Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Gizmoo »

japanczyk pisze: 30 sie 2019, 08:41 Jak dla mnie DC to gra z modularną planszą lub zakrytymi kafelkami, gdzie walczysz z potworami, zbierasz loot, boostujesz postac.
Dokładnie tak. Japanczyk opisał dokładnie to, co powinniśmy przyjąć w tym temacie za gry DC.
raj pisze: 30 sie 2019, 08:35 Można przyjąć definicję okrojoną i rygorystyczną albo szeroką... Co kto lubi.
W definicji nie chodzi o setting.

Definicja - klasycznego dungeon crawlera - była nie zmieniona przez kilkadziesiąt lat. Przypominam, że Dungeons & Dragons zostało wydane w 1977 roku! Termin został ugruntowany przez zalew gier komputerowych - i tutaj w szczególności - Dungeon Master (1987) i Eye of the Beholder (1991). W planszówkach terminologię ugruntował Hero Quest (1989). Zawsze elementem podstawowym była eksploracja, labirynt i niepewność co czai się za rogiem. Advanced Hero Quest, a w szczególności Warhammer Quest - dołożył do tego modularną planszę. I przez ponad 20 lat z okładem było jasne, co jest planszowym dungeon crawlerem, a co nie jest.

Ja wiem, że można naginać teraz terminologię pod własny gust (bo lubimy Clanka), ale jeżeli nie przyjmiemy żadnych ram i to takich, które obowiązywały dotychczas przez długi okres czasu - to ta lista nie będzie przedstawiała żadnej wartości. To tak jakbyśmy Dodę umieścili w rankingu artystów heavy metalowych, bo miała czasami "cięższe piosenki". :lol:

W temacie będzie więc kolejny ranking gier - luźno powiązany jakimś widzi - misię. :D
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Golfang »

Gizmoo pisze: 30 sie 2019, 12:00 To tak jakbyśmy Dodę umieścili w rankingu artystów heavy metalowych, bo miała czasami "cięższe piosenki". :lol:
No Doda ma każdą piosenkę dla mnie "ciężką"! Absolutnie każdą! Każdej z nich mi się ciężko słucha...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: jnowaczy »

1. Teotihuacan
2.talizman
3. Gnaj robaczku
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: raj »

Gizmoo pisze: 30 sie 2019, 12:00 Zawsze elementem podstawowym była eksploracja, labirynt i niepewność co czai się za rogiem. Advanced Hero Quest, a w szczególności Warhammer Quest - dołożył do tego modularną planszę.
A zdajesz sobie sprawę z tego, że Nemesis dokładnie spełnia te warunki?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Gizmoo »

raj pisze: 30 sie 2019, 12:27 A zdajesz sobie sprawę z tego, że Nemesis dokładnie spełnia te warunki?
Ja odnosiłem się do pomysłów, które padły w tym temacie od samego początku:

Arcadia Quest, Batman Gotham City Chronicles, Zombicide, Pathfinder Adventure Card Game, czy wreszcie Brzdęk - bardzo trudno mi nazwać Dungeon Crawlerami. Nemesis - lekko naginając - mieści się w definicji bo rzeczywiście jest tam jakaś eksploracja, choć konstrukcja statku jest stała (w sumie trudno, żeby napęd nie był w tylnej części statku :lol: ).

No i nie skleiłem, że to był żart:
Trawers pisze: 29 sie 2019, 19:43 1 Diamenty :lol:
2 Gora i dolem
3 Brzdek
Bo to ten post chyba zmusił mnie do wzięcia udziału w tej dyskusji. ;)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Mr_Fisq »

@Gizmoo
Ja nie powołuję się nigdzie na setting tylko na feeling.
Jakbym chciał wcisnąć coś co lubię, to dorzuciłbym Horror w Arkham: LCG i to na samym szczycie tej listy pewnie :)

Ogólnie nie mam nic przeciwko temu, żeby spisać wymagania które musi spełniać gra, żeby być DC w myśl tej ankiety, i wrzucić je do pierwszego posta. Powiem więcej to bardzo dobry i zasadny pomysł, żeby na dzień dobry zdefiniować pojęcia.
Natomiast nie rozumiem czemu podpadł wam Clank!, a nie Pathfinder (jest tam labirynt, plansza którą się odkrywa)?

