najlepsze gry Reinera Knizii

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Twoje ulubione gry doktora, to?

Tigris & Euphrates
78
13%
Ra
42
7%
Wyprawa do El Dorado
116
19%
Samurai
46
7%
Battle Line
13
2%
Modern Art
33
5%
Lost Cities / Zaginione miasta
50
8%
Władca Pierścieni: Konfrontacja
45
7%
Amun-Re
12
2%
Schotten Totten
19
3%
Ingenious / Geniusz
18
3%
Taj Mahal
3
0%
Through the Desert / Przez Pustynię
8
1%
Medici
4
1%
Carcassonne: The Castle / Zamek
37
6%
High Society / Milionerzy i bankruci
16
3%
Blue Moon City
11
2%
Dream Factory / Tytus, Romek i A'Tomek
10
2%
Winner's Circle
8
1%
Blue Lagoon / Laguna
15
2%
Władca Pierścieni
13
2%
Colossal Arena
1
0%
Yellow & Yangtze
21
3%
 
Liczba głosów: 619

Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: kaszkiet »

Na RA trzeba polować i chyba tyle - obecnie każda edycja rzadko się pojawia.

Nie wszyscy się ze mną zgadzają oczywiście, ale tak jak uważam Ra za grę doskonałą, tak Priests of Ra zawiodło mnie potężnie i uważam je za słabe.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4462
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1095 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: garg »

kaszkiet pisze: 10 wrz 2019, 11:51 Na RA trzeba polować i chyba tyle - obecnie każda edycja rzadko się pojawia.

Nie wszyscy się ze mną zgadzają oczywiście, ale tak jak uważam Ra za grę doskonałą, tak Priests of Ra zawiodło mnie potężnie i uważam je za słabe.
Jest w tym trochę prawdy - Priests of Ra w stosunku do oryginału może się wydawać nieco mdłe. Ale to nadal solidny tytuł. :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: AnimusAleonis »

kaszkiet pisze: 10 wrz 2019, 11:51 ...
Nie wszyscy się ze mną zgadzają oczywiście, ale tak jak uważam Ra za grę doskonałą, tak Priests of Ra zawiodło mnie potężnie i uważam je za słabe.
Ja się również ogólnie zgadzam. Ra jest bardzo dobra grą, nie wiem czy bym powiedział że "doskonałą" ale z pewnością wyjątkową. Priests of Ra, jeśli wcześniej nie miało się styczności z Ra, jest grą taką OK, nie złą ale też nie jakąś spektakularną, z sowimi ciekawymi punktami jak i słabymi, która pewnie jednym bardziej przypadnie do gustu niż innym ale ogólnie gdzieś tam w niepamięć pójdzie z czasem. A jeśli wcześniej grało się w Ra, no to tak może być spore zawiedzenie Priests of Ra.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Filip z Lublina »

A ja osobiście bardzo lubię nieco poucinaną wersję Ra, czyli Razzia!. Grałem w ten tytuł dziesiątki razy. Pewnie dlatego, że jest mniejsza (łatwiej ją zabrać) i krótsza (łatwiej znaleźć na nią czas) od Ra.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: mikeyoski »

Pamiętam, że też się dobrze bawiłem Razzią :-) Dzięki Filipowi
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

garg pisze: 10 wrz 2019, 10:25
nakago pisze: 10 wrz 2019, 02:51 czym się różnią gry Ra i Priests of Ra ?
Priests of Ra są trochę bardziej rodzinne, tzn. więcej wybaczają błędy i punktacja tak bardzo nie krzywdzi w przypadku złego zagrania. Ale zasadniczo są to dwie dość podobne gry.
Po 4 partiach w RA zagrałem w P of RA i prawie nie widziałem różnicy, ale bardziej doświadczony gracz wskazał dokładnie takie, jak wypisał nakago.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: AnimusAleonis »

