Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
buhaj
Posty: 1039
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 856 times
Been thanked: 506 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: buhaj »

jrz8888 pisze: 07 paź 2019, 20:35 Byłby ktoś w stanie przybliżyć czas rozgrywki na 2 graczy? Domyślam się, że jako bardzo wymagające euro pożera go dość dużo?
Koło 1,5 do 2 godzin
golonix
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: golonix »

WRS pisze: 06 paź 2019, 20:52 Warto tu zacytować te wątpliwe zdania, aby w dodruku nanieść poprawki.
Spróbuję. Wybaczcie brak kontekstu, ale ciężko zacytować całą instrukcję.

Możesz usuwać dowolne swoje żetony przedsiębiorstw, ale musisz zakończyć usuwanie w momencie uzbierania kwoty wystarczającej na opłacenie ujemnego dochodu. Nie wolno wyprzedawać żetonów przedsiębiorstw w żadnej sytuacji innej niż dla opłacenia ujemnego dochodu.
Nie jestem polonistą, ale ten akapit brzmi nieco dziwnie, w szczególności ostatnie zdanie. Może to wyłącznie moja interpretacja.

W grze 2 lub 3 graczy można budować w dowolnej lokacji na planszy.
A grając w czterech graczy nie można?

Zdobywasz 1 PZ za każde £4 posiadane £4 w swojej strefie gracza (maksymalnie 15 PZ).
Ewidentna literówka.

Moim zdaniem w instrukcji brakuje dookreślenia, że w momencie przebudowy kopalni/huty, należy położyć na nowowybudowanym kafelku kostki węgla/żelaza dokładnie tak, jak w przypadku budowy przedsiębiorstwa.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: WRS »

golonix pisze: 08 paź 2019, 21:34Spróbuję. Wybaczcie brak kontekstu, ale ciężko zacytować całą instrukcję.
No cóż, kilka osób na tym forum bardzo by się z takiego cytatu ucieszyło :twisted:
golonix pisze: 08 paź 2019, 21:34
W grze 2 lub 3 graczy można budować w dowolnej lokacji na planszy.
A grając w czterech graczy nie można?
No ale właśnie to, bez kontekstu, brzmi dziwnie. A jest to sprecyzowanie zasad, które w oryginale były niedookreślone.

Dzięki za wskazanie miejsc do poprawy.
Fakt, coś umknęło uwadze.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3407
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: piton »

golonix pisze: 08 paź 2019, 21:34
W grze 2 lub 3 graczy można budować w dowolnej lokacji na planszy.
A grając w czterech graczy nie można?
Zdobywasz 1 PZ za każde £4 posiadane £4 w swojej strefie gracza (maksymalnie 15 PZ).
Ewidentna literówka.
Z tymi 2-3 graczami to kontekst jest szerszy, bo dotyczy to podwójnej akcji budowy. W mniejszym składzie nie ma wszystkich kart w grze, ogranicza się liczę miast. Akurat zacytowana jest "uwaga", która ma na celu wyjaśnienie, że mimo braku niektórych kart wszystkie lokacje są dostępne dla graczy. ( w oryginale chyba nie ma takiej uwagi, to rozszerzenie/wyjaśnienie jest specjalnie dla polskich graczy)

Co do podwójnego funciaka, to w wersji, która już była po korekcie (do druku-taką widziałem) nie było tego. No widać chochlik.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: bogas »

W grze 2 lub 3 graczy można budować w dowolnej lokacji na planszy.
Niby wiadomo o co chodzi, ale już kilka osób o to pytało, więc może warto byłoby dodać „wciąż można” czy „nadal można”?
golonix
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2019, 16:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: golonix »

WRS pisze: 08 paź 2019, 22:04 No ale właśnie to, bez kontekstu, brzmi dziwnie. A jest to sprecyzowanie zasad, które w oryginale były niedookreślone.
piton pisze: 08 paź 2019, 22:10 Z tymi 2-3 graczami to kontekst jest szerszy, bo dotyczy to podwójnej akcji budowy. W mniejszym składzie nie ma wszystkich kart w grze, ogranicza się liczę miast. Akurat zacytowana jest "uwaga", która ma na celu wyjaśnienie, że mimo braku niektórych kart wszystkie lokacje są dostępne dla graczy. ( w oryginale chyba nie ma takiej uwagi, to rozszerzenie/wyjaśnienie jest specjalnie dla polskich graczy)
Macie słuszność i dopiero teraz "powiązałem" zacytowany fragment z limitem miast dla mniejszej liczby graczy. Było to dla mnie oczywiste, ale ten zapis w instrukcji nieco mnie skonfundował. Może zatem należałoby dodać mu trochę więcej kontekstu, np.
W grze 2 lub 3 graczy można budować w dowolnej lokacji na planszy (również tych, których karty są niedostępne przy mniejszej liczbie graczy).
czy coś podobnego. Może się czepiam :wink:
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: WRS »

