Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Lolas »

Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Nidav »

Kupić ten dodatek pewnie kupię, bo cena niewygórowana, kart sporo, a to zawsze fajnie mieć większy deck z różnymi umiejętności ptaków. Niemniej jestem lekko zawiedziony faktem, że nie pokusili się o jakiś dodatkowy moduł, który naprawiłby największą w mojej opinii bolączkę podstawki - ostatnią rundę.

Parę dni temu, po dość długiej przerwie, zagrałem partię na 3 osoby (w tym jedna kompletnie nowa), w której też brały udział karty z dodatku fanowskiego, ale bez modułu piskląt. W ostatniej rundzie jeszcze nowy gracz próbował coś tam zagrać, ale z punktowego punktu widzenia było to kompletnie bez sensu - ja przy składaniu jaj 5 razy zapełniłem wszystkie ptaki i zdobyłem łącznie 20 punktów. Nic innego nie miałoby sensu, bo zagranie ptaków kosztuje (w tym jaja, więc jeszcze się jakieś punkty traci). Zatem w sumie jest bardzo fajna zabawa przez 3 rundy, a czwarta, która powinna być apogeum punktowego wyścigu, sprowadza się do składania jaj. Miałem nadzieję, że autorka gry weźmie to pod uwagę przy nowym dodatku i coś wprowadzi ciekawego. Tak że zawód w tym względzie.

Pozostaje cieszyć się, że moduł Piskląt z dodatku fanowskiego kreuje nowe możliwości i da się jeszcze w trakcie ostatniej rundy osiągnąć coś więcej, niż tylko złożyć możliwie jak najwięcej jaj. Szkoda tylko, że trzeba sięgnąć do fanowskiej twórczości, żeby to osiągnąć.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: detrytusek »

Dodatek fanowski bije oficjalny na głowę. Dostajemy świecidełka pod postacią tacek i jajek ale nic ciekawego się w samej grze nie zadzieje. Turkusowe karty będą wychodzić średnio 2-3 na głowę (i to nie wiadomo przecież w której rundzie), więc ta interakcja wzrośnie z mikroskopijnej do mikroskopijnej+. Wyjątkowa wydmuszka.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: sliw2 »

Nidav pisze: 03 paź 2019, 12:47 ja przy składaniu jaj 5 razy zapełniłem wszystkie ptaki i zdobyłem łącznie 20 punktów. Nic innego nie miałoby sensu, bo zagranie ptaków kosztuje (w tym jaja, więc jeszcze się jakieś punkty traci).
Zazwyczaj jest tak jak piszesz, może nie cała runda, ale 2 ostatnie tury zazwyczaj polegały na składaniu jajek. W ostatniej grze jednak nie zagrałem żadnego ptaka na pola i wtedy było trochę ciekawiej w ostatniej rundzie, bo trzeba było kombinować z zagrywaniem ptaków wysokopunktujących i zająć się celem. Skończyłem z 84 punktami, więc jak nie tak źle.

Nie analizowałem mocno nowych kart, ale po otrzymaniu dodatku w wariancie 2-sosobowym chyba spróbuję zagrać samymi ptakami Europy. Wtedy stosunek turkusowych niebieskich kart będzie większy i może pojawi się jakaś interakcja. Chyba, że ktoś widzi w tym jakieś ograniczenie. Rozumiem, że zawartość % kart bonusowych typów w podstawce i dodatku powinna być taka sama (poza wyrzuconymi 4 kartami).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: detrytusek »

sliw2 pisze: 03 paź 2019, 16:02 Nie analizowałem mocno nowych kart, ale po otrzymaniu dodatku w wariancie 2-sosobowym chyba spróbuję zagrać samymi ptakami Europy. Wtedy stosunek turkusowych niebieskich kart będzie większy i może pojawi się jakaś interakcja. Chyba, że ktoś widzi w tym jakieś ograniczenie. Rozumiem, że zawartość % kart bonusowych typów w podstawce i dodatku powinna być taka sama (poza wyrzuconymi 4 kartami).
Jest szansa, że karty celów Ci się rozsypią. Możliwe, że % został zachowany ale punktujesz za konkretną ilość.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

