Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: kozz84 »

Co to są za magiczne pudełka? Dasz link gdzie to kupić. Wszystkich kart pewnie tak nie obuduję, ale fajny patent na karty podstawowe.

PS. A to twoje do wydruku 3d :(
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ernin »

Drukowałem je z tego modelu https://www.thingiverse.com/thing:2785476
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: margrabius »

Świetnie to wygląda. Kolejny argument żeby w końcu kupić drukarkę:)
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: hsiale »

Jaki mniej więcej jest koszt wydruku takiego pudełka?
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: ernin »

margrabius pisze: 09 wrz 2019, 13:51 Świetnie to wygląda. Kolejny argument żeby w końcu kupić drukarkę:)
Jeśli ktoś dysponuje wolnymi środkami na np takiego ender3 to polecam zakupić i się samemu pobawić w druk 3d
hsiale pisze: 09 wrz 2019, 16:54 Jaki mniej więcej jest koszt wydruku takiego pudełka?
Co do kosztów to materiał na takie pudełeczko to około 2zł+/-1zł w zależności od materiału jaki się kupi czy najtańszy na allegro czy coś lepszego. Więc samemu nie wychodzą straszne koszty. Jeśli miałby to robić na zamówienie to by wyszło około 6-7zł za pudełko. Dochodzą koszty prądu, amortyzacji maszyny, czas (wydruk jednego pudełka to około 2.5h przy grubości warstwy 0.2mm). Wiec jak by ktoś chciał pudełka do całego dominiona to już zaczyna się opłacać zakup własnej drukarki licząc, że jeszcze coś do innych gier się zacznie drukować. Np ja zaprojektowałem i wydrukowałem sobie jeszcze do dominiona żetony do Imperium bo w polskiej wersji jak wiadomo jest tektura.
Obrazek
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: arturpe »

Moi drodzy,

ponieważ nawróciłem się na Dominiona dopiero teraz, kiedy kupiłem polskie pudełko podstawki, Przystań, zorientowałem się, że nie dostanę Intrygi a GF upadło, pytam się ja, czy dodawać angielskie dodatki do polskiej podstawki , czy raczej pozbyć się polskiej a zainwestować w oryginalną serię? A może kupić to co wyszło po polsku i pomieszać z eng?
Rollmoll
Posty: 26
Rejestracja: 19 maja 2019, 22:24
Lokalizacja: Zielona Góra- w tym momencie
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Rollmoll »

Gdybym szukał odpowiedzi na Twoje pytanie zacząłbym od tego czy każdy, którego zaprosisz do gry spokojnie poradzi sobie z opisami kart w języku angielskim. Dużo jest wśród nich prostych tekstów (1 karta, 1 akcja), ale jest też niemało takich gdzie tekstu jest więcej. Jeśli będziecie preferować wersję polskojęzyczną to tutaj mamy 3 wąskie gardła. Po pierwsze Intryga jest już dostępna raczej z "drugiej ręki". Po drugie wydany jeszcze przez Barda dodatek "Róg obfitości" pojawia się w sprzedaży też tylko w ten sposób. Ja chciałem mieć wszystkie pudła II edycji plus wspomniany "Róg ..." wydane w Polsce i troszkę musiałem poczekać na możliwość zakupu tego dodatku. Faktem jest, co mnie niezmiernie cieszy, że kupiłem "Róg obfitości" przez forumową giełdę, a stan gry jest po prostu idealny. I rzecz najważniejsza, kompletność. W Polsce wydano przez GFP pięć tytułów z serii, wydania Barda to raczej przygoda dla osób z żyłką kolekcjonera. Natomiast w wersji angielskiej kupisz wszystkie tytuły, więc na półce będziesz miał komplet. Pozostaje sobie tylko odpowiedzieć na pierwsze pytanie.

Czy mieszałbym wersje polskie i angielskie? Choć sam się nad tym czasem zastanawiam, bo szanse na wydanie całej serii w Polsce są w chwili obecnej raczej zerowe, to nie do końca chętnie, gdyż zakładam, że dla niektórych współgraczy byłoby to dyskomfortowe. Na szczęście te 6 pudeł które mam dostarczają na tyle dużo rozrywki, że nie szukam jeszcze wiążącej dla mnie odpowiedzi.

Na marginesie zostawiam moje mieszane uczucia co do kartonowych żetonów w polskiej wersji Imperium ;). Można je wymienić na metalowe, są one do kupienia też w Polsce.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Grellenort »

Zdecydowanie zachęcam do pomieszania wersji językowych. Sam długo się nad tym zastanawiałem, jednak gdy już to zrobiłem, żałowałem, że zdecydowałem się na to tak późno. Decydując się na taki krok, masz dwie możliwości:
- grać z polskojęzycznymi graczami w to, co wyszło na rodzimym rynku. Jest tego niemało (jeśli dorwiesz gdzieś Intrygę) i wystarczy na niezliczoną ilość partii.
- grać we wszystko i ze wszystkimi. Deckbuildery mają to do siebie, że rynek kart jest jawny i każdą uczestniczącą w grze kartę można wspólnie przeczytać i objaśnić. Poza tym tak jak zauważył przedmówca, wiele kart ma prosty opis (a obecny kierunek rozwoju gry jest taki, żeby zawsze tak było i nie zdarzały się karty ze ścianą długich i niejasnych zdań).
Rezygnując z anglojęzycznych rozszerzeń odcinasz sobie drogę do ciekawych mechanik i kart w nich obecnych. GF wydało pierwsze rozszerzenia, w późniejszych zaś (tak od Dark Ages wzwyż) zaczynają się pojawiać naprawdę ciekawe twisty (może z wyjątkiem Alchemy, ale i z nim można pograć, nie przesadzajmy). W przypadku mocno nieanglojęzycznej ekipy krytycznie przemyślałbym właściwie jedynie zakup Nocturna; kart tam jest sporo, grając z tym dodatkiem pojawia się wiele nadprogramowych pul kart do wytłumaczenia współgraczom i mogą oni się w nich pogubić. Co nie zmienia faktu, że dodatek jest świetny, ale akurat moja pozytywna opinia na jego temat nie jest podzielana zbyt często.
Na koniec mała uwaga - polując na polską wersję Cornucopii (tj. Róg obfitości) utrudnisz sobie zdobycie dodatku Guilds. Oryginalnie wydawane są już one wyłącznie w dwupaku i kupienie później Guilds osobno będzie bardzo trudne.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

