Feudum (Mark K. Swanson)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Feudum

Post autor: gregos »

Jeszcze jedno pytanie - czy graliście z jakimkolwiek dodatkiem / dodatkami?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Feudum

Post autor: AkitaInu »

freezer pisze: 12 maja 2018, 20:19 @Akita

Ile realnie zajmuje nauka gry nowego gracza?
Hmm wydaje mi się że ok 30-40 min potrzeba jednak zanim zaczniemy.

Ale tu naprawde nie jest gorzej niż np. w takim mage knighcie albo podobnych grach :)
xanth
Posty: 12
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Feudum

Post autor: xanth »

Tłumaczenie wyżej wzorowane CGE brzmi jak "to zacznijmy już, wyjdzie w praniu" :P
Trochę mnie to bawi, bo Feudum nie kojarzy mi się z grą o intuicyjnych zasadach, albo taką w której części zasad można nie znać. Jak najbardziej widzę sens w takim tłumaczeniu, pewnie im niej zaawansowani gracze tym lepiej się sprawdza ale sama bym na coś takiego nie poszła ;)

EDIT: Graliśmy źle, więc pozwoliłam sobie ukryć sporą część posta, bo nie wniesie to nic sensownego do Waszego życia. Zostawiłam część o wiewiórkach, bo wydaje mi się że tutaj akurat nasz sposób gry wiele nie zmienił.
Spoiler:
Co do dodatków to w drugiej (a w sumie pierwszej pełnej, bo wcześniej zabrakło nam czasu na całość) rozgrywce graliśmy z wiewiórkami. Stawiamy drzewa na planszy jeśli podczas uzupełniania mapy pojawi się w jakimś miejscu drewno, później przy drzewach pojawiała się jedzenie. Prawdopodobieństwo wylosowania drewna nie jest jednak jakieś spore. Od początku mieliśmy na planszy jedno drzewo, w ostatniej epoce pojawiły się jeszcze dwa. Dodatkowe jedzenie nie wpłynęło szczególnie na naszą rozgrywkę, strażnica przy której stało szybko zmieniła się na gospodarstwo na której i tak dochodziły zasoby z harvestu. Ostatnie dwa drzewa pojawiły się w trudno dostępnych miejscach, więc nikt tam nie poszedł. Wpływ na tę rozgrywkę był prawie zerowy ale figurki na planszy wyglądają ładnie ;) Oczywiście, jest szansa że gdyby pojawiło się ich więcej i to dość wcześnie to mogłyby ułatwić rozgrywkę ale cudów bym tu jednak nie oczekiwała.
Jest to jednak "mały" dodatek, przynajmniej patrząc na rozmiar pudełka, może pozostałe wnoszą więcej do rozgrywki.
Używaliśmy też bonusowych kart królewskich orędzi i był z nimi na początku problem, bo w pudełku zabrakło instrukcji do nich (nie wiem czy kolega ma pecha i nie dostał, czy to standard) ale na szczęście bgg uratowało sytuację.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2018, 18:02 przez xanth, łącznie zmieniany 2 razy.
czasem się gubię. nawet z mapą. bo lubię.
kermit223
Posty: 29
Rejestracja: 07 cze 2017, 11:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Feudum

Post autor: kermit223 »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale z powyższej wypowiedzi wnioskuje, że graliście tak iż posiadanie np. trzech farm daje automatycznie 3 punkty w gildii farmerów i mnichów. Jednak żeby posiadane farmy zwiększyły wpływ w którejś z tych gildii musisz już mieć na planszy pionek mnicha lub farmera lub feudum należące do tych gildii. Bez pionków/feudum same wpływy w farmach, miastach i posterunkach nie zwiększają wpływów w odpowiednich gildiach.
Tak jak napisał Polo15 przy dwóch graczach puki któryś z grających nie ulepszy miasta do feudum można zajmować maksymalnie 6 miejsc w gildiach.
Jeżeli źle zrozumiałem, że sugerujesz iż posiadanie samych wpływów na planszy zwiększa pozycje w gildiach to przepraszam.
xanth
Posty: 12
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Feudum

Post autor: xanth »

Nie, masz rację - to my graliśmy źle. Zedytowałam post żeby nie wprowadzić ludzi w błąd. Nasza wina, bo w sumie tylko jedna osoba czytała instrukcję i tłumaczyła reszcie a przy takim tytule nie trudno coś przeoczyć.
Zmienia to nam sporo, bo akcje gildii niekoniecznie będą tak gładko chodzić, będzie trzeba stawiać więcej pionów (teraz wystarczyły nam po dwa ;) ) i robić feuda, których też nie było za dużo z powodu widma punktów ujemnych.
Zaliczyłam wtopę ale przynajmniej wiemy co robiliśmy źle.
Chociaż jak mawia właściciel tej gry w podobnych przypadkach: wow, teraz mam nową grę! ;)
czasem się gubię. nawet z mapą. bo lubię.
kermit223
Posty: 29
Rejestracja: 07 cze 2017, 11:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Feudum