detrytusek pisze: 03 paź 2019, 16:12
sliw2 pisze: 03 paź 2019, 16:02 Nie analizowałem mocno nowych kart, ale po otrzymaniu dodatku w wariancie 2-sosobowym chyba spróbuję zagrać samymi ptakami Europy. Wtedy stosunek turkusowych niebieskich kart będzie większy i może pojawi się jakaś interakcja. Chyba, że ktoś widzi w tym jakieś ograniczenie. Rozumiem, że zawartość % kart bonusowych typów w podstawce i dodatku powinna być taka sama (poza wyrzuconymi 4 kartami).
Jest szansa, że karty celów Ci się rozsypią. Możliwe, że % został zachowany ale punktujesz za konkretną ilość.
Paradoksalnie może być łatwiej. Chyba :?: Szansa, że ptaki, na które czekamy wejdą do gry jest dużo większa, gdy w talii będzie 81 kart, a nie 251. Czy coś mylę?
Niestety tak jak pisałem, że gra ma potencjał, bo dodatki mogą sporo zmienić, to teraz mogę napisać, że ten dodatek to zmarnowany potencjał. Kasa stonemaierom się będzie zgadzać (sam kupię choćby dla szczygła, wróbla czy kosa), ale faktycznie szkoda, że nie poszli odważniej.
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: sliw2 »

bogas pisze: 03 paź 2019, 16:27
detrytusek pisze: 03 paź 2019, 16:12
sliw2 pisze: 03 paź 2019, 16:02 Nie analizowałem mocno nowych kart, ale po otrzymaniu dodatku w wariancie 2-sosobowym chyba spróbuję zagrać samymi ptakami Europy. Wtedy stosunek turkusowych niebieskich kart będzie większy i może pojawi się jakaś interakcja. Chyba, że ktoś widzi w tym jakieś ograniczenie. Rozumiem, że zawartość % kart bonusowych typów w podstawce i dodatku powinna być taka sama (poza wyrzuconymi 4 kartami).
Jest szansa, że karty celów Ci się rozsypią. Możliwe, że % został zachowany ale punktujesz za konkretną ilość.
Paradoksalnie może być łatwiej. Chyba :?: Szansa, że ptaki, na które czekamy wejdą do gry jest dużo większa, gdy w talii będzie 81 kart, a nie 251. Czy coś mylę?
Niestety tak jak pisałem, że gra ma potencjał, bo dodatki mogą sporo zmienić, to teraz mogę napisać, że ten dodatek to zmarnowany potencjał. Kasa stonemaierom się będzie zgadzać (sam kupię choćby dla szczygła, wróbla czy kosa), ale faktycznie szkoda, że nie poszli odważniej.
Tak mi się wydaje, że aby zachować bonusowe karty z podstawki musieli dołożyć karty w takim samym układzie procentowym. Będzie ich mniej, ale dostępność będzie taka sama.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: detrytusek »

sliw2 pisze: 03 paź 2019, 16:32 Tak mi się wydaje, że aby zachować bonusowe karty z podstawki musieli dołożyć karty w takim samym układzie procentowym. Będzie ich mniej, ale dostępność będzie taka sama.
Dostępność będzie taka sama ale ich ilość fizycznie będzie mniejsza (jeśli ktoś chce grać tylko dodatkiem). Karta celu nie nagradza za zgromadzenie X% kart danego typu tylko za ich ilość, a ta ilość w dodatku jest mniejsza niż w podstawce.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: sliw2 »

Tak, ale myślę że te 80 kart i tak przy grze 2osobowej jest nie do przewinięcia. Do głębszej analizy :)
Mikanit
Posty: 145
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Mikanit »

80 to jeden gracz przewija z pełnym dolnym rzędem
Rumia
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

Mikanit pisze: 03 paź 2019, 19:20 80 to jeden gracz przewija z pełnym dolnym rzędem
Ale chyba jak nie robi nic innego, a i to wątpliwe. 80 kart w 2 osoby to tak akurat będzie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: detrytusek »

