Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: EMI_NAT »

W pierwszej wersji było czarne tło ale gdzieś znalazłem tę grafikę 😂, która wydawała mi się odpowiednia.

Mogę wstawić wersję edytowalną by każdy sam sobie wybrał tło i poprawił błędy (oj jak bardzo się wstydzę 😊😊😊 a to była ostatnia poprawka przed wstawieniem na forum 😂)
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: YoYo »

Fajne dzięki, też tylko sugeruję dać tło bardziej z mniejszą ilością detali albo bardziej np.ciemne i jednokolorowe (daj między tekstem, a tłem jedną warstwę np. czarnego i zrób go transparentnym na 50%).
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: EMI_NAT »

Dziękuję za trafne uwagi.

Wersja poprawiona
https://megawrzuta.pl/download/6fe116aa ... 1efe7.html

mam nadzieję, że ta wersja będzie bardziej czytelna.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: shod »

EMI_NAT pisze: 06 paź 2019, 10:00 Dziękuję za trafne uwagi.

Wersja poprawiona
https://megawrzuta.pl/download/6fe116aa ... 1efe7.html

mam nadzieję, że ta wersja będzie bardziej czytelna.
uprzedzono mnie z uwagami, bo miałem bardzo podobne. teraz jest bardziej czytelna, ale straciła nieco klimatu ;)
nie wiem w czym to robiłeś [ja najczęściej robię w GIMP], ale jak mi podeślesz jakieś pliki to mogę spróbować coś z tym zrobić :)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Arachion »

EMI_NAT pisze: 06 paź 2019, 10:00 Dziękuję za trafne uwagi.

Wersja poprawiona
https://megawrzuta.pl/download/6fe116aa ... 1efe7.html

mam nadzieję, że ta wersja będzie bardziej czytelna.

Nie wiem czy nie o to chodziło chłopcom:
Ja takie sobie wydrukuje, wstawiłem tylko zdjęcie... udostępnię Tobie EmiNat pliki z pdf żebyś wstawił albo usunę z forum/ decydujesz jako Tłumacz
Ja ze swojej strony DZIĘKUJE / przyda się - szczególnie, że planuje zostawić grę na dłużej więc jak bym przysiadł za rok to łatwo wrócę.
Spoiler:
Sucharzysta
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: EVOCATVS »

Ten wybór planszy dziennej albo nocnej jakoś wpływa na rozgrywkę czy to tylko estetyka?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: rav126 »

No to jeszcze przeróbka ode mnie. Odezwij się EMI_NAT na pm to podeślę Ci pliki na maila :)

EDIT: dodane dwie strony na jednej, wystarczy zagiąć kartkę, wtedy do laminarki wejdą dwie karty pomocy :) z tym, że nie wiem jak to będzie wyglądać po wydruku (w domu mam tylko kiepską drukarkę laserową mono).
EDT2: poprawione - runda zamiast tury przy ustalaniu kolejności, nagłówki z czarnym cieniem.
EDIT3: wymienione wszystkie pliki na poprawione
Spoiler:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 06 paź 2019, 18:22 przez rav126, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 411
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Arachion »

rav126 pisze: 06 paź 2019, 13:59 No to jeszcze przeróbka ode mnie. Odezwij się EMI_NAT na pm to podeślę Ci pliki na maila :)
Spoiler:
Moja szybka przeróbka się chowa...
Głosuje na tę.
Dobrze że jeszcze nie wydrukowałem.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 198
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 201 times
Been thanked: 89 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Elo »

EVOCATVS pisze: 06 paź 2019, 13:57 Ten wybór planszy dziennej albo nocnej jakoś wpływa na rozgrywkę czy to tylko estetyka?
Strona nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Harth »

rav126 pisze: 06 paź 2019, 13:59 No to jeszcze przeróbka ode mnie. Odezwij się EMI_NAT na pm to podeślę Ci pliki na maila :)
Spoiler:
EDIT:
dwie strony na jednej, wystarczy zagiąć kartkę, wtedy do laminarki wejdą dwie karty pomocy :) z tym, że nie wiem jak to będzie wyglądać po wydruku (w domu mam tylko kiepską drukarkę laserową mono).
Spoiler:
No coraz lepiej :) Jest szansa na pliki?
PS: EMI_NAT jeszcze raz brawa za pomysł i wykonanie!
Mam/Miałem
3Trolle 7%
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: rav126 »

