(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 145 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 02 paź 2019, 17:32 Wszycko odbyło się na legalu, zgodnie z obowiązującymi w tym momencie gry zasadami. Konsultowałem nawet znaczenie tych kart z fanami Celtiku. Ale dokładnie już nie pamiętam tych kart. Pamiętam je jakby przez mgłę, przez sen.
Podrążyłem temat na BGG i znalazłem że w grze na 5 graczy jest taka karta która może dać Ci Harfę (Deed) - niestety nie wiem jak ona jest przetłumaczona PL:

The Land and the King
Option 1) Discard one advantage card to draw one Epic Tale card.
Option 2) You may give an advantage card to a player present in the corresponding territory to earn a deed. If you do, the other player may add one clan in this territory.

Faktycznie kojarzę że ją zagrywałeś, ale na pewno w pierwszy sposób (ogłaszałeś discard karty terenu, po czym mogłeś wziąć kartę Epicu). Nie kojarzę abyś dawał kartę terenu graczowi który był na nim obecny i pozwalał mu tam wstawić dodatkowy klan. Ale może coś przespałem :)

Uwaga generalna:
Ja się z Tobą zgadzam że granie na 5 osób w Inis to nie jest najlepszy sposób spędzenia wolnego czasu a w szczególności na poznawanie tej gry i naukę mechaniki i wyjaśnianie niejasnych reguł w trakcie. To był kompletny fail.
Ale to samo można powiedzieć o innych wielosobowych grach gdzie gracze kolejno wykonują ruchy. Wybitne gry typu "Civilization TTA", "Brass", "Le Havre" czy "Agricola" również są usypiające i niegrywalne już przy 4 graczach nie mówią o pięciu. "Caverna" umożliwia jeszcze 6 i 7 graczy, co już jest dla mnie absurdem.

Proponuję aby zagrać w Inisa osobno w 3 i w 4 osoby. Przy założeniu że każdy zna zielone karty (nie będzie tych skomplikowanych na 5 osób), znamy zasady, niuanse zagrywania sekwencji kart wyjaśnione, gra powinna iść dużo szybciej. Ja bym się bardzo cieszył gdybyśmy mieli mocną grę na 2 godziny.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Dobra poddaję się. Dam drugą szansę wszak nie jestem żadnym wrogiem celtiku. Od dziecka wolę nawet Celtic Glasgow niż Glasgow Rangers. Mam do Inisa stosunek wysoce umiarkowany no ale niech będzie, poddaję się. Jeżeli będziemy we 3-ch, nie będzie w okolicy Mikiego i jeżeli pod ręką nie będzie żadnej lepszej gry np. Blood Rage no to pojechali. :|
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 145 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 02 paź 2019, 18:59 Dobra poddaję się. Dam drugą szansę wszak nie jestem żadnym wrogiem celtiku. Od dziecka wolę nawet Celtic Glasgow niż Glasgow Rangers. Mam do Inisa stosunek wysoce umiarkowany no ale niech będzie, poddaję się. Jeżeli będziemy we 3-ch, nie będzie w okolicy Mikiego i jeżeli pod ręką nie będzie żadnej lepszej gry np. Blood Rage no to pojechali. :|
Łaskawco-inisosceptyku zanim zasiądziesz przy stole to się upewnij ze nie jesteś na liście rezerwowej :) Chętny jest też Muad i Janek i pewnie Odi więc... :P
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

No i problem rozwiązany! A taka długa debata była. Chętnie zasiądę w loży rezerwowych :mrgreen:
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 145 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 02 paź 2019, 19:17 No i problem rozwiązany! A taka długa debata była. Chętnie zasiądę w loży rezerwowych :mrgreen:
Debata była o poprawnej interpretacji zasad i klimacie.
A właśnie, to jak było z tym kupowaniem Wyczynów (Harf)? oddawałeś sąsiadowi żółtą kartę wspoldzielonego terenu i dostawialeś jego klan do tej prowincji?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 02 paź 2019, 19:39
hancza123 pisze: 02 paź 2019, 19:17 No i problem rozwiązany! A taka długa debata była. Chętnie zasiądę w loży rezerwowych :mrgreen:
Debata była o poprawnej interpretacji zasad i klimacie.
A właśnie, to jak było z tym kupowaniem Wyczynów (Harf)? oddawałeś sąsiadowi żółtą kartę wspoldzielonego terenu i dostawialeś jego klan do tej prowincji?
Tak, na bank to było to. Tak pozyskałem drugą abstrakcyjną harfę (żeton na moją chwałę czy jakoś tak). Oddałem tą żółtą kartę Mikiemu, specjalnie mimo senności czujnie ją kitrałem aby móc mu ją uroczyście wręczyć. Ale być może nie dostawiłem jego klanu do prowincji, no tego nie pamiętam. Jeżeli nie dostawiłem to nie zrobiłem tego świadomie. Jechałem już na oparach :wink:

Wylogowuję się z tematu Inis i zostawiam ten temat prawdziwym Celtom. I tak za dużo napisałem. Chętnie pogadam o MtG albo BR albo TOP20.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: mnowaczy »

Dał mi kartę, ale klanu nie wstawiałem. Gdybym wstawił miałbym obecność na 6 terenach. Szach mat!
Kto w tym momencie wygrywa?
Inna sprawa, że nie kojarzę żebym jakiś teren z Hańczą współdzielił, ale ja też już na oparach byłem więc może jednak?
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 145 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

mnowaczy pisze: 02 paź 2019, 22:16 Dał mi kartę, ale klanu nie wstawiałem. Gdybym wstawił miałbym obecność na 6 terenach. Szach mat!
Kto w tym momencie wygrywa?
Inna sprawa, że nie kojarzę żebym jakiś teren z Hańczą współdzielił, ale ja też już na oparach byłem więc może jednak?
To nie do końca tak. Aby zdobyć Harfę za pomocą tej specjalnej zielonej karty Akcji, Hańcza musiałby:
- po pierwsze mieć przewagę na terenie gdzie są klany innych graczy (wtedy może mieć niezagraną żółtą kartę Przewagi tego terenu na ręce)
- po drugie musiałby oddać tę kartę jednemu z graczy współdzielących ten konkretny teren
- na koniec gracz obdarowany tą kartą dodatkowo wstawiłby sobie na ten konkretny teren jeden klan

Czyli jeśli Hańcza dał Ci kartę terenu na którym nie było Twoich klanów, to nie było to zgodne z przepisami.

A jeśli chodzi o drugą część pytania, to jeśli w trakcie Fazy Pór Roku kilku graczy weźmie żeton Pretendenta, to potem w fazie Zgromadzenia jest sprawdzane ile warunków zwycięstwa każdy z nich spełnił. W razie remisu jeśli wśród Pretendentów jest Bran to on wygrywa. Jeśli Bran nie Pretendował, to wtedy gra trwa dalej (i tutaj uwaga Hańcza nie musiałby odrzucić żetonów Wyczynu/Harf). Niemniej w takiej sytuacji, skoro włączyliśmy ten mini dodatek "My chcemy Króla" to obaj dostalibyście dodatkowy znacznik Wyczynu(Harfę). Sama gra potrwałaby jeszcze tylko jeden pełny etap gdzie już byłoby finalne rozstrzygnięcie - w razie kolejnego remisu bez Brana wygrywają wszyscy remisujący, a jeśli nikt by nie pretendował to wtedy wygra po prostu Bran.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Zgodnie ze stanem zasad gry na dzisiaj to jednak akcję uzyskania drugiej abstrakcyjnej harfy na moją chwałę zrobiłem nielegalnie. No teraz to jest jasne że nie mogłem zrobić tej akcji.

Gdybym znał zasady wygrałbym jednak i tak bo zaraz po tym zagrałem kolejną kartę która miała przypieczętować wygraną na amen i przekroczyłem próg zwycięstwa z zapasem 1pkt: karta „wstaw swojego ludzika do dowolnej prowincji”. To była ostatnia zagrana karta, nikt nie miał już potem counter spella ani instanta aby coś z tym jeszcze zrobić.

Dobra ja już koniec. Koniec.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 145 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 03 paź 2019, 08:47 Zgodnie ze stanem zasad gry na dzisiaj to jednak akcję uzyskania drugiej abstrakcyjnej harfy na moją chwałę zrobiłem nielegalnie. No teraz to jest jasne że nie mogłem zrobić tej akcji.

Gdybym znał zasady wygrałbym jednak i tak bo zaraz po tym zagrałem kolejną kartę która miała przypieczętować wygraną na amen i przekroczyłem próg zwycięstwa z zapasem 1pkt: karta „wstaw swojego ludzika do dowolnej prowincji”. To była ostatnia zagrana karta, nikt nie miał już potem counter spella ani instanta aby coś z tym jeszcze zrobić.

