Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: brazylianwisnia »

To zrob zdjecia/skany i wyslij znajomym? Rozumiem czemu to robia choc moim zdaniem jest to nieskuteczne.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kdsz »

YoYo pisze: 04 paź 2019, 18:50 Chociażby po to, że jak się umawiam ze znajomymi, którzy wcześniej nie grali w dany tytuł, to ślę im zazwyczaj instrukcję by raz sobie przeczytali przed graniem, potem łatwiej się ogarnia już samą "sesję".
WRS wrzucił na BGG znakomity skrót zasad w j. polskim. Spokojnie możesz go rozesłać znajomym, bo zawiera niemal wszystkie (jeśli nie wszystkie) reguły Brass Birmingham.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: emka »

Nie chcą dać instrukcji, bo gra jest niezależna językowo i ktoś posiadający wersję angielską dostając za darmo polskiego pdf'a ma właściwie to samo, co miałby kupując wersję polską, a przecież nikt nie wydał wersji PL charytatywnie/hobbystycznie. To ukłon w stronę polskich graczy, który był przecież obarczony pewnym ryzykiem finansowym, że się nie sprzeda ("bo większość zainteresowanych już ma wersję ENG" - chodziły takie opinie). Udostępnienie pdf'a z tłumaczeniem tylko by zwiększyło to ryzyko.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: seki »

Żeby nie było wątpliwości ja też szanuję decyzje wydawcy jakakolwiek by ona nie była. Nie ma się co oburzać, trzeba ją zaakceptować. Ale jako posiadacz angielskiej wersji Brassa nie rozumiem po co miała by mi się przydać polska instrukcja? Raczej każdy kto wspierał grę na KSie, otrzymał grę w sierpniu 2018 r i grał w Brassa już wielokrotnie zanim wyszła wersja polska.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kisiel365 »

Dzisiaj po pierwszej grze we dwóch. Graliśmy odrobinie niepoprawnie (przez moje niedopatrzenia), więc wnioski strategiczne są niestety bezwartościowe, ale następnym razem będzie łatwiej skupić się na szczegółach. Sama gra pięknie wykonana. Wysokiej jakości karty i żetony. Koniecznie muszę zaopatrzyć się w koszulki, bo karty jednak sporo miętosi się w rękach. Piktogramy bardzo czytelne i dobrze, że obficie występują na planszy/planszetkach, bo fajnie jest wskazać paluchem, powtarzając komuś regułę. Było dużo kminienia nad ruchem. Podoba mi się, że nie wpada w utarte schematy jak Lancashire (lub przynajmniej póki co tak mi się wydaje). Setup trochę mozolny (planszetki gracza), ale jeszcze akceptowalny. Dostałem zasłużenie wciry, bo się wystawiłem kilka razy a przeciwnik to ochoczo wykorzystał. Mniejszy obszar gry i wyłączenie 2 punktów sprzedaży wystarczyło zupełnie, aby było tak w sam raz ciasno. Czuję niedosyt i przewiduję, że gra będzie wracać tak często na stół, jak często znajdę chętnych współgraczy i czas na ten przyjemnie ciężkawy tytuł.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
VVilku
Posty: 18
Rejestracja: 28 cze 2017, 12:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: VVilku »

emka pisze: 04 paź 2019, 19:53 Nie chcą dać instrukcji, bo gra jest niezależna językowo i ktoś posiadający wersję angielską dostając za darmo polskiego pdf'a ma właściwie to samo, co miałby kupując wersję polską, a przecież nikt nie wydał wersji PL charytatywnie/hobbystycznie. To ukłon w stronę polskich graczy, który był przecież obarczony pewnym ryzykiem finansowym, że się nie sprzeda ("bo większość zainteresowanych już ma wersję ENG" - chodziły takie opinie). Udostępnienie pdf'a z tłumaczeniem tylko by zwiększyło to ryzyko.
Tylko gdyby nie my, wspierający wersje EN, wydawca nie miałby co wydawać. Taka różnica.
p.s. Żeby było jasne - lata mi i powiewa ta 'polska' wersja (i tak jest pewnie z błędami). Ale skoro tak wydawca pokazuje środkowy palec...
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Darkstorm »

