(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ale to ktoś jutro w ogóle będzie?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

mi niestety jutro nie pasuje. Może środa, czwartek w Gdyni byłaby u mnie realna.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Hmm dobre pytanie. Ja się ustawiłem na dzisiaj z Muadem już wcześniej. Co ciekawe pojawił się też Highlander (grał z grupą poniedziałkową w Inis) oraz taktyczny Markus w trybie rozpoznania, wywiadu i inwigilacji. Dla mnie i Muada to byłby trzeci dzień z rzędu na planszówkach, więc tak trochę spore zagęszczenie, a biorąc pod uwagę, że np. środę mam zajętą to bym chyba jednak wolał wykorzystać wtorek na inne sprawy. Muad chyba wstępnie też mówił, że go we wtorek raczej nie będzie, ale to by się musiał wypowiedzieć dla pewności, bo nie chcę żeby wyszło, że mu życie układam ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Wolf pisze: 30 wrz 2019, 22:27 Muad chyba wstępnie też mówił, że go we wtorek raczej nie będzie, ale to by się musiał wypowiedzieć dla pewności, bo nie chcę żeby wyszło, że mu życie układam ;)
Niby mu życia nie chcesz układać a piszesz, że się musi wypowiedzieć :]
Coś często grywacie w tej jaskini hazardu, a Markus to chyba ma tam zawsze po drodze :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 30 wrz 2019, 10:08 Maćkowi odpowiem bardziej szczegółowo, jak tylko znajdę chwilę.
Oczywiście się nie zgadzam ;)
Albo inaczej: bardzo wiele rzeczy, o których piszesz, jest kwestią interpretacji mechanik w grze i własnych oczekiwań. Ty Maciej potrzebujesz oddania konkretnej taktyki przez rozkaz/mechanikę/działanie literalnie wymienione w grze.
Ja bardziej patrzę na efekty istniejących mechanik, i z nich wywodzę dowód na uwzględnienie w grze danej taktyki/sytuacji etc. Czyli tak naprawdę trochę to kwestia de gustibus.
Hmm... im dłużej pisałem, tym bardziej rozumiałem że brakiem autonomiczności zachowań jednostek (typu ostrzał obronny, ucieczka) w powiązaniu z szybszą cyrkulacją decku można zamodelować lepsze wyszkolenie. Więc ruszać większości kwestii nie ma co.
Będę jedynie bronił kwestii artylerii w grze - tak jak to szczegółowo opisałem, efekty jej pojawienia się lub zniknięcia rozwalają delikatny balans scenariuszy. Ja to odczuwałem w rozegranych scenariuszach. Do tego fakt że brak artylerii wyłącza graczowi wiele kart (atakującemu wyłącza je kompletnie, bo zwykle dodatkowe akcje na nich dotyczą tylko obrońcy) i efekt kuli śnieżnej jeśli przytrafi się to Włochom/Francuzom przy kiepskim dociągu.
Fajnie jakby niemiecka drużyna piechoty miała i wykorzystywała swój legendarny KM, ale nie jest tak ważne jak kwestie artylerii.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Tak, karty artylerii z efektami DEFENDER ONLY, bolą chyba najbardziej. Nawet na command confusion da się znaleźć jakieś dobre efekty.

Dzisiaj, jak widzę, nikt się nie wybiera. Trudno. Rezygnuję w takim razie z dzisiejszego Krolma :(
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 01 paź 2019, 12:13 Tak, karty artylerii z efektami DEFENDER ONLY, bolą chyba najbardziej. Nawet na command confusion da się znaleźć jakieś dobre efekty.

Dzisiaj, jak widzę, nikt się nie wybiera. Trudno. Rezygnuję w takim razie z dzisiejszego Krolma :(
Nie rezygnuj, na pewno przyjdzie Markus popatrzeć w co grasz :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

lacki2000 pisze: 01 paź 2019, 14:13
Odi pisze: 01 paź 2019, 12:13 Tak, karty artylerii z efektami DEFENDER ONLY, bolą chyba najbardziej. Nawet na command confusion da się znaleźć jakieś dobre efekty.

Dzisiaj, jak widzę, nikt się nie wybiera. Trudno. Rezygnuję w takim razie z dzisiejszego Krolma :(
Nie rezygnuj, na pewno przyjdzie Markus popatrzeć w co grasz :)
Ech... teraz wyszło że bym mógł wpaść ale musiałby ktoś jeszcze być chętny. Będzie?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 539 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

lacki2000 pisze: 01 paź 2019, 14:13
Odi pisze: 01 paź 2019, 12:13 Tak, karty artylerii z efektami DEFENDER ONLY, bolą chyba najbardziej. Nawet na command confusion da się znaleźć jakieś dobre efekty.

