(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Wczoraj licytacja nie była tak ważna bo we 3 osoby każdy się na coś wartościowego załapał. Jak nie urbanizacja to lokomotywa albo i ważny w Niemczech inżynier. Ale grając w 4-5 osób to nie można tak odpuszczać licytacji jak wy wczoraj. Trzeba grać agresywniej.

Gra na 4-5 osób jest dużo lepsza. Rywalizacja bardziej zażarta, jest trudniej, nie każda firma się tak rozwinie. Wczoraj było trochę jak na pikniku, każdemu poszło dobrze, kostek było pod dostatkiem i każdy pięknie strzelał 5-tki i 6-tki. Wersal. Fajnie było ale następnym razem poziom trudności w górę 😊
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 06 paź 2019, 17:17 Wczoraj licytacja nie była tak ważna bo we 3 osoby każdy się na coś wartościowego załapał. Jak nie urbanizacja to lokomotywa albo i ważny w Niemczech inżynier. Ale grając w 4-5 osób to nie można tak odpuszczać licytacji jak wy wczoraj. Trzeba grać agresywniej.
Gra na 4-5 osób jest dużo lepsza. Rywalizacja bardziej zażarta, jest trudniej, nie każda firma się tak rozwinie. Wczoraj było trochę jak na pikniku, każdemu poszło dobrze, kostek było pod dostatkiem i każdy pięknie strzelał 5-tki i 6-tki. Wersal. Fajnie było ale następnym razem poziom trudności w górę 😊
No właśnie dlatego napisałem że względu na stałą dostępność akcji dla graczy dla 3, 4, 5, 6 (!) osób uzyskujesz różne gry.

Tak a'propos nowej edycji gry i liftingu grafiki i komponentów to odkryłem że właśnie przypadkiem (!) w tym miesiącu wysyłają nową edycję ufundowaną na Kickstarterze. Grafika hmm... na pewno czytelna, ale klimatu w niej niewiele. No i nie ma lokomotyw, tylko dyski co też nie buduje klimatu (zgodnie z opisem drewniane lokomotywy były tylko w droższej wersji KS która nie będzie w retailu dostępna. A cena zaporowa - w PL 330 zł (a wersja z drewnianymi lokomotywkami aż 450 zł)

https://www.kickstarter.com/projects/ea ... escription

https://3trolle.pl/12670-age-of-steam-d ... ition.html

https://planszostrefa.pl/pl/p/Age-of-St ... ition/9831
Ostatnio zmieniony 06 paź 2019, 17:53 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

Tu masz wersje AoS z KS na wypasie z drewnianymi figsami pociągów i 6 mapami i żetonami pokerowymi (są złe rendery wstawione do tej oferty, czytaj opis co zawiera pudło)

https://planszostrefa.pl/pl/p/Age-of-St ... ition/9832

Mechanizm licytacji działa bardzo dobrze przy większej liczbie graczy.

Im więcej graczy tym gra ma mniej tur! Więc nie każdy gracz będzie miał szansę zrobić sobie lokomotywę na 6 powera. Na 3 graczy jest to chyba 10 tur a na 5 graczy 7 tur.
Wtedy odczujesz walkę podczas licytacji :-)
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Ja też uważam że mechanizm licytacji jest bardzo dobry i bardzo ważny. Po prostu wczoraj odpuściliście licytowanie i ja wygrałem chyba 9/10. Wczoraj to nie miało jednak takiego znaczenia przy takim luzie na planszy i tylu zasobach.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

. A cena zaporowa - w PL 330 zł (a wersja z drewnianymi lokomotywkami aż 450 zł)
Pamietaj ze ja i Hańcza kupowaliśmy swoje wersje za ok 200 zł i tam była tylko jedna mapa na multi (była też dodatkowa papierowa "kartka" z mapami do gry 2 osobowej i z drugiej strony do gry solo))

Wiec 350 za zestaw 3 dwustronnymi (=6map) TWARDYMI mapami to nie tak źle
Ostatnio zmieniony 06 paź 2019, 22:38 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

6 map w zestawie to duży plus. Ja mam raptem 3 mapy: podstawka (Illinois), Niemcy i Franca. Mało! A kolejne mapy są na tyle drogie lub trudno osiągalne że ich nie kupuję. Mój kumpel ma ze 30 map, w tym słońce, księżyc, Antantyda, Zombie Apocalypse... Polecam bardzo księżyc!!!

Nowa edycja deluxe jest jednak brzydka i aż straszy. To trochę jak DS z pierwszej edycji... Skąd pomysł na taki regres grafiki w AofS ??

Trzecia myśl jest taka że to jest chyba jedyna gra którą mam 10 lat i której nigdy się nie pozbędę. Cała reszta przyszła i może pójdzie.

