Osadnicy: Królestwa Północy / Imperial Settlers: Empires of the North (I. Trzewiczek, J. Kijanka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
sasquach
Posty: 1821
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

Co do przekręcania to nie robicie tego o 90 stopni tylko 45 i drastycznie spada ilość potrzebnego miejsca. No i nie ma problemu z wyspami.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Dziś wziąłem do ręki te 4 kafelkowe promoski co by się przypatrzeć, no i zastanawia mnie po co są w nich podwójne tytuły, czemu zamiast toporka jest mieczyk i w ogóle po przeczytaniu do nich instrukcji po polsku nie wiedziałem czy mogę je odwiedzić zamiast wysp czy przy okazji, dopiero w wersji angielskiej instrukcji wiedziałem jak z tym grać bo było napisane INSTEAD. O tym że nie mieszczą się do wypraski to już było wspomniane. W portalu chyba nie ma kontroli jakości. Ktoś robi jakąś bug listę tego wydania?
golonix
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: golonix »

litk pisze: 10 wrz 2019, 21:11 Dziś wziąłem do ręki te 4 kafelkowe promoski co by się przypatrzeć, no i zastanawia mnie po co są w nich podwójne tytuły, czemu zamiast toporka jest mieczyk i w ogóle po przeczytaniu do nich instrukcji po polsku nie wiedziałem czy mogę je odwiedzić zamiast wysp czy przy okazji, dopiero w wersji angielskiej instrukcji wiedziałem jak z tym grać bo było napisane INSTEAD.
Możesz napisać coś więcej? Chyba mi umknęło info o jakiś promoskach...
sasquach
Posty: 1821
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

litk pisze: 10 wrz 2019, 21:11 Dziś wziąłem do ręki te 4 kafelkowe promoski co by się przypatrzeć, no i zastanawia mnie po co są w nich podwójne tytuły, czemu zamiast toporka jest mieczyk i w ogóle po przeczytaniu do nich instrukcji po polsku nie wiedziałem czy mogę je odwiedzić zamiast wysp czy przy okazji, dopiero w wersji angielskiej instrukcji wiedziałem jak z tym grać bo było napisane INSTEAD. O tym że nie mieszczą się do wypraski to już było wspomniane. W portalu chyba nie ma kontroli jakości. Ktoś robi jakąś bug listę tego wydania?
Wchodzą między wypraskę, a bok pudełka. Ale jak by były wielkości karty było by dużo lepiej.
Tytuły są podwójne, bo jak dla mnie możesz wykonać akcję podwójnie.
Do zarzutów dodam, że nazwy akcji są inne niż w pozostałych miejscach :/

Gra bardzo fajna, ale ilość drobnych błędów ociera się o przesadę.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: polwac »

sasquach pisze: 10 wrz 2019, 23:19 Gra bardzo fajna, ale ilość drobnych błędów ociera się o przesadę.
Nie siej herezji...
Spoiler:
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Tytuły są podwójne, bo jak dla mnie możesz wykonać akcję podwójnie.
O to ciekawe, potwierdzi ktoś że tak to powinno działać?
Co do toporów to zapomniałem dodać, że czemu one w ogóle są kartonowe? Jak dla mnie to chyba tylko po to żeby potem kupować promoski w postaci drewnianych toporków.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Wroobel »

Faktycznie dziwne że akurat złoto i toporki są kartonowe a reszta to drewno. Tak samo było w ONI (złoto i mieczyki) i tak już zostało.
W sumie to w niczym nie przeszkadza :)
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2019, 09:56 przez Wroobel, łącznie zmieniany 1 raz.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

W sumie to w niczym nie przeszkadza :)
No jak nie, potem wyjdą promoski z drewnianymi toporkami i trzeba będzie je kupić.

Napisałem do portalu z tymi kafelkami Wyspy skarbów, wydając 2 ryby możemy zebrać surowce tylko raz.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: zioombel »

Wroobel pisze: 11 wrz 2019, 09:36 Faktycznie dziwne że akurat złoto i toporki są kartonowe a reszta to drewno. Taj samo było w ONI (złoto i mieczyki) i tak już zostało.
W sumie to w niczym nie przeszkadza :)
To jest celowe zagranie, żeby oddzielić jasno i klarownie surowce od zasobów. Tak było w ONI czy tak jest tu nie wiem.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Czy nie uwazacie ze te kafle wyspy skarbow sa bezuzyteczne bo przeciez koszt wyruszenia na nie jest wysoki bo az 2 rybki a pladrowanie odleglych wysp gdzie koszt jest 1 rybki jest bardziej oplacalny.
sasquach
Posty: 1821
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

