Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Quba40 »

Ankieta jest na FB wydawnictwa - najnowszy post : https://www.facebook.com/pg/underworldk ... e_internal
[/quote]
Wolałbym aby jednak zostali przy oryginale, ale jeśli zmienią tylko Steroida a resztę pozostawią to płakał nie będę.
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: c08mk »

Jak w komentarzach się pojawia sugestia, że "Steryd" jest dobry ale najlepszy byłby "Koksu" to od razu widać, że w ankiecie głosują osoby, które w ogóle nie znają gry komputerowej.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Miszon »

Ale przecież gra komputerowa była także po polsku (druga część konkretnie, od CD Projekt, m. in. w serii Klasyka czy jak jej tam było) . Może grali właśnie w tę wersję?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: c08mk »

Ksywki nie były tłumaczone. Dubbing i pełne tłumaczenie weszło dopiero w JA 2.5. A "Koksu" to jest ksywka wymyślona przez graczy planszowych i nawet byłaby dobra gdyby to była "zwykła" planszówka dla zwykłych graczy ale ta planszówka jest dedykowana dla fanów (co widać po "sukcesie" kickstartera). W zasadzie polski wydawca może chcieć upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i chce zrobić tłumaczenie trochę dla fanów a trochę dla casuali.
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: awawa »

Tak dawno się w to zagrałem na PC, że jak dla mnie nie ma znaczenia czy Steryd czy Koksu - oba mi pasują, najwyżej nie wyjdę na prawdziwego fana tego klasyka ;) A już na pewno wypadają lepiej niż anglojęzyczny oryginał w tym przypadku :)
Granie na Bemowie
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: c08mk »

awawa pisze: 24 wrz 2019, 20:19 Tak dawno się w to zagrałem na PC ...
Ja też dawno grałem ale niestety bardzo dobrze gra mi utkwiła w pamięci. :) Ksywki, modele postaci i ruchu (planszówka ma zbyt dynamiczne figurki), teksty, np. Shadowa "Unfriendly!" gdy wykrywał przeciwników, czy Steroida z "Holy Mary!" (tak, nawet nasz Herkules też czasem wpadał w panikę jak nagle go otoczyło 10 dzikich kotów :D ). Grałem też w JA 2.5 i tłumacznie z dubbingiem było straszne. Pewnie dlatego wersję polską wolałbym widzieć w tej "najlepszej" wersji. Tym bardziej, że nie jest to "nowa" gra (jak np. był Descent, Gloomhaven, itd) i tłumacze nie muszą się zastanawiać jakie formy zastosować, bo wystarczy zobaczyć jak to wygląda w grze PC, co było tłumaczone, a co zostało w oryginale. Inaczej wyjdzie z tego takie tłumaczenie jak Mage Knight z Portalu gdzie wszystkie postacie mają swoje oryginalne imiona i tylko jedna jest przetłumaczona jako Wilkorlica.
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: awawa »

Rozumiem Twoje podejście. Mi akurat Steroid nie zapadł szczególnie w pamięci a i argumenty wydawcy w przypadku tej postaci (reszty bohaterów nie ruszał) są dość mocne i ja je kupuję. Nie będę jednak płakał jeśli ankieta wskaże inaczej, ale chwała że umożliwiono potencjalnym nabywcom wyrażenie tam swojej opinii. I kolejny plus, że nikt nie będzie musiał kupować przysłowiowej "Stróżówki" w worku, gdyż wcześniej się to już wyjaśni.
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
plotrens
Posty: 49
Rejestracja: 21 sie 2019, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: plotrens »

Nie wiem czy jest to technicznie możliwe, bo nie używałem wcześniej wspieram.to, ale ta ankieta zrobiona tam miałaby więcej sensu według mnie. Na mordoksiążce może zagłosować każdy i jego babcia, a tak byłaby faktyczna opinia ludzi, którzy kupią grę. Dodatkowo sformułowanie pytania jako "postanowiliśmy przetłumaczyć (...) co myślicie" kieruje ludzi, którym to bez różnicy na przetłumaczoną wersję. Wersji "bez różnicy" też zresztą brak.
Ja osobiście bym wolał tego kota w worku jeśli głosowaliby tylko ludzie, którzy zapłacili za grę. Ankieta na fejsie jakoś nie specjalnie do mnie przemawia.