Wrzuciłbym pliki na BGG, ale nie jestem autorem, tylko lekko przerobiłem (chociaż też to trochę czasu zajęło ;) ). Więc może EMI_NAT jak się odezwie i poślę pliki, to może tam doda.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: warlock »

W sekcji "Koniec rundy" jest zapis "ustal kolejność graczy w turze następnej". Raz, że szyk zdania jakiś taki koślawy lekko, a dwa, że powinno być rundzie, nie turze ;).
EMI_NAT
Posty: 104
Rejestracja: 15 lip 2016, 21:33
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: EMI_NAT »

warlock pisze: 06 paź 2019, 16:33 W sekcji "Koniec rundy" jest zapis "ustal kolejność graczy w turze następnej". Raz, że szyk zdania jakiś taki koślawy lekko, a dwa, że powinno być rundzie, nie turze ;).
No przecież racja, dzięki Warlock.

Co do wersji graficznej to magikiem nie jestem :D , robiłem to w PowerPoint, a to nie jest program graficzny :lol:

Jakby ktoś znalazł chwilę czasu i to obrobił graficznie byłoby miło (tylko bardzo proszę o ewentualny plik końcowy :) ).

Myślę, że na BGG można wstawić ale tylko produkt finalny, po wszystkich poprawkach i przeróbkach.

Poniżej prezentacja (2 slajdy):
https://megawrzuta.pl/download/22a6c459 ... f907f.html
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: _leigam_ »

Fajnie porobiliście planszetki pomocy. Chociaż muszę przyznać że gra jest naprawdę bardzo łatwa jeśli chodzi o zasady.
Grałem na razie raz (może dziś drugi się uda) jeszcze nie oceniam bo ja zawsze muszę w nowy tytuł ze 2-3 razy zagrać (wiele gier mi się na początku nie podoba, a po 3 rozgrywce jest "O, wow!").
Czytałem przed kupnem że Birmingham jest łatwiejsza (mimo i przez większą ilości akcji) od oryginalnego Brassa pod tym względem, że w oryginale łatwo się wkopać, tzn. zrobić ruch który pogrąży nas całkowicie i pozbawi szans na zwycięstwo. Nie chciałem, szczególnie znając charakter mojej lepszej połówki, aż tak karcącej gry, przez co poszedłem w Birmingham. Moja pierwsza rozgrywka wyglądała tak, że dałem ciała w pierwszej epoce, nie rozkręciłem wystarczająco gospodarki i dostałem w drugiej epoce tak od niej po du.pie... Ta gra ma charakter kuli śnieżnej, ale cóż to także wpasowuje się w klimat. Mieliście kiedyś sytuacje że epoka kanałów poszła wam tragicznie, a w drugiej epoce nadrobiliście?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: bardopondo »

Efektu kuli śnieżnej nie zauważyłem, często wygrywa ktoś wcale z nie największym dochodem a nierzadko z najmniejszym na koniec kanałów.
Epoka kanałów na pewno nie jest decydująca do końcowego wyniku, można sobie w niej zapewnić dobre startowe pozycje na epokę kolei, zdewelopować i powtórnie zapunkować lepsze technologicznie przedsiębiorstwa ale napewno więcej mięsa jest w drugiej części rozgrywki.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: playerator »

dominGeS pisze: 03 paź 2019, 15:38 Grałem w Brassa z monetami od Viticulture, ale mają zbyt nieregularną powierzchnię, więc przy układaniu w stosy lubią się "rozjeżdżać". Ostatnio użyłem monet od Scythe. Było już lepiej, ale niezbyt spójny design z Brassem (...)
Bardzo akuratne monety z epoki są robione dla Nanty Narking. Ale do Brassa jeden komplet nie wystarczy.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Jareks1985 »

EMI_NAT pisze: 06 paź 2019, 17:19
warlock pisze: 06 paź 2019, 16:33 W sekcji "Koniec rundy" jest zapis "ustal kolejność graczy w turze następnej". Raz, że szyk zdania jakiś taki koślawy lekko, a dwa, że powinno być rundzie, nie turze ;).
No przecież racja, dzięki Warlock.

Co do wersji graficznej to magikiem nie jestem :D , robiłem to w PowerPoint, a to nie jest program graficzny :lol:

Jakby ktoś znalazł chwilę czasu i to obrobił graficznie byłoby miło (tylko bardzo proszę o ewentualny plik końcowy :) ).

