Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Teotihuacan

Post autor: gregos »

_Jarek_ pisze: 05 sie 2019, 10:30 Wydaje mi się, że sprawa jest dość oczywista, ale chciałem się upewnić, ze dobrze rozumiem kilka kwestii dotyczących płytek Odkryć.
Płytki Odkryć umieszczone na planszy nie są uzupełniane, prawda? (np. jeśli decydujemy się ją zabrać odprawiając Rytuał, to nikt inny z tego pola nie będzie już mógł otrzymać płytki)
Instrukcja
Akcja - Odpraw rytuał (str. 10)
pkt 3. Jeżeli pozyskałeś płytkę Odkryć, dobierz natychmiast kolejną z puli i umieść ją odkrytą na właśnie zwolnionym polu.
andrzej
Posty: 21
Rejestracja: 08 lip 2019, 17:47

Re: Teotihuacan

Post autor: andrzej »

Moje pytanie dotyczy opłaty za wykonanie akcji głównej.
Opłata tak w postaci kakao jest uzależniona od ilości pracowników w różnych kolorach. Czyli, jeśli jest dwóch pracowników w dwóch różnych kolorach
( nie licząc zablokowanego) to płacę 2 kakao i wtedy mogę wykonać akcję główną.
A co wtedy jeśli na polu nie ma żadnego pracownika, ile wtedy płacę kakao aby wykonać akcję główną?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Tomzaq »

Nic nie płacisz
Who is John Galt?
Posiadam
andrzej
Posty: 21
Rejestracja: 08 lip 2019, 17:47

Re: Teotihuacan

Post autor: andrzej »

1. Czy pozyskana płytka zdobień musi pasować przynajmniej jednym wzorem aby ją położyć na piramidzie ? Czy mogę położyć płytkę gdy nie pasuje żadnym wzorem ?

2. Aby wejść na drugi poziom budowy piramidy muszę mieć wszystkie ułożone cztery płytki zdobień po obwodzie, czy wystarczy jedna ?

3. Czy jest przymus wzmocnienia pracownika ?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Nidav »

andrzej pisze: 09 paź 2019, 18:31 1. Czy pozyskana płytka zdobień musi pasować przynajmniej jednym wzorem aby ją położyć na piramidzie ? Czy mogę położyć płytkę gdy nie pasuje żadnym wzorem ?

2. Aby wejść na drugi poziom budowy piramidy muszę mieć wszystkie ułożone cztery płytki zdobień po obwodzie, czy wystarczy jedna ?

3. Czy jest przymus wzmocnienia pracownika ?
1. Nie. Możesz położyć jak chcesz - po prostu nie zdobędziesz więcej punktów, poza tymi, które otrzymujesz za samo wykonanie akcji.

2. Musisz mieć wszystkie cztery płytki pod spodem tak, żeby zrobił się obwód kwadrata z linii. Żadna płytka nie może sobie wisieć tak, że jakieś części pod nią nie ma. To tak na logikę - nie budujesz dachu, dopóki pod nim nie ma domu ;)

3. Tak. To też na logikę - jeśli nie byłoby przymusu, to wszyscy zatrzymaliby się na 5 i dopiero przed Zaćmieniami wzmacniali pracowników, żeby płacić mniej kakao.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Pan_K »

W pkt. 2 chyba się rozminęliście z rozumieniem. Pytający miał jednak na myśli płytki zdobień, podczas gdy odpowiadający pisał o płytkach piramidy. Otóż nie - nie trzeba mieć wszystkich płytek zdobień po obwodzie na pierwszym stopniu, żeby mieć prawo zbudować płytkę zdobień na drugim stopniu. Wymogiem jest jedynie, by płytka zdobień na poziomie wyższym niż 0. (ziemia) nie wisiała w powietrzu z żadnej strony.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Nidav »

Potwierdzam, źle przeczytałem pytanie, za co raczcie mi wybaczyć - Pan_K ma jak najbardziej rację.
andrzej
Posty: 21
Rejestracja: 08 lip 2019, 17:47

Re: Teotihuacan

Post autor: andrzej »

Dziękuję za odpowiedzi :D
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Teotihuacan

