła - jest ok.
Napisz chłopie po prostu, że nie leży Ci ta gra zamiast dorabiać cudaczne teorie o dostępności i głosie nieświadomego ludu :)

Gra ma tylko wg BGG 4,7 tys. posiadaczy i 3,6 tys. ratingów ze średnią 7,9. Jest do kupienia na rynku pierwotnym i wtórnym, w Polsce i na świecie.
To raczej nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek, nawet naciąganą teorią o niedostępności.

Bardzo dobra gra na 1-2h.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 763
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 147 times
Been thanked: 511 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: VivoBrezo »

Cześć.

To już jubileusz! 10 odcinek naszego podcastu
🔥🔥🔥
Tym razem zmagamy się z Tyrants of the Underdark.
Mimo, że ma juz kilka lat, to nadal jedna z najlepszych gier w budowanie talii.

https://youtu.be/Jrx21wHYhJ0

https://open.spotify.com/show/3MkBUCotttCcC2LmohY418

Do uslyszenia.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: EsperanzaDMV »

Udało mi się w końcu zagrać i... jestem zachwycony. Wow, jaka ta gra jest dobra. Znam może lepsze deckbuildingi i lepsze gry typu area control, ale IMO żadna nie jest tak dobra jak ta, w której mamy połączenie tych dwóch mechanik (i to jeszcze tak dobrze działające).

+ Klimat. Nie będę tu obiektywny pewnie, bo jestem ogromnym fanem twórczości R.A. Salvatore i generalnie Zapomnianych Krain. Dla mnie klimat wylewa się tu z gry. Na każdej karcie jest klimatyczny dopisek, w instrukcji znajduje się kilka stron poświęconym lokalizacjom - czytam wszystko jak leci. Miałem ogromną radość, jak grając domem Baenre uzyskałem pełną kontrolę nad Menzoberranzan :D Dla osób znających ten świat będzie to na pewno plus. Na początku zdziwiło mnie, dlaczego nie ma dostępnego domu Do'Urden, ale na BGG wyczytałem, że gra dzieje się
Spoiler:
Dla mnie dużego sensu to nie ma, ale cóż, trudno. Do grania Drizztem posiadam inną grę - "D&D The Legend of Drizzt" :D Tych samych autorów zresztą.

+ Tak jak wspomniałem, nie znam lepszej gry łączącej deckbuilding z area control. Grałem w "Trains", nie ma nawet o czym dyskutować, TotU biją tę grę na głowę. W "Hyperboreę" i "Battalię" nie grałem. "Clank!" to inny typ gry, ale podobnie jak moim przedmówcy nie sądzę, bym jeszcze kiedyś go wyciągnął na stół, mając Tyrantsów jako alternatywę gry z deckbuildingiem i planszą. Szczerze powiedziawszy, "Clank!" wydaje mi się teraz grą dla dzieci :D

+ Skalowalność. Myk z graniem na różnych obszarach planszy w zależności od liczby graczy sprawuje się świetnie. Naturalnie najlepiej gra się na cztery osoby, ale i partie dwuosobowe mają w sobie wiele emocji dzięki węższej planszy. Super gra się w każdym wariancie osobowym.

+ Prostota zasad. Masz dwa zasoby, do tego trochę słów kluczowych i mechanik i wio, można grać. Tłumaczenie zasad zajmuje ledwie kilka minut, ewentualne wątpliwości można rozwiać w trakcie gry.

+/- Czas gry. Aż chciałoby się mieć w trakcie gry jeszcze z 20 dodatkowych jednostek, by móc jeszcze dłużej móc knuć swoje plany podboju Podmroku ;) Grę dwuosobową zamykamy zazwyczaj w ok. 45 minut (z rozłożeniem gry), w cztery osoby z reguły ok. 1,5h. Jak na liczbę decyzji i mózgożerność - jest świetnie. Przyłapałem się nawet sam kilka razy na tym, że unikam kupowania kart "Deploy X troops", by nie przyspieszać zakończenia gry ;) Gra kończy się trochę za szybko dla mnie, ale to nie jest minus, tylko bardziej "co? już koniec? jak to? JA CHCĘ JESZCZE RAZ!". Syndrom kolejnej partii jest tu mocno widoczny.

