Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
staszek
Posty: 3542
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: staszek »

Szkoda, że Inyrygi nie można kupić wersji nowej, tylko tyle chcialem w tym temacie. Pewnie będzie ciężko wydać coś po polsku nowemu wydawcy, ale nowa Intryga plus kilka nowych dodatków mogłoby być dobrą inwestycją
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Nowa karta promocyjna - Schweriner Dom

Post autor: morris »

Pojawiła się zapowiedź nowej karty promo, która będzie dostępna na targach w Essen (a wkrótce potem w BGG Store, jak mniemam). Po niemiecku nazywa się Schweriner Dom, po angielsku będzie to Church, zatem po polsku pewnie... Kościół.

Póki co wiadomo jedynie, że jest to karta Akcji-Następstwa, oraz że kosztuje $3. Opublikowano na razie tylko fragment karty - sam obrazek, bez tekstu.

Obrazek

Źródło: https://www.facebook.com/dominionwelt/p ... 5609562257
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: mikeyoski »

Tak dokładnie to katedra w Schwerin 😀
Zilean
Posty: 12
Rejestracja: 05 lis 2016, 20:42

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Zilean »

Czy ma ktoś doświadczenie z drukiem kart do dominioniona.
Brakuje mi kilku kart promocyjnych i chciałbym we własnym zakresie wydrukować.
Mam plan żeby wydrukować na papierze samoprzylepnym i nakleić na orginalne
karty z dominiona .
Są dostępne jakieś projekty albo gotowe szablony do wydruku ?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Status tegorocznych nowości

Post autor: morris »

Na pytanie "ok, to co dalej?" główny playtester Dominion odpisał:
Matt Engel pisze:Donald X. said there is likely to be an expansion next year. No expansion this year, though there should be two promo cards.
W tym roku nie będzie żadnego nowego rozszerzenia, będą za to dwie karty promocyjne - wspomniany wyżej Church oraz Captain (o tej drugiej karcie na razie wiadomo tylko to, że na obrazku będzie niejaki RTT - zwycięzca jubileuszowego turnieju Dominion w Niemczech). Jakieś nowe rozszerzenie ukaże się prawdopodobnie w przyszłym roku.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Nowe karty promocyjne

Post autor: morris »

Pojawiły się już pełne informacje o dwóch nowych kartach promocyjnych.

http://www.dominion.przystanekplanszowk ... le=Captain
http://www.dominion.przystanekplanszowk ... tle=Church
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
kozz84
Posty: 733
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 159 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Kościół bardzo mocny, przydatny przez całą grę. Ma początku +3 karty i usunięcie. Kapitan taki sobie. Nie widzę dużego zastosowania dla tej karty.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Leser »

Oj zupełnie się nie zgadzam. Możliwość zagrania akcji z supply bez wrzucania karty do własnej talii zapewnia mega elastyczność i może być bardzo przydatna w wielu rozgrywkach. Problemem Kapitana jest natomiast jego wysoki koszt.

Wiadomo, gdzie będzie można dostać te promosy?
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Na razie na GenCon, ale to chyba za daleko, a poza tym już chyba się skończyło ;-) Potem na Essen (przynajmniej w niemieckiej wersji, nie wiem jak angielskie).

Być może jeszcze przed Essen pojawią się w BGG Store - Essen jest pod koniec października, więc to jak najbardziej możliwe.
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
morris
Posty: 604
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: bobule »

Pytanie dla posiadaczy pierwszej edycji Dominiona od Barda.
Po pierwszych rozgrywkach wydaje mi się, że karty są raczej mocno podatne na wyginanie, pytanie więc czy koszulkowanie jest konieczne?
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Dużo się tasuje, po kilkunastu partiach widać to szczególnie na tych kartach pieniędzy, które były używane, łatwo porównać z tymi co leżały nieużywane. Dlatego lepiej koszulkować.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: seki »

Co do wydania od Barda nie wiem. Być może jakość jest gorsza od GF. Ale jeśli chodzi o różnice między kartami używanymi a tymi nieużywanymi to polecam prosty zabieg w postaci regularnej rotacji kart na zasadach takich, że używane w danej partii karty monet/królestwa odkładamy do pudełka na spód a wyciągamy z wierzchu. W ten sposób zużycie jest równomierne i szczerze mówiąc niezauważalne. Zwłaszcza gdy gra się z dodatkami i konkretne talie królestwa używane są stosunkowo rzadko. Koszulki na karty stosuję w większości gier ale akurat w Dominionie uważam je za niepotrzebne.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

To zabawne co piszesz wyżej, bo o ile normalnie nie używam koszulek (kiedyś tylko w Thorgal CCG, a teraz tylko w grach które ktoś mi sprzedał od razu z koszulkami), to w Dominionie zacząłem to rozważać ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: tomb »

Specyfika Dominiona zachęca do koszulkowania. Z wielu kart w innych grach mógłbym zdjąć koszulki, z D. na pewno nie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 241
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 70 times
Been thanked: 42 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Kondzio167 »

