Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: mikeyoski »

Splendorowcy raczej sięgną po znakomitego Gizmosa.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Gambit »

Zagrałem na Portalconie tylko raz. Przypadło mi do gustu. Jest lekka, ale ma kilka miejsc, które pozwalają na drobne kombinowanie. Uważam, że przebieg partii będzie zależał mocno od grupy. Może być dość spokojnie z incydentalnym wtrącaniem meepli do pierdla, może tez być grubo pod tym względem. Co ciekawe sytuacja, gdzie meeple nie trafiają do więzienia może być dość niekomfortowa dla graczy jeśli przychodzi do odzyskiwania robotników.
Wielkich silników do budowania tu nie zauważyłem, ale samo wysyłanie kolejnych meepli na planszę jest mini silniczkiem, do tego niektóre karty robotników dają pewne bonusy, z których da się skorzystać. Generalnie jest dość lekko i przyjemnie.
W porównaniu do Najeźdźców nie ma tu jakiejś turbo trudniejszej, bardziej złożonej i niesamowicie skomplikowanej mechaniki. Jest trochę więcej decyzji i możliwości. Taki prawie gateway, a na pewno "second step".
Awatar użytkownika
Ryber
Posty: 109
Rejestracja: 30 lis 2015, 11:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 8 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Ryber »

Eh, aż się wypowiem.

Gra mi się podobała, ale zdecydowanie muszę więcej pograć żeby bardziej obadać.

Osobiście uważam, że warto w nią raz zagrać, żeby się przekonać. Średniociężki tytuł na 2 godzinki.
Gra nie jest zepsuta, nie jest tragiczna, nie jest brzydka ani bez sensu. Nie jest też najlepsza, wybitna, idealna ani WOW. Niektórzy pewnie mieli za duże nadzieje, niektórzy porównują ją do Najeźdźców, więc rozumiem zawód.

Wg mnie:
+ co by nie mówić, oryginalna mechanika dostawiania robotników i aresztowania obywatelskiego zbyt dużych zgromadzeń
+ ładna, jak wszystkie gry Mico
+ wg mnie tematyczna, architekt w średniowieczu nie był od rysowania kreseczek tylko od budowania katedry/budynków, czyli zarządzania surowcami i robotnikami
+ dużo możliwych strategii, które mogą się płynnie zmieniać w trakcie rozgrywki w zależności od tego jakie karty nam podejdą/wyjdą do kupna
+ klimatyczne „przejście na złą stronę mocy” w celu niepłacenia podatków, z możliwością wypracowania sobie dodatniej reputacji pod koniec
+ gra jest wymagająca, aby cokolwiek zrobić trzeba paru akcji, trochę mądrych decyzji i planowania
+ dużo decyzji do podjęcia - czy już kogoś zgarniać, czy jeszcze poczekać, czy iść piątym człowiekiem po tony drewna ale liczyć się z tym że ktoś nas zgarnie, czy już teraz się wydostawać z pierdla czy poczekać bliżej resetu…
+ automa jako trzeci przeciwnik w rozgrywce dwuosobowej
+ dosyć płynna rozgrywka i szybkie akcje
+ cena gry pewnie będzie przystępna

+/- zdecydowanie jest to bardziej zarządzanie surowcami niż budowanie silniczka, ale pomocnicy bywają wielce przydatni
+/- jak na eurogrę jest spora dawka negatywnej interakcji, ale nie jest ona wymuszona
+/- średnio podoba mi się nierówna ilość akcji wykonywanych przez graczy, ale rozumiem intencję autora żeby wprowadzić więcej napięcia w końcówce
+/- małe zgrabne pudełko, ale po zakoszulkowaniu i z metalowymi monetami ledwo udało mi się upchnąć wszystko

- można się zdenerwować, jak jedna akcja dzieli nas od realizacji wielkiego planu wybudowania budynku za tryliard punktów, a ktoś nas zdejmie z lokacji z surowcami
- ciężko zaplanować coś na dłuższą metę, przewidzieć kiedy będzie reset marketu
- na 2 graczy bez automy jest dosyć luźno, na 5 graczy jest chaos
- końcówka gry jest niejako wyścigiem, trzeba być czujnym jak kuna żeby zdążyć zrobić to co się zaplanowało
- ikonografika bywa myląca (np. różnice pomiędzy dostań/zapłać)
- martwię się o regrywalność tytułu
Moja kolekcja
Sprzedam
Kupię
Omnia cacas praeter urinam.
Marokin21
Posty: 88
Rejestracja: 11 lut 2018, 21:12
Has thanked: 60 times
Been thanked: 3 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Marokin21 »

