Narcos - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Narcos

Post autor: freezer »

Kolejna garść wątpliwości:
1. Karta Celu Pabla, która mówi o tym, że po odkryciu musi z własnych zasobów dać 6 dolarów na planszę i jeżeli tam będzie na koniec sezonu - cel jest wykonany. Co jeżeli Pablo w momencie wyłożenia tego celu nie ma pieniędzy? Ten cel już jest nie do wykonania przez całą grę?

2. Czy Pablo może przemieszczać się z miejsca, na którym jest blokada policyjna?

3. Czy po złapaniu Pablo może za darmo przemieścić się do dowolnego, legalnego miejsca (nawet jeżeli oznaczałoby to realizację jednego z jego celów "na koniec sezonu pojaw się w...") ?

4. I kolejna sprawa - zakładając, że Pablo został złapany w ostatnim ruchu Tropiących - przemieszcza się on wtedy za darmo w dowolne miejsce. Po czym sezon się kończy, ujawnia lokację i płaci za kolejną zmianę miejsca?

5. Czy można w jednej akcji (na przykład o sile 2) usunąć żeton kontroli i postawić blokadę policyjną?

6. Bonusy za zrealizowanie celu - otrzymujemy na koniec sezonu, czy w momencie spełnienia warunku?
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Narcos

Post autor: gregoff »

freezer pisze: 09 wrz 2019, 17:33 Kolejna garść wątpliwości:
1. Karta Celu Pabla, która mówi o tym, że po odkryciu musi z własnych zasobów dać 6 dolarów na planszę i jeżeli tam będzie na koniec sezonu - cel jest wykonany. Co jeżeli Pablo w momencie wyłożenia tego celu nie ma pieniędzy? Ten cel już jest nie do wykonania przez całą grę?

2. Czy Pablo może przemieszczać się z miejsca, na którym jest blokada policyjna?

3. Czy po złapaniu Pablo może za darmo przemieścić się do dowolnego, legalnego miejsca (nawet jeżeli oznaczałoby to realizację jednego z jego celów "na koniec sezonu pojaw się w...") ?

4. I kolejna sprawa - zakładając, że Pablo został złapany w ostatnim ruchu Tropiących - przemieszcza się on wtedy za darmo w dowolne miejsce. Po czym sezon się kończy, ujawnia lokację i płaci za kolejną zmianę miejsca?

5. Czy można w jednej akcji (na przykład o sile 2) usunąć żeton kontroli i postawić blokadę policyjną?

6. Bonusy za zrealizowanie celu - otrzymujemy na koniec sezonu, czy w momencie spełnienia warunku?
Ad.1. Nie mam pojęcia szczerze, ale ja bym grał, że na początku kolejnego sezonu może to wykonać. Z drugiej strony jeszcze nie miałem rozgrywki abym nie miał tych 6 dolarów na początku gry. Taktycznie taki cel bym w trzecim sezonie sobie ten ustawił do realizacji kiedy w teorii ma się już dużo kasy.

Ad.2. Moim zdaniem może. Przecież żetony kontroli lub blokady też można stawiać pod Tropiącymi lub Sicario.

Ad.3. Tak, jeśli może tam dotrzeć to jest to możliwe.

Ad.4. Tak

Ad.5. Tak

Ad.6. Na koniec sezonu bo wtedy jest sprawdzanie wykonanie celów.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Narcos

Post autor: freezer »

Dzięki, tak też graliśmy, ale to bardziej intuicja niż pewność. Instrukcja moim zdaniem jest koszmarnie sformatowana.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Narcos

Post autor: gregoff »

Gra prosta a instrukcja zagmatwana 😊 Na szczęście parę rozgrywek i juz raczej płynnie da się grać.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Narcos

Post autor: p_olo86 »

Jeszcze dwa pytania dla upewnienia
1. Czy żetony blokady i kontroli można wykładać zarówno na polach farm jak i miast?
2. Sicario jak i Pablo nie mogą przechodzić ani zatrzymywać się na polach z żetonami blokady, tak samo jak śledczy na polach z żetonami kontroli?
Awatar użytkownika
freezer
Posty: 90
Rejestracja: 10 mar 2016, 15:23
Been thanked: 3 times

Re: Narcos

Post autor: freezer »

