(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Jasne, pytanie tylko czy chcesz inwestować w kolejny system. Niedawno przyniosłeś ciekawie wyglądające Where Eagles Dare, przy którym z pewnością można sporo czasu spędzić, szereg innych gier jest do grania. W pewnym momencie trzeba zwolnić z kupowaniem i zacząć grać, bo się utonie w tych wszystkich zasadach.
Wolf słusznie prawi.

Swego czasu na bgg był bardzo ciekawy wątek, założony przez wargamerów którzy mają 70+ lat.
Czyli tak już im bliżej, niż dalej, do wyjazdu na wieczny wargamecon, że się tak wyrażę ;)

Wielu opisywało, że na półkach 200 gier, 500 gier, 1000 gier wojennych, każda z instrukcją 30str+, każda 5-6 godzin i więcej, a ogranych może kilkanaście, kilkadziesiąt tytułów z całej kolekcji. Ja wiem, że kolekcjonowanie nie poddaje się racjonalnym przesłankom, i że fajnie mieć bogatą kolekcję, czytać te wszystkie zasady i wyobrażać sobie, jak to fajnie będzie rozegrać wielkie bitwy takie i owakie, ale prawda jest taka, że warto kolekcję już teraz ograniczać, żeby kiedyś zderzyć się z konkluzją: "Ja już w to wszystko nie zdążę zagrać".

Popatrz, zagrałeś w te orły, zostały fajnie przyjęte. Lacki już zna zasady, ja też chętnie poznam i zagram... To są systemy - podobnie jak Next War - w które trzeba zainwestować sporo czasu, żeby je naprawdę poznać i naprawdę dobrze się bawić, a nie tylko zeskrobać wierzchnią warstwę. Do Next Wara masz już dwóch twardych zawodników, a i ja może kiedyś przekonam się, żeby wejść w to głębiej (może na trzeciego, jak kiedyś Muad, co?).
Maciek i Janek chyba znają jeszcze gry Marka Simonitcha (Holland'44, Normandy,44, France'40).

Może tu na razie warto się skupić?


PS
Wolf, Gryszaq - napiszcie mi proszę co Wy w ogóle macie w kolekcji, to Was dodam do pierwszego posta w wątku, ze spisem gier.
Pozostali koledzy też niech tam zerkną i zobaczą, czy nie potrzeba jakiejś aktualizacji.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Przypominam że mamy podpięty arkusz ze spisem gier do edycji przez www. Powinien jeszcze działać.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: karawanken »

Gryszaq pisze: 04 paź 2019, 15:57 Batallion przestarzały,
Akurat BCS jest systemem zdecydowanie młodszym. Pierwsza gra wyszła dopiero w 2016 (ofensywa w Ardenach), w tym dopiero trzecia (walki w okolicach Tobruku). OCS jest równie stary co Ardeny od Dragona
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Kto się wybiera we wtorek?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 06 paź 2019, 15:15 Kto się wybiera we wtorek?
Wg moich rodzinnych planów mam jakiś wyjazd. Jak się coś zmieni na lepsze, to dam znać.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Odi pisze: 06 paź 2019, 15:15Kto się wybiera we wtorek?
Będę z koleżanką. Celuję w coś uniwersalnego na wciągnięcie: Seki, Pax Pamir. Time of Crisis też by się nadał.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 06 paź 2019, 15:15 Kto się wybiera we wtorek?
Dołożę wszelkich starań aby podnieść wtorkową frekwencję!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ok, to wezmę Time of Crisis.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Wolf pisze: 06 paź 2019, 15:31 (...) Celuję w coś uniwersalnego na wciągnięcie: Seki, Pax Pamir. Time of Crisis też by się nadał.
Czasy się zmieniają :) Kiedyś uniwersalne gry zapoznawcze to był "imprezowy" Quartermaster General, Tank-on-Tank, prosty scenariusz w CoH lub CC, Triumph&Tragedy (jako ZSRR), Zimna Wojna, no i faktycznie Time of Crisis. A tutaj od razu Pax i Seki :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Highlander pisze: 06 paź 2019, 22:45Czasy się zmieniają :) Kiedyś uniwersalne gry zapoznawcze to był "imprezowy" Quartermaster General, Tank-on-Tank, prosty scenariusz w CoH lub CC, Triumph&Tragedy (jako ZSRR), Zimna Wojna, no i faktycznie Time of Crisis. A tutaj od razu Pax i Seki :)
Quartermaster i T&T mi się średnio podobało, w CoH i CC nie grałem, ale wolę inną skalę, w Zimną Wojnę wciąż nie zagrałem i uważam, że wiele nie stracę jak nie zagram, a Time of Crisis pomimo swoich wad wydaje się nawet niezły. Co za tym idzie naturalnie z tego wybrałbym ToC. Sekigahara jest bardzo prosta, a Pax Pamir uznaję za gateway roku, bo zasady nikogo nie zabiją, a jest grą faktycznie ciekawą czyli ląduje w gronie ok. 0,1% gier planszowych. Zawszę patrzę ze swojej perspektywy, jak mam coś komuś polecić to przecież nie polecę na zasadzie: "o tutaj jest taka gra, która mi się nie podoba, choć zagramy, będzie fajnie".
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 06 paź 2019, 21:36 Ok, to wezmę Time of Crisis.
A możesz wziąć również Europe Divided? Mieliśmy w końcu zagrać na pełnych zasadach :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wezmę ED
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Hanibal powstał na podstawie jakieś gry o wojnie brytyjsko-francuskiej w Ameryce Północnej. Której gry? Proszę o tytuł.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

