Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Turnavine

Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Post autor: Turnavine »

Co rok to prorok powiadają i tak Alan R. Moor stworzył kolejną odsłonę swojej najbardziej rozpoznawalnej serii.

EDIT: hm, jakoś nie mogę załadować zdjęć: https://boardgamegeek.com/blog/1/boardgamegeek-news .

Tym razem wyruszymy do Włoch i Japonii.

Mapa Japonii prezentuje się najciekawiej - część tras jest zarezerwowana dla pociągów Shinkansen, które mają swoje modele - z nich pod odpowiednim warunkiem mogą korzystać wszyscy gracze by ukończyć swoje trasy, dodatkowo na koniec gry nagradzana jest osoba, która najbardziej rozwijała te odcinki, zaś kto najmniej będzie punkty tracił. Ukończenie trasy do Tokio jeśli wskazuje stację metra nie jest pełną realizacją biletu - na małej dodatkowej mapie sieci metra tokijskiego musimy jeszcze dotrzeć do tejże stacji.

Włochy zaś dają dodatkowe punkty za połączenie regionów oraz wprowadzają dodatkowy mechanizm związany z realizacją dróg wodnych - dodatkowa karta pozwoli zająć aż dwa segmenty trasy, ale pobrać ją musimy w ramach oddzielnej akcji.

---

W Japonię najchętniej bym zagrał zapowiada się bardzo interesująco, innym ciekawą rzeczą jest fakt, że Japonia z dodatku ewidentnie nie dzieje się na przełomie XIX i XX / w początku XX wieku jak większość gier z serii.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Post autor: Cezary1916 »

Wiadomo coś więcej kiedy trafi do sklepów?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10807
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Post autor: japanczyk »

Cezary1916 pisze: 12 wrz 2019, 14:34 Wiadomo coś więcej kiedy trafi do sklepów?
Listopad, prapremiera na Essen
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Post autor: Grzdyll »

Zagrałem. Plansze wymiarem większe (dłuższe) niż zwykle. Japonia dość szybka z mechaniką szybkich pociągów, Włochy dłuższe, z regionami.

Japonia dziwna. Szybkie pociągi są bardzo fajnym pomysłem ale w praktyce niestety za łatwo dzięki temu robi się bilety i optymalna jest chyba niezbyt lubiana przeze mnie strategia polegającą na braniu jak najszybciej jak największej ilości biletów. Ocena 5/10

Włochy bardziej standardowe, sporo dróg alternatywnych i przy 4 graczach nie jest zabójczo ciasno, nowe karty promów są dobrym pomysłem, zmniejszającym irytację gdy desperacko brak lokomotyw i nie chcą dojść. Regiony są ciekawym urozmaiceniem ale same podstawy strategii raczej nie tworzą, a pod koniec wychodzi nas to, że każdy łączy ostatecznie podobną ich ilość. Ocena 7/10

Ogólnie dodatek ciekawy, choć są lepsze ale i gorsze.
martuchakn
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2020, 07:15

Re: Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Post autor: martuchakn »

Jak gracie w tą Japonię? My właśnie po pierwszej rozgrywce i jakoś nie do końca kumamy, albo jest za łatwa...
Jak już ktoś położy trasę szybkiego pociągu to dowolny gracz może po niej przejechać? Bez wykładania kart i wagoników? Bo jeśli tak to faktycznie brać bilety i czekać aż inni ułożą trasy 😛
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Post autor: garg »

martuchakn pisze: 16 sty 2021, 22:17 Jak gracie w tą Japonię? My właśnie po pierwszej rozgrywce i jakoś nie do końca kumamy, albo jest za łatwa...
Jak już ktoś położy trasę szybkiego pociągu to dowolny gracz może po niej przejechać? Bez wykładania kart i wagoników? Bo jeśli tak to faktycznie brać bilety i czekać aż inni ułożą trasy 😛
Tylko że jak już ktoś ułoży dobrą trasę z Shinkansen, to zwykle za chwilę gra się kończy i to branie wielu biletów może odbić się czkawką :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
martuchakn
Posty: 2
Rejestracja: 28 maja 2020, 07:15

Re: Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Post autor: martuchakn »

To ja zdecydowanie wolę te wersje gdzie jest więcej negatywnej interakcji i można się blokować :twisted:
garg pisze: 16 sty 2021, 23:23
martuchakn pisze: 16 sty 2021, 22:17 Jak gracie w tą Japonię? My właśnie po pierwszej rozgrywce i jakoś nie do końca kumamy, albo jest za łatwa...
Jak już ktoś położy trasę szybkiego pociągu to dowolny gracz może po niej przejechać? Bez wykładania kart i wagoników? Bo jeśli tak to faktycznie brać bilety i czekać aż inni ułożą trasy 😛
Tylko że jak już ktoś ułoży dobrą trasę z Shinkansen, to zwykle za chwilę gra się kończy i to branie wielu biletów może odbić się czkawką :) .
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Ticket to Ride: Japan & Italy / Wsiąść do Pociągu: Japonia i Włochy

Post autor: garg »

Na tej mapie też możesz - czasem naprawdę trudno jest zdobyć karty do tego jednego, interesującego Cie połączenia. A że wiele z nich jest krótkich, to łatwo jest komuś zablokować dostęp do konkretnej stacji. Szczególnie, jeśli to jest coś w samym Tokio :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ODPOWIEDZ