Dzisiaj, jak widzę, nikt się nie wybiera. Trudno. Rezygnuję w takim razie z dzisiejszego Krolma :(
Nie rezygnuj, na pewno przyjdzie Markus popatrzeć w co grasz :)
Dziś akurat jest 100 % pewności że nie będzie mnie w Krolmie
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 01 paź 2019, 16:40
lacki2000 pisze: 01 paź 2019, 14:13Nie rezygnuj, na pewno przyjdzie Markus popatrzeć w co grasz :)
Dziś akurat jest 100 % pewności że nie będzie mnie w Krolmie
Ciekawe kogo w takim razie dzisiaj podglądasz :wink:
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Tak Markus jesteś nam potrzebny przede wszystkim jak gracz. Wpadaj czy we wtorki czy w poniedziałki ale grać. Czekamy z Age of Steam czy Dominant Species i bez Ciebie ciężko te gry wprowadzić na stół. To taka krótka pogadanka motywująca 8)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Nikt się nie zgłosił więc i mnie nie będzie. Ech.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

17 października premierę ma mieć Root. Czyli na 24 października zapraszam do Krolma na pierwsze rozgrywki :)
A we wtorek 17 powinienem mieć już nawet 2 w nowe gry historyczne.

Do tego Rafał zamówił Napoleona 1807 (pewnie przyniesie i będzie patrzeć, jak gramy :D ;)), więc myślę, że pojawią się nowe bodźce do przychodzenia ;)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 539 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Jak już ten ROOT wydany przez Portal dotrze w twoje ręce to .... szybko porównaj polskie tłumaczenie z angielskim oryginałem. :-)
Portal ostatnio wali babol za babolem w tłumaczeniach np wydał poprawione planszetki do THE OTHERS, ale te "poprawione" nadal zawierały błędy :-) więc jeszcze raz wydał poprawione planszetki i..... tadam.... usunięto błędy i DODANO nowe błędy :-) :-) :-)

Bartek, nie boisz się kupować pierwszej edycji gry wydanej przez Portal? Przecież życie uczy że dopiero druga edycja jest w miarę ogarnięta
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Bartek, nie boisz się kupować pierwszej edycji gry wydanej przez Portal? Przecież życie uczy że dopiero druga edycja jest w miarę ogarnięta
Nie boję sięęę
gdy hejtujesz,
Portal za ręęękę
prowadzi mnieeee
;)


Janek, o ile pamiętam, to choć Urban Operations wyglada fajnie, recenzje nie były rewelacyjne.
Poszukaj na strategiach.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

1 osobówka, bardzo taktyczna: 1 żeton - 1 żołnierz:
https://compassgamesbucket.s3.us-east-2 ... ooklet.pdf
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 539 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Jan_1980 pisze: 03 paź 2019, 11:26 1 osobówka, bardzo taktyczna: 1 żeton - 1 żołnierz:
https://compassgamesbucket.s3.us-east-2 ... ooklet.pdf
Czy to ty pisałeś że jak jest za dużo cyferek na żetonie to wtedy "to nie może się udać"?
Ja widzę 6 statystyk na żołnierzu :-)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

To nie odnosi się do gier 1 osobowych.
ps. a jak Last 100 Yards? Było grane?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

(zobaczył liczbę akcji w bios origins)

Emm że jak? Xd
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Muad pisze: 03 paź 2019, 12:09 (zobaczył liczbę akcji w bios origins)

Emm że jak? Xd
Dla niewtajemniczonych:
Spoiler:
Chciałoby się powiedzieć: Markus szykuj poślady, bo będzie bolało ;)