Rozważam zakup tylko i wyłącznie ze względu na nostalgię i osobiście przeszkadza mi tłumaczenie ksywki na polski. A.I.M. jest organizacją międzynarodową więc ksywki po angielsku mają więcej sensu. Jak już chcą na siłę tłumaczyć to niech przetłumaczą też jego imię na Robert. Może mało ludzi znam, ale nie spotkałem jeszcze polaka o imieniu Bobby.

Tłumaczenie części ksywek też jest dla mnie raczej odpychające. Jeśli już coś tłumaczymy to trzymajmy się jakiegoś standardu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: warlock »

Słuchajcie, z lenistwa nie siedzę w temacie ;). Kocham JA2, więc siłą rzeczy planszówka wskoczyła na radar. Pytanie - czy wersja retailowa jest pełnowartościowa (https://planszostrefa.pl/pl/p/Jagged-Al ... Game/10587), czy czekać na kampanię PL?
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: c08mk »

warlock pisze: 26 wrz 2019, 13:44 Słuchajcie, z lenistwa nie siedzę w temacie ;). Kocham JA2, więc siłą rzeczy planszówka wskoczyła na radar. Pytanie - czy wersja retailowa jest pełnowartościowa (https://planszostrefa.pl/pl/p/Jagged-Al ... Game/10587), czy czekać na kampanię PL?
Jest podstawka włącznie z zawartością KS. Według tego pisze na BGG osobna wersja na retail nie wyszła i w każdym pudełku jest to samo. Jest też pudełkowy dodatek Underground wprowadzający podziemne lokacje (sci-fi mode z gry komputerowej).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Trolliszcze »

Perspektywa faceta, który ograł chyba wszystko z serii Jagged Alliance, ale też przede wszystkim tłumacza (choć naturalnie jednego z wielu): jeżeli ksywka jest znacząca (a w niemal każdym przypadku jest), powinna być tłumaczona. Takie ksywki nie biorą się znikąd - one mają oddawać jakąś cechę czy zestaw cech postaci i przywoływać odpowiednie skojarzenia. Jeśli więc ktoś ma ksywę Fatty, to - w swoim języku - słyszy co chwilę, że jest grubasem, a Little John słyszy, że jest "mały" (i słusznie jest w polskiej literaturze i filmie tłumaczony jako Mały John). W przekładzie musi to być rzecz jasna oddane, żeby czytelnik/gracz/widz też został nakierowany na właściwą ścieżkę skojarzeń. Załóżmy na chwilę, że te ksywki są w języku chińskim - czy wówczas ktokolwiek protestowałby przeciwko ich tłumaczeniu? No właśnie...
Fakt, że tu mamy do czynienia z językiem angielskim, a więc bardziej rozpowszechnionym (przynajmniej w naszym zakątku świata) zmienia zasadniczo niewiele, bo podczas lokalizacji zawsze należy zakładać, że jakaś część czytelników/graczy/widzów zna tylko swój język (gdyby wszyscy znali angielski, to tłumaczenie mijałoby się z celem - przecież każdy mógłby sobie przeczytać/pograć/pooglądać w oryginale). A oni też muszą zostać naprowadzeni na właściwą ścieżkę skojarzeń, za pomocą przydomków, których sens będzie dla nich zrozumiały. Ja więc tłumaczyłbym nie tylko Steroida, ale wszystko jak leci :D Istnieją oczywiście wyjątki od reguły, jeśli jakaś ksywka jest mocno zakorzeniona w popkulturze itp., ale tu nie mamy do czynienia z takim przypadkiem. Nie ma też znaczenia, że ten bohater z ksywką jest Anglikiem czy ma jakąkolwiek inną narodowość, więc za żadne skarby nie wolno tłumaczyć! Oczywiście, że wolno. Dialogi też się tłumaczy, a przecież facet po polsku raczej nie mówi.