w jaki sposób decydujecie czy użyć kart Kolonii i Platyny grając z różnymi dodatkami?
a) zawsze używacie
b) grając tylko Złoty Wiek
c) np. gdy liczba wylosowanych kart ze Złotego wieku przekroczy jaką ilość np. 3 albo 4 itp.
d) od nastroju albo dopiero po wylosowaniu kart królestwa decydujecie, patrząc na ten zestaw...\


Zależy mi na tym, aby partie nie były zbyt rozmyte i długie...
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: B »

Tak jak sugeruje autor - szansa na użycie kolonii i platynek jest zależna od ilości kart z Prosperity.
Trzymam K10 w pudełku i jak się coś z Prosperity pojawi to turlam.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

no ale nie sugeruje w ogóle ile miałoby się pojawić takich kart, żeby używać Platyni i Kolonii...
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: B »

Jeżeli w grze masz jedną kartę z Prosperity, to szansa na użycie do tej partii kart kolonii i platyn to 10%
Biorę K10 i turlam, wyturlam - rozkładam kolonie :)

W jaki sposób wybierasz karty do gry to już Twoja sprawa, ja zawsze losuję.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: warlock »

Vaccarino wprowadza modyfikację niektórych zasad i sposób działania kart, więcej tutaj: https://boardgamegeek.com/thread/228151 ... les-tweaks
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

gdyby ktoś pofatygowałby się przetłumaczyć dobrze tę erratę byłbym bardzo wdzięczny :roll:
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: morris »

Ktoś się pofatyguje ;-)
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

ok czekam :)

macie jakieś ciekawe zestawy 10 kart królestw, które nie są wymienione na ostatnich stronach instrukcji, a które pozwalają zdecydowanie rozwinąć skrzydła rozgrywce? jeśli ktoś pamięta taki zestaw albo ma zapisany gdzieś, fajnie jakby się podzielił, ja z pewnością niedługo jakiś napiszę...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Blue »

Swoją drogą.

Dominion to bardzo fajna gra, którą zajechałem grając kilkaset partii online w podstawkę. Jak to jest z tymi dodatkami, one są wystarczające, a jak tak to które? I czy są jakieś przewijarki(jak wiocha, festyn etc) bo w podstawce jak nic na rynek z tego nie weszło to gra była imho koślawa, z drugiej strony jak weszly to zawsze się na nie grało i jedna rozgrywka podobna do drugiej.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

powiem ci tak, podstawka to tylko ryż z filetem z kurczaka, jak chcesz naprawdę zasmakować czegoś dobrego musisz spróbować dodatków :) inny poziom myślenia i wielu mechanik, zwłaszcza Złoty wiek, Przystań i Imperium
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Blue »

Ok ale podstawki juz nie mam, mozna jechac wygodnie na samych dodatkach?
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

jak najbardziej, ale pod warunkiem, że masz oczywiście Intrygę albo zestaw kart podstawowych (karty skarbów i zwycięstwa) albo wyciągnięte z podstawki albo obcojęzyczny (bez znaczenia akurat) Base Set
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Blue »

Czy ang druk się różni od polskiego(rewersy, rozmiar kart?)?
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

Nie, wszystko pasuje, i to jest super !
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: bobule »

ktoś wie może czy zakoszulkowany Dominion w wersji Barda mieści się w wyprasce? (i czy mogą to być karty premium) ;)
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 74 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: Dziami »

Ja mam zakoszulkowaną wersję GF i jeśli nie różniły sie wypraski, a nie wydaje mi się, to raczej nie byłoby opcji, żeby zmieścić karty w koszulkach premium. Znaczy może na wcisk talie kart królestwa by weszły, ale z tego co pamiętam to nawet w cienkich koszulkach część kart pieniędzy musiałem przełożyć do pudełka z intrygi razem z resztą niezakoszulkowwnych kart.
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Dominion (Donald X. Vaccarino)

Post autor: nakago »

bobule pisze: 28 wrz 2019, 17:28 ktoś wie może czy zakoszulkowany Dominion w wersji Barda mieści się w wyprasce? (i czy mogą to być karty premium) ;)
ja koszulkuje włąśnie całego Dominiona w wypraskach oryginalnych ale 2 edycję, wydaje mi się, że edycja barda miała identyczną wypraskę, ważne, żebyś nie kupował koszulek ultra pro tych najgrubszych bo ci z tego co wiem nie wejdą, nie kupuj też najcieńszych bo będą się kleić, KUP Maydaya niebieskie 59 na 92 i wejdzie do oryginalnej wypraski (WBREW temu co pisze dużo ludzi, że nie wchodzą i trzeba kupowac dedykowane skrzynie itp.)
ODPOWIEDZ