Myślę, że na BGG można wstawić ale tylko produkt finalny, po wszystkich poprawkach i przeróbkach.

Poniżej prezentacja (2 slajdy):
https://megawrzuta.pl/download/22a6c459 ... f907f.html
jeżeli prześlesz mi plik edytowalny ustawie fonty i wyedytuje graficznie podobnie jak Brassie
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Atamán »

_leigam_ pisze: 06 paź 2019, 18:44 Moja pierwsza rozgrywka wyglądała tak, że dałem ciała w pierwszej epoce, nie rozkręciłem wystarczająco gospodarki i dostałem w drugiej epoce tak od niej po du.pie... Ta gra ma charakter kuli śnieżnej, ale cóż to także wpasowuje się w klimat. Mieliście kiedyś sytuacje że epoka kanałów poszła wam tragicznie, a w drugiej epoce nadrobiliście?
Ha! Ja w pierwszej grze postawiłem w erze kanałów garncarnię (pottery), której nie obróciłem. A że jest to budynek lvl1, to spadł z planszy nieobrócony. Czyli akcja budowy oraz 17 funtów poszło w błoto. :D Skończyłem ostatni erę kanałów, 15 pkt za liderem i na końcu gry też byłem ostatni, 20 pkt za liderem. Czyli przegrałem grę, ale to nie jest tak, że błąd z ery kanałów mnie pogrążył - raczej nie udało mi się po prostu nadrobić strat. Nie nazwałbym tego kulą śnieżną. W Brassie to nie jest tak, że im więcej masz, tym łatwiej zdobyć kolejne punkty. Oczywiście są rzeczy, które ułatwiają grę: wysoki dochód sprawia, że nas stać na różne budynki i nie musimy zużywać akcji na pożyczki, develop ułatwia dostęp do lepiej punktowanych budynków, duża obecność na planszy ułatwia dalszą rozbudowę, ale kluczem jest jednak jakiś balans między tymi elementami, które ułatwiają dalszą grę a tymi, które po prostu dają punkty.

Ja sobie ostatnio testuję różne strategie i mam już następujące "osiągnięcia":
- udało mi się wygrać grę nie budując ani jednego kanału (138 pkt w grze 4 osobowej)
- udało mi się wygrać grę nie biorąc żadnej pożyczki przez całą partię (osiągając 155 pkt w grze 4 osobowej)
- udało mi się wygrać grę biorąc sumarycznie 6 pożyczek w trakcie partii (178 pkt w grze 3 osobowej)

Zazwyczaj jednak wygrywa gracz, który bierze 2-3 pożyczki w trakcie partii i który na torze dochodu jest gdzieś w środku stawki.

Ta partia z 6 pożyczkami była ciekawa, bo ja tam próbowałem coś innego osiągnąć: mianowicie postanowiłem zbudować wszystkie browary, budowałem je w miejscach dostępnych dla innych graczy i próbowałem zachęcać ich do korzystania z moich piw. Jednak nikt na to nie poszedł, każdy stawiał swoje piwa. W pewnym momencie miałem już 4 swoje browary na planszy i żadnej perspektywy ich obrócenia. Postanowiłem szybko zmienić strategię, by nie zmarnować tych swoich piw: zrobiłem ostry develop tych słabszych manufaktur, postawiłem dwie manufaktury poziomu 5 (one wymagają 2 piw do sprzedaży). Następnie w jednej akcji sprzedaży obróciłem 2 manufaktury i 4 browary - to dało mi ogromnego kopa, a udało się to zrealizować na styk w końcówce ery kanałów. W erze kolei kontynuowałem budowę manufaktur i zbudowałem wszystkie z kolejnych poziomów: 6,7,8,8 i tym razem obróciłem w jednej akcji sprzedaży 4 manufaktury i 1 browar. Wszystko to kosztowało masę pieniędzy i dlatego aż 6 pożyczek. Ale to nie jest ot tak, strategia do powtórzenia, bo w tej grze dużo zależy od tego, co zrobią inni gracze, jak się ułożą kupcy no i karty też trochę mieszają.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kisiel365 »