Nie chodzi o etykietkowanie... ;)

Pierwsze podejście w tłumaczeniu to zachowanie znaczenia. Drugie to wygładzanie wersji polskiej. A dopiero trzecie - kiedy już czasem nie widać tekstu, bo mózg go zwyczajnie pamięta ;) - to dodawanie uzupełnień, wyjaśnień i innych dodatków.
Będzie dodruk, to się pewnie uda polską instrukcję wygładzić. Tak jak to miało miejsce między angielską wersją KS a obecną retail. (cała kolumna objaśniająca znaczenie pojęcie własnej sieci przedsiębiorstw!).
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: shod »

bogas pisze: 08 paź 2019, 22:27
W grze 2 lub 3 graczy można budować w dowolnej lokacji na planszy.
Niby wiadomo o co chodzi, ale już kilka osób o to pytało, więc może warto byłoby dodać „wciąż można” czy „nadal można”?
dokładnie w tym miejscu miałem zagwozdkę o co chodzi i dopiero po 3-krotnym przeczytaniu tego zdania i przeanalizowaniu w odniesieniu do całości, zrozumiałem o co chodzi :). Dodanie słowa "nadal" na pewno by pomogło.
Jeszcze w jednym miejscu [coś o najbliższej kopalni chyba to było] styl mi trochę nie pasował, ale zerknę wieczorem, bo instrukcji nie mam przy sobie.
[EDIT] str. 8 Wykorzystanie węgla. „Jeśli w kopalni skończył się węgiel, a potrzebujesz go więcej, wybierz następną najbliżej położoną kopalnię (oczywiście jeśli kopalnia jest w mieście, w którym budujesz, to jest ona najbliższa).”
Być może niesłusznie, ale ten nawias tak mi coś stylowo zgrzyta… bardziej by mi pasowało np. „(oczywiście jeśli w mieście, w którym budujesz jest kopalnia, to ona jest najbliższa).”
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: shod »

udało się w końcu zagrać, dwie partie, dzień po dniu. Skład 3 osoby: żona, syn lat 8, ja. Pierwsza partia z tłumaczeniem od podstaw ok. 3 h [nie graliśmy nigdy wcześniej w Brassa]. Pierwsza partia grana niewłaściwie - nie wiem dlaczego, ale zinterpretowaliśmy zasady tak, że dostarczanie węgla musiało być tylko własnymi połączeniami, czyli utrudniliśmy sobie rozgrywkę. Wszystkim się bardzo podobało. Wygrała żona z nieco ponad 130 pkt, potem ja coś koło 120 i na końcu syn w okolicach 80 pkt. Synowi akurat kilka razy nie wyszły akcje budowy, przez złą interpretacje zasady z węglem. Druga partia bardziej świadoma, bardziej wyrównana. trwała niecałe 2h. Żona znowu wygrała zdobywając 133 pkt, ja z Młodym remis 122 pkt, ale Młody wygrał dochodem na poziomie 24 - ja miałem chyba 11 ;). Młody wybudował mnóstwo kopalni i brał tylko jedną pożyczkę i tym nas zdeklasował ;).

Baliśmy się wcześniej grać ze synem, bojąc się, że nie ogarnie - zwłaszcza, że sporo znajomych nam odradzało, choć Młody ograny jest, potrafi z nami wygrać w Mombasę czy GWT. Wnioski są takie, że wcale taki straszny Brass nie jest, bardzo nam się podoba i bardzo nas teraz ciekawi Birmingham ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: warlock »

Czy u Was również jest taki problem, że po wybiciu żetonów z ramek awersy żetonów przedsiębiorstw mają z automatu leciutko przetarte krawędzie? To jest niby drobnostka, ale mój nowy egzemplarz wygląda, jakby było na nim rozegrane przynajmniej z 10 partii jeśli chodzi o stan żetonów (moja stara edycja trzyma się dużo lepiej, pomimo upływu lat i częstej obecności na stole ;)).
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: playerator »

jrz8888 pisze: 10 lis 2019, 19:40 (...) Może kolega mi wyjaśni?
To nie jest zagraniczne forum:

viewtopic.php?f=64&t=39299&p=719620
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: GrzeL »

W polskiej instrukcji jest błąd:
„należy policzyć PZ widoczne w lewym dolnym rogu odwróconych żetonów przedsiębiorstw”
„score the VPs shown in the bottom left corner of your flipped Industry tiles”
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: shod »

GrzeL pisze: 04 gru 2019, 19:47 W polskiej instrukcji jest błąd:
„należy policzyć PZ widoczne w lewym dolnym rogu odwróconych żetonów przedsiębiorstw”
„score the VPs shown in the bottom left corner of your flipped Industry tiles”
może i nie jest to dosłowne tłumaczenie, ale czy od razu błąd? ja nie miałem wątpliwości, że chodzi o PZ z własnych żetonów przedsiębiorstw. co innego jakby to dotyczyło symboli połączeń na żetonach.
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Uranopolis »