I my również po pierwszej rozgrywce. Gra zdecydowanie zostaje w kolekcji. Co szkoda to to, że kupcy w rozgrywce na 2 osoby wymuszają by rozgrywka zaczynała się głównie od południowej części mapy przez co północna będzie zapewne mniej " eksplorowana". Trzeba będzie to jakimiś home rule zmienić 😆😉 Ktoś coś kombinowal w tym temacie czy nie ma sensu?
Ale pierwsze wrażenia mega pozytywne😍
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bogas »

Darkstorm pisze: 05 paź 2019, 02:00 Co szkoda to to, że kupcy w rozgrywce na 2 osoby wymuszają by rozgrywka zaczynała się głównie od południowej części mapy przez co północna będzie zapewne mniej " eksplorowana". Trzeba będzie to jakimiś home rule zmienić 😆😉 Ktoś coś kombinowal w tym temacie czy nie ma sensu?
Ale pierwsze wrażenia mega pozytywne😍
Właśnie dokładnie o to chodzi! O zawężenie pola gry, żeby nie było zbyt luźno. Nic nie zmieniaj, tak jest dobrze.
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: YoYo »

emka pisze: 04 paź 2019, 19:53 Nie chcą dać instrukcji, bo gra jest niezależna językowo i ktoś posiadający wersję angielską dostając za darmo polskiego pdf'a ma właściwie to samo, co miałby kupując wersję polską, a przecież nikt nie wydał wersji PL charytatywnie/hobbystycznie. To ukłon w stronę polskich graczy, który był przecież obarczony pewnym ryzykiem finansowym, że się nie sprzeda ("bo większość zainteresowanych już ma wersję ENG" - chodziły takie opinie). Udostępnienie pdf'a z tłumaczeniem tylko by zwiększyło to ryzyko.
Pewnie chodzi o to faktycznie, nie wpadłem na to, ale też jak ktoś dobrze zauważył, przecież też Polacy wspierali tytuł na KS, po drugie obecnie wersja PL wychodzi taniej w sklepach niż ENG, więc nowy klient i tak kupi PL, a po trzecie ktoś kto kupował wersję ENG to raczej dlatego, że wiedział, że sobie poradzi z instrukcja angielską i już się ograł do tego czasu ;).
Awatar użytkownika
612
Posty: 432
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 560 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: 612 »

WRS pisze: 03 paź 2019, 23:13
612 pisze: 03 paź 2019, 13:26Co do instrukcji to mając za sobą wielokrotne przeczytanie od deski do deski jej angielskiego odpowiednika stwierdzam, że jest przyzwoicie napisana, w zasadzie to słowo w słowo przepisana angielska wersja.
pogrubienie moje

Z oczywistych powodów jestem zaciekawiony odbiorem tłumaczenia instrukcji Brassów.
I przyznam, zaintrygowała mnie ta opinia.
Co można było zrobić lepiej?
Instrukcja to zasady, zatem wg mnie nie ma tam pola na literackie ekstrawagancje. Konieczna, moim zdaniem, jest maksymalna klarowność i perfekcyjna ścisłość. Stąd dodane - w stosunku do wersji angielskiej - kilka zdań precyzujących, rozwiewających wątpliwości.
Moja opinia nie powinna być traktowana jako zarzut. Angielską instrukcję obtłukłem prawie "na blachę", w związku z czym czytając polską wersję miałem wrażenie, jakbym znowu czytał angielską tylko po polsku (wiem to trochę głupio brzmi ale nie potrafię tego inaczej opisać). Mając na uwadze, że angielska wersja jest napisana bardzo zwięźle i przejrzyście, wcale nie dziwię się takiemu podejściu. Odnośnie możliwości poprawy czegoś przy tłumaczeniach, jedyne, co przychodzi mi do głowy to dodać parę sformułowań, lub przebudować tłumaczone, celem rozwiania wątpliwości, jakie pojawiły się wśród odbiorców po premierze oryginału. Nie wiem tylko, czy taki zabieg jest możliwy i czy tłumacz może sobie na takie wyskoki pozwolić, szczególnie jeśli chodzi o dodawanie zdań, więc nie będę się mądrzył. Jedna rzecz jaka teraz przychodzi mi do głowy, która budzi wątpliwości osoby zaznajamiającej się dopiero z grą zarówno w wersji angielskiej jak i polskiej to zdanie o możliwości budowy w dowolnej lokacji przy grze z mniejszą liczbą osób.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kisiel365 »