Post autor: imrowai »

witam!
Wgryzam się w Solowe granie i naszły mnie dziś 2 wątpliwości:
1. mam sprzeczne przekonanie w kwestii wzmacniania robotników. Czy MUSZĘ wzmocnić robotnika po wykonaniu akcji czy też MOGĘ go wzmocnić? dotychczas zakładałem, że mam taki obowiązek, ale w zasadzie instrukcja jest w tej kwestii niejednoznaczna wg. mnie.
2. Bot gra jako ostani gracz. Po jego ruchu znacznik zaćmienia przesuwa się. Jeśli w jego kolejce nastąpi wstąpienie to znacznik zaćmienia przesunie się dwa razy? Raz za Wstąpienie i raz zgodnie z regułą "po ruchu ostatniego gracza"?. Gram,że przesuwam 2 razy ale może to błąd?
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2020, 06:43 przez imrowai, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Teotihuacan

Post autor: vikingowa »

Witam również😊
1. Ja zawsze wzmacniam, czy tego chce czy nie ale nie mam pewności czy to jest rzeczywiście twarda zasada
2. Zgadza się, przesuwasz 2 razy
imrowai
Posty: 150
Rejestracja: 09 lis 2018, 21:29
Has thanked: 22 times
Been thanked: 16 times

Re: Teotihuacan

Post autor: imrowai »

odpowiem sam sobie - wzmacnianie jest obowiązkowe. Inaczej biegało by sie samymi 5kami po planszy przecież :)
micaj
Posty: 52
Rejestracja: 24 sie 2019, 11:09
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Teotihuacan

Post autor: micaj »

Dokładnie. Wzmacnianie jest sine qua non.
Tinca
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2020, 10:44
Has thanked: 1 time

Re: Teotihuacan

Post autor: Tinca »

Cześć, mam pytanie. Czy można wejść na pole na którym stoją pracownicy nie posiadając kakao, czyli nie mogąc zapłacić? Czy można się przemieścić i nie wykonać akcji głównej?
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Teotihuacan

Post autor: vikingowa »

Oczywiście, do tego jest akcja pozyskania kakao.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Dobór płytek na torze świątyni

Post autor: magnetfix »

Mam pewną wątpliwość co do zasad gry.
Czy awansując na torze Świątyni np o dwa kroki, kiedy pomijam płytkę odkryć, to mogę mimo to wziąć ją?

I drugie pytanie. Jeśli na torze Świątyni leżą dwie płytki, to czy przy dobieraniu mogę wybrać jedną z nich dowolnie, czy też dobieram wierzchnią?


Obrazek
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Dobór płytek na torze świątyni

Post autor: XLR8 »

magnetfix pisze: 31 mar 2021, 18:06
Czy awansując na torze Świątyni np o dwa kroki, kiedy pomijam płytkę odkryć, to mogę mimo to wziąć ją?
Nie ten temat.
Nie pomijasz pól na świątyniach.
Jak wchodzisz na pole gdzie są kafelki, wybierasz jedną ze stosu lub bonus ze świątyni, który jest nadrukowany pod nimi.
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Post autor: fruityguy »

Pytanie dotyczące przedostatniego pola na torach świątyń na których są Płytki przychylności Bogów. Zakładając, że na niebieskim torze mam położoną płytkę z tekstem "Otrzymaj jeszcze raz punkty za najwyzej punktowany zestaw masek", a pod spodem na planszy nadrukowana jest premia 15 punktów. Wchodzę na to pole i co dalej.

1. Zabieram sobie kafelek i wtedy jego treść liczy się tylko dla mnie, a premia 15 punktów zostaje dla następnego gracza, który wejdzie na to pole.
2. Odblokowywuje kafelek i liczy się on dla każdego gracza, a premia 15 punktów zostaje dla następnego gracza, który wejdzie na to pole.
3. Mogę sobie wybrać czy biorę kafelek dla siebie czy zastosuję się do nadrukowanej premii na planszy.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Post autor: mecenas »

fruityguy pisze: 09 maja 2021, 11:00 Pytanie dotyczące przedostatniego pola na torach świątyń na których są Płytki przychylności Bogów. Zakładając, że na niebieskim torze mam położoną płytkę z tekstem "Otrzymaj jeszcze raz punkty za najwyzej punktowany zestaw masek", a pod spodem na planszy nadrukowana jest premia 15 punktów. Wchodzę na to pole i co dalej.