A czwarta myśl że szkoda Markus że wczoraj nie zagrałeś. We 4 osoby było by więcej rumieńców.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 06 paź 2019, 19:23
. A cena zaporowa - w PL 330 zł (a wersja z drewnianymi lokomotywkami aż 450 zł)
Pamietaj ze ja i Hańcza kupowaliśmy swoje wersje za ok 200 zł i tam była tylko jedna mapa na multi (była też dodatkowa papierowa "kartka" z mapami do gry 2 osobowej i z drugiej strony do gry solo))
Wiec 350 za zestaw 3 dwustronnymi (=6map) TEARFYMI mapami to nie tak źle
No dobrze ale za 200zł dostaliście wiaderko klimatycznych plastikowych lokomotywek. A tutaj aby mieć lokomotywki trzeba wyłożyć 450zł, albo się zdegradować do pozbawionych klimatu uniwersalnych dysków.
hancza123 pisze: 06 paź 2019, 19:38 Nowa edycja deluxe jest jednak brzydka i aż straszy. To trochę jak DS z pierwszej edycji... Skąd pomysł na taki regres grafiki w AofS ??
Uwaga w punkt - miałem takie samo skojarzenie :) Znikły pociągi, z klimatu zostawili już tylko tory. Jakbym miał coś zaproponować, to zamiast dysków lepiej było dać "płotki z Agricoli" które przynajmniej kształtem przypominają linie.
hancza123 pisze: 06 paź 2019, 18:06 Ja też uważam że mechanizm licytacji jest bardzo dobry i bardzo ważny. Po prostu wczoraj odpuściliście licytowanie i ja wygrałem chyba 9/10. Wczoraj to nie miało jednak takiego znaczenia przy takim luzie na planszy i tylu zasobach.
No właśnie - odpuściliśmy bo nie wydawało się to warte wydawania 3$ gdy na inwestycje miało się łącznie 10$. Najlepsze akcje specjalne - miasto, lokomotywa, inżynier, ewentualnie pierwsze budowanie/ruch - nawet jak ktoś był trzeci to i tak zawsze coś sensownego złapał. Dlatego podtrzymuję opinię że licytacja o pierwsze miejsce w grze trzyosobowej nie ma dużego znaczenia. A już na pewno jak zużyłeś "kolorowe" nowe miasta i zostały tylko czarne. Przegraliśmy niewielką ilością punktów (126 - 123 - 115) więc o zwycięstwie bardziej zdecydowała pętla którą jako jedyny zbudowałeś.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Zbudowałem potrójną pentlę, coś na kształt precla i z 3 odnogami promienistymi. No teoretycznie to niemal idealna sieć. Do tego wygrałem 9/10 licytacji. Normalnie powinno to dać bardzo mocną wygraną ale pod koniec mnie nadgoniliście bo warunki były bardzo łaskawe (luz na planszy i pełno kostek i wasze strzały 6-tki), koszty biurokracji też płaciłem największe. To raczej fart że różnica była tak mała. Ale ja tą grę znam świetnie, a wy pierwszy raz graliście. Generalnie brawo i spodziewam się że będziecie mocni w AoS!
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Dzisiejsze wyniki ligi podwórkowej Blood Bowl

Janek (szczury) 3-0 Vini (krasnoludy)
Radek (leśne lefy) 2-1 Przemek (chaos)

Tabela ligowa
1. Janek - 2 (ma więcej spowodowanych kontuzji)
2. Radek - 2
3. Przemek - 0
4. Vini - 0
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Markus »

. trzeba wyłożyć 450zł, albo się zdegradować
Mi w 3 trollach wychodzi ok 395pln jesli uwzględnię swoją zniżkę i weekendową zniżkę :-) (ale nie kupuję)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 06 paź 2019, 22:41
. trzeba wyłożyć 450zł, albo się zdegradować
Mi w 3 trollach wychodzi ok 395pln jesli uwzględnię swoją zniżkę i weekendową zniżkę :-) (ale nie kupuję)
Czyli bezciuchciową wersję miałbyś za ~260zł i w tym jest mapa Niemiec. Kupując w sklepie wersję KS jest jeszcze mapa Francji, Polski, Węgier i Finlandii - czyli razem 10 map. W sumie nieźle.

Zauważyłem że posiadając lokomotywy o mocy "5" lub "6", długie linie i dużo towaru na mapie robi się sporo kombinacji przewozowych do analizy co turę. W sumie wygrywa ten kto ma dużą i sprawną moc obliczeniową w głowie aby znaleźć najlepsze kombinacje które równocześnie zaszkodzą innym graczom. Tutaj występowało w naszej pierwszej grze znaczne AP (Analysis Paralysis).
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Wolf »

O czym wy gadanie. Przecież oryginalna edycja to totalny paździerz graficzny i można nią straszyć dzieci jak coś przeskrobią. Nowa wygląda z milion razy lepiej. Wreszcie wzięli kogoś ze zmysłem graficznym i wyszło bardzo ładnie i czytelnie, a minimalistycznie podejście chociaż nie zawsze się sprawdza to do tej gry akurat pasuje idealnie. Nie jestem fanem AoS, ale nowa edycja to gigantyczny krok naprzód.
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Jeden woli blondyke o grubych nogach, a inny brunetkę o krzywych zębach. Nie widzę sensu polemiki o tym co jest ładne.