Dwóch nieaktywnych kupców na północy w dwuosobowej grze powinno działać prawidłowo. Moim zdaniem nie warto nic zmieniać. Ponieważ w pierwszej fazie nie można budować więcej niż jedno przedsiębiorstwo na miasto, powinno to wymusić lekko ekspansję na północ. Odizolowane miasto na północy może też ładnie pomóc na początku drugiej fazy, np. browar z zapasami piwa na budowę kolei.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Darkstorm »

Myślałem raczej o takiej zmianie żeby północni byli aktywni a południowi nie. Wtedy można zaczynać w innej części mapy i robić ekspansję na południe.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Zagrałeś w Brassa raz, i już chcesz homerulować grę bo Ci się znudziło eksplorowanie południa?
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: shod »

brly pisze: 04 paź 2019, 10:14
shod pisze: 04 paź 2019, 08:07 (...)
dajcie znać czy jednak dostaliście Birminghamy....

ps. właśnie dostałem sms, że paczka czeka w ruch.
Wczoraj wieczorem odebrałem paczkę i miło się zaskoczyłem, bo znajdował się w niej Brass:Birmingham.
Nie wiem skąd wzięli ten egzemplarz i na ile skuteczne było moje stanowcze podejście w wymianie mailowej. W każdym razie, proponowali mi anulowanie zamówienia, a potem jednak grę wysłali.
a w mojej znajdował się Lancashire...
kurcze żałuje, że tak szybko odpuściłem, bo jednak musieli mieć jakieś pudełka Birmingham [może dla tych co już w wyższej cenie zamówili ;)], albo zdobyli jakoś nie od wydawcy.
no nic, czyli przygodę z Brassem zacznę od Lancashire ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kwiatosz »

Zamawiałem w najniższej możliwej cenie, dostałem Birmingham.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: WRS »

612 pisze: 05 paź 2019, 10:29Moja opinia nie powinna być traktowana jako zarzut.
Dziękuję za rozwianie wątpliwości.

W tego typu produkcji ograniczeniem jest wielkość ramki na tekst. Za wiele nie da się dołożyć.
O ile pamiętam dodałem właśnie takie wyjaśnienie, mówiące o możliwości budowania na całej planszy w każdym typie rozgrywki. W paru miejscach zmieniałem też porządek czynności realizowanych w kilku krokach, bo w wersji oryginalnej mogło to dawać pole do nieuprawnionej interpretacji. Pół roku minęło od zamknięcia projektu (a dla oczyszczenia umysłu też starałem się zapomnieć o tym co pisałem... w pewnym momencie w zasadzie znałem te zasady na pamięć :mrgreen: ) stąd nie pomnę innych, ale też potrzebnych ingerencji z myślą o polskich czytelnikach.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Darkstorm »

warlock pisze: 05 paź 2019, 12:05 Zagrałeś w Brassa raz, i już chcesz homerulować grę bo Ci się znudziło eksplorowanie południa?
Wiem że zagram w nią wiele razy i wiem ze będę chciał w końcu odmiany😀
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: brazylianwisnia »

No to zagrasz na 4ech i po problemie ;-)
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: jrz8888 »

buhaj pisze: 04 paź 2019, 07:33 Bralbym zdecydowanie lancashire. Ma świetny, dedykowany wariant na 2 osoby z osobną planszą. Czas około 1,5 H. Nie przypomina kompletnie Projektu Gaja. To dwie różne gry.
Gdzieś wyczytałem, że podobno w polskim wydaniu Birmingham przy grze dla dwóch graczy są trochę zmienione zasady i zaczyna się w dolnej części planszy, aby był większy „ścisk”. Prawda to? Czy w takiej sytuacji nadal Lancashire jest lepszym wyborem?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: WRS »