Ale jak to zebrać? Chodzi ci o te dobra, które dają wyspy skarbów czy o akację "zbierz" na jednej z tych wysp?
litk pisze: 11 wrz 2019, 09:48 Napisałem do portalu z tymi kafelkami Wyspy skarbów, wydając 2 ryby możemy zebrać surowce tylko raz.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Zebrać czyli otrzymać, tak jak jest napisane. Na tych kafelkach nie ma akcji.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Gizmoo »

litk pisze: 14 wrz 2019, 20:47 zy nie uwazacie ze te kafle wyspy skarbow sa bezuzyteczne bo przeciez koszt wyruszenia na nie jest wysoki bo az 2 rybki a pladrowanie odleglych wysp gdzie koszt jest 1 rybki jest bardziej oplacalny.
Aż wszedłem na BGG i sprawdziłem. Jeżeli dobrze rozumiem, to te kafelki są świetne. Dają jednorazowo dwie akcje za darmo. Szczególnie mocny jest ten, który daje dwa razy akcję skonstruuj i jeszcze 1 złoto. To wydaję się wręcz zbyt dobre. Najsłabszy jest ten z akcją populate, ale w odpowiednim momencie może być super.
sasquach
Posty: 1821
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

litk pisze: 15 wrz 2019, 20:07 Zebrać czyli otrzymać, tak jak jest napisane. Na tych kafelkach nie ma akcji.
Jak nie ma akcji, jak na każdej jest dwukrotnie wymieniona nazwa akcji: https://boardgamegeek.com/image/4853949 ... re-islands

Zresztą wcześniej była dyskusja dlaczego są te nazwy akcji podwójne - czy to błąd czy wykonujemy podwójnie. A potem Ty napisałeś, że dostałeś odpowiedź z Portalu, że zbiera się tylko raz, więc powstała mocno nie jasna sytuacja.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Odpisali mi ze aby wypłynąć na kafelek dajemy 2 ryby, gdy już go odkrywamy, dwa razy wykonujemy zapisaną na nim akcję i jednokrotnie otrzymujemy pokazane na nim dobra.
Jak nie ma akcji, jak na każdej jest dwukrotnie wymieniona nazwa akcji:
A gdzie w grze jest nazwa akcji Eksploracja? Czyli ze pomimo wydania dwoch rybek zeby dostac sie na te Wyspy skarbow trzeba jeszcze wydac dwie akcje zeby pozyskac surowce z tych Wysp skarbow to te w porownaniu do pladrowania pobliskich i odleblych wysp sa nieoplacalne.
sasquach
Posty: 1821
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 933 times
Been thanked: 581 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

litk pisze: 15 wrz 2019, 21:32 Odpisali mi ze aby wypłynąć na kafelek dajemy 2 ryby, gdy już go odkrywamy, dwa razy wykonujemy zapisaną na nim akcję i jednokrotnie otrzymujemy pokazane na nim dobra.
Czyli ok, wyspy są opłacalne, nawiązując to innego pytania.
litk pisze: 15 wrz 2019, 21:32 A gdzie w grze jest nazwa akcji Eksploracja?
Wcześniej było, że są błędy w nazwach. To jest oczywiście akcja "odkryj". W wersji angielskiej są poprawne nazwy.
litk pisze: 15 wrz 2019, 21:32 Czyli ze pomimo wydania dwoch rybek zeby dostac sie na te Wyspy skarbow trzeba jeszcze wydac dwie akcje zeby pozyskac surowce z tych Wysp skarbow to te w porownaniu do pladrowania pobliskich i odleblych wysp sa nieoplacalne.
Co? Jaki to wydać akcje? Akcji się nie wydaje, to nie dobro. Po odkryciu tej wyspy dostajemy to wykorzystania jako bonus/gratis/premię. Przykładowo wyspa "zbiory" pozwoli Ci na dwukrotne "zbierz" i dodatkowo rybę. Czyli zwykle 5 surowców (a może być lepiej) przy wydanych dwóch, czyli podobnie jak pozostałe wyspy. W przypadku wyspy z konstruowaniem czy odkrywaniem jest jeszcze lepiej. I nawet to zaludnianie też jest niezłe, choć nie każdy klan potrzebuje dużo robotników.
nonenalim
Posty: 1
Rejestracja: 22 wrz 2019, 09:49

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: nonenalim »