Zestaw 6 czy 10 map to faktycznie skarb. Wiele bym dał za taki zestaw (oraz w bonusie 3 graczy do regularnego grania) ale gry nie kupię.
Wafelek
Posty: 137
Rejestracja: 31 lip 2018, 13:01
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Wafelek »

Ktoś się dzisiaj wybiera? Na razie jestem ja i Radek.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: mnowaczy »

Ja niestety nie dam rady i za tydzień pewnie tak samo. Jak to mawia Hańcza mam Blitzkrieg na Małą Fatrę :)
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Z powodu standardowych kłopotów frekwencyjnych rozegraliśmy z Przemkiem epicka bitwę w The Edge :)

Obrazek
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: mnowaczy »

To jest jedna drużyna, czy dwie różniące się odcieniem niebieskiego? :shock:
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

To jest jedna cała i drugiej połowa. I tak gwoli ścisłości to jedna ma podstawkę niebieską a druga turkusową. Tam nie ma 2 niebieskich podstawek :D
Ale jak byś chciał zagrać to możesz grać frakcja z czerwoną podstawką albo zieloną :)
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Czeczot mobilizuj separatystów i zagrajmy w poniedziałek w Rising Sun. Miki jest w górach więc to moment na RS.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Melduje zmobilizowanie separatystów ..... na środę na ligę Blood Bowl !!!

A co do poniedziałku ..... zapytam się
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Ania będzie w poniedziałek. Wiec licząc z Przemkiem jest nas 4 na Rising Sun. Jak ktos jeszcze przyjdzie to będzie 5 a to fajniejszy układ, Hańcza zostaje bez sojuszu !
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

czeczot pisze: 12 paź 2019, 10:50 Ania będzie w poniedziałek. Wiec licząc z Przemkiem jest nas 4 na Rising Sun. Jak ktos jeszcze przyjdzie to będzie 5 a to fajniejszy układ, Hańcza zostaje bez sojuszu !
No na szczęście gramy w 4 osoby więc też załapię się na sojusz! :mrgreen:

A ja właśnie sprzedałem swojego RS. Po co mam go trzymać skoro BR jest jednak minimalnie lepszy no i mamy tyle egzemplarzy RS, a do tego nawet ciągle z lodówki wyskakuje i niektórzy zmęczeni. Wolę przytrzymać Gloomhaven, którego nikt więcej nie ma i który może z czasem wróci na stoły.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: Highlander »

Razem ze znajomymi udało się nam w piątek rozgrać dwie 4-osobowe partie w INIS.
Grało się sprawnie i z klimatem, w tle leciał Clannad i Loreena McKennit, czytaliśmy sobie na smartfonie legendy z odpalanych kart eposu (głównym bohaterem był Dagda i jego kotły, maczugi, miecze itp.). Nie było takiego zamulania i smęcenia jak ostatnio w 5 osób, na pewno pomogło wcześniejsze wyjaśnienie wszystkich problematycznych zasad. Za każdym razem zwycięstwo udało się osiągnąć metodą na 6 terenów z przynajmniej jednym klanem (wreszcie udało mi się raz wygrać!).
Kombos wieczoru - próba zdobycia 3 żetonów Wyczynu w jednej akcji (triskeliony odpalane po walce). Finalnie udało mi się zdobyć dwa z trzech bo jeden został z-Geis-owany.

Gra się fajnie ale chyba czas na przerwę od INIS. Do pogrania czeka Dominant Species i chętnie wrócimy do Age of Steam.

Dzięki Muad za pożyczenie gry!
hancza123
Posty: 3655
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: hancza123 »

Highlander pisze: 12 paź 2019, 22:12 Do pogrania czeka Dominant Species i chętnie wrócimy do Age of Steam.
Udzieliłem Ci podziękowanie za post ze względu na te ważne słowa.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: (Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

Post autor: czeczot »

Odbyliśmy epicką rozgrywkę w Twilight Imperium 4 na 3 osoby (Ja, Przemek i Janek) Gra jest ogromna ale jak na tak wielka grę zasady są proste. Fakt że odświeżenie sobie zasad zajęło nam godzinę ale ja w to grałem 2 razy prawie rok temu a Przemek raz wiec nie było źle. Gra na 3 osoby trochę kuleje. Mało w takim wariancie w niej dyplomacji i handlu. Janek grał rasą nastawiona na handel a wysyłał w kosmos zagony statków kosmicznych. Na końcu trochę goniąc w rozgrywkę do 10 punktów skończyliśmy w 3,5 godziny :D

Muszę do tej gry trochę częściej wracać ale bardziej na 4-5 osób. Powinno się dać zejść z czasem do max 5 godzin
ODPOWIEDZ