Dobra ja już koniec. Koniec.
Generalnie zwyciężyłeś ze względu na odpowiednie podejście psychologiczne, schowanie się za pierwszym pretenderem i zgromadzenie zapasu kart na ręce do wykonania skoku. I to dobrze świadczy o mechanice gry.
Ja przegrałem bo niepotrzebnie przez połowę gry broniłem stanowiska Brana które przypadło mi na starcie z rozdzielnika. Przez to tylko straciłem za dużo zasobów aby liczyć się w skali całej wyspy. I to też dobrze świadczy o mechanice gry tylko musiałem ją zrozumieć do końca :)

Hańcza z innej beczki: napisz co teraz jest Twoim TOP5 gier na więcej niż 3 graczy (załóżmy klasyczny układ 4). Brass:Birmingham jak już wiemy z naszego testu 4P testu nie bardzo. Kemet - nie. Dominant Species - może. Pewnie Blood Rage (gry nie znam). Coś jeszcze?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Aby wygrać w grę wieloosobową o silnej interakcji należy unikać bycia na świeczniku. Nie kozaczyć ale chować się, udawać słabego, niezainteresowanego. Trzeba umknąć uwadze innych graczy, przygotować się po cichu i nagle wyskoczyć do przodu 😉

Ja bym Tobie Highlander polecił przede wszystkim trylogię Langa do spróbowania. Nie wiem czy polubisz ale musisz chociaż spróbować: Godfather (Pan Wołodyjowski), Blood Rage (Ogniem i Mieczem) i Rising Sun (Potop). Ja mogę w te gry grać i grać i nie nudzą mnie one. Trzeba tylko uważać na chytrość Czeczota bo to jest cwany lis, widać to w oku i zawsze niebezpieczny.

Jak chodzi o Eurosy to w Brassa i w DS już grasz, lubimy je obaj. Powinieneś jeszcze poznać Age of Steam. Polecam też Studium w Szmaragdzie czy to legendarny i nieosiągalny oryginał czy też wykastrowaną drugą edycję.
AnnaBeee
Posty: 588
Rejestracja: 16 lis 2017, 12:16
Been thanked: 3 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: AnnaBeee »

Rising Sun i Ojciec chrzestny, generalnie Lang daje rade na więcej osob😀
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

Hańcza dobrze mówi:
Age of Steam - klasyk którego nie nadgryzł ząb czasu, nadal zachwyca prostą zasad i głębią rozgrywki (nie szukaj instrukcji na stronie wydawcy, on jej nie opublikował :-()
Ja dodałbym do tego "Tygrys i Eufrat" Knizii. Mega agresywna gra. Niestety niektórzy mają problem z jej zrozumieniem więc o graczy trudno (ach te ciągle mylące się nowicjuszom konflikty zewnętrzne i wewnętrzne ;-) )
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Highlander pisze: 03 paź 2019, 14:44 Ja przegrałem bo niepotrzebnie przez połowę gry broniłem stanowiska Brana które przypadło mi na starcie z rozdzielnika. Przez to tylko straciłem za dużo zasobów aby liczyć się w skali całej wyspy. I to też dobrze świadczy o mechanice gry tylko musiałem ją zrozumieć do końca :)
Ja uważam że posiadanie brana dużo daje:
Wybierasz gdzie dokładasz teren co może utrudnić innemu graczowi życie a tobie ułatwić
Jak w przypadku remisujących wygrywających jest bran to on wygrywa.
To są spore plusy brana
hancza123 pisze: 03 paź 2019, 14:59 Ja bym Tobie Highlander polecił przede wszystkim trylogię Langa do spróbowania. Nie wiem czy polubisz ale musisz chociaż spróbować: Godfather (Pan Wołodyjowski), Blood Rage (Ogniem i Mieczem) i Rising Sun (Potop). Ja mogę w te gry grać i grać i nie nudzą mnie one. Trzeba tylko uważać na chytrość Czeczota bo to jest cwany lis, widać to w oku i zawsze niebezpieczny.
Rising Sun I Blood Rage to najlepsze gry tego typu. Hańcza dobrze mówi! Godfather jakoś mniej ale też jest ok. I tak żeby być precyzyjnym Godfather nie zalicza się do trylogii gier Langa, przynajmniej sam autor jej nie zalicza. 3 częścią trylogii Langa będzie Ankh: Gods of Egypt
https://boardgamegeek.com/boardgame/285 ... gods-egypt
Które wydaje się mieć coś wspólnego z Inis - też ma być modularna plansza :)

To co w poniedziałek Rising Sun ?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Tylko nie agituj proszę za RS bo to ma skutek odwrotny. Rośnie tylko elektorat negatywny gdy RS już nawet z lodówki wyskakuje i rośnie niepotrzebnie niezrozumienie dla świetności tej gry.