Drugi raz tłumaczyłem dzisiaj zasady i poszło znacznie sprawniej (jakieś 20 min). Nowicjusze wydają się łapać rytm i zależności mniej więcej po pierwszym punktowaniu i czyszczeniu planszy. Póki co mam wrażenie, że jeżeli nie grasz jak łamaga, to generalnie czy twoja strategia wypali zależy od tego, czy wpasowujesz się w oczekiwania graczy (przewidujesz mikro-nisze rynkowe).
Rozgrywka w 4 osoby zajęła 3,5h, czyli o pół godziny dłużej niż zakładałem.
Jeden kolega się dość mocno odizolował i przez pierwszą połowę ery kolejowej miał zastój z nieodwróconymi budynkami i dochodem bliskim zera, którego nie mógł przełamać (chociaż moim zdaniem potrzebował wziąć np. 2 pożyczki i zbudować połączenia od swojej kopalni). Wniosek - solo nic nie zdziałasz, musisz współpracować.
Strategia na 3 i 4 poziom przędzalni jest ok, ale nie jest OP, jak gdzieś czytałem. Ładnie zapunktowałem w fazie kolejowej, ale większość gry miałem niskie dochody i spore wydatki, więc brałem kilka pożyczek i zazwyczaj grałem jako 3 lub 4, przez co uciekło mi kilka dobrych miejsc. Wspomagałem się kopalniami węgla, które mniej punktują, ale dają ładny przychód i przy zasilaniu rynku węgla dostarczają kasę od razu.
W 4 osoby mniej przewidywalna gra, ale też pełna emocji i myślenia.

Edit: 2 pytania, jeżeli źle myślę, to proszę o poprawienie:
1. Jeżeli gracz robi akcję sprzedaży do kupca bez beczki i ma połączenie do miasta z browarem przeciwnika (z beczką), ale w swoim browarze ma też beczkę, to może użyć tej ze swojego browaru? Polska instrukcja nie precyzuje dokładnie, ale w wykorzystaniu beczek jest słowo "może" i opcje, więc zakładam, że sprzedający wybiera.
2. Czy beczka bonusowa dla sprzedaży jest przypisana do żetonu kupca czy do lokalizacji zewnętrznej (rynkowej)? Zakładam, że do żetonu.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Brylantino »

1. Możesz wykorzystać swoją.
2. Bonusowa beczka zawsze dotyczy danego żetonu.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Rigidigi »

kisiel365 pisze: 09 paź 2019, 22:39 Rozgrywka w 4 osoby zajęła 3,5h, czyli o pół godziny dłużej niż zakładałem.
Czy inne osoby potwierdzają, że partia w Brassa to około 3h? :shock:
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: Lothrain »

Rigidigi pisze: 10 paź 2019, 03:13
kisiel365 pisze: 09 paź 2019, 22:39 Rozgrywka w 4 osoby zajęła 3,5h, czyli o pół godziny dłużej niż zakładałem.
Czy inne osoby potwierdzają, że partia w Brassa to około 3h? :shock:
w Birmingham w 4 osoby jak najbardziej.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kdsz »

My gramy całkiem szybko, bez większego zamulania, ale i tak wychodzi nam 40 minut na gracza. Dlatego 3h na cztery osoby to jak najbardziej realny scenariusz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: warlock »

U mnie praktycznie wszystkie partie czteroosobowe trwały między 150 a 180 minut, ale zawsze grał ktoś nowy, kto dłużej analizował ruchy ;). Myślę, że 2,5 godziny to realistyczny czas w większości przypadków.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Brass: Birmingham (Gavan Brown, Matt Tolman, Martin Wallace)

Post autor: kisiel365 »

Dodatkowo ja po wczoraj czuję, że mam zwoje w mózgu przepalone, bo oprócz wykombinowania własnego ruchu, musiałem kontrolować ruchy graczy, poziomy i koszty ich budynków, warunki konieczne danej akcji i gdzie kasa jest odkładana, upewniać się, że kosteczki zostały zdjęte i przychód za odwrócenie został naliczony. Przynajmniej do momentu, kiedy oni nie zaczęli sami tego pilnować, a nawet poprawiać błędy, które ja już ze zmęczenia zacząłem później popełniać :) Jakkolwiek źle to brzmi - jestem Birmingham zachwycony i nie mogę się doczekać kolejnej gry, a wyedukowałem już łącznie 4 osoby w pracy, więc jest szansa na rychłą powtórkę.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
ODPOWIEDZ