Post autor: kermit223 »

Nie przejmuj się tym, że źle graliście Ant Lab Games niedawno wrzucili film z rozgrywki, w której jak zostało wypunktowane przez jednego z komentujących popełnili około 20 mniejszych lub większych błędów, a trochę rozgrywek z "cięższych" gier już mają na swoim kanale.
Ja bym Feudum porównał do Mage Knighta obie gry posiadają dużo mniejszych i większych zasad, o których trzeba pamiętać, a które dla większości osób wydają się zbędne i niepotrzebnie komplikujących grę. Z tego powodu wiele osób "odbije" się od Feudum tak jak wiele osób "odbiło" się od MK.
Do obu tych gier również ciężko będzie wrócić po dłuższej przerwie
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Feudum

Post autor: detrytusek »

kermit223 pisze: 15 maja 2018, 19:42 Nie przejmuj się tym, że źle graliście Ant Lab Games niedawno wrzucili film z rozgrywki, w której jak zostało wypunktowane przez jednego z komentujących popełnili około 20 mniejszych lub większych błędów, a trochę rozgrywek z "cięższych" gier już mają na swoim kanale.
To u nich norma niestety. Sam raz ich punktowałem bo chciałem sprawdzić czy dobrze grałem i co ruch to babol..
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Feudum

Post autor: pegzi »

Tutaj nasz unboxing wersji Big Box: https://dicelandblog.pl/unboxing-14-feudum/
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Feudum

Post autor: orzeh »

Przetłumaczyłem pomoc gracza z obszerniejszymi (niż na oryginalnej pomocy) wyjaśnieniami akcji i gildii oraz dodatków:
LINK BGG
LINK Google
Proszę o sugestie każdego rodzaju
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Feudum

Post autor: Yavi »

Feudum - recenzja na blogu Planszówki we dwoje :).

Próg wejścia wysoki, ale po poznaniu zasad wszystko śmiga nieźle. Gra ma kilka cech, które nie każdemu muszą pasować (np. po dwóch pierwszych rundach znacznie przyspiesza), ale bawiłem się przy niej dobrze. We dwoje działa "tak se", sweet spot to wg mnie czterech graczy.
pegzi
Posty: 537
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Feudum

Post autor: pegzi »

Nasza recenzja gry: https://dicelandblog.pl/recenzja-147-feudum/

Ogrywanie tej gry było moim największym planszówkowym wyzwaniem do tej pory, a sama recenzja? Mam nadzieję, że udało mi się przekazać co o tej grze uważam.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1803 times
Kontakt:

Re: Feudum

Post autor: Gambit »

Wysyp recenzji Feudum - czas na moje wrażenia :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
kermit223
Posty: 29
Rejestracja: 07 cze 2017, 11:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Feudum

Post autor: kermit223 »

Super, że kolejny polski recenzent wziął się za Feudum. Może dzięki temu tytuł ten stanie się bardziej popularny na co moim zdaniem zasługuje. Cieczy mnie również bardzo wysoka ocena wystawiona przez Gambita.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: playerator »

Porządek musi być, ale nformację o zapowiedzianej kampanii KS nowego dodatku, można było jednak tutaj zostawić :wink:

Feudum: Rudders and Ramparts
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: kelvar »

Dodatek na KS, a na zagramw.to szykuje się polska wersja gry - 31 styczni o 10:00 ma startować.
Wydawcą ma być Czacha Games.

//widze, że temat już jest w "finansowaniu spolecznosciowym" :d
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: EVOCATVS »

Słyszałem, że w Feudum występuje negatywna interakcja. Wiecie może na czym ona polega, raczej takie podbieranie/blokowanie, czy może jest bardziej bezpośrednia?
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: feniks_ciapek »

EVOCATVS pisze: 29 sty 2019, 20:02 Słyszałem, że w Feudum występuje negatywna interakcja. Wiecie może na czym ona polega, raczej takie podbieranie/blokowanie, czy może jest bardziej bezpośrednia?
Występuje. Jedną z dostępnych akcji jest Conquer, która pozwala usuwać wpływy i pionki przeciwnika, niszczyć jego feuda, a to prowadzi też do możliwości przejmowania pól na planszy.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: vinnichi »

Czy gracie jeszcze? Czy jednak gra nie wytrzymała przy kolejnych partiach. Warto przebrnąć przez te pierwsze rozgrywki?
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: Brylantino »

Osobiście bym powiedział, że nie.

I żeby nie było: to jest całkiem ok gra, ale mimo wszystko dla mnie ma jeden podstawowy problem. Po skończonej partii nie myślisz, co byś zrobił inaczej, bądź jak się odegrasz w kolejnej grze. Kończysz partię (która trwa ok 3h) i zaczynasz się zastanawiać "wow... ale ja mało osiągnąłem w tej grze".