I choć osobiście rozumiem perspektywę graczy (też grałem w JA po angielsku), to jednak ich argumentacja jest oparta na przesłankach wyłącznie irracjonalnych: wspomnienia, sentyment itp. Z perspektywy fana to są ważne rzeczy, natomiast z perspektywy zwykłego klienta niekoniecznie.

EDIT:
c08mk pisze: 24 wrz 2019, 11:44 Jak w komentarzach się pojawia sugestia, że "Steryd" jest dobry ale najlepszy byłby "Koksu" to od razu widać, że w ankiecie głosują osoby, które w ogóle nie znają gry komputerowej.
To jest fałszywe założenie. Niektóre osoby mogły np. grać i już wtedy uważać, że te przydomki powinny być przetłumaczone. Mnie się Koksu bardzo, a w gry wszystkie grałem.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2019, 14:23 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Golfang »

Mam wrażenie że ta gra jest bardzo podobna do v_commandos - trochę bardziej rozbudowana ale podobna? Ktoś może te gry porównać? Commandos mi się bardzo podoba... czy to znaczy, że to mi będzie także podobać?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
plotrens
Posty: 49
Rejestracja: 21 sie 2019, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: plotrens »

Trolliszcze pisze: 26 wrz 2019, 14:04 jeżeli ksywka jest znacząca (a w niemal każdym przypadku jest), powinna być tłumaczona.
Na poziomie intelektualnym muszę przyznać rację. Jednak jako członek z natury irracjonalnej rasy ludzkiej ciągle jestem niezadowolony ze zmiany. Jestem uprzedzony do zmian "nazw" odkąd natrafiłem na Bilbo Bagosza w którymś z tłumaczeń LotR:D
Rozważę za to poważnie czy nie kupić sobie po prostu wersji angielskiej bo faktycznie bariera językowa jest dla mnie i większości znajomych nieistniejąca, a nie będę się musiał irytować patrząc na karty.

Są jakieś szanse, że cena angielskiej wersji spadnie jak wyjdzie polska, czy raczej nie ma na co liczyć?:P
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1728
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 569 times
Been thanked: 1388 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Leser »

Grałem też w JA 2.5 i tłumacznie z dubbingiem było straszne.
To wszystko jest efektem bardzo prostego ludzkiego mechanizmu: lubimy piosenki, które już znamy. Innymi słowy najczęściej przywiązujemy się do tych wersji, z którymi zapoznaliśmy się po raz pierwszy. Ja na ten przykład pierwszą styczność z serią JA miałem dzięki wersji 2.5 i uważam tamten dubbing za rewelacyjny, o wiele lepszy niż oryginalne głosy z "dwójki".

A wszystkim się nigdy nie dogodzi. W tej kwestii na miejscu wydawnictwa niestety nie wchodziłbym w dyskusje i ankiety, tylko zdecydował się na którąś z wersji i po prostu przygotował do jej obrony ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: koloX »

plotrens pisze: 26 wrz 2019, 16:37 Jestem uprzedzony do zmian "nazw" odkąd natrafiłem na Bilbo Bagosza w którymś z tłumaczeń LotR:D
A mi tamta edycja Władcy Pierścieni, tak krytykowana ze względu na wiele specyficznych tłumaczeń, bardzo przypadła do gustu. Bagosz - 10 x lepsze od Bagginsa :P
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: vinnichi »

warlock pisze: 26 wrz 2019, 13:44 Słuchajcie, z lenistwa nie siedzę w temacie ;). Kocham JA2, więc siłą rzeczy planszówka wskoczyła na radar. Pytanie - czy wersja retailowa jest pełnowartościowa (https://planszostrefa.pl/pl/p/Jagged-Al ... Game/10587), czy czekać na kampanię PL?
Czy można mieć nadzieję, że kupisz? ;-). Zagrałbym w coś takiego z ogromną chęcią, uwielbiałem ten tytuł na kompie
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: warlock »