We the People
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Jan_1980 pisze: 07 paź 2019, 08:35 Hanibal powstał na podstawie jakieś gry o wojnie brytyjsko-francuskiej w Ameryce Północnej. Której gry? Proszę o tytuł.
Zabrzmiało, jak pytanie w Wielkiej Grze. Na koniec zabrakło "czas start" :]
- Odpowiedź: Hannibal żył przed wojną brytyjsko-francuską.
- Co na to nasi eksperci?
- Hmm... wprawdzie nie była to precyzyjna odpowiedź, ale możemy ją uznać.
- Wspaniale!
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Ech, cudowne czasy telewizji, która mogła sobie pozwolić na 2 minuty ciszy w oczekiwaniu na odpowiedź zawodnika, startującego w temacie "Poezja arabska w okresie panowania dynastii Fatymidów"
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2437
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 537 times
Been thanked: 269 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Odi pisze: 07 paź 2019, 08:50 Ech, cudowne czasy telewizji, która mogła sobie pozwolić na 2 minuty ciszy w oczekiwaniu na odpowiedź zawodnika, startującego w temacie "Poezja arabska w okresie panowania dynastii Fatymidów"
Wtedy było w ciszy, a teraz w milionerach (wiem ze to nieporównywalne teleturnieje ...) prowadzący rozprasza przez 2 minuty zawodnika :-) , czyli nic się nie zmieniło oprócz klasy prowadzącego
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

To jak już tak idziemy w klimat starych, lepszych czasów, to tak kiedyś wyglądała w telewizji "kłótnia":
https://www.youtube.com/watch?v=nTLc3rX9OL8
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Byłby ktoś zaintersowany niedzielą? Mam wyjątkowo całą wolną, rodzinka poza Gd, więc mogę grać od świtu do świtu :)

Proponuję Holland 44. Cała kampania do skończenia w około 6 godzin. A jest szalenie ciekawa. Obydwie strony bawią się od pierwszej do ostatniej tury :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Gryszaq pisze: 07 paź 2019, 16:38 Byłby ktoś zaintersowany niedzielą? Mam wyjątkowo całą wolną, rodzinka poza Gd, więc mogę grać od świtu do świtu :)