Gambit pisze: 30 sty 2019, 09:36 Zagrałem na Portalconie tylko raz. Przypadło mi do gustu. Jest lekka, ale ma kilka miejsc, które pozwalają na drobne kombinowanie. Uważam, że przebieg partii będzie zależał mocno od grupy. Może być dość spokojnie z incydentalnym wtrącaniem meepli do pierdla, może tez być grubo pod tym względem. Co ciekawe sytuacja, gdzie meeple nie trafiają do więzienia może być dość niekomfortowa dla graczy jeśli przychodzi do odzyskiwania robotników.
Wielkich silników do budowania tu nie zauważyłem, ale samo wysyłanie kolejnych meepli na planszę jest mini silniczkiem, do tego niektóre karty robotników dają pewne bonusy, z których da się skorzystać. Generalnie jest dość lekko i przyjemnie.
W porównaniu do Najeźdźców nie ma tu jakiejś turbo trudniejszej, bardziej złożonej i niesamowicie skomplikowanej mechaniki. Jest trochę więcej decyzji i możliwości. Taki prawie gateway, a na pewno "second step".
Planujesz może wideorecenzję tego tytułu?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Gizmoo »

Z kronikarskiego obowiązku:

Dałem grze drugą szansę.

Rozegrałem kolejną partyjkę z dużo mniejszymi oczekiwaniami i pozytywnym nastawieniem.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Gambit »

Marokin21 pisze: 02 lut 2019, 19:20 Planujesz może wideorecenzję tego tytułu?
Jak gdzieś go zawczasu dorwę, to tak.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gizmoo pisze: 08 lut 2019, 23:12 Z kronikarskiego obowiązku:

Dałem grze drugą szansę.

Rozegrałem kolejną partyjkę z dużo mniejszymi oczekiwaniami i pozytywnym nastawieniem.
Spoiler:
Na pewno źle do tego podszedłeś, to powinno wyglądać tak:
Chińczyk :arrow: Splendor :arrow: Architekci :D
No, i wtedy byłbyś wniebowzięty :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: KrzysiekL »

Po pierwszej rozgrywce gra wydaje mi się najbardziej podobna do Epoki Kamienia (Stone Age) i chyba ją ma szansę u mnie wyprzeć jako lekki gateway. Podoba mi się na pewno większa interakcja, mniejsza losowość i jednak większe poczucie realizacji strategii niż taktycznego podjeścia. To ostatnie może dlatego, że grałem na dwie osoby i nie było aż tak chaotycznie jak pewnie to wygląda na czterech-pięciu graczy

Co do braku związku z tematem i ogólnej suchości, to oczywiście muszę się zgodzić.

Ogólnie dla mnie 7/10 (Najeźdźcom dałem 8/10). Oceniałem jako baardziej zaawansowaną grę familijną/gateway. Jakbym liczył na coś bardziej zaawansowanego, to pewnie bym się zawiódł. ;)
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: keldorn »

czy ktos zna moze jakis dokładniejsza date wydania polskiej wersji przez Portal?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Portal Games »

keldorn pisze: 06 mar 2019, 19:09 czy ktos zna moze jakis dokładniejsza date wydania polskiej wersji przez Portal?
Mamy nadzieję, że nikt, bo my sami jej jeszcze nie mamy. Architekci będą w II połowie roku. Kiedy będziemy wiedzieć coś więcej, informacja pojawi się tutaj: https://portalgames.pl/pl/plany-wydawnicze/
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: keldorn »

Czy ktoś może ma jakieś przecieki w sprawie ogłoszenia przedsprzedaży gry przez portal? Podobno cos na październik szykują ale nie jest to nigdzie potwierdzone.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Mr_Fisq »

keldorn pisze: 23 wrz 2019, 07:00 Czy ktoś może ma jakieś przecieki w sprawie ogłoszenia przedsprzedaży gry przez portal? Podobno cos na październik szykują ale nie jest to nigdzie potwierdzone.
Dzisiaj w Portal Games Express przewinął się listopad (spodziewany, ale niepewny).
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Largo »

Czołem. Chciałbym zapytać wszystkich bardziej ogranych ludzi, czy warto zakupić grę w przedsprzedaży portalu ze względu na bonusy? Różnica jest spora bo sięga niemal 60 zł i nie wiem czy warto aż tyle dopłacić do tych kart i plansz. Jest to taki dodatek, który naprawdę warto mieć i warto dopłacić, czy można na spokojnie sobie odpuścić i ewentualnie kiedyś tam dokupić?
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: jnowaczy »

Jak zwykle na przedsprzedazach w sklepie portalu najbardziej zadowolony jest prezes a i głównie korzystają Ci, którzy na live mogą się później pochwalić : " Prezesie kupiłem w waszym sklepie"
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: AnimusAleonis »