Przepraszam za głupie pytanie: czy jest jakiś tryb solo do Brassa?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2387
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1291 times
Been thanked: 787 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: vinnichi »

Tak są, jak wpiszesz solo brass bgg to wyskoczą Ci różne, niestety nie wiem jak z ich funkcjonalnością może ktoś z forum próbował?

https://boardgamegeek.com/thread/278658 ... lo-variant
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Uranopolis
Posty: 49
Rejestracja: 18 gru 2017, 18:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 14 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Uranopolis »

Faktycznie są, dzięki. Oceniająć wstępnie zasady to ma sens, trzeba spróbować!
dawid
Posty: 514
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: dawid »

Pozwolę troszkę odświeżyć temat.

Właśnie jesteśmy po pierwszych partyjkach w Lancashire w nowym wydaniu. Graliśmy w dwie osoby i wbrew obawom grało się świetnie. Z uwagą, że dwuosobowy tryb fanowski (z wykrzyknikiem) zadziałał dużo fajniej niż oryginalna plansza.

Nawet w dwie osoby udało nam się zrobić niemały tłok na planszy. Liczba kombinacji przy całkiem prostych zasadach cieszy. Wizualnie też nie ma do czego się przyczepić. Wydanie jest całkiem klimatyczne, a plansza i karty czytelne. Nie wiem czy to zasługa Roxleya czy Phalanxa, ale ogromny plus za pudełko. Strasznie nie lubię wielkich kartonów, gdzie w środku jest wykorzystane 20% objętości. Nie wiem czy to taki zabieg marketingowy, żeby gra wydawała się warta wydanych pieniędzy, ale jest to strasznie irytujące. Nowe wydanie Brassa (przynajmniej Lancashire) prezentuje coś zupełnie innego. Oczywiście pudełko ma swoje wymiary żeby zmieściło planszę, ale na grubość to jakieś 5 cm. Elementy ładnie wypełniają środek a sama gra zajmuje mało miejsca na półce. Mnie kupili tym rozwiązaniem, w takim wypadku chętnie kupię Birmingham po dodruku.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 271
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 107 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: yaro_ »

dawid pisze: 14 kwie 2020, 09:37 Właśnie jesteśmy po pierwszych partyjkach w Lancashire w nowym wydaniu. Graliśmy w dwie osoby i wbrew obawom grało się świetnie. Z uwagą, że dwuosobowy tryb fanowski (z wykrzyknikiem) zadziałał dużo fajniej niż oryginalna plansza.
Kupiłem niedawno żeby pograć z drugą połówką i mam te same odczucia. 2os. tryb fanowski działa lepiej niż ten podstawowy.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Piaskoryb »

Za nami też kilka partii. Ogólnie spoko pozycja. Ale częściej gramy ten domyślny tryb dla dwóch graczy (nie fanowski) i też gra się całkiem dobrze :) Oczywiście pełny potencjał dopiero przy 4 graczach i dopiero wtedy gdy kazdy wie jak grać :D
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: jrz8888 »

Mi się podoba gra we dwoje.
Nie miałem jednak jeszcze okazji zagrać na fanowskiej stronie. Przy najbliższej partii to uwzględnię.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1113 times
Been thanked: 1270 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: seki »

Ja grałem na obu stronach planszy i również polecam bardziej fanowski tryb i stronę planszy.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: trance-atlantic »

To ja podbiję temat

Gdyby ktoś jeszcze nie był przekonany czy Brass L jest dla niego/niej, to zapraszam do zapoznania się z zasadami gry. Nie wyszło to dokładnie tak, jak sobie pierwotnie zaplanowałem, ale mam nadzieję, że czegoś się będzie można jednak o niej dowiedzieć. :)

Materiał podzieliłem na trzy części, stąd trzy odnośniki:
https://www.youtube.com/watch?v=0rd7HDh1HHQ
https://www.youtube.com/watch?v=ZRFHfWKh5r4
https://www.youtube.com/watch?v=AWifI3mPzu4 (w czołówce wkradł się mały błąd, powinna być oczywiście trójka a nie dwójka :) )
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: asiok »

Ponad godzinne tłumaczenie reguł Brassa? No przepraszam ale przesadziłeś....

Nie zdarzyło mi się tłumaczyć go dłużej niż 20 minut + odpowiedzi na pytania nieuważających słuchających.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: WRS »

popieram przedpiścę!
W godzinę, to prawie gra się kończy...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: Szewa »

Zagralem dzis fanowski wariant na dwie osoby, jest ciasno, jest przepychanka, jest wyścig o miejsce na planszy. Z drugiej strony boli brak akcji jokera, przez co mozna zostać z nieciekawa reka.

/edit: partia do kosza, pominąłem najwyraźniej fragment instrukcji
Ostatnio zmieniony 18 lis 2020, 23:29 przez Szewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
ODPOWIEDZ