1. Zabieram sobie kafelek i wtedy jego treść liczy się tylko dla mnie, a premia 15 punktów zostaje dla następnego gracza, który wejdzie na to pole.
2. Odblokowywuje kafelek i liczy się on dla każdego gracza, a premia 15 punktów zostaje dla następnego gracza, który wejdzie na to pole.
3. Mogę sobie wybrać czy biorę kafelek dla siebie czy zastosuję się do nadrukowanej premii na planszy.
Jeżeli położyłeś tutaj kafelek to rozpatrujemy go zamiast punktowania na planszy dla każdego gracz. Tych kabelków nie zabieramy. To jak płytki technologii czy jedno z dużych pół akcji. Zmienna do gry, a nie bonus dla jednego gracza.
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Post autor: fruityguy »

Czyli w skrócie wchodze na to pole to niczego nie zabieram i na koniec gry dodaje sobie z nich punkty? A kolejny gracz może wejsc na ten stopien i rowniez sobie to zapunktować czy tylko pierwszy?
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Post autor: mecenas »

fruityguy pisze: 09 maja 2021, 15:18 Czyli w skrócie wchodze na to pole to niczego nie zabieram i na koniec gry dodaje sobie z nich punkty? A kolejny gracz może wejsc na ten stopien i rowniez sobie to zapunktować czy tylko pierwszy?
Tak, są to punkty na koniec gry. Każdy z graczy może wejść na to pole. Przypomne tylko że szczyt piramidy (czyli to pole dające punkty za tym polem z płytka) może zostać zdobyty tylko przez jednego gracza.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Theotihuacan okres ekspansji - dodatek

Post autor: magnetfix »

Hej. Mam wątpliwości co do zasad dot. modułu Szamanów. Po przesunięciu Szamana na sąsiedni ołtarz zgodnie z instrukcją powinienem postawić go na jednym z pól ołtarza. Rozumiem że na każdym ołtarzu są dwa takie pola do wyboru? Jedno na górze jedno na dole przedzielone środkową linią? I w zależności od tego biorę określoną jedną z dwóch korzyści wynikająca z danego ołtarzu?


Obrazek


Rozumiem także że po położeniu Szamana nie można już go aktywować?

Rozumiem także że po wykonaniu akcji Szamana jeśli jestem ostatnim graczem to przesuwam znacznik rundy o jedno pole w kierunku zaćmienia?
Magdor
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2021, 07:01
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Teotihuacan

Post autor: Magdor »

kmd7 pisze: 01 mar 2019, 11:03 Wieczorkiem, jak wrócę do domu. bo mam ją w .doc na domowym komputerze. Ewentualne poprawki i doprecyzowania mile widziane ;). Jeśli jeszcze ktoś jest chętny, to też nie ma problemu.
Czy mogę też prosi o przesłanie. Za nami pierwsza gra i chyba jeszcze nie wszystko ogarniamy.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Na bgg są też udostępnione pomoce dla graczy, całkiem przydatne, oraz streszczenie zasad.
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Post autor: SickMind »

Siema.
Pytanie do ostatniego dodatku okres ekspansji.
W którym momencie gry powinniśmy przesunąć swojego wojownika na kolejną prowincje na danej ścieżce?
O ile dodawanie kolejnego wojownika jest jasne bo wynika z wykonania akcji na planszy, to nie jest określone w którym momencie możemy go przesunąć?

Obrazek
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Teotihuacan - pytania i wątpliwości

Post autor: ixi24 »

Po przeczytaniu instrukcji mam na razie jedno pytanie:

Odprawiam rytuał dzięki czemu przesuwam się na zielonej świątyni i dostaje kakao, mogę to kakao od razu wykorzystać (zapłacić dodatkowy koszt) i pozyskać płytkę odkryć leżącą poniżej pola Rytuału ?
Czy jednak kakao trzeba mieć wcześniej, aby wykonać te dwie opcje naraz ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
ODPOWIEDZ