Tomson pisze: 29 sie 2019, 18:21 Pomimo, iż uwielbiam gry tworzone i wydawane przez Portal (Robinson, Osadnicy Narodziny Imperium, Detektyw) to nauczyłem się już, że nie warto kupować ich w pierwszym druku ze względu na błędy i niedoróbki wydawnicze (np. kiepskie instrukcje, niedopowiedzenia na kartach czy w zasadach). Wkurza mnie też późniejsze wydawanie różnorakich edycji (drugiej, trzeciej, ósmej czy Gry Roku) przy której mój premierowy egzemplarz wygląda jak prototyp.
Byłem już bliski zakupu i ostatecznie pewnie kupie tą gre, ale dopiero poprawioną edycję. Nie znoszę takich niedociągnięć... Pytanie tylko ile muszę odczekać, żeby kupić poprawioną wersje? Można jakoś sprawdzić czy kupowana gra to już nowa edycja/dodruk? Proszę o odpowiedź, bo nie mam w tym temacie doświadczenia.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: predki »

nonenalim pisze: 22 wrz 2019, 10:02 Byłem już bliski zakupu i ostatecznie pewnie kupie tą gre, ale dopiero poprawioną edycję. Nie znoszę takich niedociągnięć... Pytanie tylko ile muszę odczekać, żeby kupić poprawioną wersje? Można jakoś sprawdzić czy kupowana gra to już nowa edycja/dodruk? Proszę o odpowiedź, bo nie mam w tym temacie doświadczenia.
Na nową edycję możesz liczyć, jak wyprzeda się pierwsza. Kiedy to się stanie to nikt nie wie, a jak wszyscy przyjmą założenie „pierwszej edycji nie kupuję” to może nigdy. :)
Co do rozróżniania edycji to zasady nie ma. Pewną sugestią może być Copyright na pudełku, gdzie po roku można rozróżnić, kiedy egzemplarz był wydany. Czasami gry dostają nagrody, którymi wydawnictwo się chwali na pudełku (u nas tzw. edycje „Gra roku”). Itd.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Nie ma nigdzie żadnego rankingu dla trybu solo?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: veljarek »

Dobra, zagrałem dwa razy dwoma różnymi frakcjami.
I w tym wieloosobowym pasjansie podoba mi sie tylko wykonanie, o ile Osadników uważałem za grę kompletną, to tutaj mam wrażenie gry nieskończonej.
Opisy i ikonki na kartach są na tyle niezrozumiale, że regularnie nowi gracze pytają o co chodzi w tej karcie, a opis "kopii" to już standard.
Brak czasem ujednolicenia nazw na kartach.
Żałuję bo gra jest przepięknie wykonana i dopracowana wizualnie, ale już nie mam ochoty w to grać. Mam nadzieję że znajdą się fani dla których moje wady dla nich wadą nie będą.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: josiu »

Kurde oglądając topki zagranicznych recenzentów za 2019 rok, na większości z nich w top 10 widzę Królestwa Północy, a odniosłem wrażenie,że w Polsce gra przeszła bez echa...Chyba znów muszę pomodyfikować listę zakupów...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: mat_eyo »

josiu pisze: 28 gru 2019, 14:00 Kurde oglądając topki zagranicznych recenzentów za 2019 rok, na większości z nich w top 10 widzę Królestwa Północy, a odniosłem wrażenie,że w Polsce gra przeszła bez echa...Chyba znów muszę pomodyfikować listę zakupów...
Zanim zmodyfikujesz, to rzuć okiem na moją reckę.

Swoją drogą, całkowicie offtopowo, to podsumowanie roku tworzone wcześniej niż w końcówce pierwszego kwartału kolejnego roku, uważam za dziwne. Tworzenie topek danego roku przed jego zakończeniem to już błazenada.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: autopaga »

Dla mnie to też bardzo dziwne, dlaczego zagraniczni recenzenci tak się rozpływali nad tą grą, dla mnie poprzedni osadnicy robią robotę, a nowi zostali sprzedani po pierwszej partii.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: veljarek »

Mam dokładnie to samo. Osadnicy byli fajni, a po zagraniu trzech partii w KP nie miałem chęci więcej siadac. Dla mnie tej grze brakuje interakcji i wkurzało mnie ciągle jak współgra ze pytali o interpretację kart.
Za te graficznie i samo wykonanie gry to najwyższa klasa.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: autopaga »

U mnie do tego doszły jeszcze dwa zgrzyty, czyli ta kompletna pomyłka z kolorami punktacji statkami pionami akcji itd kompletnie różnych kolorach i błąd na kaflu który jest widoczny w każdej grze przez cały czas.
ODPOWIEDZ