Filip z Lublina pisze: 10 wrz 2019, 20:29 A ja osobiście bardzo lubię nieco poucinaną wersję Ra, czyli Razzia!. Grałem w ten tytuł dziesiątki razy. Pewnie dlatego, że jest mniejsza (łatwiej ją zabrać) i krótsza (łatwiej znaleźć na nią czas) od Ra.
Jako alternatywa do Ra, też uważam że Razzia! jest krótszym, lżejszym, i bardziej dynamicznym wyborem, a i tematyka bardziej przystępna, i też chyba 4 na 5 razy wybrałbym Razzia! na pewno nad Priests of Ra... tylko niestety jest chyba jeszcze bardzie trudno dostępna od Ra. My naszą wersję puściliśmy już lata i lata temu, i przyznam że trochę żałujemy. Może nie potrzebujesz swojej kopii? :wink: :P
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2019, 13:24 przez AnimusAleonis, łącznie zmieniany 1 raz.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4498
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1658 times
Been thanked: 2081 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek

Tymczasem ostatnio miałem przyjemność zagrać w Korsarzy (ang Loop, Korsar) - stara, szybka karcianka Knizi z lat 90'. I bardzo mi się podobało. Ktoś jeszcze zna taką grę?
Klasyczny karciankowy Knizia. Zdobywamy przewagi na statkach za pomocą kart. Fajna, taktyczna gierka, trochę szotentotenowa. Graliśmy na 3 graczy i działa idealnie.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: bobule »

Powiedzcie mi, jak to jest z tymi starszymi tytułami pana Knizii ? Warto się z nimi zapoznać? Bo z dostępnością to raczej jest kiepsko. Widzę, że na forum jest wielu zwolenników, wielokrotnie była zwracana uwaga na takie tytuły jak Tigris & Euphrates, Ra, Przez pustynię, Samuraj, Taj Mahal (no ten to akurat za często wspominany nie był). Z czego dostępny u nas jest jedynie Samuraj w dużych ilościach xD a tylko Tygrys i Eufrat i Przez Pustynie miały wydania PL i to w bardzo zamierzchłych czasach ;)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4462
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1095 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: garg »

Moim zdaniem - zdecydowanie tak.

Taki Geniusz jest do dzisiaj świetnym tytułem i mimo tylu lat od wydania nadal nie znalazłem czegoś równie fajnego w kategorii logicznych abstraktów.

Samuraj to absolutnie pierwsza liga territory control.

Władca Pierścieni: Konfrontacja to jedna z najdoskonalszych asymetrycznych dwuosóbek (nie liczę oczywiście gier wojennych).

itd. itp.

W zależności od gatunku, który lubisz, znajdziesz inne tytuły, ale zawsze tych dobrych jest co najmniej kilka.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 200 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Furan »

Ostatnio pokazałem grupie tnącej w 7 Cudów, Colt Express, Pałace Karrary, czasem w Taj Mahal... Modern Art.
Zachwyt i niekończący się aplauz. Serio. :) A Modern Art, to gra z 1992!

Przez Pustynię też się bardzo ładnie zestarzało (a właściwie nie zestarzało się ani trochę! To wielobarwne, uproszczone go, czy go się zestarzało?). Eufrat i Tygrys, jak był trudny w opanowaniu (walki wewnętrzne/wojny) przez początkujących, tak jest. Medyceusze... to dość trudna zabawka, bo niełatwa w kontroli, zwłaszcza przez niedoświadczonych graczy/grupę. Samuraj to klasa sama w sobie i szkoda, że wersja z bakelitowymi figurkami nie będzie wznawiana.
Geniusz jest świetną abstrkacyjną grą kafelkową, tak samo jak... Callisto (ale w wersji plastykowej, nie to paskudne nowe coś od Barda... brrr)
Ra jest i było grą baaardzo specyficzną. Jedni kochają, inni nienawidzą. Nie zestarzało się.
Taj Mahal - jest tak samo cholernie stresującą grą licytacyjną jaką było.
Dream Factory/Traumfabrik - też nie ma nic, co by było dziwne, niepotrzebne, sztuczne. To genialny tytuł licytacyjny i dziś. I szkoda, że w wersji PL nie wyszedł jako Polywood.
Konfrontacja - pokazałem kilku osobom w tym roku i za każdym razem zaskakiwało i wywoływało ,,łał".