Mikanit pisze: 03 paź 2019, 19:20 80 to jeden gracz przewija z pełnym dolnym rzędem
Czyli w 4 osoby robilibyście 320 kart...czyli niemal 2 razy pełne talie. Hmmmm...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Mikanit
Posty: 145
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Mikanit »

detrytusek pisze: 03 paź 2019, 23:25
Mikanit pisze: 03 paź 2019, 19:20 80 to jeden gracz przewija z pełnym dolnym rzędem
Czyli w 4 osoby robilibyście 320 kart...czyli niemal 2 razy pełne talie. Hmmmm...
Nie ale można w tej grze tak rozwinąć dolny rząd, że przewijasz karty jak szalony i ten gracz gra dłużej niż wszyscy inni razem wzięci bo ma tyle kart na łapie że głowa boli i musi się ze wszystkimi zapoznać i zadecydawać, które odrzucić. Psuje to grę
Rumia
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: sliw2 »

Mikanit pisze: 04 paź 2019, 07:31
detrytusek pisze: 03 paź 2019, 23:25
Mikanit pisze: 03 paź 2019, 19:20 80 to jeden gracz przewija z pełnym dolnym rzędem
Czyli w 4 osoby robilibyście 320 kart...czyli niemal 2 razy pełne talie. Hmmmm...
Nie ale można w tej grze tak rozwinąć dolny rząd, że przewijasz karty jak szalony i ten gracz gra dłużej niż wszyscy inni razem wzięci bo ma tyle kart na łapie że głowa boli i musi się ze wszystkimi zapoznać i zadecydawać, które odrzucić. Psuje to grę
Możliwe, ale ja pisałem o osobach grających, a nie chcących pooglądać obrazki. Doświadczenia nie mam wielkiego ~10 partii, ale my w trakcie 4-osobowych partii nigdy nie przewinęliśmy całej talii.
Mikanit
Posty: 145
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Mikanit »

A ja grałem na 3 graczy i przewineliśmy i to grywalna strategia a nie oglądanie obrazków
Rumia
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

Mikanit pisze: 04 paź 2019, 08:44 A ja grałem na 3 graczy i przewineliśmy i to grywalna strategia a nie oglądanie obrazków
Nie no, doceniamy. Ale matematyki nie oszukasz. W grze jest 26 akcji na gracza. Żeby zapełnić dolny rząd trzeba zagrać 5 kart. 26-5=21 Nawet gdyby te 5 startowych kart idealnie spasowało to potrzebujesz 4 jajka (2 akcje) i sporo jedzenia (kolejne 4 akcje jak nie więcej). 21-6=15. Żeby zbierać po 4 karty w ruchu, a nie 3 trzeba oddać jajko. Czyli kolejne składanie jajek. Żeby zebrać maks kart do końca gry potrzeba 10 jajek, a więc 5 akcji. Zostaje 15-5=10 akcji z 10 jajkami to jest 10*4=40 kart (pomijam to, że to żadna grywalna strategia tylko oglądanie obrazków). Więc do 80 to sporo brakuje (nawet gdyby jakieś zdolności ptaków dawały kolejne karty), a każda inna bardziej sensowna w tym przyapdku akcja to 4 kart mniej, więc... 80 kart na 2 graczy powinno wystarczyć, bo jeszcze dochodzą 22 karty z gry (3 karty na początku każdej rundy tj. 12 kart + 10 na ręce jednego i drugiego gracza na start).
EDIT: można olać te jajka i zbierać po 3 karty w ruchu tj. 15 x 3 = 45 kart. Dalej daleko od 80.
Mikanit
Posty: 145
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Mikanit »

Karty w dolnym rzedzie daja zdolność dobierz ileś kart i odrzuç ileś kart, pełny rząd takich kart odpalasz to dużo dobierzesz i dużo oddajesz. To co Ty tam kalkulujesz to nie o przewijaniu tylko ile mozna dobrać i zachowac.
Rumia
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