Jest nadzieja ;))
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: c08mk »

Leser pisze: 26 wrz 2019, 16:56 ...
A wszystkim się nigdy nie dogodzi. W tej kwestii na miejscu wydawnictwa niestety nie wchodziłbym w dyskusje i ankiety, tylko zdecydował się na którąś z wersji i po prostu przygotował do jej obrony ;)
Myślę, że to by było najzdrowsze podejście.
Ja osobiście nie mam zamiaru forsować czegoś na siłę. Wydawnictwo musi wziąć pod uwagę potencjalnych nabywców, a gracze widać, że wolą elementy maksymalnie spolszczone. Takie osoby jak ja kupią wersję angielską i wszyscy będą zadowoleni.
Jak będę miał okazję zagrać na weekendzie to podzielę się wrażeniami. Wiem jedno. Na pewno przygodę zacznę od tego. :)
promykx
Posty: 247
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: promykx »

No to nic tylko czekać na kolejną ankietkę, żeby powygrywały luneta, raven, cień i klif :FFF
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Trolliszcze »

promykx pisze: 26 wrz 2019, 19:41No to nic tylko czekać na kolejną ankietkę, żeby powygrywały luneta [...] :FFF
Ale zdajesz sobie sprawę, że jak na misji chłopcy wołają do niej po angielsku Scope, to ona właśnie to słyszy: Luneta? :D "Scope" jest słowem mającym dokładnie ten sam desygnat co polskie słowo "Luneta". Nie tłumaczenie tego jest zasadniczo błędem w sztuce. Analogicznie, jak w lasach Sherwood wołają Little Johna, to on słyszy właśnie to: że jest Małym Johnem. Dlaczego więc mielibyśmy tego nie tłumaczyć?
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: c08mk »

Trolliszcze pisze: 26 wrz 2019, 20:11 ...Dlaczego więc mielibyśmy tego nie tłumaczyć?
Jeżeli to jest gra skierowana dla fanów to powinny być oryginalne, znane już nazwy. Jeżeli gra skierowana do szerszej publiczności to tak jak piszesz, nietłumaczenie jest to błąd w sztuce. Zależy jaka jest grupa docelowa dla gotowego produktu.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: Trolliszcze »

Tylko że to nigdy nie jest grupa jednorodna. Gra jest skierowana do wszystkich, którzy chcą ją kupić - zarówno fanów oryginału, jak i nowych graczy. Co więcej, nie wszyscy fani oryginału uważają, że ksywki angielskie były dobre, a dubbing zły - masz wyżej przykłady, więc nawet pośród fanów nie ma jednomyślności. Odpowiedź na ten dylemat nie jest więc wcale tak prosta, jak to próbujesz przedstawić.
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: anonim »

promykx pisze: 26 wrz 2019, 19:41 No to nic tylko czekać na kolejną ankietkę, żeby powygrywały luneta, raven, cień i klif :FFF
U mnie w klasie mieliśmy Lizaka, Radara, Budzika, Banana, Cichego i łysego a w podstawówce nawet Żabę. Większość tych ksywek pochodziła z nazwisk i żadnej z tych osób to nie przeszkadzało a w grze to niby taki problem że snajper ma ksywkę luneta. Czyżby coś w dzisiejszych szkołach się zmieniło i nie ma żadnych ksywek lub obowiązkowo muszą być po angielsku.
Leser pisze: 26 wrz 2019, 16:56 A wszystkim się nigdy nie dogodzi. W tej kwestii na miejscu wydawnictwa niestety nie wchodziłbym w dyskusje i ankiety, tylko zdecydował się na którąś z wersji i po prostu przygotował do jej obrony ;)
Mimo wszystko zgadzam się z tą wypowiedzią albo wszystkie ksywki tłumaczyć albo nic.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: c08mk »

anonim pisze: 26 wrz 2019, 23:07 ...Czyżby coś w dzisiejszych szkołach się zmieniło i nie ma żadnych ksywek lub obowiązkowo muszą być po angielsku....
Oczywiście, że nie. Ale jakby Twoi koledzy wyjechaliby do Sherwood to raczej by nie chcieli, żeby ich tam nazywano Lolipop, Silent czy Frog.
promykx
Posty: 247
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Jagged Alliance: The Board Game (Marko Jelen, Jan Wagner)