Dobry Reiner się nie starzeje. Wynik stosowania niewielu, do tego prostych, mechanizmów (i głównego - ryzyka z inwestycji - co ostatnio zauważył E. Martin z BGG).
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: kaszkiet »

Zgadzam się z przedmówcami oczywiście.
Knizia to mało zasad, ale mnóstwo możliwości w ich ramach.
Ogromny wpływ na decyzje mają działania innych graczy.

Tygrys i Eufrat
Modern Art
Ra
Samuraj
Traumfabrik/Dream Factory (ale wersja z Tytusem niestety tematycznie jest bez sensu)
High Society (polscy Milionerzy i Bankruci są paskudni-polecam wydanie Osprey Games)
Winner's Circle
Schotten Totten(znowu polska wersja jest brzydka - polecam Iello)

To klasyki doktora, które uważam za co najmniej bardzo dobre lub genialne.
Ostatnio Knizia odzyskał formę i pojawiły się nowe gry jego autorstwa, również świetne:
Laguna
El Dorado
Yellow & Yangtze
Lato z Komarami (to prościutka gierka, ale głębsza niż się wydaje na pierwszy rzut oka)

Nadchodząca na Essen Babylonia zapowiada się bardzo ciekawie.

Jakiś czas temu graliśmy w dość głośnego wówczas Kickstartera - Rise of Tribes. Był ok.
Zaraz potem wyciągnęliśmy Samuraja i zgodnie stwierdziliśmy, że za 20 lat nikt o Rise of Tribes nie będzie pamiętał, a o Samuraju prawdopodobnie nadal dużo osób.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: mikeyoski »

Ja bardzo lubię Indigo. Pięknie wydana niegłupia gra o przeciąganiu kamyków na swoją stronę poprzez budowanie odpowiednich połączeń.
Albo karciany Keltis (wolę od Zaginionych miast).
Z dzieciakami lubimy totalne push-your-luck w postaci Monkey Business albo Gold Nuggets.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: warlock »

Ostatnio zakupiłem Blue Moon Legends i uważam, że to absolutnie ZNAKOMITA karcianka. Masa regrywalności w jednym pudle.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Filip z Lublina »

AnimusAleonis pisze: 16 wrz 2019, 13:11
Filip z Lublina pisze: 10 wrz 2019, 20:29 A ja osobiście bardzo lubię nieco poucinaną wersję Ra, czyli Razzia!. Grałem w ten tytuł dziesiątki razy. Pewnie dlatego, że jest mniejsza (łatwiej ją zabrać) i krótsza (łatwiej znaleźć na nią czas) od Ra.
Jako alternatywa do Ra, też uważam że Razzia! jest krótszym, lżejszym, i bardziej dynamicznym wyborem, a i tematyka bardziej przystępna, i też chyba 4 na 5 razy wybrałbym Razzia! na pewno nad Priests of Ra... tylko niestety jest chyba jeszcze bardzie trudno dostępna od Ra. My naszą wersję puściliśmy już lata i lata temu, i przyznam że trochę żałujemy. Może nie potrzebujesz swojej kopii? :wink: :P
Hej, przepraszam, nie zauważyłem powiadomienia. Nie grałem już co prawda w Razzia! od wieków, ale chyba nie chcę się jej na razie pozbywać:) Jak zmienię zdanie, to się odezwę.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: nakago »

jako że gra Ra, nie ma tematu z zasadami, zapytam się : czy można wywołać licytację w tej grze poprzez przywołanie figurki Ra, albo wyciągnięcie żetonu Ra, w chwili gdy nie ma żadnych kafelków wyłożonych na aukcji, tylko po to, żeby wylicytować dla siebie lepszą płytkę do licytacji (z wyższym numerem)?
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: feniks_ciapek »

nakago pisze: 29 lis 2019, 23:55 jako że gra Ra, nie ma tematu z zasadami, zapytam się : czy można wywołać licytację w tej grze poprzez przywołanie figurki Ra, albo wyciągnięcie żetonu Ra, w chwili gdy nie ma żadnych kafelków wyłożonych na aukcji, tylko po to, żeby wylicytować dla siebie lepszą płytkę do licytacji (z wyższym numerem)?
Można.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: kuchar »