Ja bym jeszcze Imperiala wspomniał ale Highlander już w to grał i w miarę polubił. Od czasu do czasu zakręcił bym tam rondlem :D

Paleta dobrych gier jest spora i tylko to zaklęte słowo FREKWENCJA!
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: mnowaczy »

czeczot pisze: 03 paź 2019, 18:17 To co w poniedziałek Rising Sun ?
Wciąż ta sama mantra ;)

Zagrał bym w Age of Steam ale nie wiem czy w poniedziałek dotrę, bo w czwartek jadę pić słowacki rum.
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Oczywiście ze będę agitował za RS i nikt mi tego nie zabroni. :mrgreen: Elektorat negatywny? Z osób przychodzących tylko miki jej nie lubi i nie zauważyłem żeby to się zmieniało w którakolwiek stronę.

Miki zupełnie jak u ciebie: zagrajmy w exela
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Gdzieś w necie w ankiecie: W jaką grę już nigdy więcej nie zagrasz? Nasz Janek napisał: " w Rising Sun!" :lol:
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Jak byś nie zauważył Janek porzucił nasze poniedziałkowe spotkania. Nie grający głosu nie maja!
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Jan_1980 »

Ej, bez takich! Mentalnie jestem członkiem z ramienia tej grupy. Ps. Nigdy nie zagram w RS
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Mentalni członkowie tez nie mają prawa głosu :) ale to fakt nie da się zagrać w RS jak się nie przychodzi :)
Ja od niedzieli porzuca Blood bowl na rzecz ligi Rising Sun !
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 145 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

Imperial 2030 to naprawdę ciekawa gra, głównie ze względu na unikalne elementy mechaniki. Ja bym chętnie zagrał jeszcze raz w Inis jeśli się znajdzie 2-3 chętnych, aby w końcu poznać jak (i jak szybko) się gra gdy znamy wszystkie zasady i wyjaśniliśmy niuanse. Oczywiście nic na siłę - jak ktoś będzie chętny to niech dam mi znać.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

No to jest to o czym mówię: pomysł! W jeden wieczór nie wymyślisz Bohemian Rapsody, a hit lata tak. Imperial nie jest podobny do czegokolwiek. Orginalna gra i takie są najcenniejsze.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Age of Steam rozegrany, stary klasyk wrócił! 😊

Rozgrywka na bardzo dobrym poziomie choć mapa Niemcy jak na 3 osoby to jest trochę za łatwa. Wszystkie 3 firmy szybko stały się rentowne i strzelały potem same 5-tki i 6-tki. Wyniki wysokie.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 145 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 05 paź 2019, 23:58 Age of Steam rozegrany, stary klasyk wrócił! 😊
Rozgrywka na bardzo dobrym poziomie choć mapa Niemcy jak na 3 osoby to jest trochę za łatwa. Wszystkie 3 firmy szybko stały się rentowne i strzelały potem same 5-tki i 6-tki. Wyniki wysokie.
Wielkie dzięki Hańcza za cierpliwe wytłumaczenie zasad. Gra ma naprawdę dobrze pomyślany podstawowy silnik, na 3 osoby chodził znakomicie. Super że do tego silnika można podczepiać różne plansze i do tego jeszcze są dodatkowe zasady per plansza co zapewnia dużą regrywalność. Żonie też się podobało. Trudno powiedzieć jak się gra skaluje w górę na 4-5 graczy bo ilość akcji specjalnych do wyboru jest taka sama i wtedy to może być inna gra. Nieco irytował mnie mechanizm licytacji. Graficznie wymaga odświeżenia, szczególnie problem różowych miast z filoetowymi towarami. Faktycznie pomalowanie kostek na jaśniejszy kolor może załatwić sprawę.
ODPOWIEDZ