Post autor: promykx »

Trolliszcze pisze: 26 wrz 2019, 20:11
promykx pisze: 26 wrz 2019, 19:41No to nic tylko czekać na kolejną ankietkę, żeby powygrywały luneta [...] :FFF
Ale zdajesz sobie sprawę, że jak na misji chłopcy wołają do niej po angielsku Scope, to ona właśnie to słyszy: Luneta? :D "Scope" jest słowem mającym dokładnie ten sam desygnat co polskie słowo "Luneta". Nie tłumaczenie tego jest zasadniczo błędem w sztuce. Analogicznie, jak w lasach Sherwood wołają Little Johna, to on słyszy właśnie to: że jest Małym Johnem. Dlaczego więc mielibyśmy tego nie tłumaczyć?
No zdaję sprawę co ona słyszy, ale ja znam te postaci jako scope, fox etc. Grającw JA, słyszałem scope, fox i mówiąc o grze używałem nicków jakie były w grze. Było to naturalne i zrozumiałe dla osób które również grały w tę grę (kiedyś za czasów homm3, kolega grał w wersję pl. Rozmowa o jednostkach, czarach czy cokolwiek to było jedno wielkie zastanawianie się co ma na myśli ta druga strona). Jakby (moja) wersja gry była od razu tłumaczona z nickami to pewnie by to nie przeszkadzało bo uznałbym że jest ok.
Dlaczego mieliby tego nie tłumaczyć? Odpowiem z mojej perspektywy bo nie znam argumentu który byłby na tyle uniwersalny a już tym bardziej właściwy/przeważający w tej dyskusji - Bo to gra na podstawie gry komputerowej gdzie postacie były tak nazwane. Tak je zapamiętała spora liczba osób które w JA grała. Nowym graczom naprawdę to robi różnicę ta jedna/kilka ksywek będzie po angielsku? moim zdaniem nie.
Podobne dyskusje były na temat książek dot. world of warcraft. Tłumaczenie nazwiska np. Hellscream na Piekłorycz. Niby wszystko ok ale jednak jak się "jest w uniwersum" od lat to jednak wydaje się to co najmniej dziwne. A odczucie dziwności jest osobiste, także nie każdy je odczuje :)
anonim pisze: 26 wrz 2019, 23:07 U mnie w klasie mieliśmy Lizaka, Radara, Budzika, Banana, Cichego i łysego a w podstawówce nawet Żabę. Większość tych ksywek pochodziła z nazwisk i żadnej z tych osób to nie przeszkadzało a w grze to niby taki problem że snajper ma ksywkę luneta. Czyżby coś w dzisiejszych szkołach się zmieniło i nie ma żadnych ksywek lub obowiązkowo muszą być po angielsku.
No i spoko. Nie, nie muszą być anglojęzyczne. Mogłeś do nich wołać lolipop, alarm clock, quiet one albo po niemiecku: Lutscher, Wecker, leise (z translatora) ale... zapewne nie wołałeś :) A przecież to żadna różnica. Inb4 - że pochodziły od nazwisk i nie można ich dosłownie tłumaczyć? no a czemu nazwiskowy nick jest wyżej w hierarchii niż nick pochodzący od cechy, zdolności.
Wydaje mi się że problemem nie jest jej ksywka, tylko tłumaczenie na siłę.


Wolę to co znam i może muszę dojrzeć, a może mi się to nigdy nie będzie podobać. Jakoś za czasów JA nikt nie biegał i nie walczył (albo nie było środków żeby taką walkę prowadzić, ale śmiem twierdzić że mało kogo to interesowało) że trzeba tłumaczyć nicki, a teraz nagle olaboga że nie powinny być po angielsku :)
ODPOWIEDZ