1. Tylko miasta.
2. Dokładnie tak.
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Narcos

Post autor: p_olo86 »

freezer pisze: 10 wrz 2019, 16:03 1. Tylko miasta.
2. Dokładnie tak.
Dzięki, więc dobrze graliśmy.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Narcos

Post autor: Alucard1982 »

Żeton kontroli tylko w mieście, żeton blokady - dowolnie.
Awatar użytkownika
Boardzilla
Posty: 9
Rejestracja: 12 paź 2018, 23:10
Lokalizacja: POLSKA
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Narcos

Post autor: Boardzilla »

Alucard1982 pisze: 11 wrz 2019, 12:12 Żeton kontroli tylko w mieście, żeton blokady - dowolnie.
Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd! :)
Strona 13 instrukcji:
"Żetony Blokady/Kontroli można umieszczać wyłącznie na polach MIAST"
www.facebook.com/BOARDZILLA / Konkretne recenzje gier planszowych
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 193
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Narcos

Post autor: Alucard1982 »

Faktycznie! Więc ja źle grałem. A tak ładnie się udało oddzielić El Patrona kordonem blokad :) Inna sprawa, że i tak go nie złapałem :)
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Narcos

Post autor: gregoff »

Możesz też grać blokadami plus w miejscu farm tropiący. Nie testowałem takiej taktyki ale jest to chyba coś do spróbowania.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
NetCop
Posty: 57
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:15
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Narcos

Post autor: NetCop »

Karta "Żryj Gruz" mówi, żeby zapłacić 10$ i mogę przemieścić El Patrona na sąsiadującą farmę.
Czy mogę zapłacić 10$ i nie przemieścić kryjówki? (jako blef). Mieliśmy też sytuację, że kryjówka była na polu 01 i to jest jedyne pole w grze, które nie ma sąsiadującej farmy.
tedoka
Posty: 54
Rejestracja: 21 sie 2016, 14:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Narcos

Post autor: tedoka »

Słowo klucz w treści tej karty to "możesz" :) Więc jak najbardziej możesz zapłacić i sie nie przemieścić.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Narcos

Post autor: Edwardo »

Jak to jest z figurką Leona. Czy za każdym razem jak nim poruszamy możemy przesunąć go do czterech pól i od razu przehandlować kokainę jak skończy ruch na polu z lotniskiem? W instrukcji stoi, że ze specjalnej akcji Leona można korzystać zawsze gdy Leon się rusza więc rozumiem, że tak.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Narcos

Post autor: gregoff »

Tylko w momencie wystawienia na planszę ruszamy Leonem do 4 pól.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Narcos

Post autor: Edwardo »

gregoff pisze: 19 sty 2020, 08:47 Tylko w momencie wystawienia na planszę ruszamy Leonem do 4 pól.
Dziękuję bardzo. Czego więc tyczy się zapis w instrukcji "Leon może wykonać tę Akcję, zawsze kiedy jest poruszany z DOWOLNEGO powodu"? (str. 14 instrukcji). Chodzi o spieniężenie kokainy natychmiast jak dotransportuje ją do lotniska?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Narcos

Post autor: Edwardo »

jeszcze dwa pytanka:
1) czy akcja przeszukiwania wymaga użycia kart akcji o dokładnie takich wartościach jak napisane na polach akcji czy mogą to też być karty o wyższych wartościach?
2) Czy po schwytaniu/przemieszczaniu się na koniec sezonu El Patron może ukryć się na polu z figurką Sicario?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Narcos

Post autor: Edwardo »

Edwardo pisze: 13 mar 2020, 22:59 jeszcze dwa pytanka:
1) czy akcja przeszukiwania wymaga użycia kart akcji o dokładnie takich wartościach jak napisane na polach akcji czy mogą to też być karty o wyższych wartościach?
2) Czy po schwytaniu/przemieszczaniu się na koniec sezonu El Patron może ukryć się na polu z figurką Sicario?
Dobra, odpowiem sobie sam:
1) muszą być dokładnie takiej samej wartości
2) po schwytaniu może ukryć się na polu z figurką Sicario, na koniec sezonu nie ma takiej możliwości bo figurek Sicario na planszy po prostu nie ma.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Narcos

Post autor: emka »

1. Czy wystawiając Sicario na planszę obowiązkowe jest skorzystanie z efektu karty? Czy mogę ją po prostu odrzucić i wykonać tylko 2 zwykłe akcje? Jeśli tak, to nadal zgodnie z regułami gry czyli zwykły Sicario = tylko konkretna karta imienna lub z zarysem?

