2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: charlie »

Hej wszystkim.

Szukam dwóch gier dla jednej z naszych planszówkowych ekip :wink:

Informacje/wymagania:
- Ilość graczy: 3-5 - z reguły męskie grono. Zazwyczaj spotykamy się w 4 lub 5 osób (jeżeli gra działałaby na 2 graczy to dodatkowy atut, ale nie jest to wymagane, to samo z 6 graczem):
- Zaawansowanie graczy: każdy w coś grał, ale poza mną, pozostali grali w kilkanaście tytułów (szczegóły poniżej).
- Długość gry: jedna może być dłuższa, ale myślę że do 2 godzin/partię, druga krótsza.
- Złożoność: bliżej środka, na pewno nie dla bardzo zaawansowanych graczy.
- Losowość: może być, ale fajnie jakby była do okiełznania/kontrolowania.
- Wydanie/grafiki/elementy: Ładne :D - wiem, że to subiektywne, ale brzydactwa typu El Grande odpadają (a np. o tej grze myślałem).
- Raczej planszówka niż karcianka, przynajmniej jedna z gier.
- Budżet: Jedna do ok. 200 zł, druga do max 150 zł (oczywiście, jak będą tańsze to też, najwyżej pozyska się 3 gry :wink: )

Co zagrało do tej pory: Pory Roku, Cytadela, Abyss, Piraci: Karaibska Flota, Libertalia, Rattus, Munchkin, Świat Dysku: Ankh-Morpork, Bang: gra kościana, Ryzyko ( :? ).
Co zagrało tak sobie: Love Letter (na początku był spoko, ale szybko znudził się), Potwory w Tokio (jedna próba na razie, bez zachwytów), Łowcy Smoków (pewnie specyficzność + negocjacje), Łowcy Skarbów (zapewne za mało kontroli w stosunku do losowość).
Co raczej nie zagrało: Szmal (jestem zaskoczony, że się nie przyjęło, ale może za mało partii zagraliśmy), większość imprezówek, euro bez sporej bezpośredniej interakcji, w tym negatywnej, myślę, że co-opy
Co już mam i chcę sprawdzić: Innowacje, Dolina Kupców

O czym myślałem:
Jedna z gier typu area majority/influence np. Kemet, Lords of Hellas, Blood Rage, Cyklady lub Misja: Czerwona Planeta - w większość nie grałem albo grałem dawno temu.
Druga gra to mogłoby być np. coś w stylu Bolidów lub Wielkiej Pętli (WP niestety max 4 graczy).
Co myślicie?

Jestem otwarty na inne propozycje :wink:.
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: Eltonos »

Posiadam wszystkie gry o których myślałeś. Misję Czerwoną Planetę wrzuciłbym raczej do drugiej kategorii (jest ciut lżejsza i ciut bardziej 'imprezowa' od pozostałych wymienionych gier). Trudno będzie wskazać najlepszy tytuł.

Weź od razu pod uwagę, że Lords of Hellas i Blood Rage bez dodatków jest tylko do 4 graczy. Z wszystkich wymienionych tylko w Lords of Hellas usiadłbym do stołu we dwie osoby, reszta gier min. trzech graczy.

Wszystkie ww gry area control lubię i tylko żałuję, że tak rzadko jest okazja pograć w nie wszystkie:) sugerowałbym obejrzeć recenzje i gamepleje tych gier i wybrać to co najbardziej się spodoba. Wszystkie są bardzo dobre. Dorzuciłbym do tego wora jeszcze dwa tytuły którym warto się przyjrzeć: Inis (na 5 osób tylko z dodatkiem) oraz Rising Sun, chociaż z tym drugim może być ciężko zamknąć się w dwie godziny, no i cena jest >200 zł.

Jeśli jest wymóg 5 graczy, to osobiście na początek proponowałbym Kemeta lub Cyklady. Co prawda, w tego drugiego ostatni raz grałem lata temu, ale pamiętam, że to był świetny wybór na lekko-średnie Area Control (a patrząc na gry w które graliście, to jest właśnie taka półka). Kemet tym bardziej może się spodobać, jeśli oczekujecie sporej (negatywnej) interakcji. Gra premiuje atakowanie i bycie agresywnym graczem.