+/- Cena. Teraz gra jest już chyba zupełnie niedostępna, ale chodziła za ok. 250zł. Sam kupiłem ją za 40 funtów (+10 funtów przesyłka) na angielskim eBayu, bezpośrednio od GF9. Pewnie podniesie się kolejny raz sprzeciw, że cena to nie tylko liczba komponentów, ale ja należę do tej grupy, którzy jednak oceniają to też w ten sposób. Tym bardziej, że tak jak wspomniałem mam też inną grę tych samych autorów ("The Legend of Drizzt") gdzie za mniej dostajemy ogromne pudło wypełnione setkami kart, żetonów i kilkadziesiąt plastikowych figurek, w tym imponującego smoka i ogromnego balora. Za 250zł można kupić dużo bardziej "dopakowaną grę", tutaj miałem po odpakowaniu trochę poczucie "Co? To wszystko?". Oryginalny insert też bardzo słabo przemyślany, poszedł od razu do kosza - jak można było stworzyć taki insert do deckbuildera (gdzie tasuje i miętosi się karty całą grę), który nie przewiduje kart w koszulkach/protectorach? Dramat. Szykuję się na zrobienie własnego, który zmieści zarówno karty w protektorach, jak i dodatek. Aczkolwiek ten punkt z minusa zmienił się na "?", bo... nie żałuję ani złotówki wydanej na tę grę. A złotówek wydałem sporo, bo ze względu na wspomniane tu już problemy z dodatkiem (inny typ kart, różnią się znacząco od kart z podstawki), wydałem już całkiem spoko pieniędzy na protektory z kolorowymi, nieprzezroczystymi pleckami, a jeszcze czeka na mnie customowy insert.

+/- Regrywalność. Super, że talie się między sobą mocno różnią. Jest w miarę prosta talia drowów, są mocarne smoki, są demony z mechaniką zapychania talii przeciwnika, są elementale z mechaniką nagradzającą karty z tego samego aspektu. Regrywalność jest bardzo duża dzięki zastosowanym półtaliom, ale szkoda, że powstał tylko jeden oficjalny dodatek. Cztery talie w podstawce to 6 możliwych kombinacji - jest to faktycznie trochę mało, z sześcioma z dodatku kombinacji robi się 15. Dwie kolejne talie i mielibyśmy aż 28 kombinacji, jeśli dobrze liczę. Same talie sa bardzo urozmaicone, więc tutaj być może przemawia przeze mnie bycie fanem tego uniwersum i chęć zobaczenie kolejnych kart (np. duergarów, krasnoludów czy innych stworzeń zamieszkujących Podmrok). Plus bardzo ciekawym urozmaiceniem gry jest fanowski dodatek, sprawiający że tokeny za kontrolę stają się losowe, zamiast być stale przypisane do danej lokacji - mam w planach ich wykonanie. Obecnie gra zdecydowanie kręci się wokół lokacji, która daje +3VP za totalną kontrolę.

- Wykonanie gry. O insercie już mówiłem, natomiast kolorystyka i wielkość tych plastikowych znaczników (pionów?) to duży minus. Mając na tak ciemnej planszy czarne i ciemnogranatowe jednostki można się łatwo pomylić lub ich zwyczajnie nie zauważyć. Można było dobrać dużo lepszą kolorystykę pionów - w planach mam ich delikatne "podrasowanie". O dodatku nie będę jeszcze pisał, jeszcze go fizycznie nie mam.

Żałuję bardzo, że ta gra nie doczeka się polskiej wersji językowej, bo dzięki temu na pewno zyskałaby mocno na popularności i więcej osób by ją poznało. Szkoda, że GFP updało, zanim ją wydało, kupiłbym bez wahania polską wersję.

tl;dr: Jak ktoś ma jeszcze możliwość mieć tę grę, to nie ma się co zastanawiać - warto!
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 763
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 147 times
Been thanked: 511 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: VivoBrezo »

Potwierdzam, mega dobra gra. Też nie żałuję żadnej wydanej złotówki.

Raczej bym nie porównywał Brzdęka do Tyrantsów, bo to gry które uderzają w zupełnie inny typ gracza/rozgrywki/wrażeń z gry (niepotrzebne skreślić)

Co do podobnych mechanik, zobacz sobie https://boardgamegeek.com/boardgame/217 ... and-shadow
Też świetnie połączyli Area Control z Deck Buildingiem :)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
ODPOWIEDZ