Mikanit pisze: 04 paź 2019, 10:35 Karty w dolnym rzedzie daja zdolność dobierz ileś kart i odrzuç ileś kart, pełny rząd takich kart odpalasz to dużo dobierzesz i dużo oddajesz. To co Ty tam kalkulujesz to nie o przewijaniu tylko ile mozna dobrać i zachowac.
Fakt. Co prawda nie wszystkie i większość (chyba oprócz kaczek) to akcja 1 za 1, ale rzeczywiście przemiał może być spory. Większość tych kart jest w stylu weź 1 odrzuć 1, ale też... i tu jest ciekawie, włóź 1 kartę z ręki pod tę kartę ptaka i weź 1 kartę. Faktycznie może to dać trochę punkciorów. Aż mam ochotę zagrać i pójsć na maksa w dolny rząd ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ptaki Europy, unboxing.
https://youtu.be/xCe-v9zUPPw
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: EsperanzaDMV »

Czy "Ptaki Europy" są już rozsyłane? Orientuje się ktoś, jaki jest ich status, kiedy dotrą do graczy...? Zamówiłem w przedprzedaży i mam nadzieję, że dostanę przed Świętami...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

EsperanzaDMV pisze: 16 gru 2019, 10:36 Czy "Ptaki Europy" są już rozsyłane? Orientuje się ktoś, jaki jest ich status, kiedy dotrą do graczy...? Zamówiłem w przedprzedaży i mam nadzieję, że dostanę przed Świętami...
Jeśli nie zamawiałeś z czymś co ma późniejszy termin to już powinieneś mieć.
PepperPete
Posty: 24
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:27
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: PepperPete »

bogas pisze: 16 gru 2019, 10:39
EsperanzaDMV pisze: 16 gru 2019, 10:36 Czy "Ptaki Europy" są już rozsyłane? Orientuje się ktoś, jaki jest ich status, kiedy dotrą do graczy...? Zamówiłem w przedprzedaży i mam nadzieję, że dostanę przed Świętami...
Jeśli nie zamawiałeś z czymś co ma późniejszy termin to już powinieneś mieć.
Zamawiałem w aleplanszówkach i paczucha już w czwartek była u mnie.
Iro
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2019, 07:23
Has thanked: 48 times
Been thanked: 16 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Iro »

3T tez swoje wysyla juz od zeszlego tygodnia.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: zakwas »

A jak wrażenia? Warto dokładać jak ktoś grywa we dwójkę?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Apos »

zakwas pisze: 16 gru 2019, 12:23 A jak wrażenia? Warto dokładać jak ktoś grywa we dwójkę?
Dodatek na pewno skierowany do fanów gry, którzy szukają urozmaicenia, nowych ptaków oraz większej interakcji między graczami. Nowych zasad wiele nie ma, praktycznie z marszu zaczęliśmy rozgrywkę. Przypadły mi do gustu nowe cele - urozmaicają rozgrywkę. Tutaj chciałbym właśnie zwrócić uwagę na "urozmaicają" - jest to chyba najlepsze określenie tego dodatku. Osoby, które ograły 10+, 20+ partyjek i szukają nowych atrakcji na pewno znajdą je. Osoby, które chcą pograć z ptakami, które czasami widać za naszymi oknami również znajdą uatrakcyjnienie rozgrywki. Póki co graliśmy na 2 osoby i dodatek na plus. Dziewczynie spodobały się nowy kolor jajeczek. Dzisiaj wieczorem prezentujemy grę na naszym wydarzeniu planszówkowym i dam znać jak wygląda rozgrywka w pełnym składzie.

Btw jedna karta z dodatku (Raniuszek zwyczajny) ma brakującą informacje o rozpiętości skrzydeł ptaszka. Powinna być 18 cm. Rozmawiałem już z Rebelem - postarają się przy najbliższym dodruku podstawki albo dodatku o wydrukowanie poprawionej wersji ptaszka. Polecam odezwać się do nich na maila w tej sprawie
ODPOWIEDZ