Jeśli chodzi o drugą kategorię, Wielka Pętla to bardzo dobry wybór, aczkolwiek gra jest tylko do 4 graczy. 5 i 6 gracza wprowadza dodatek Peleton, polska wersja jest zapowiedziana na następny rok. W dwie osoby bym do tego nie siadał.
Misje Czerwoną Planetę też mogę polecić, chodzi dobrze już od 3 graczy, można grac do 6 max. Im mniej graczy tym więcej w tym strategii i planowania, przy 6 osobach jest już mały chaos. Najlepiej działa właśnie na 4-5 graczy. Grę spokojnie idzie skończyć w półtorej godziny.
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: E2MD »

Podobne pytanie zadałem kiedyś:
viewtopic.php?f=43&t=60217

Ja bym ci doradził GodFathera - u nas hit w podobnym gronie.
Chodzi dobrze na każdą liczbę graczy, ja najbardziej lubię na pięciu bo jest ciasno i brakuje zleceń.
Nie jest przesadnie skomplikowana.
Do końca nie wiadomo kto wygra bo ilość kasy (punktów) jest tajna.
Ładnie wygląda, a skrzyneczki to niezły bajer.
Za 200 pln znajdziesz

Bolidy i WP serdecznie polecam - gdzie WP to bardziej gra, a Bolidy bardziej fun.
Do Bolidów od razu polecam dokupienie notesu i w drugiej kolejności dodatkowej mapy.
Nie przyszedłem tutaj wygrać
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: Rigidigi »

Czytając Twoje wymagania, to wydaje mi się, że przede wszystkim powinieneś zainwestować w Kemet.

Poza tym tak jak kolega @E2MD zasugerował The Godfather również powinien się spodobać. Zalety masz już opisane.

Bolidy również polecę. Szybka gra, zawsze jest fun. Fajnie się gra praktycznie w każdym składzie od 3 osób.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: charlie »

Dzięki za dotychczasowe opinie.
Eltonos pisze: 09 paź 2019, 15:21Weź od razu pod uwagę, że Lords of Hellas i Blood Rage bez dodatków jest tylko do 4 graczy
Wszystkie ww gry area control lubię i tylko żałuję, że tak rzadko jest okazja pograć w nie wszystkie:) sugerowałbym obejrzeć recenzje i gamepleje tych gier i wybrać to co najbardziej się spodoba. Wszystkie są bardzo dobre. Dorzuciłbym do tego wora jeszcze dwa tytuły którym warto się przyjrzeć: Inis (na 5 osób tylko z dodatkiem) oraz Rising Sun, chociaż z tym drugim może być ciężko zamknąć się w dwie godziny, no i cena jest >200 zł.

Jeśli jest wymóg 5 graczy, to osobiście na początek proponowałbym Kemeta lub Cyklady. Co prawda, w tego drugiego ostatni raz grałem lata temu, ale pamiętam, że to był świetny wybór na lekko-średnie Area Control (a patrząc na gry w które graliście, to jest właśnie taka półka). Kemet tym bardziej może się spodobać, jeśli oczekujecie sporej (negatywnej) interakcji. Gra premiuje atakowanie i bycie agresywnym graczem.

Jeśli chodzi o drugą kategorię, Wielka Pętla to bardzo dobry wybór, aczkolwiek gra jest tylko do 4 graczy. 5 i 6 gracza wprowadza dodatek Peleton, polska wersja jest zapowiedziana na następny rok. W dwie osoby bym do tego nie siadał.
A widzisz, nie doczytałem, byłem pewien, że Blood Rage bez dodatku jest do 5 graczy. Lords of Hellas, akurat wiedziałem że podstawka tylko do 4 - za to bardziej do mnie przemawia. Inis dochodzi do sprawdzenia. Na razie właśnie najbliżej mi do Kemeta i Cyklad, w dalszej kolejności Misja: Czerwona Planeta (przy tym ostatnim boję się o zbyt duże podobieństwa do Cytadeli). Na Więlką Pętlę mam chrapkę straszną, dzięki za info może w takim razie mogę sprawdzić podstawkę teraz, a jak pyknie, to dokupi się dodatek.
E2MD pisze: 09 paź 2019, 15:53 Podobne pytanie zadałem kiedyś:
viewtopic.php?f=43&t=60217

Ja bym ci doradził GodFathera - u nas hit w podobnym gronie.
Dzięki za podlinkowany temat, rzeczywiście podobny, umknął mi jak szukałem. Własnie sobie przeglądam co tam było polecane. Z tego wątku zainteresował mnie Ethnos na razie, ale pisałeś, że brakuje interakcji. No w każdym razie poczytam opinie.