Jeżeli wchodzimy w analogie muzyczne, to czuję się, jakbym tłumaczył wielbicielom Nevermore'a, że Rhapsody to też Power Metal.

Edit: A czy Gloomhaven jest na pewno czystym DC (a nie przygodówką)?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Gizmoo »

Mr_Fisq pisze: 30 sie 2019, 12:49 Natomiast nie rozumiem czemu podpadł wam Clank!, a nie Pathfinder
Mój poprzedni post:
Gizmoo pisze: 30 sie 2019, 12:42 Arcadia Quest, Batman Gotham City Chronicles, Zombicide, Pathfinder Adventure Card Game, czy wreszcie Brzdęk
schen
Posty: 148
Rejestracja: 14 lis 2015, 14:41
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 55 times
Been thanked: 20 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: schen »

Mr_Fisq pisze: 30 sie 2019, 12:49 Natomiast nie rozumiem czemu podpadł wam Clank!, a nie Pathfinder (jest tam labirynt, plansza którą się odkrywa)?
Hmmm, dla mnie Pathfinder jest Dungeon Crawlerem podobnie jak uważam, że jest nim np. Munchkin. Masz tutaj kilka dostępnych lokacji (między którymi się przemieszczasz) i jakby nie patrzeć eksplorujesz je. Zdobywasz łupy, walczysz z potworami, ulepszasz swoją postać. Mamy tu jak najbardziej wymienioną wcześniej niepewność co do tego co czai się za rogiem. Jest to jedynie podane w trochę bardziej abstrakcyjnej formie niż przesuwanie figurką po planszy.
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Kilson »

No i widać jak to wszystko jest płynne. Pathfinder to karciana adaptacja RPG'a (który zresztą jest rozwojową wersją D&D - czyli Dungeon Crawl pełną gębą), gdzie "lazimy" po lokacjach, walczymy z powtorami, zgarniamy skarby i expimy postacie, ale nie ma tam żadnej mapy i "kafelków do odkrywania", więc już pojawiają się wątpliwości.

Ciężko tu nawet doprecyzować kryterium, ale siadając do Descenta, Folklora czy Pathfindera nastawiam się na przygodę, walkę i taką uproszczoną namiastkę RPG'a. Może mam złe wyobrażenie o Brzdęku, ale "wisi" w koszyku i czeka na ewentualny zakup jako lekka gierka do pyknięcia z żoną i bardziej casualowymi graczami. Myślę, że element, który nie pozwala mi na taką grę spojrzeć jak na Dungeon Crawlera jest brak postaci z którą można się identyfikować - która jest w jakiś sposób charakterystyczna, opisana jakimiś statystykami... może źle na to patrzę, ale dla mnie DC to taki właśnie RPG (w przypadku planszówek w różnym stopniu uproszczony) - gdzie centralnym punktem jest postać która się po tych lochach "czołga". Pathfinder to też deckbuildingowa karcianka i to bez planszy, ale nie miałem żadnych wątpliwości jak zobaczyłem ten tytuł na liście - bo wybierasz sobie tutaj jakiegoś barbarzyńcę czy paladyna i expisz go wykonując to co w każdym klasycznym DC, tylko w trochę inny sposób.
W D&D od którego chyba się zaczęło można grać nie mając nic poza postacią i kostkami. Jest to rzecz podstawowa i najważniejsza. Pierwsza sesja to zazwyczaj tworzenie postaci, a wszystko co się dzieje dalej kręci się właśnie wokół nich i w moim odczuciu planszówki, które zupełnie pomijają ten element ciężko podciągać pod kategorię Dungeon Crawlera.
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: stary gracz »

Darklight: Memento mori - 3
Descent - 2
Legends Untold - 1
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Mr_Fisq »