2. Czy dobrze rozumiem, że El Patron może ukryć się na polu, gdzie stoi Tropiący lub żeton blokady i nie obowiązują go reguły zakazu przemieszczania się przez żetony blokad i Tropiących tylko na początku gry oraz po schwytaniu gdy wybiera nową kryjówkę? Po zakończeniu Sezonu już musi przestrzegać normalnych reguł poruszania się? Trochę to niekonsekwentne/nielogiczne.

3. Leon, jeśli został już wcześniej umieszczony na planszy, to w kolejnej turze wciąż może się poruszać (już według normalnej reguły 1 $/do 3 pól), ale nadal działa jego zdolność specjalna natychmiastowego przemytu z lotniska. La Quica jednak już nie może ponownie skorzystać ze specjalnej zdolności w postaci przekazania karty Plata o Plomo. Tutaj też trochę niekonsekwencja - co to on gorszy od Leona? ;)

4. Zdolność Kartelu z Cali - można z niej skorzystać podczas tury dowolnej frakcji, jednak czy tę dodatkową akcję zagrywamy czerwonym pionkiem („wpychając się” w ten sposób w turę innej frakcji) czy pionkiem obecnie zagrywanej frakcji? Jest to traktowane jako zwykła akcja czyli więcej nie mogę już nic zrobić, czy jako dodatkowa? I czy z tych stałych zdolności z dużych kart można korzystać wielokrotnie podczas jednego Sezonu czy tylko raz na Sezon?

5. Zablokowany Tropiący - w momencie poruszenia się sąsiedniego Sicario, który go wcześniej zablokował, następuje automatyczne odblokowanie tego Tropiącego? Nawet jeśli poruszy się na pole, które także sąsiaduje z tym Tropiącym?
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Narcos - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

1. Moim zdaniem musisz wykonać efekt karty. Jeśli nie możesz go wykonać to nie możesz tej karty zagrać.

2. Tylko na początku gry dowolnie wybierasz miejsce.w kazdym innym przypadku stosujesz normalne zasady ruchu (nie wolno używać lotnisk, przechodzić przez zetony blokady i tropiących).

3. Takie zasady gry. Nie znajduje tu nielogiczności.

4. Zdolność kartelu z cali daje dodatkową akcje o sile karty akcji 1 dla AKTYWNEGO dowolnego tropiącego.

5. Jesli sąsiaduje z tropiącym to zawsze go blokuje przed ruchem.

Nie jestem wszystkiego na 100% pewien bo dawno nie grałem ale przestudiowałem instrukcje i karty sicario więc ogólnie tak to rozumiem.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Narcos - pytania i wątpliwości

Post autor: emka »

gregoff pisze: 05 lip 2021, 19:08 1. Moim zdaniem musisz wykonać efekt karty. Jeśli nie możesz go wykonać to nie możesz tej karty zagrać.
Znalazłam odpowiedź na planszy El Patron - "Musisz zagrać Sicario - zagraj lub odrzuć jego kartę" - czyli nie trzeba spełniać efektu, jeśli np. nie chcę lub nie mam za co go opłacić :wink:

Jeszcze nasunęło mi się inne pytanie - czy El Patron traktowany jest jak Sicario w tym sensie, że podczas rozgrywki nie mogę zakończyć ruchu zwykłego Sicario w miejscu jego kryjówki (w myśl zasady, że Sicario mogą się mijać, ale nie mogą stać na jednym polu)?
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Narcos - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

emka pisze: 05 lip 2021, 20:54
gregoff pisze: 05 lip 2021, 19:08 1. Moim zdaniem musisz wykonać efekt karty. Jeśli nie możesz go wykonać to nie możesz tej karty zagrać.
Znalazłam odpowiedź na planszy El Patron - "Musisz zagrać Sicario - zagraj lub odrzuć jego kartę" - czyli nie trzeba spełniać efektu, jeśli np. nie chcę lub nie mam za co go opłacić :wink:

Jeszcze nasunęło mi się inne pytanie - czy El Patron traktowany jest jak Sicario w tym sensie, że podczas rozgrywki nie mogę zakończyć ruchu zwykłego Sicario w miejscu jego kryjówki (w myśl zasady, że Sicario mogą się mijać, ale nie mogą stać na jednym polu)?
1. Ok