Jeżeli chodzi o Godfathera to też myślałem o tym, ale niepochlebne recenzje mnie powstrzymały od dalszego sprawdzenia. Plus temat mnie średnio ciekawi (nie jestem fanem filmów), może grupie się spodoba, poczytam jeszcze.
Rigidigi pisze: 09 paź 2019, 18:02Bolidy również polecę. Szybka gra, zawsze jest fun. Fajnie się gra praktycznie w każdym składzie od 3 osób
Dzięki
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: animal8111 »

La cosa nostra powinna chwycić, gra idealna na męskie spotkanie, dużo interakcji negatywnej i podstawka chodzi do 5 graczy. Dodatkowy plus to cena ok 100 zł. Polecam, chyba że gracze nie lubią gróźb i szantaży
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: p_olo86 »

Concordia skaluję się świetnie od 2 do 5 graczy, zasady bardzo proste lecz rozgrywka bardzo strategiczną. Czas rozgrywki w zależności od ilość graczy od 1h do maksymalnie 2h. Cena około 120 zł. Polecam również odrazu zakup dodatku salsa który jeszcze zwiększa głębię rozgrywki.
emka
Posty: 308
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 42 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: emka »

Spartakus - bardzo polecam. Podstawka jest od 3 do 4 graczy, ale dodatki rozszerzają do nawet 7 osób. Czas gry można sobie regulować przez wybranie poziomu startowego.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: shod »

Godfather +1 - popieram w całej rozciągłości i jako pierwsza mi się nasunęła, ale wydawało mi się, że do 200 zł może być ciężko dostać.
w Bolidy grałem i było nieźle, aczkolwiek nie na tyle by kupić.
Cyklady są bardzo fajne, ale...warto mieć z dodatkiem Tytanów lub Hadesa. Mam od wielu lat i nadal co jakiś czas gramy.
zerknij na Pixie Queen - to jest euro a nie AC, ale ze sporą interakcją.
Bruxelles 1893 - również euro ze specyficzną szatą graficzną, ale jednak mniejsza interakcja niż Pixie.
Odlotowy Wyścig - trochę chaosu i wyścig, ale nam się fajnie grało we większym gronie :).
Ethnos - ma sporo bardzo różnych opinii, ale proponuję spróbować... i ma element AC ;)
Colt Express - ale nieprzewidywalna, prosta i bardziej w kategorii imprezówek,
z tych mniejszych to zerknij na Ewolucję, Obecność,
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: charlie »

Dzięki za kolejne odpowiedzi. Zapomniałem w sumie o Spartakusie, to może być odpowiednie. Zainteresowały mnie jeszcze La Cosa Nostra i Pixie Queen, musze się bliżej przyjrzeć. Concordię niezależnie mam na wishliście do sprawdzenia, ale nie myślałem akurat o tym gronie planszówkowym. Na czym polega interakcja w Concordii?

Co do pozostałych:
Colt Express sprawdzałem i mi nie odpowiada. Pasowałaby do tej luźniejszej gry, ale wydaje mi się za bardzo chaotyczne.
Odlotowy Wyścig mam i bardzo lubię, ale prawie zero interakcji powoduje, że ta gra nie sprawdzi się w akurat w tym gronie.
Ethnos - nie wiem, powtarzają się zarzuty o małej interakcji no i wygląda paskudnie (aczkolwiek chciałbym kiedyś sprawdzić).
Bruxelles 1893 - wygląda na "typowe euro", bez negatywnej interakcji, nie zainteresuje współgraczy.

Skłaniam się ku Cykladom i Kemetowi na razie. Myślę jeszcze o Godfatherze i Spartakusie. Wybiorę chyba albo dwie z powyższych albo jedną z powyższych i Bolidy.
Awatar użytkownika
animal8111
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2017, 21:10
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: 2 różne gry dla 3-5 osób, spora interakcja

Post autor: animal8111 »

Interakcja w Concordii to wyścig o miejsca na planszy i karty na rynku, dochodzi jeszcze możliwość kopiowania kart przeciwników co powoduje, że trzeba się wzajemnie obserwować-jak na euro jest całkiem spora. Minusem jest sposób punktowania, trzeba go przyswoić żeby świadomie realizować strategie w grze.
ODPOWIEDZ