Gizmoo pisze: 30 sie 2019, 13:31
Mr_Fisq pisze: 30 sie 2019, 12:49 Natomiast nie rozumiem czemu podpadł wam Clank!, a nie Pathfinder
Mój poprzedni post:
Gizmoo pisze: 30 sie 2019, 12:42 Arcadia Quest, Batman Gotham City Chronicles, Zombicide, Pathfinder Adventure Card Game, czy wreszcie Brzdęk
Ok, podchodząc do tematu restrykcyjnie problematyczny staje się również Gloomhaven, gdzie układ pomieszczeń/potworów jest znany na samym początku scenariusza, a rozgrywka ma w dużej mierze charakter taktycznej łamigłówki (z elementami losowości), a nie gry eksploracyjnej (chyba, że rozegrałem za mało scenariuszy, żeby poczuć ten element gry). Dla mnie to takie pomieszanie gry taktycznej z przygodówką (Adventure)

Wzorcowy z bardziej współczesnych gier wydaje mi się Descent (z tego co oglądałem rozgrywki, dalej waham się nad zakupem).
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1101
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 43 times
Been thanked: 38 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: awawa »

Mr_Fisq pisze: 30 sie 2019, 15:19
Ok, podchodząc do tematu restrykcyjnie problematyczny staje się również Gloomhaven, gdzie układ pomieszczeń/potworów jest znany na samym początku scenariusza, a rozgrywka ma w dużej mierze charakter taktycznej łamigłówki (z elementami losowości), a nie gry eksploracyjnej (chyba, że rozegrałem za mało scenariuszy, żeby poczuć ten element gry). Dla mnie to takie pomieszanie gry taktycznej z przygodówką (Adventure)

Wzorcowy z bardziej współczesnych gier wydaje mi się Descent (z tego co oglądałem rozgrywki, dalej waham się nad zakupem).
Trochę przeczysz sam sobie, w Descencie też masz pomieszczenia odkryte. Oczywiście dla scenariusza w papierowej kampanii, gdyż w takiej formie ta gra została pierwotnie wydana. A apk'a to poniekąd dodatek, który wyszedł dużo później i niestety jako taki jest po macoszemu traktowany przez Galaktę. W Gloomhaven też można ukryć pomieszczenie choć potrzebny jest odpowiednio przygotowany pdf.

Zaczyna to trochę przypominać podobne akademickie dywagacje przy ankietach np: wybór najlepszej gry ameri lub euro :) i skończy się chyba podobnie. Jedyną możliwością jest przygotowanie wstępnej listy gier na które można głosować w tym wątku (oraz utworzenie bliżniaczego tematu na skargi typu: a czemu Gloomhaven nie ma na liście gier ameri? ;) ).

Ale Clank! tutaj? Serio? ;) Litości...
Granie na Bemowie
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Mr_Fisq »

@awawa

Mój błąd; myślałem że w normalnej rozgrywce (bez apki) jest tak samo, i kafelki zamiast APKI dokłada stopniowo "zły".
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
vir3ns
Posty: 567
Rejestracja: 20 paź 2016, 16:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: vir3ns »

1. Level 7 [omega protocol]. Niecierpliwie czekam na drugą edycję. Do tej pory musiałem grać z kilkoma zasadami domowymi ale ten problem został chyba rozwiązany. Gra jest niesamowita. Genialne użycie kości które zazwyczaj działają w przedziale 0-2 rany czyli nawet przy złym rzucie nie wszystko stracone.
2. Gloomhaven. Solidny system walki. Cała otoczka kampanii, legacy i odblokowywania contentu jest dla mnie drugorzędna.

Grałem też w inne tytuły ale nawet nie zasługują na uwzględnienie na liście :/
(Mage Knighta nie uznaję za dungeon crawler)
Moje konto na BGG
Sprzedam/Wymienię
TOP 5: Eclipse 2. ed, Mage Knight, Tash-Kalar, Galaxy Trucker, Nexus Ops
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Yuri »

Co prawda grałem dotychczas tylko w jednego crawlera, ale przed zakupem doookładnie przestudiowałem co jest w ofercie. Reasumując, mój typ:
- Shadows of Brimstone

Oczywiście szczerze polecam
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: EVOCATVS »

Jak można tylko jednego wrzucić, to mój głos na Space Hulka idzie. Inne dungeon crawlery, które widziałem nie mają do niego podjazdu w klimacie i raczej szybko nie znajdzie się godny następca.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: p_olo86 »