Ale na Heavy Cardboard trochę przesadzili. To nie są technicznie wszystko akcje, a ogólnie wszystkie efekty występujące w grze, cała ikonografia. Część to np. efekty wydarzeń itp. Także jest srogo, ale nie aż tak srogo ;)
W porównaniu do bardzo skondesowanych 2 poprzednich części serii Bios oraz serii Pax wygląda to na grę w trochę innym stylu. Tak czy inaczej zakładam, że jakby Eklund do pudełka włożył cegłę to też byłoby warto kupić.
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Grał ktoś w jakiś tytuł z OCS od MMP (operational combat system). Zaczęły do mnie przemawiać ich szaty graficzne żetonów i map. Standard system jest za prosty, Batallion przestarzały, a Operational sprawia wrażenie solidnego. SoP przypomina mi trochę TiS-Dragonowe gry. No i 50 stron podstawowych zasad mnie... ciekawi :) Generalnie drobiazgowo rozwinięte koncepcje znaczenia każdej cyferki.
Myślę nad przetestowaniem "Beyond the Rhine" albo "Tunisia 2", która akurat jest dostępna w kraju.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Markus pisze: 03 paź 2019, 09:37Bartek, nie boisz się kupować pierwszej edycji gry wydanej przez Portal?
Napiszę o tym kiedyś hejterski tekst, tyle że rozszerzyłbym go ogólnie o patologię jaką są polskie wydania. No i oczywiście koniecznie musiałyby się tam znaleźć jakieś Twoje przemyślenia. Hejterski tekst bez Markusa to nie to samo ;)
Gryszaq pisze: 04 paź 2019, 15:57No i 50 stron podstawowych zasad mnie... ciekawi :)
Ty to jesteś niezłym krejzolem ;)
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Tym bardziej, kurna nie mam pojęcia, dlaczego zasady zaawansowane Next Wara mi sprawiają trudności. Może nie mogę się w nie dostatecznie wgryźć ze względu na modernistyczne koncepcje. Muszę po prostu zagrać porządnie solo, tylko te cholerne dwie mapy zajmują dużo miejsca...

A te 50 stron mnie ciekawi, bo lubię wysoki detal. NW ma barierę nie detalu, tylko mnogości nowych koncepcji typu rakiety balistyczne, strajki, czy trzy etapy nalotów powiązane z SAM, standoff, zależne od detekcji i poziomów obrony. Tego nie ma w drugowojennych potworkach. A nawet z 50 stron dla mnie 80% będzie intuicyjna i oczywista. No muszę to ograć i tyle.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Gryszaq pisze: 05 paź 2019, 01:25Tym bardziej, kurna nie mam pojęcia, dlaczego zasady zaawansowane Next Wara mi sprawiają trudności. Może nie mogę się w nie dostatecznie wgryźć ze względu na modernistyczne koncepcje. Muszę po prostu zagrać porządnie solo, tylko te cholerne dwie mapy zajmują dużo miejsca...
Z NW Poland jest trochę problem jeżeli chodzi o łatwość wyciągnięcia na stół. Wspominałem o tym swego czasu. Akurat to pudełko ma to do siebie, że wszystkie scenariusze zaawansowane wymagają 2 map. Do tego mapa strategiczna ma swoje zasady walki naziemnej (uproszczone, ale dodatkowy narzut zasad), ma także działania morskie, które może w tym regionie nie będą nie wiadomo jak intensywne, ale ponownie: dodatkowy narzut zasad itd. Co za tym idzie nadaje się lepiej jako drugie / kolejne pudełko w kolekcji NW kiedy gracze już są ograni niż jako pierwsze, bo w pierwszym ważniejsza jest większa uniwersalność.

Niemniej, nie musisz się tym specjalnie przejmować, bo jak wiesz mamy na stanie również Indie-Pakistan oraz Tajwan. Proponowałbym ustawić się z Muadem na Indie-Pakistan, z uwagi na brak zasad morskich oraz rozgrywanie zaawansowanego scenariusza na 1 mapie. Podczas gry najłatwiej utrwalić zasady, a my już trochę godzin przerobiliśmy z tą serią, więc nie musisz się przejmować, że jakieś zasady jeszcze nie są dla Ciebie intuicyjne czy nawet w ogóle ich nie znasz. Zagrasz i wszystko stanie się jasne, a wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane podczas rozgrywki. Kwestia ustawienia się najlepiej na sobotę / niedzielę, żeby był czas na dłuższe posiedzenie. Do Polski też wrócimy, ale warto sobie przerobić najpierw jakiś scenariusz bez części zasad tam występujących i tutaj Indie-Pakistan sprawdzą się idealnie. Jak coś dawaj znać i będziemy cisnąć w NW.
Gryszaq pisze: 05 paź 2019, 01:25A te 50 stron mnie ciekawi, bo lubię wysoki detal. (...) A nawet z 50 stron dla mnie 80% będzie intuicyjna i oczywista.
Jasne, pytanie tylko czy chcesz inwestować w kolejny system. Niedawno przyniosłeś ciekawie wyglądające Where Eagles Dare, przy którym z pewnością można sporo czasu spędzić, szereg innych gier jest do grania. W pewnym momencie trzeba zwolnić z kupowaniem i zacząć grać, bo się utonie w tych wszystkich zasadach. Do tego kwestia czasu, jak się chce rozegrać jakiś bardziej skomplikowany scenariusz to najlepiej celować w dzień wolny, a tych jest mocno ograniczona ilość, więc trzeba sobie dawkować kupowanie wielkich potworów do kolekcji, bo i tak się ich nie ogra jak będzie za dużo.
ODPOWIEDZ