2. Możesz bo wchodzisz do kryjówki. Taka moja opinia ;)
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
michcio
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Narcos - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

emka pisze: 05 lip 2021, 20:54
gregoff pisze: 05 lip 2021, 19:08 1. Moim zdaniem musisz wykonać efekt karty. Jeśli nie możesz go wykonać to nie możesz tej karty zagrać.
Znalazłam odpowiedź na planszy El Patron - "Musisz zagrać Sicario - zagraj lub odrzuć jego kartę" - czyli nie trzeba spełniać efektu, jeśli np. nie chcę lub nie mam za co go opłacić :wink:

Jeszcze nasunęło mi się inne pytanie - czy El Patron traktowany jest jak Sicario w tym sensie, że podczas rozgrywki nie mogę zakończyć ruchu zwykłego Sicario w miejscu jego kryjówki (w myśl zasady, że Sicario mogą się mijać, ale nie mogą stać na jednym polu)?
Strona 13 instrukcji mówi, że trzeba zagrać kartę sicario (czarna sylwetka, zwykły) aby wprowadzić do gry daną figurkę zwykłego sicario albo odrzucić dowolną kartę lub zagrac kartę specjalnego sicario by wprowadzić do gry Leona lub La Quica.
Na planszy El Patron jest najwyraźniej tylko skrócona informacja na ten temat (zagraj lub odrzuć kartę).
michcio
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2020, 11:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 3 times

Re: Narcos - pytania i wątpliwości

Post autor: michcio »

Co do zagrywania kart na stronie 6 instrukcji nie ma informacji o tym, że EFEKT AKTYWOWANY jest obligatoryjny, a jedynie wzmianka o tym, że trzeba spełnić jakiś warunek, by skorzystać z tego efektu.
Jest informacja, że EFEKT NATYCHMIASTOWY działa w momencie zagrania karty.
I tu mi się nasuwa pytanie: jaka jest kolejność czynności w turze? Chodzi mi o to, czy gdy zagram kartę, to najpierw wykonuję akcję zwykłą (i tu kolejne wątpliwości - 1 akcja zwykła czy 2?) a potem korzystam z efektu karty, czy może najpierw efekt a potem akcja. W instrukcji jest napisane [...] umieszcza figurkę na mapie, wykonuje zwykłą Akcję (liczba pojedyncza) ORAZ korzysta z efektu karty. Przykładowo Velasco ma opcję zapłać 3$ aby otrzymać liczbę Punktów UWIELBIENIA równą liczbie żetonów KONTROLI sąsiadujących z Velasco i mógłby El Patron najpierw postawić żeton Kontroli a potem skorzystać z karty, by zwiększyć jej benefity.
I powtórzę dla klarowności umieszczone już wcześniej pytanie:
1. Czy zwykli sicario po umieszczeniu mogą wykonać 1 akcję zwykłą + efekt karty/akcja zwykła, czy może efekt karty + 2 akcje zwykłe?
Kolejne pytanie dotyczy karty Que berraquera!
2. Opcja zapłać 3$ jest oczywista i jasna. Natomiast opcja dopłać 2$ rodzi pewne wątpliwości: co gdy jedna figurka jest w posiadaniu kokainy? Kostka porusza się z sicario, który ją wziął, czy pozostaje w danej lokacji? A może wypada z planszy?
ala19961996
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2021, 00:11

Re: Narcos - pytania i wątpliwości

Post autor: ala19961996 »

Hej,
Ja mam pytanie odnosnie znacznikow blokad i kontroli. Jeśli wstawię znacznik kontroli pod Tropiciela, to czy jak nadejdzie jego kolej, musi on stamtąd zejść? Jeśli nie to po co mi te znaczniki kontroli oprócz blokady poruszania się dla Tropicieli jak i tak np. stoja na lotnisku.

A co jeśli mam Sicario z kokainą i chce ją przemycić a prawie wszyscy Tropiciele stoją na miastach z lotniskami? Jak moge ich stamtąd wykurzyć? Jak mogę przemycić koke zwyklym Sicario? Nie jest to bezsensu? Zarobek czy wykonanie celu staje sie niemożliwe juz w pierwszym sezonie jak Tropiciele beda ustawieni na lotniskach a nie masz karty Leona
ODPOWIEDZ