1. Mam możliwość kupna nowej wersji RA! (nówka) za 290 pln. Uważacie, że ten tytuł jest wart tej ceny? ;)

2. Jako że Tygrys i Eufrat to jedna z moich ulubionych gier, postanowiłem nabyć odświeżoną wersję czyli Yellow & Yangtze i ku mojemu zaskoczeniu pagody, które były prezentowane na konwentach (prawdopodobnie drewniane) https://boardgamegeek.com/image/4319315/yellow-yangtze w mojej wersji zastąpiono plastikiem, który przy ładnych, drewnianych kafelkach liderów nie prezentuje się już tak okazale https://boardgamegeek.com/image/4975796/yellow-yangtze
Dodatkowo wszystkie czerwone kafle są nieco krzywo wybite (zdjęcie na dole). Z czystej ciekawości, jaką wersję gry posiadacie?

W kolekcji jest jeszcze Samuraj, który czeka na swoją kolej :)

Obrazek
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: rattkin »

kuchar pisze: 23 lut 2020, 14:01 Yellow & Yangtze i ku mojemu zaskoczeniu pagody, które były prezentowane na konwentach (prawdopodobnie drewniane) https://boardgamegeek.com/image/4319315/yellow-yangtze w mojej wersji zastąpiono plastikiem, który przy ładnych, drewnianych kafelkach liderów nie prezentuje się już tak okazale https://boardgamegeek.com/image/4975796/yellow-yangtze
Dodatkowo wszystkie czerwone kafle są nieco krzywo wybite (zdjęcie na dole)
Masz drugą wersję Y&Y. Jej główną zaletą są informacje na zasłonkach (których w pierwszej wersji na nich nie było), a główną wadą - plastikowe pagody właśnie. Drewniane mają więcej uroku. W tej i w tej kafle są kiepsko wycentrowane.

https://boardgamegeek.com/thread/235364 ... lease-date

Ja to bym chętnie te zasłonki odkupił (wysyłając przy tym swoje w zamian dodatkowo), bo wydawca jest kutafonem i nie chce ich dosłać, nawet za kasę.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: kaszkiet »

Ciekawostka, nie wiedziałem, że YY ma zmiany w drugim druku. Że wydawca to kutafon, też nie.
A może jest gdzieś dobry skan tej pomocy?

Co do Ra - 290 to dużo kasy, ale dla mnie to gra 10/10, w którą rozegrałem kilkadziesiąt partii i na pewno zagram więcej.
Ale ile rzeczy kupuje się na KS za 99$, zeby zagrać półtora raza?

Dużo osób twierdzi, że stare wersje Ra są czytelniejsze, ale wg mnie w nowej problemy z czytelnością są znikome, natomiast wygląd jest dużo dużo lepszy.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: kuchar »

Podpowiedzi do zasłonek można ewentualnie dokleić. Oczywiście to nie to samo co oryginalne ale zawsze ;)
https://boardgamegeek.com/filepage/1715 ... ds-screens
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: warlock »

Dużo osób twierdzi, że stare wersje Ra są czytelniejsze, ale wg mnie w nowej problemy z czytelnością są znikome, natomiast wygląd jest dużo dużo lepszy.
Płakałbym przede wszystkim przez brak drewnianych słońc (ten "klik" to poezja :D).

Grałem cztery partie w Ra w dwóch różnych grupach przez ostatnie kilka dni i gra przyjęła się fantastycznie, bawiłem się znakomicie. Nie wiem, czy w tej chwili to nie jest mój topowy Knizia.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: rattkin »

kaszkiet pisze: 23 lut 2020, 17:14 Ciekawostka, nie wiedziałem, że YY ma zmiany w drugim druku. Że wydawca to kutafon, też nie.
W sumie cofam, bo dał się ostatecznie namówić na udostępnienie plików PnP tych planszetek pomocy.
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: Marek.gdansk »

A jak oceniacie https://boardgamegeek.com/boardgame/266164/babylonia? Wygląda ciekawie
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: najlepsze gry Reinera Knizii

Post autor: kisiel365 »

kuchar pisze: 23 lut 2020, 14:01 1. Mam możliwość kupna nowej wersji RA! (nówka) za 290 pln. Uważacie, że ten tytuł jest wart tej ceny? ;)
Ra jest fajne, ale za 290 PLN oczekiwałbym chyba pozłacanych kafelków.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
ODPOWIEDZ