Proponuję Holland 44. Cała kampania do skończenia w około 6 godzin. A jest szalenie ciekawa. Obydwie strony bawią się od pierwszej do ostatniej tury :)
z przerwą na głosowanie? :] Ja niestety mam ten weekend zawalony. Tak jak kolejne weekendy październikowe.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Wolf pisze: 06 paź 2019, 23:45 Quartermaster i T&T mi się średnio podobało, w CoH i CC nie grałem, ale wolę inną skalę, w Zimną Wojnę wciąż nie zagrałem i uważam, że wiele nie stracę jak nie zagram, a Time of Crisis pomimo swoich wad wydaje się nawet niezły. Co za tym idzie naturalnie z tego wybrałbym ToC. Sekigahara jest bardzo prosta, a Pax Pamir uznaję za gateway roku, bo zasady nikogo nie zabiją, a jest grą faktycznie ciekawą czyli ląduje w gronie ok. 0,1% gier planszowych.
Nie wiedziałem że grałeś oryginalnego Quartermaster General? (II wojna światowa, na 6 graczy). To jest dużo prostsza gra niż QG1914.
Zimna Wojna - u mnie odwrotnie ja bym wiele stracił jakbym nie zagrał :) Ta gra mnie nakręciła na karciane gry wojenne i podszkoliła z historii XX wieku. Z powodu braku chętnych graczy w naszej grupie czasami sobie jeszcze gram w komputerową wersję.
Sekigahara - znakomita gra ale czy prosta? Zasad jest sporo i niektóre z nich są trudne do rozkminienia (FAQ odnośnie manewrowania).
Pax Pamir - dobra gra ale musiałem do niej dojrzeć i na spokojnie przeczytać przepisy aby świadomie grać. Znajomość możliwości jakie dają poszczególne karty jest również przydatna.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Highlander pisze: 07 paź 2019, 21:37Nie wiedziałem że grałeś oryginalnego Quartermaster General? (II wojna światowa, na 6 graczy). To jest dużo prostsza gra niż QG1914.
A to nie, miałem na myśli QG1914.
Highlander pisze: 07 paź 2019, 21:37Zimna Wojna - u mnie odwrotnie ja bym wiele stracił jakbym nie zagrał :)
Nie lubię tego podejścia, w którym każda karta = tekst. Tak jak wspominałem już kiedyś, dla mnie to dużo głębsze rozróżnienie niż tylko czy stosować ikonografię czy nie, to zmienia podejście do projektowania. Preferuję spójną mechanikę. Dlatego sądzę, że ten znany tytuł zrobiłby na mnie znacznie mniej pozytywne wrażenie niż wynika to z jego legendy. Z drugiej strony grałem w Labirynt, który jest całkiem spoko, ale niestety też tekst na kartach.
Highlander pisze: 07 paź 2019, 21:37Sekigahara - znakomita gra ale czy prosta? Zasad jest sporo i niektóre z nich są trudne do rozkminienia (FAQ odnośnie manewrowania).
Czy ja wiem? Zasady na prawdę nie są skomplikowane. To, że były pewne wątpliwości co do ich szczegółów to osobna kwestia. Natomiast ogólnie nie widzę problemu przedstawienia tej gry dowolnej osobie. Nie znam prostszej gry tego typu.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Wolf pisze: 07 paź 2019, 22:03
Highlander pisze: 07 paź 2019, 21:37Zimna Wojna - u mnie odwrotnie ja bym wiele stracił jakbym nie zagrał :)
Nie lubię tego podejścia, w którym każda karta = tekst. Tak jak wspominałem już kiedyś, dla mnie to dużo głębsze rozróżnienie niż tylko czy stosować ikonografię czy nie, to zmienia podejście do projektowania. Preferuję spójną mechanikę. Dlatego sądzę, że ten znany tytuł zrobiłby na mnie znacznie mniej pozytywne wrażenie niż wynika to z jego legendy. Z drugiej strony grałem w Labirynt, który jest całkiem spoko, ale niestety też tekst na kartach.
Wg mojej subiektywnej oceny Zimna Wojna jest lepsza od Labiryntu (który jest dobrą grą). Oczywiście karty trzeba poznać aby dobrze grać, i zacząć naukę od pierwszego decku. Większość kart ma proste działanie związane rozszerzające bazowe akcje wynikające z punktów na karcie, znam bardziej przeładowane tekstem gry karciane. Zimna Wojna łączy bardzo ciekawe mechaniki - mechanizm DEFCON (i próbę wmanewrowania przeciwnika w wojnę nuklearną z jego winy), mechanizm stabilnego rozprzestrzeniania się przez wpływy i ryzykownego przez przewroty, obowiązek zagrywania wydarzeń przeciwnika ze swojej ręki, trzy decki wspierające chronologię wydarzeń. To jest rasowy pojedynek bokserski w 10 rundach z naprzemienną wymianą ciosów i możliwością wcześniejszego nokautu.
PneumatiKPonton
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2018, 21:33
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: PneumatiKPonton »

Czesc Wszyscy,

To Ja tez bede dzisiaj! :) Okolo 18:00
~~ Antek ~~
Write to me in English, po polsku, auf Deutsch, по-Русски or en français - but be sure I am French
Kolekcja gier: https://boardgamegeek.com/collection/us ... dgame&ff=1
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

LOL :)
Super!
ODPOWIEDZ