Largo pisze: 28 wrz 2019, 07:50 ... Różnica jest spora bo sięga niemal 60 zł i nie wiem czy warto aż tyle dopłacić do tych kart i plansz. ...
Można spokojnie odpuścić.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Forcemaster »

jnowaczy pisze: 28 wrz 2019, 08:01 Jak zwykle na przedsprzedazach w sklepie portalu najbardziej zadowolony jest prezes a i głównie korzystają Ci, którzy na live mogą się później pochwalić : " Prezesie kupiłem w waszym sklepie"
Tacy są po prostu fani danej firmy, na tym polega tez wspieranie. Dlaczego Cię to boli?
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: jnowaczy »

Forcemaster pisze: 09 paź 2019, 12:02
jnowaczy pisze: 28 wrz 2019, 08:01 Jak zwykle na przedsprzedazach w sklepie portalu najbardziej zadowolony jest prezes a i głównie korzystają Ci, którzy na live mogą się później pochwalić : " Prezesie kupiłem w waszym sklepie"
Tacy są po prostu fani danej firmy, na tym polega tez wspieranie. Dlaczego Cię to boli?
Mnie to nie boli mam to w du.. , boli Cię to ?
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Forcemaster
Posty: 105
Rejestracja: 21 cze 2017, 23:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 26 times
Been thanked: 60 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Forcemaster »

jnowaczy pisze: 09 paź 2019, 17:58
Forcemaster pisze: 09 paź 2019, 12:02
jnowaczy pisze: 28 wrz 2019, 08:01 Jak zwykle na przedsprzedazach w sklepie portalu najbardziej zadowolony jest prezes a i głównie korzystają Ci, którzy na live mogą się później pochwalić : " Prezesie kupiłem w waszym sklepie"
Tacy są po prostu fani danej firmy, na tym polega tez wspieranie. Dlaczego Cię to boli?
Mnie to nie boli mam to w du.. , boli Cię to ?
Jak masz to w dupie to jednak Cię boli.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: gregoff »

Jejku jeśli Portal będzie chciał sprzedawać grę wartą według Ciebie 100 zł po 300 zł i znajdą na to klientów to w czym jest problem? Ja jestem fanem Portalu ale raczej nie kupuje u nich gier (poza jakimiś promocjami okazjonalnymi oraz dodatkiem do Detektywa bo chciałem mieć zdjęcia postaci) i nikt mi złego słowa nie powie na pewno.

Naprawdę nie rozumiem, że tego nie rozumiecie :D
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: birdm »

Panowie, proszę Was, po co nam informacje kogo co boli :mrgreen:
Wracając do meritum, to Portalowcy zapowiadali, że zarówno Architekci jak i Palladyni mogą(z dużym prawdopodobieństwem) przyjść jeszcze w piździerniku(tfu, październiku :D ). Ciekawe czy sklepy też dostaną je nieco wcześniej, czy tylko sklepik Portalowy będzie miał możliwość nieco szybszej wysyłki.
gregoff
Posty: 789
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 510 times
Been thanked: 153 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: gregoff »

Chyba klasyka Portalu. Najpierw przedsprzedaż Portalu i sklepów stacjonarnych a po miesiącu wysyłka internetowa (jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi).
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: autopaga »

Też jestem zdania że promki można odpuścić.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

autopaga pisze: 10 paź 2019, 13:17 Też jestem zdania że promki można odpuścić.
Przecie że te promki mają działać na ludzką podświadomość, jak kornik. Jak już się zadomowi to on ci szepce cichutko i niewinnie "muuuusisz te promki mieć bo bez nich ani rusz, nie zagrasz jak należy i mleka nie będzie" :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
keldorn
Posty: 558
Rejestracja: 29 sty 2014, 14:57
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 21 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: keldorn »

Dr. Nikczemniuk pisze: 10 paź 2019, 14:34
autopaga pisze: 10 paź 2019, 13:17 Też jestem zdania że promki można odpuścić.
Przecie że te promki mają działać na ludzką podświadomość, jak kornik. Jak już się zadomowi to on ci szepce cichutko i niewinnie "muuuusisz te promki mieć bo bez nich ani rusz, nie zagrasz jak należy i mleka nie będzie" :wink:
Ja ogolnie nie lece na promocje typu sa promki dawane bo wiadomo ze portal predzej czy pozniej doda je do sklepu. W tym przypadku powiedziane było ze dostali od wydawcy skończona ilosc promek i jesli sie wysprzedaja to potem juz nie bedzie. To mnie przekonało aby zakupic na stronie portalu. Drugim czynnikiem było to że dostne szybciej o jakies 2-3 tygodnie niż jakbym zamówił w swoim sklepie gdzie zawsze robie zakupy (internetowy).
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Architects of the West Kingdom / Architekci z Zachodniego Królestwa (Shem Phillips)

Post autor: Arachion »

Wkoncu kiedy Polska premiera?
- ostatni tydzień października
- pierwszy tydzień listopada
- 11 listopada
- 21 listopada

Wiadomo jakieś konkrety?
Sucharzysta
ODPOWIEDZ