(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: _leigam_ »

Zastanawiam się jak najlepiej zrobić proxy.
Matowy papier fotograficzny samoprzylepny? Na całe karcie czy żeby zakryć błąd?
Działa to też przy braku koszulki na karcie?

Ktoś korzystał z tego papieru:

Papier foto A4 100g A20 mat. samoprzylepny (4PAM100) Yellow One
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Phate »

Panowie szybkie pytanie w temacie drukowania kart do dodatków fanowskich do Horror w Arkham LCG
O jakiej gramaturze potrzebuje papier do przygotowania kart w dwóch przypadkach:
1) Awers i Rewers drukowany na papierze samoprzylepnym i wklejane na papier techniczny (dotychczas robię to na technicznym 250 g/m2 i karty wychodzą na oko dwa razy grubsze niż oryginalne od FFG. Nie wiem jaką mam gramaturę papieru samoprzylepnego bo kupiłem kilka arkuszy na sztuki bez opakowania))
2) Awers na grubym papierze technicznym a rewers na papierze samoprzylepnym.

Dzięki za podpowiedź.
sergserg
Posty: 16
Rejestracja: 05 kwie 2014, 21:01
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: sergserg »

Phate pisze: 10 paź 2019, 12:43 O jakiej gramaturze potrzebuje papier do przygotowania kart w dwóch przypadkach:
1) Awers i Rewers drukowany na papierze samoprzylepnym i wklejane na papier techniczny (dotychczas robię to na technicznym 250 g/m2 i karty wychodzą na oko dwa razy grubsze niż oryginalne od FFG. Nie wiem jaką mam gramaturę papieru samoprzylepnego bo kupiłem kilka arkuszy na sztuki bez opakowania))
2) Awers na grubym papierze technicznym a rewers na papierze samoprzylepnym.
Robiłem wersję nr 2, po próbach wyszło mi optymalnie papier foto 235g (zaczynałem od grubszych), to sklejałem z papierem samoprzylepnym 115g (papier od Mabitechu). Nie próbowałem jeszcze z bazą 180g, może byłoby jeszcze lepiej.
Waga oryginalnych kart wskazuje na jakieś 300g, ale co do sztywności to papier papierowi nierówny. Myślę, że trzeba celować sumarycznie w 300-350g, nie więcej.
Koloomb71
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2020, 12:49
Has thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Koloomb71 »

Witam serdecznie. Mam 2 pytanie:
1. Kolorowe żetony drewniane. Chcę zlecić wycięcie laserem żetonów ze sklejki, ale chciałbym je później pokolorować. Czy ktoś ma jakiś sprawdzony sposób na tanie i szybkie naniesienie kolorów na wiele drobnych drewnianych elementów? Pomalowanie ok. 200 szt. z osobna odpada, więc najlepiej byłoby pocięte żetony wrzucić jak pisanki do słoika z jakąś barwną substancją. Myślałem o barwnikach do tkanin, ale nie wiem, czy wystarczająco dobrze złapią drewno. Będę wdzięczny za rady.
2. Do zrobienia jednej gry potrzebuję:
- zaokrąglacz do kart,
- linijka do cięcia,
- mata do cięcia,
- dobry nóż.
Zakup tego sprzętu do zrobienia jednej jedynej gry trochę mija się z celem. Może ktoś z Wrocławia użyczyłby odpłatnie tych sprzętów albo chciałby się zrzucić na ich zakup?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

ad1 Spróbuj bejcę wodną. są w małych paczuszkach i mają multum kolorów.
Norbiii
Posty: 14
Rejestracja: 09 cze 2019, 16:39
Been thanked: 7 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Norbiii »

Jak wygląda wycinanie żetonów laserem? Czy karty też dało by radę tym wyciąć?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Norbiii pisze: 03 kwie 2020, 19:41 Jak wygląda wycinanie żetonów laserem? Czy karty też dało by radę tym wyciąć?
żetony można. Tylko trzeba sobie jakoś poradzić z tym że będą czarne po brzegach. I przez jakiś czas śmierdzące. A kart to bym raczej nie polecał.
Awatar użytkownika
husar
Posty: 39
Rejestracja: 13 sty 2019, 21:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: husar »

Takie pytanko czym przykleić zwykłą kartkę do tektury? Wydrukowałem rewersy żetonów-heksów do Space Empires na zwykłym papierze, bo są mniej istotne. Klejenie Magickiem mnie odrzuca. Jakiś spray?
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: woytas »