jrz8888 pisze: 05 paź 2019, 15:00 Gdzieś wyczytałem, że podobno w polskim wydaniu Birmingham przy grze dla dwóch graczy są trochę zmienione zasady
Ale że co? Jakie zmiany?
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: buhaj »

jrz8888 pisze: 05 paź 2019, 15:00
buhaj pisze: 04 paź 2019, 07:33 Bralbym zdecydowanie lancashire. Ma świetny, dedykowany wariant na 2 osoby z osobną planszą. Czas około 1,5 H. Nie przypomina kompletnie Projektu Gaja. To dwie różne gry.
Gdzieś wyczytałem, że podobno w polskim wydaniu Birmingham przy grze dla dwóch graczy są trochę zmienione zasady i zaczyna się w dolnej części planszy, aby był większy „ścisk”. Prawda to? Czy w takiej sytuacji nadal Lancashire jest lepszym wyborem?
Grałem na dwie osoby zarówno w Lancashire jak i Birmingham. Do dwuosobowego lancashire jest osób na mapa z drugiej strony "normalnej". Jest tam mniej lokacj, spory ścisk i gra się wyśmienicie. Moim zdaniem sprawdza się lepiej niż dwuosobowa wersja birmingham gdzie gra się na "normalnej" mapie tylko bez sporej ilości kart z lokacjami i przy kupcach rozstawionych tylko na południu mapy.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 426
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: predki »

jrz8888 pisze: 05 paź 2019, 15:00 Gdzieś wyczytałem, że podobno w polskim wydaniu Birmingham przy grze dla dwóch graczy są trochę zmienione zasady i zaczyna się w dolnej części planszy, aby był większy „ścisk”. Prawda to? Czy w takiej sytuacji nadal Lancashire jest lepszym wyborem?
To nie jest żadna cecha polskiego wydania - tak jest od początku. W Birmingham, grając w dwie osoby, usuwa się trochę kart (odpowiadających górnej części mapy i niektórym przemysłom) i parę żetonów towarów. W Lancashire są dwie wersje dwuosobowe - oficjalna, analogiczna do Birmingham (usuwamy karty z góry mapy i parę innych kart) i kilka kafelków rynku bawełny oraz stara wersja fanowska na drugiej stronie mapy.
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: EMI_NAT »

Ponieważ oryginalna karta pomocy nic nie wnosi do gry, postanowiłem stworzyć swoją bardziej użyteczną kartę (wzorowałem się na pomyśle z BGG oraz korzystałem ze skrótu reguł WRS, któremu bardzo dziękuję za naniesione poprawki).
Karta wyszła spora ale mimo wszystko jest mega użyteczna. Wystarczy wydrukować ją dwustronnie, odpowiednio dociąć i podwójnie (lub potrójnie) zalaminować (co stworzy jej sztywność). Mam nadzieję, że będzie pomocna dla nowych graczy.

https://megawrzuta.pl/download/e337c413 ... 5695a.html
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Benedetto XVII »

Super robota. tylko jeszcze popraw bledy ortograficzne i bedzie gites. Np nie "koleji" tylko "kolei". Chyba ze jest to celowy zabieg stylizacji jezyka na 19 wieczny :mrgreen:
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Harth »

EMI_NAT pisze: 05 paź 2019, 20:52 Ponieważ oryginalna karta pomocy nic nie wnosi do gry, postanowiłem stworzyć swoją bardziej użyteczną kartę (wzorowałem się na pomyśle z BGG oraz korzystałem ze skrótu reguł WRS, któremu bardzo dziękuję za naniesione poprawki).
Karta wyszła spora ale mimo wszystko jest mega użyteczna. Wystarczy wydrukować ją dwustronnie, odpowiednio dociąć i podwójnie (lub potrójnie) zalaminować (co stworzy jej sztywność). Mam nadzieję, że będzie pomocna dla nowych graczy.

https://megawrzuta.pl/download/e337c413 ... 5695a.html
Świetne! Dzięki!
Wydrukowałem z tym że tekst jest dość słabo czytelny. Jest szansa na jakieś inne tło? :roll:
Mam/Miałem
3Trolle 7%
ODPOWIEDZ