Ta gra prawie nie oferuje żadnego poczucia progresu i każda akcja, którą robisz (i na którą się naczekasz, bo downtime potrafi być spory) jest minimalistyczna: kupię sobie trochę zasobów / przesunę pionek po planszy / zbuduję farmę / wyślę chłopka do gildii... Naprawdę na grę, której trzeba się uczyć 45 minut i nauka potem innych to jakiś koszmar, powinna jednak oferować dużo wyższy poziom skali, aniżeli mamy w tym przypadku.

W dużo krótszym czasie nauczę graczy Food Chain Magnate, zagramy w podobnym czasie, a po skończonej partii każdy będzie wspominał wredne zagrania z wykorzystywaniem marketingu innych, podbieraniem sobie klientów itp. tutaj mamy ciszę albo takie "nooo było spokoooo" (co często jest mocno nad wyraz).

Niestety ta gra nie potrafi udźwignąć tego czym chciała być i tego jak wygląda, gdyż pod całą tą piękną (acz nieczytelną) otoczką, mamy grę która wcale niezachęca do powrotu.

Miałem w swoim gronie wiele osób, które były mocno zajawione Feudum i nawet pokupowały swoje egzemplarze, ale w każdym przypadku po 2 - 3 rozgrywkach skończyły się powroty do tego tytułu, bo po prostu na rynku jest masa DUŻO lepszych gier, które szybciej wytłumaczysz / przyjemniej się gra / wzbudza więcej emocji / kupisz taniej itd. Naprawdę wymieniać można wiele.

Ogólnie jeżeli nie znasz Feudum, to wiadomo że zawsze warto poznać, bo fajnie jest odkrywać nowe tytuły, ale broń Boże nie robiłbym tego za pomocą kupowania tej gry, tylko ogrania w jakiejś knajpie. Pewnie po jednej rozgrywce sam stwierdzisz, że pójdziesz inną drogą a Feudum wróci na półkę, gdzie będzie zbierać kurz.

EDIT: Dopiero teraz przeczytałem, że pierwsze zdanie nie zgadza się z ostatnim :P Tak więc, jeszcze raz podsumowując:

Czy gracie jeszcze? - Nie.

Czy jednak gra nie wytrzymała przy kolejnych partiach. - Niestety nie wytrzymała.

Warto przebrnąć przez te pierwsze rozgrywki? - W długiej perspektywie chyba nie... ale zagranie w Feudum pozwala jeszcze bardziej doceniać takie tytuły jak Gaja czy Brass, gdzie każda akcja jest satysfakcjonująca i do czegoś większego nas prowadzi.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: vinnichi »

Dziękuję, bardzo konkretnie... i niestety pokryło się z to z moimi obawami. Lubię raczej gry, które mają mało zasad a dużą głębię jak właśnie FCM itp, tutaj trochę wygląda to jak na zbiór różnych mechanik i zasad. Może będzie okazja gdzieś wypróbować.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: Brylantino »

Jak będziesz w Krakowie, to daj znać :P Mogę Cię nauczyć zasad (nawet egzemplarz mogę przynieść).
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: vinnichi »

To już wolę wtedy z Wami w Food chaina zagrać ;-)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: kisiel365 »

Brylantino pisze: 08 paź 2019, 20:53 Jak będziesz w Krakowie, to daj znać :P Mogę Cię nauczyć zasad (nawet egzemplarz mogę przynieść).
vinnichi pisze: 08 paź 2019, 20:54 To już wolę wtedy z Wami w Food chaina zagrać ;-)
To piękne podsumowanie bieżącego miniwątku.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
drzewko
Posty: 290
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 44 times
Been thanked: 288 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: drzewko »

Muszę skontrować wypowiedź kolegi. Ja Feudum uwielbiam, zagram w tą grę zawsze, ale tylko przy 4-6 graczach.

Feudum pokochałem już na etapie uczenia się zasad, tak bardzo spójnych, logicznych i zazębiających się. To prawda, że tych zasad jest bardzo dużo, i nauka innych może być trudna, ale dla kogoś kto lubi ciężkie euro, uważam, że musi spróbować. Tym bardziej, że skomplikowanie gry porównałbym do Projektu Gaja.

Kolega pisze, że nie ma poczucia progresu i każda akcja jest minimalistyczna... to prawda, ale uważam, że trzeba tutaj spojrzeć szerzej. Każda runda składa się z 4-5 tur, i może faktycznie te tury są minimalistyczne, ale patrząc przez pryzmat rundy, można śmiało zauważyć jak wiele się osiągnęło... lub spieprzyło :D. Tutaj całą rundę planujemy zawczasu (wybierając 4-5 kart akcji z 11 przed samą rundą) i właśnie to planowanie jest chyba największym downtimem w grze. Ale przy wyrobionych graczach to naprawdę szybko idzie.
I właśnie to planowanie i realizacja planu daje mnóstwo satysfakcji.

Ja ze swojej strony gorąco polecam :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Podobno z instrukcją od Czachy jest coś nie tak...
Ktoś? Coś? Wie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