1. Nemesis
2. Posiadłość szaleństwa 1ed.
3. Descent
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Nidhogg »

1. Sword & Sorcery
2. Claustrophobia
3. Nemesis
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
feniks_ciapek
Posty: 2284
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: feniks_ciapek »

Na ten moment (bo jest kilka innych chyba lepszych na horyzoncie):

1. Star Wars - Imperial Assault
2. Level 7 - Omega Protocol
3. Nemesis
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Gizmoo »

Gdyby ktoś potrzebował naprawdę solidnej listy crawlerów - to proponuję poniższe zestawienie na BGG:

https://boardgamegeek.com/thread/184835 ... ector-2019

Obszerne, z opisem dla kogo i dla jakiej grupy. Bardzo dobra i przydatna lektura i... Chyba wyczerpująca temat na chwilę obecną. ;)
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Halloween »

3punkty Sword&Sorcery
2punkty Blackstone Fortress
1punkt WH quest Silver Tower
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: duulamon »

Gizmoo pisze: 08 wrz 2019, 13:25 Gdyby ktoś potrzebował naprawdę solidnej listy crawlerów - to proponuję poniższe zestawienie na BGG:

https://boardgamegeek.com/thread/184835 ... ector-2019

Obszerne, z opisem dla kogo i dla jakiej grupy. Bardzo dobra i przydatna lektura i... Chyba wyczerpująca temat na chwilę obecną.
I jak widać Brzdęk jest i inne wypominane i nikt nie robi burzy
gogovsky
Posty: 2203
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: gogovsky »

duulamon pisze: 08 wrz 2019, 20:49
Gizmoo pisze: 08 wrz 2019, 13:25 Gdyby ktoś potrzebował naprawdę solidnej listy crawlerów - to proponuję poniższe zestawienie na BGG:

https://boardgamegeek.com/thread/184835 ... ector-2019

Obszerne, z opisem dla kogo i dla jakiej grupy. Bardzo dobra i przydatna lektura i... Chyba wyczerpująca temat na chwilę obecną.
I jak widać Brzdęk jest i inne wypominane i nikt nie robi burzy
Nawet Batman Chronicles:D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: Gizmoo »

duulamon pisze: 08 wrz 2019, 20:49 I jak widać Brzdęk jest i inne wypominane i nikt nie robi burzy
A przeczytałeś dokładnie pierwszy post i cały wątek? Bo mam solidne wątpliwości. :wink:
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Najlepsze Dungeon Crawlery - ankieta

Post autor: duulamon »

Gizmoo pisze: 08 wrz 2019, 23:24 A przeczytałeś dokładnie pierwszy post i cały wątek? Bo mam solidne wątpliwości.
Wyobraź sobie, że temat który założyłem czytam i śledzę na bieżąco. W Twoim pierwszym poście:
Gizmoo pisze: 30 sie 2019, 00:20 Za posty o Brzdęku jako DC - schował bym za karę klawiaturę.
W którymś kolejnym:
Gizmoo pisze: 30 sie 2019, 12:42 Arcadia Quest, Batman Gotham City Chronicles, Zombicide, Pathfinder Adventure Card Game, czy wreszcie Brzdęk - bardzo trudno mi nazwać Dungeon Crawlerami.
No i w przedostatnim:
Gizmoo pisze: 08 wrz 2019, 13:25 Gdyby ktoś potrzebował naprawdę solidnej listy crawlerów - to proponuję poniższe zestawienie na BGG:

https://boardgamegeek.com/thread/184835 ... ector-2019

Obszerne, z opisem dla kogo i dla jakiej grupy. Bardzo dobra i przydatna lektura i... Chyba wyczerpująca temat na chwilę obecną.
Spośród wymienionych przez Ciebie tytułów jedynie Pathfinder się na ww. listę nie załapał. No to jest to solidna, bardzo dobra, przydatna, wyczerpująca lista, czy nie?
Ale tak między wierszami czuję, że bardziej uwiera Cię to, że
Gizmoo pisze: 30 sie 2019, 00:20 Skoro nie ma się doświadczenia w gatunku, to powinno się powstrzymać przed zakładaniem takiego tematu.
Tu masz rację, więc bardzo ale to bardzo Cię przepraszam za założenie tego tematu.
ODPOWIEDZ