JA też tej gry mimo kosztu nie wyobrażam Sobie bez koszulek - wręcz żałuje, że nie zainwestowałem w standard Premium
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: margrabius »

Ja zachęcam do koszulkowania. Naprawdę przy takiej grze jak Dominion ciężko upilnować żeby wszyscy mieli czyste ręce. Podstawkę miałem tak zjechaną, że karty prawie się lepiły. Wszystkie moje pudełka wpakowałem do Mayday'ów i dają radę.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: seki »

Oczywiście karty można mocno zużyć jak w każdym deckbuilderze. Zależy to głównie od częstotliwości grania. Ja mam wszystkie duże pudła od GF i promki. Większość kart jeszcze nigdy nie weszła mi do gry. Jestem zwolennikiem koszulkowania ale tu stwierdziłem, że karty będą tak rzadko w grze (biorąc pod uwagę ilość dodatków i specyficzną rotację o której pisałem wyżej), że nie warto koszulkować tych ponad tysiąca trzystu kart. Tę decyzję uznaje za słuszną bo karty praktycznie nie noszą śladów użytkowania ale muszę zaznaczyć, że nie katuję tytułu non stop i jeśli zagram 1-2 w miesiącu to tak to wygląda. Stosowanie koszulek w Dominionie wymaga chyba też wywalania insertu, prawda? Ilość korzyści z koszulek w stosunku do wad w moim przypadku zdecydowanie potwierdza słuszność mojej decyzji. Uznaje tylko koszulki premium, cienkie koszulki mają dużo wad ale to nie miejsce na to. Przy koszulkach premium koszt koszulek przy mojej kolekcji Dominiona to ok 180 zł a niektóre karty mogą przy odrobinie pecha nigdy nie wejść do gry.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Koszulki na całego Dominiona to kupa kasy i +milion do wagi pudła ;). Niektóre karty mam bardziej zajechane niż inne ale w niczym to nie przeszkadza, tu jest cały czas przemiał decku więc nie ma to żadnego znaczenia. No i zakoszulkowanie każdej karty uniemożliwia zastosowanie jedynego słusznego sposobu przechowywania Dominiona, czyli pakiet 10 kart królestwa w jedną miękką koszulkę CCG i całość alfabetycznie ułożona w skrzyni :D. Setup jest błyskawiczny.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Losiek »

Cóż ja tam koszulkuję prawie wszystko - wyjątkiem są Fasolki, ale jak te się zniszczą to bez problemu kupię nowe.
Do Dominiona w wesji GFP kupiłem 1900 koszulek AT. Bolało ;)
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Miszon »

Można koszulkowac tylko te karty którymi bedziemy grać ;) .
Ale oczywiście wtedy przed każdą rozgrywką mamy setup w postaci koszulkowania.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: vincentblack »

warlock pisze: 06 wrz 2019, 11:57 ... zakoszulkowanie każdej karty uniemożliwia zastosowanie jedynego słusznego sposobu przechowywania Dominiona, czyli pakiet 10 kart królestwa w jedną miękką koszulkę CCG...
Pozwolę się nie zgodzić, u mnie koszulki Rebel Premium + "szmatki" Ultimate Guard CCG w których mieści się spokojnie 10 a nawet 12 kart, działa wyśmienicie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

vincentblack pisze: 09 wrz 2019, 07:18
warlock pisze: 06 wrz 2019, 11:57 ... zakoszulkowanie każdej karty uniemożliwia zastosowanie jedynego słusznego sposobu przechowywania Dominiona, czyli pakiet 10 kart królestwa w jedną miękką koszulkę CCG...
Pozwolę się nie zgodzić, u mnie koszulki Rebel Premium + "szmatki" Ultimate Guard CCG w których mieści się spokojnie 10 a nawet 12 kart, działa wyśmienicie.
Twarda koszulka premium nie zmieści się na szerokość w skrzyni, niestety ;).
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: vincentblack »

warlock pisze: 09 wrz 2019, 08:08
vincentblack pisze: 09 wrz 2019, 07:18
warlock pisze: 06 wrz 2019, 11:57 ... zakoszulkowanie każdej karty uniemożliwia zastosowanie jedynego słusznego sposobu przechowywania Dominiona, czyli pakiet 10 kart królestwa w jedną miękką koszulkę CCG...
Pozwolę się nie zgodzić, u mnie koszulki Rebel Premium + "szmatki" Ultimate Guard CCG w których mieści się spokojnie 10 a nawet 12 kart, działa wyśmienicie.
Twarda koszulka premium nie zmieści się na szerokość w skrzyni, niestety ;).
Aaa, no chyba, że o to chodzi, ja mam robiony własnoręcznie "na miarę" insert z foamcore i wszystko pięknie się mieści :)
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ernin »

Ja trzymam wszystko zakoszulkowane i w pudełeczkach oddzielnych. Całość mam w 2 kartonach.
Pudełeczka bardzo przyspieszają przygotowanie gry. Do tego ładnie się łączą ze sobą dzięki czemu stosy nie latają i nie rozsypują się.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