Taśmą dwustronną. Robiłem tak fanowską armię do Neuroshimy Hex i wyszło bardzo dobrze.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: shod »

husar pisze: 31 maja 2020, 11:41 Takie pytanko czym przykleić zwykłą kartkę do tektury? Wydrukowałem rewersy żetonów-heksów do Space Empires na zwykłym papierze, bo są mniej istotne. Klejenie Magickiem mnie odrzuca. Jakiś spray?
ja bym chyba wydrukował jeszcze raz na papierze samoprzylepnym.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

W sumie wszystkie dobre opcje już koledzy powyżej podali. Najlepiej wydrukować na papierze samoprzylepnym - to rozwiązanie praktycznie nie ma wad.
CIENKA taśma dwustronna też będzie dobra ale zdarzało mi się, że żetony potem się przez długi czas trochę lepiły się bokami.
Natomiast klej w sprayu źle zaaplikowany (lub dziadowski) potrafi przemoczyć kartkę i masz wszystko pofalowane.
Magic wg mnie także się do czegoś takiego nie nadaje. Już lepszy byłby pewnie klej w sztyfcie.
Ostatnio zmieniony 01 cze 2020, 10:19 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Prawda, kleje typu wikol czy Magic choć dobre do papieru przy klejeniu płaskich powierzchni za mocno wsiąkają w papier marszcząc go.
Modelarze kartonowi do swoich modeli używają (co mnie trochę zaskoczyło) butaprenu.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: shod »

planuję zakup cyrkla olfy https://olfa.pl/produkt/olfa-model-cmp-1dx do wycinania żetonów w tekturze 2 mm. miał ktoś z Was do czynienia z tym sprzętem? ciekawy jestem czy ma to sens. kupiony do testów cyrkiel za 10zł nie daje rady z tak grubym materiałem. Jakość olfy znam z innych narzędzi, ale przed zakupem chciałem zasięgnąć języka.
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: virco »

shod pisze: 24 cze 2020, 14:41 planuję zakup cyrkla olfy https://olfa.pl/produkt/olfa-model-cmp-1dx do wycinania żetonów w tekturze 2 mm. miał ktoś z Was do czynienia z tym sprzętem? ciekawy jestem czy ma to sens. kupiony do testów cyrkiel za 10zł nie daje rady z tak grubym materiałem. Jakość olfy znam z innych narzędzi, ale przed zakupem chciałem zasięgnąć języka.
mam taki..
do papieru o gramaturze 300 sie nadaje .. do tektury.. hmm roznie :P
im grobsza tektura/pianka im mniejsze okregi tym trudniej i robia sie "artefakty" na krawedziach..

plus jak kazdy ctyrkiel.. zostawia slad na srodku :)
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

virco pisze: 29 cze 2020, 16:37 plus jak kazdy ctyrkiel.. zostawia slad na srodku :)
W komplecie masz specjalny krążek żeby cyrkiel nie robił dziury w wycinanym materiale.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: piogar »

Problem z tym kolkiem jest taki, ze niezbyt stabilnie trzyma sie papierowego podloza.
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: virco »

Jiloo pisze: 30 cze 2020, 07:50
virco pisze: 29 cze 2020, 16:37 plus jak kazdy ctyrkiel.. zostawia slad na srodku :)
W komplecie masz specjalny krążek żeby cyrkiel nie robił dziury w wycinanym materiale.
ja nie dostakem..
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

virco pisze: 30 cze 2020, 13:04 ja nie dostakem..
Powinen być w dolnej części zatyczki ostrza, która jest też pojemnikiem na ostrza.
Spoiler:
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: shod »

ale generalnie da się tym wyciąć w miarę sprawnie kółko o średnicy powiedzmy 30 mm w tekturze 2 mm?
mmichalek3308
Posty: 1
Rejestracja: 18 lut 2020, 13:11
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: mmichalek3308 »

Hej wszystkim,
Ja moge ze swojej strony podpowiedzieć "przepis" na dobry wybijak do kółek.
Kupujemy dziurkacz ozdobny: https://paperconcept.pl/pl/dziurkacze-o ... 25-cm.html

Jak widzimy w opisie, dziurkacz jest przeznaczony do gramatury 500g/m2. Niestety po pewnym czasie wycinania grubszej tektury: 1,5mm, 2,0mm rączka i sprężyny się luzują i to powoduje, że sprzęt staje się bezużyteczny.
Gramatura 500g/m2 to tektura 1mm, więc wiem, że wykorzystuje go nie do końca zgodnie z przeznaczeniem, ale przerobiłem po swojemu ten produkt:

Opis:
Cały dziurkacz rozbieramy:
1. Odkręcamy 2 śrubki, które są po bokach i ściągamy rączkę,
2. Tam gdzie są plastikowe zawiasy, podważamy nożem i wyciągamy resztę plastikowych elementów,
3. Analogicznie robimy to od dołu, znajduje się tam jedna śrubka zabezpieczająca, też ją odkręcamy,
4. W ten sposób dojdziemy do elementu, plastikowego (białego prostokąta ok. 2,0 x 3,0 cm), który jest zamocowany do obudowy
5. Staramy się podważyć zawiasy plastikowe, żeby tylko wyciągnąć nasze elementy metalowe (wybijak od spodu i góra wybijaka, która odpowiada za "docisk")
6. Oba te elementy są sparowane ze sobą za pomocą 4 sprężyn, które usuwamy i ściągamy górną część metalową
7. Gdy już mamy 2 elementy metalowe, wsuwamy tekturę (testowałem na max 2,0mm oklejonej papierem fotograficznym i folią ochronną)
8. Gdy już mamy dopasowane co chcemy wyciąć, nakładamy górną część na to i lekko palcem dociskamy, żeby nie "latało".
9. Bierzemy jakąś niepotrzebną deskę do krojenia, lub stosujemy jakieś twarde podłoże, które ewentualnie może ulec uszkodzeniu.
10. Układamy na tej powierzchni nasz wybijak i uderzamy młotkiem (jeden, dwa porządne uderzenia w górna część plastikową wystarczą)
11. Usłyszymy charakterystyczny klik, oznacza to, że nasze "kółko" zostało wybite i uderza ono o deskę.
12. Po wykonaniu należy odwrócić wybijak i wycisnąć go w drugą stronę.
13. Powtarzamy do momentu aż wybijemy interesującą nas ilość.

Raz na jakiś czas warto wybijak przetrzeć papierem ściernym, jest to rzecz normalna, że może po jakimś czasie się tępić, nie polecam ostrzenia na folii aluminiowej- szkoda czasu. Ewentualnie można przetrzeć ostrzałką do noży, jeśli ktos ma ostrzałkę z diamentowym prętem.
Np. https://allegro.pl/oferta/lansky-bladem ... 7258263924


PS. Niektóre elementy mogą być troszkę wygięte, gdyż wybijak jest falowany. Wystarczy wyprostować w palcach bądź przycisnąć jakąś ciężką książką etc.
PS 2. Jeśli chcemy to troszkę wytłumić, możemy na ten plastik nakleić filc (taki jak mamy do podklejania np. mebli, stołów, żeby nie rysowały paneli): koszt samoprzylepnej to 4-5zł za 25x25cm w każdym sklepie budowlanym

W wolnej chwili jeśli ktoś będzie chciał, dorzucę zdjęcia jak to u mnie wygląda.
Wybiłem niezliczoną ilość "monet" i jestem bardzo zadowolony, a koszt takiego wybijaka jest moim zdaniem pomijalny, bardzo szybko się zwraca. Posiadam wybijak 2,5cm, ale na ich stronie jest kilka różnych rodzai, więc każdy wybierze według swoich preferencji. Na pewno w porównaniu z wybijakiem za 100zł z allegro, warto kupić 4-5 takich o różnych rozmiarach i poświęcić dłuższą chwile na przeróbkę.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: shod »

dzięki, zainspirowałeś mnie do działania :)
Norbiii
Posty: 14
Rejestracja: 09 cze 2019, 16:39
Been thanked: 7 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Norbiii »

A jaką używać taśmę do klejenia pudełek? Bo izolacyjna lub kleje średnio się sprawdzają :D
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Norbiii pisze: 02 sie 2020, 17:31 A jaką używać taśmę do klejenia pudełek? Bo izolacyjna lub kleje średnio się sprawdzają :D
A po co kleić pudełka taśmą? :shock: :shock: Tekturą znakomicie się klei wikolem i miejsce sklejone jest mocniejsze od samej tektury.
Yakano
Posty: 40
Rejestracja: 31 paź 2019, 23:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Yakano »

Czesc. Mam drukarkę Epsona z serii L800 i zastawiam się jak najlepiej drukować, czy bezpośrednio z Photoshopa, Illustratora czy przerabiać na jpg i wtedy korzystając z oprogramowania Epsona dobierać ustawienia papieru, etc?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 349 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Ja drukuję albo prosto z gimpa albo grafiki przerobione na pdfy. innych rozwiązań nie stosuję
ODPOWIEDZ